Skocz do zawartości
KasiaW.

Sprzedaż bezpośrednia

333 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Gość daro

Nic dodać nic ująć. Chcąc dogodzić sąsiadce podaruj jej miód ona podaruje Ci bilety NBP. Choć ....... można zupełnie inaczej.

Kto jest bez winy .... Nie chodziłeś prze jezdnię w niedozwolonych miejscach , cały czas jedziesz nie przekraczając dozwolonej prędkości ?

Żeby tylko były takie grzechy jak nielegalna sprzedaż miodu...... Jak zalegalizujesz pracownie miód stanie  się zdrowszy. Podobnie jak nie będziesz rąk mył badaną wodą to po Twoim miodzie cały powiat umrze na tyfus. IDIOTYZM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że dyskusja o BARDZO WAŻNEJ SPRAWIE schodzi na jakieś manowce. Wg mnie przepisy są nie przystające do życia. Taka sytuacja daje możliwości dużej dowolności interpretacji tego co tak niefortunnie zapisano w prawie ponad 10 lat temu.

  Moim zdaniem należałoby próbować pomyśleć o rozwiązaniach systemowych a nie szukać wyjścia jak się wywinąć od odpowiedzialności przy naruszaniu prawa. Nie ważne czy jest mądre, ono obowiązuje!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będąc już emerytem z kilkuletnim stażem, zimą zwłaszcza,

 dzień  rozpoczynam od wizyty na forum Polanki .

Czytam posty dotyczące sprzedaży bezpośredniej (również)

i zadziwić się nie mogę, jaki dziwny świat (pszczelarski).

W  2009r. bodajże, sumptem  SPP POLANKA, z inicjatywy

Elżbiety Kowalczyk znanej wszystkim pszczołom, że o pszczelarzach

 nie wspomnę - ówczesnej Prezes Polanki  Pytlą zwanej,

ukazała się pozycja książkowa autorstwa Artura i Marka Arszułowiczów

p.t.  "Jak zgodnie z prawem sprzedawać miód z własnej pasieki?"

Co powinien wiedzieć pszczelarz ?

W publikacji tej, (za przeproszeniem - jak krowie na rowie)

pokazano wyraźnie co i jak z tą sprzedażą i jej rejestracją i nie tylko.

Nakład książeczki niewielkim był, bo 1000 egz. jeno i rozszedł się błyskawicznie.

Dla zainteresowanych tematem możliwość istnieje nadal, jak podaję niżej:

 

"JAK ZGODNIE Z PRAWEM SPRZEDAWAĆ MIÓD Z WŁASNEJ  PASIEKI"

Artur Arszułowicz, Marek Arszułowicz.

Dostępna jest wersja elektroniczna wydawnictwa Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich POLANKA 2009 r.

Postać elektroniczna umożliwia: korzystanie z treści przy pomocy komputera (tabletu), nagranie na płytę DVD, bądź wydrukowanie łącznie z ilustracjami, okładką i obwolutą w kolorze.
 Procedura zamówienia:
 1. wpłata przelewem lub przekazem kwoty 10,00 zł na konto jak niżej,
 2. wysłanie e-maila na adres:  chrosniak1@wp.pl     o treści:

     - zamawiam pliki z zawartością publikacji "Jak zgodnie z prawem..."
     - oświadczam, że już dokonałem wpłaty należności  na konto "Polanki",
     - dostawa via Internet,
     - imię, nazwisko, adres pocztowy.
 
 Oczywiście, podstawa: 10,00 zł brutto na konto:
 
 Nazwa: Stowarzyszenie Pszczelarzy Polskich  "Polanka"
 Siedziba:    23-109 Pszczela Wola 9
 NIP: 713-28-93-955
 Regon: 060039828
 KRS: 0000236267
 Konto: PKO BP O/ Sandomierz 96 1020 4926 0000 1502 0036 7094
e-mail: spp_polanka@wp.pl

Pliki z zawartością wysyłam natychmiast po odczytaniu zamówienia.

 

Z poważaniem - Jan Sielski (Chrośniak).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

obserwuję ten wątek od dłuższego już czasu i jestem w szoku jak długo jeszcze można pisać na ten temat.

Posiadam zarejestrowaną sprzedaż bezpośrednią - kryteria jakim należy sprostać są oczywiste - zmiana przepisów spowodowała jedynie konieczność prowadzenia rejestru sprzedaży z rozbiciem na poszczególne miesiące. Powyższe konsultowałem z sanepidem, PLW, urzędem skarbowym, radcą prawnym Polanki - wszystko mam na piśmie. Nie rozumiem dlaczego doszukujecie się dziury w całym, jakiś 2 % dla US , itp. ludzie dajcie sobie na luz - a najwięcej pewnie [piszą ci, których ten problem nie dotyczy.

Dla osób posiadających zarejestrowaną sprzedaż bezpośrednią jest łatwiej, gdyż zwiększa się między innymi teren na którym można dokonywać sprzedaży.

Z pszczelarskim pozdrowienie wszystkiego najlepszego z okazji zbliżających się świąt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawie wygląda materiał na końcu. Uwagi do projektu rozporządzenia. Niby wszyscy się odnoszą do tego samego a jak różne pisma. To pokazuje jaki wielogłos jest w polskim pszczelarstwie.

Ten załącznik o wymaganiach higienicznych też jest dobry, jednak można prościej bez skomplikowanych i kosztownych wymagań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Robin za filmik. U mnie kolejnym filmikiem był ,,Dolnośląskie Dni Pszczelarza 4 wrzesień 2016 roku,,

Obejrzałem go z ciekawością i poznałem znajomego - członka zarządu DZP Wrocław. Pozwoliłem sobie na weryfikację w rejestrze ogólnopolskim ,,sprzedaż bezpośrednia,, i nie znalazłem zgłoszenia pasieki. Co to oznacza? Wszyscy wiemy. Dlatego też, dalej widzę potrzebę uregulowania tej kwestii na korzyść pszczelarza. Po dziesięciu latach dalej zdecydowana większość pszczelarzy nie zdecydowała się zarejestrować SB z różnych względów. A lawirowanie między przepisami i różnego rodzaju dylematami moralnymi mnie nie interesuje. Marzy mi się, że każdy pszczelarz nie będzie musiał podpisywać oświadczenia, że za składanie fałszywego oświadczenia grozi mu odpowiedzialność karna. Tak ja to było w moim przypadku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drążąc temat SB. Czy ktoś z kolegów, koleżanek w 2016 roku wysłuchał jakiegoś ciekawego wykładu poświęconemu sprzedaży bezpośredniej? Może jakiś link do filmiku.

Tak się zastanawiam, skoro temat jest tak gorący, to czemu zdecydowana większość pszczelarzy godzi się na to by być " w szarej strefie" i nic z tym nie robi?

A rozumiem. Weterynaria mnie nie rusza to i ja jestem cicho. I tak już 10 lat. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj ,jeszcze trochę aż przepisy trochę okrzepną i urzędnicy się doczytają prawidłowej wykładni .Która na pewno będzie różna w rożnych rejonach .

Jak przyjedzie do mnie na kontrolę Pani to poproszę ja o wykładnię  ;) .wtedy się podzielę .Bo na razie to co jeden pszczelarz to inne zdanie .

A najlepiej jak sam się udasz do PLW   i pójdziesz do sekcji SB .Tam Ci wszystko wyjaśnią i będziesz miał jak na tacy .W dodatku będziesz miał podane wymagania które dotyczą Ciebie  i które są egzekwowane na Twoim terenie Przecież Ci nic nie zrobią.Ja zanim wszedłem w SB, byłem się pytać z dwa razy i "skończyło się dobrze" ;) .

Nie obyło się bez kosztów  ;) ale też trzeba mieć świadomość że możliwość sprzedawania do sklepów musi pociągać pewne wymogi .

Z drugiej strony czytając różne wpisy,jak to jest w innych krajach Unii to Polska "Jest bardziej Papieska Jak Papież "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest Sprzedaz Bezposrednia- szczegolowy opis w ksiazce   wydania Polanki oraz jest:

 

Rolniczy Handel Detaliczny.

 

Czym sie roznia? zakresem sprzedazy, warunkami jakie musi spelniac  pracownia  i ....

 

Rolniczy Handel Detaliczny dot. w swych zapisach rolnikow  pszczelarzy.

 

Mam pytanie?

 

Czy NIE rolnicy pszczelarze moga  wystaopic z Wnioskiem o wpis dot. prowadzenia Rolniczego Handlu Detalicznego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ustawie napisane jest jedynie, że ci którzy prowadzą działy specjalne nie mogą mieć Rolniczego Handlu Detalicznego. Nie ma definicji rolnika zawartego w ustawie, dlatego dotyczy to zapewne producentów produktów rolnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam i cofam inf. o  Handlu Detalicznym.

Zapytanie moje przekazano do Woj.Insp. Weterynaryjnej. Po konsultacjach  mam  zostac poinformowany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoim przedostatnim wpisem an500 dałeś jakąś nadzieję. Do tego stopnia iż, prosiłem Pana Prezesa Polanki o rozszerzenie swojego wykładu na temat SB o rolniczy handel detaliczny. Nie wiadomo jak długo trzeba będzie czekać na wykładnię o RHD. Czy będzie też dotyczyć pszczelarzy zamieszkałych w blokowiskach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ze strony minrolu "Dwa sposoby rejestracji sprzedaży detalicznej

Rolnik może dokonać rejestracji na dwa sposoby w zależności od rodzaju produkcji, którą zamierza podjąć. Może taką działalność zarejestrować u inspektora sanitarnego, jeśli będzie zajmował się tylko produkcją żywności pochodzenia roślinnego, natomiast jeśli będzie produkował żywność pochodzenia roślinnego i zwierzęcego lub tylko pochodzenia zwierzęcego, to musi się zarejestrować u powiatowego lekarza weterynarii. Należy to zrobić na 30 dni przed rozpoczęciem działalności. Powiatowy lekarz weterynarii nadaje takiemu podmiotowi numer identyfikacji weterynaryjnej i wprowadza go do rejestru podmiotów nadzorowanych.  Przy prowadzeniu produkcji i zbywaniu żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego należy spełnić przede wszystkim wymagania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie higieny środków spożywczych oraz przepisów wydanych w sprawie tego rozporządzenia. Minister Rolnictwa określi limity ilościowe poszczególnych produktów zarówno przetworzonych jak i nieprzetworzonych. Dla pszczelarzy wynosi on 1212 kg (miodu, pyłku ,pierzgi, mleczka pszczelego)  Drugi limit to 20 000 zł. . Wymagań co do wymagań higienicznych ministerstwo nie będzie określać, a służby sanepidu, lub piwetu mają stosować wprost rozporządzenie UE jeżeli pozyskiwanie i produkcja odbywać się będzie w pomieszczeniach mieszkalnych.  Jeszcze nie wiem czy posiadając zarejestrowaną sprzedaż bezpośrednią  zostanę z automatu wpisany do rejestru podmiotów nadzorowanych, czy muszę  się ponownie rejestrować 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakoz  zapoznaj się z przepisami o których mowa w tej informacji to powinno Ci dużo wyjaśnić

Przy prowadzeniu produkcji i sprzedaży żywności przez rolników w ramach działalności rolniczy handel detaliczny, która została zdefiniowana w przepisach ww. ustawy, rolnicy są zobowiązani do spełniania przede wszystkim wymagań rozporządzenia (WE) nr 852/2004. Przepisy te przewidują, że w przypadku gdy produkcja prowadzona jest przy wykorzystaniu pomieszczeń używanych głównie jako prywatne domy mieszkalne (np.  przy wykorzystaniu sprzętu i urządzeń gospodarstwa domowego w kuchni domowej), zamiast wymogów określonych w załączniku II w rozdziale II tego rozporządzenia, obowiązują wymogi określone w jego załączniku II w rozdziale III (uproszczone wymagania higieniczne).

Dodatkowo planuje się objęcie tymi uproszczonymi wymaganiami podmiotów prowadzących rolniczy handel detaliczny, które w ramach prowadzonej działalności wykorzystują do prowadzenia produkcji żywności pomieszczenia inne niż używane głównie jako prywatne domy mieszkalne (np. osobne budynki zlokalizowane na terenie gospodarstwa). Projekt rozporządzenia w tej sprawie jest przygotowywany w resorcie rolnictwa i będzie podlegać procedurze notyfikacji Komisji Europejskiej i pozostałym państwom członkowskim Unii Europejskiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po zapoznaniu się z ustawą wprowadzającą rolniczy handel detaliczny moim zdaniem dotyczy ona wyłącznie sprzedaży produktów przetworzonych. Natomiast produkty nieprzetworzone w dalszym ciągu  podlegają przepisom dotyczącym sprzedaży bezpośredniej i w nich nie było limitów sprzedaży produktów pszczelich. Nie znalazłem póki co zmiany tych przepisów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli każdy pszczelarz mógłby zarejestrować Rolniczy Handel Detaliczny to rozwiązało by tzw. "szarą strefę" w pszczelarstwie. Oczywiście ci co mają lub chcą mieć Sprzedaż Bezpośrednią dalej by ją mieli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pszczelarz ma do wyboru:

sprzedaż nieprzetworzonych produktów pochodzenia zwierzęcego czyli miodu i tu brak limitów ale ma dostać od PLW "NR" dla sprzedaży bezpośredniej

oraz jeśli chce

sprzedaż przetworzonych produktów pochodzenia zwierzęcego czyli np. miód z pyłkiem (miód z propolisem, miód z orzechami itp.) i tu są limity ale ma dostać od PLW "NR" dla sprzedaży w ramach Rolniczy Handel Detaliczny (inny niż nr dla sprzedaży bezpośredniej)

W tym drugim przypadku czyli RHD miód jest surowcem. Produktem jest "COŚ" w skład czego wchodzi miód i jak mówi ustawa ma go być minimum 50%. Ale ważne te minimum 50% ma być z własnego gospodarstwa.

Ważne RHD nie dotyczy pszczelarzy którzy zgłosili działy specjalne (czyli ponad 80 rodzin).

 

Pan TS dalej tego nie rozumie i dlatego wprowadzenie limitów do RHD jest paranoją,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

an500 masz rację to wynik mojego skrótu myślowego.

Pszczelarz pozyskał miód ma do wyboru przeznaczyć całość lub część na:

własne potrzeby,

sprzedaż do podmiotów zajmujących się obrotem miodu,
sprzedaż bezpośrednią,

"surowiec" do RHD.

Oczywiście każdy z tych "kanałów" zbytu ma swoje uwarunkowania prawne - ale ten wątek tego nie dotyczy.

Oczywiście może też wybrać inne "kanały" zbytu tyle że (moim zdaniem) są one na "bakier" z prawem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...