Skocz do zawartości

Cała aktywność

Kanał aktualizowany automatycznie     

 1. Wczoraj
 2. Proszę przeczytać artykuł: https://edialog.media/2023/10/15/ukrainskie-pola-rozminuja-pszczoly/ A potem zrobić proste wyliczenia o jakie ilości miodu tu chodzi. Przyjmijmy tylko 2mln ha i że to obsieją nawłocią kanadyjską. Przyjmijmy wydajność miodową zaledwie 100kg/ha. Otrzymamy wielkość 200 000 ton miodu. Obecnie Ukraina produkuje niewiele ponad 70000 ton. Trzykrotny wzrost produkcji.
 3. A tu jak napisane https://www.facebook.com/photo/?fbid=798033115699335&set=pcb.798033335699313
 4. robinhuud

  Warroza, nowy preparat

  Nie mogę się doczytać na informacje jak tą temperaturą będzie bita w ulach warroza. Nie miałem pojęcia, że od trzech lat w mojej okolicy Poznania realizowany jest taki fajny program pszczelarski. Ale w lipcu się dowiem. Poznań ma wielkie szczęście pszczelarskie. Marszałkowskie co roku 2 miliony na węzę za friko. Amfiteatr na Cytadeli - też za ponad milonowe cięzkie pieniążki na rezerwat dla miejskich zapylaczy. Pewnie zlecą się tam pszczoły miejscowych dachersów, ale oj tam, oj tam. I teraz jeszcze 1,3 miliona na saunę dla warrozy w Sielinku. Była jeszcze jakaś kasa z Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na drzewka miododajne. Władza wali ciężki pieniążek publiczny na pszczoły, a równocześnie czyni je zbędnymi poprzez import niedofinansowywanych miodów z krajów różnistych, gdzie pszczelarze bez dopłat produkują go taniej. Karmią siebie i Polską Izbę Miodu. A niewdzięczni pszczelarze strajkują zamiast uronić szczerą łzę wdzięczności. https://pit.lukasiewicz.gov.pl/o/projekt-nr-ddd-6509-00059-2019-15-system-nadzoru-ula-pszczelego/ Oficjalna, bardzo oszczędnie gospodarująca wiedzą finansową strona projektu: https://www.zdrowapszczola.pl/
 5. Raczej brak danych ile rodzin pszczelich w Polsce jest. I to od lat. :]
 6. Ciekawe jest sprytne wykorzystywanie przez PIM dwuznacznego w języku polskim określenia "producent miodu". Producentem jest niewątpliwie pszczoła. Można przyjąć, że produkuje miód również pszczelarz. Ale gadanie, że producentem miodu jest ktoś kto go kupuje za granicą, miesza i słoikuje jest informacją wprowadzającą w błąd. Władza rozdająca nasze podatki w ramach dopłat masowo się na to nabiera. Może warto jednak zawalczyć o sprecyzowanie definicji "pszczelarz" i "producent miodu". To coś jak "polskie obozy koncentracyjne".
 7. Ciekawy artykuł: https://agronews.com.pl/artykul/polska-izba-miodu-importowany-miod-jest-dokladnie-badany-a-sam-import-jest-niezbedny-dla-zaspokojenia-popytu-i-wspiera-krajowych-eksporterow/ Byłby chyba czas, by PIM zmieniła nazwę na PIMZ (Zagranicznych). Ta obecna jest trochę bez sensu...
 8. Witam. Do kiedy przewidziany jest czas na opłacenie składki członkowskiej oraz OC na rok 2024?
 9. Na mnie też, zostałem uznany za persona non grata na TYM portalu...
 10. I tu jest właśnie problem. Tematem tym powinny zająć się zarządy organizacji związkowych , ale chyba na nich nie ma co liczyć.
 11. Jeszcze w 2022 było 2.2 mln ( doniesienia prasowe). Rok później już tylko 1.52mln. Dane za 23 pochodzą z podzielenia kwoty dopłat (76mln) przez 50zł. Spadek pogłowia o 25% w ciągu roku z powodu braku opłacalności.
 12. Konia(k) z (u)rzędem temu kto ten temat pociągnie... Obserwując "determinację" z jaką środowiska pszczelarskie /nie handlarskie/ zaprezentowały wolę wspólnego działania, w czasie ostatniej Komisji, pozostaje mi przypatrywać się co z TEGO wyniknie...
 13. Dzięki, właśnie się miałem brać za to.
 14. Według mnie propozycja jest bardzo dobra i możliwa do przeprowadzenia. Potrzeba tylko promocji tej sprawy. Rządzący pewnie czekają na takie rzeczowe propozycje , bo oni też chcą mieć spokój.
 15. No wiecie co, do czego to dochodzi, żebym to ja musiał za Was robotę odwalać?!?
 16. Tak, może i tak, ale zmiana w zapisach "podatku cukrowego" wymaga zmiany ustawy przez Sejm, a to nie jest ani proste, ani szybkie, wymaga dużego zaangażowania i poniesienia pewnych kosztów. Ale gdyby sie to udało? Korzyść dla nas byłaby wielka.
 17. Masz rację to wygląda na manipulację. Tutaj filmik z oficjalenego konta Ursuli von der Leyen i jej wpis "Next week the @EU_Commission will table decisions on EU funds freeing up to €137 billion for Poland" https://twitter.com/i/broadcasts/1rmGPMDYwDLJN Poprzednio zamieściłem film z tłumaczeniem pochodzącym ze strony redagowanej przez Onet. Wcale go specjalnie nie szukałem i nie weryfikowłem, bo to przecież portal silnie związny z kapitałem niemieckim, więc nie powinni robić pod górkę niemieckiej Pani polityk. I tu się pomyliłem! Der Onet manipuluje, nawet wypowiedziami szefowej KE! Nigdy bym nie uwierzył, gdybym sam się nie przekonał, że na youtubowym kanale Onetu, ktoś z taką perfidią zniekształca wypowiedzi ważnej niemieckiej i europejskiej polityk! Oni tam muszą mieć jakiegoś sabotażystę albo kreta, który chce wzbudzić niepokój wśród popleczników koalicji 8 *. To jakaś grubsza prowokacja. Odszczekuję: Pani Ursula von der Leyen na konferencji w Warszawie obiecała, że w sprawie uwolnienia środków dla Polski z funduszu odbudowy w następnym tygodniu zapadną dwie ważne decyzje. O jej wiarygodności przekonamy się niebawem, bo nastepny tydzień zaczyna się już od jutra. Jak nam odblokują drugi raz to co przez lata blokowali, to wtedy też bliżej przyjrzymy się skąd ta kasa się bierze i ile nas będzie ta europejska manna kosztowała.
 18. Ostatni tydzień
 19. Nie no miałem tylko czytać ale nie wytrzymuje manipulacji jaka sie tutaj odstawia. Ładnie znalazłes błędne tłumaczenie, prawie nie słychać tam oryginału. Zamieszczam oryginalny tekst przemówienia i babka wyrażnie mówi o następnym tygodniu nie roku. Week nie year, 52s. No na tyle angielski to chyba prawie każdy zna, a jak nie to podstawowy tłumacz google pomoże.
 20. Miód akacjowy ze względu na delikatny zapach i smak jest szczególnie podatny na zafałszowanie syropem HFS. Dlatego źadnych wyjątków. Wszystko co pochodzi od rozlewaczy opodatkować podatkiem cukrowym. Na eksport niech rozlewają.
 21. Zdecydowanie się nie zgadzam! Dlaczego nie wnoszą? Zadałem MERYTORYCZNE pytanie; co z miodem akacjowym? A to że optuję za tym żeby skupić się na poszukiwaniu prawnych rozwiązań dotyczących branży pszczelarskiej - to też nie na temat? Jakich argumentów dobieram - moja rzecz. Nawet przywoływanie przykładów historycznych nie jest niczym zdrożnym. Kogo to irytuje - niech nie reaguje... Przyznam, przydługi wykład o Kartagenie mnie nie zainteresował - nie wiem jak innych pszczelarzy...
 22. robinhuud

  Warroza, nowy preparat

  Co o tym sądzicie? Mozna warrozę pogonić z ula gorącym powietrzem? https://agronews.com.pl/artykul/prototyp-urzadzenia-zwalczajacego-warroze/
 23. Może poprostu podatek powinien objąć wszystkie miody płynne. To jest najprostszy wyróżnik dobrej jakości miodu. Płynny to słodzik i potraktować go podatkiem cukrowym.
 24. Tak nie, bo umowy międzynarodowe nie pozwolą. Zamiana nazwy "cło" na nazwę "podatek" niczego nie zmienia w kwestii umów celnych. Coś co będzie cłem de facto, będzie tak traktowane. Szukałbym jednak dalej w podatku cukrowym. Nie interesowałem się ostatnio tematem, ale obiło mi się o uszy, że napoje z zadeklarowanym miodem w składzie też podatek cukrowy miały płacić od pewnego czasu. Można by spróbować podciągnąć pod podatek te miody, które nie spełniają w jakiś sposób definicji. Więc te mieszaniny to może jednak tak...
 25. "Podatek" dla wszystkich miodów niekrajowych i wszystkich mieszanin miodowych Przychody z tego podatku byłyby pewnie tylko czasowe, bo import zostałby bardzo ograniczony, decydującą byłaby ta pierwsza korzyść . Jestem za. A sprzeciew PIM? Jak zaczną handlować polskim miodem to odzyskają tożsamość i będą prawdziwą polską izbą, a nie polskim importerem.
 26. https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/6350908,o-co-chodzi-z-podatkiem-cukrowym-jakie-produkty-sa-nim-objete.html W przypadku miodu trzebaby zastosować mocniejszą formułę np. opłata stałą 10zl od kilograma. Dwie korzyści by to dało. Miód sklepowy stałby się droższy więc miód od pszczelarza konkurencyjny. Druga korzyść to spore przychody które można by przeznaczyć na dopłatę do ula. To taki postulat w kontekście trudnej sytuacji pszczelarzy. Duży sprzeciw przewiduję że strony rozlewaczy z PIM.
 27. Daj linki z przepisami prawa.
 1. Pokaż więcej elementów aktywności
×
×
 • Dodaj nową pozycję...