Skocz do zawartości

Cała aktywność

Kanał aktualizowany automatycznie     

 1. Z ostatniej godziny
 2. Oficjalne stanowisko ministerstwa: http://www.zwiazekpszczelarski.pl/koronawirus-jakie-ograniczenia-w-ruchu-dla-pszczelarzy?_mid=DMYW4eDXzyI=
 3. Atena

  Idą wybory

  Przeczytałem, wszyscy zrozumieli...
 4. Dzisiaj
 5. czarg

  Idą wybory

  Napisz to jeszcze raz po polsku, przeczytaj parę razy na głos komuś w domu, a potem zamieszczaj na forum.
 6. Atena

  Idą wybory

  Kłamać? Też możesz słuchać podobnych dyrdymałów wciskanych polskiemu społeczeństwu przez media rządowo-partyjne. Ja to traktuję jako, może nieudolna, próba wprowadzenia czarnego humoru w celu uświadomienia niebezpieczeństwa jakie niesie usilna próba przeprowadzenia wyborów.
 7. Wczoraj
 8. czarg

  Idą wybory

  Nie wstyd Ci tak kłamać?
 9. To, że Polanka odcięła się od FPRO nie oznacza, że jako jej członek mam zaprzestać interesować się zagadnieniem wspierania pszczelarstwa z „odpisu rzepakowego”. Od tych toksycznych pieniążkow neonikotynoidowych odcięli się z tego co mi wiadomo również Pszczelarze Zawodowi. Ale chyba nie wszyscy. Dla mnie jest to temat niezmiernie interesujący. Pan minister Ardanowski nominował na funkcję reprezentanta interesów polskich pszczelarzy w tym funduszu pana Marka Barzyka, prezesa Koła Pszczelarzy w Krośnie n/W, przewodniczącego komisji rewizyjnej WZP Rzeszów i członka stowarzyszenia Polska Ekologia. Pan Marek został nawet sekretarzem ekipy rozdzielającej kasę. https://www.polskaekologia.org/index.php/czonkowie-zwykli/marek-barzyk- Z witryny tej organizacji i z jej statutu wynika czym zajmuje się organizacja i kto do niej należy. Z naszego pszczelarskiego fyrtla odnalazłem sześć adresów: - Marek Barzyk; -Jerzy Bańkowski; - gospodarstwo pszczelarskie Na Podkarpaciu – Krzysztof Bałon; - gospodarstwo pasieczne Sądecki Bartnik; - pasieka Pucer; - Jerzy Bańkowski – miody ekologiczne. Największy ciężar właściwy przypada przedsiębiorstwu importującemu miody funkcjonującemu pod mylącą nazwą gospodarstwa pasiecznego: http://www.polskaekologia.org/index.php/czonkowie-zwykli/gospodarstwo-pasieczne-sadecki-bartnik Na witrynie Polskiej Ekologii zamieszczono cieplusieńki apel pana ministra do poczucia solidarności i patriotyzmu Polaków - konsumentów mającego polegać na kupowaniu w ciężkich czasach koronawirusa przede wszystkim zdrowych, czyli ekologicznych produktów krajowych: http://www.polskaekologia.org/images/mgthumbnails/444x626-images-aktualnosci-2020_3-Pismo_z_ministerstwa_1.jpg Jest coś dla mnie niezrozumiałego w tym, że pan minister powierzył Panu Barzykowi misję rozdysponowania FPRO w części należnej pszczelarzom wspomnianych sześciu podmiotów. Szczególnie zaś podmiotowi handlującemu mieszaninami miodow z krajów UE i niekoniecznie z niej. Mimo to postanowiłem zgodnie z wolą pana ministra wzmocnić Jego newralgiczny przekaz w medium społecznościowym pszczelarzy – forum Polanka Jak wynika z linkowanej wcześniej witryny KOWR strzępy, że nie powiem ochłap pieniędzy z FPRO na promocję polskich produktów pszczelich trafią do importerów miodu, leśników i ekologów. Tak chciałbym pomóc ministrowi, ale nie jestem w stanie Go zrozumieć. Przykro mi z tego powodu, że 22% kasy przeznaczono na dofinansowanie Ogólnopolskich Dni Pszczelarza w Łowiczu, a 49% na jakąś imprezę Pana Marka o lokalnym znaczeniu. Taka sytuacja ośmiesza cały ten fundusz. Na koronawirusa proponuję miodek z Ukrainy: https://image.ceneostatic.pl/data/products/72987036/i-bartnik-miod-porcjowany-15g-wielokwiatowy.jpg Zaś miód znad Morza Czarnego przypomina mi popularne ruskie pytanie retoryczne: wolisz jeść czarny chleb nad Morzem Białym, czy biały chleb nad Morzem Czarnym? https://www.tabele-kalorii.pl/kalorie,Miod-slonecznikowy-znad-Morza-Czarnego-Sadecki-Bartnik.html
 10. czarg

  100 lat

  Ostatnia kompozycja Romualda Lipko: https://radio.lublin.pl/2020/01/nie-zastapi-ciebie-nikt-hymn-na-100-lecie-urodzin-jana-pawla-ii/
 11. Borówka

  Podkast Radio Warroza

  TERMOREGULACJA PSZCZOŁY Zapraszam na pierwszą część wywiadu z biologiem dr Przemysławem Grodzickim z Katedry Fizjologii Zwierząt i Neurobiologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który zajmuje się fizjologią i etologią owadów. Nagranie zarejestrowałem ponad rok temu. Niestety nie jest najwyższej jakości, za co przepraszam, ale uważam, ze warto posłuchać ze względu na wartość merytoryczną. Rozmawiamy głównie o ekofizjologii i etologii termoregulacji u pszczoły miodnej. Rozdziały: 00:42 Ekofizjologia i etologia owadów 05:30 Etyka badań eksperymentalnych 07:40 Od karaczanów po pszczoły 12:50 Termoregulacja owadów i kręgowców 27:42 Eusocjalność 46:25 Termoregulacja zbiorowa a indywidualna 59:35 Termoregulacja a konstrukcja ula https://www.warroza.pl/2020/04/termoregulacja-pszczoy-wywiad-z-dr.html
 12. Atena

  Idą wybory

  Jak podało Radio Erewań, powołując się na swojego korespondenta z Warszawy, członkowie Komisji Wyborczych będą mogli zakupić urny /te na prochy/ z bonifikatą.
 13. Teraz już ma. Praca zdalna ma swoje wady (czasami nie ma jak ogarnąć zadań do wykonania przez słaby internet) ale miewa też zalety - w oczekiwaniu na jedną rzecz, można się zająć inną więc... firma hostująca nas zainstalowała SSL zarówno na forum jak i na stronie głównej.
 14. Karol

  KORONOWIRUS

  To normalne że się dezaktualizują,chociaż to dramat że dopiero po miesiącu walki z wirusem wreszcie coś drgnęło z zamówieniami które powinny być realizowane z początkiem roku.Wtedy w szeregach partii rządzącej była sielanka i dobrobyt,pani minister twierdziła że koronawirus w Chinach gdzieś daleko to olbrzymia szansa dla naszego przemysłu np: dla branży oświetleniowej,niestety ta wielka specjalistka i fachowiec nawet nie wiedziała że cała Polska branża oświetleniowa funkcjonuje dzięki dostawom z Chin.Takie buty panie kolego.!
 15. Atena

  Idą wybory

  O niewysławione szczęście zajaśniało... można będzie zagłosować. Amen ...ave Caesar, morituri te salutant... należy uszanować wolę tych którzy gotowi są umrzeć /przy urnach wyborczych/ za... No i tu mam zagwozdkę, za co, za kogo, w czyim interesie??? Chyba wytwórców urn, tych cmentarnych...
 16. vega

  Idą wybory

  Można? Można! Tylko że tam, nie ma czegoś tak irracjonalnego jak TOTALNA OPOZYCJA ! https://www.dw.com/pl/głosowanie-korespondencyjne-w-czasach-zarazy-tak-poradziła-sobie-bawaria/a-52983796
 17. Karol

  Idą wybory

  Mechanizm wyborów według PiS jest bardzo prosty,zrobić wybory najszybciej jak to możliwe zanim wszystko się rozleci.Kiedy zaczną wprowadzać oszczędności,kiedy wyjdzie na jaw że rząd nie jest w stanie nawet zapewnić obywatelowi maseczki za 25gr,wtedy wynik wyborów może być inny jak teraz.
 18. adamski

  Idą wybory

  Ile można oglądać i słuchać tego przedstawienia związanego z wyborami. Nikt nie wie co będzie za miesiąc, pięć miesięcy czy za rok. Niestety, ale powinny one się odbyć w możliwy bezpieczny sposób w możliwie najszybszym terminie nawet 10 maja. W tej chwili mamy trzy zagrożenia dla społeczeństwa: koronavirus, zapaść gospodarki i wałki polityczne. W miarę możliwości trzeba je eliminować lub ograniczać ich skutki. 😏😎😏
 19. Atena

  Życzenia Świąteczne.

  Tym razem nie o święcie, tym razem o rocznicy która dziś przypada. Może to nie miejsce ale... jakim że by to było świętem gdyby nie było powodu w rocznicę o tym przypominać. Cóż, dla Jana Pawła II wszyscy byli równi...
 20. Atena

  KORONOWIRUS

  Ja tu widzę wiele wspólnego między ziołomiodami i wyborami... Zresztą też to dostrzegasz... Nie da się wciąż tkwić w takim szpagacie nad przepaścią.
 21. Ostatni tydzień
 22. jjb

  Idą wybory

  Parcie na wybory jest w PIS-ie bo sondaże PAD-a rosną, ale nie mamy jeszcze fazy stabilizacji zachorowań i może się okazać, że w ciągu dwóch-trzech tygodni wiele się zmieni. Można byłoby opracować inne metody głosowania, ale to odłożenie wyborów o rok, tylko wtedy trzeba pójść na kompromis. Zostawić też w dotychczasowej formie NS, NSA, RPO ... zamrozić układ sił i zająć się ratowaniem obywateli i gospodarki. Tylko u nas kompromis jest mało prawdopodobny.
 23. jjb

  KORONOWIRUS

  Ja to chyba rozumiem, ale na dobrą sprawę nie da się zrobić ziołomiodu bez pszczół... Ale dlatego proponowałem wyprowadzić tę dyskusję o ziołomiodach... bo wiem, że wiele osób patrzy na ziołomiody, jak na podrabianie miodu. Niestety jest w tym wiele racji, bo tu liczą się intencje a kontroli praktycznie nie ma. A jak mówią nasi zachodni sąsiedzi: zaufanie jest dobre, ale kontrola lepsza... Dotyczy to też miodu, jako takiego.
 24. baru

  KORONOWIRUS

  Tutaj potrzebny dystans . do akceptacji, na "odlotowym" forum do nowych rzeczy których nie było, gdyśmy dorastali do klientów, którzy się domagają płynnego miodu w środku zimy . mnie też by się przydał do... ;) .
 25. Karpacki

  KORONOWIRUS

  Oczywiście szanowny kolego. Jednak miejscem do przekazywania takich wiadomości , nie jest Hyde Park , i "wałkowane" tutaj tematy. Podobnie jak temat "ziołomiodów" nie powinien być "wałkowany " tam , gdzie dyskutuje się o PSZCZELARSTWIE. Tak uważam. Pozdrawiam.
 26. wesołe pszczółki

  KORONOWIRUS

  Szanowny Panie Czesławie. Jest Pan Niekwestionowanym Autorytetem w chowie pszczół. I Niekwestionowanym Autorytetem na tym forum. Czy Panu nie podoba się "ziołomiodarstwo ", czy inne to zupełnie mnie nie interesuje. Interesuje mnie Pańska wiedza , którą Pan przekazuje. A czy Pan lubi "gender" czy inne ludzkie lub nie ........ a i zapatrywania polityczne czy religijne tez na tym forum żadnego znaczenia mieć miejsca nie powinny mieć. Mają bo jesteśmy mali (mówię o sobie). Bywają tematy (zastępcze) ale być może są zainteresowani i nie sposób im odmówić . Mniemam że zawsze na tym forum na Pańską wiedzę będzie można liczyć. Pozdrawiam Bardzo Serdecznie.
 27. Karpacki

  KORONOWIRUS

  Szanowny Panie. Zadaje pan pytanie, i zaraz w tej samej linijce oświadcza ,że temat pytania "zupełnie go nie interesuje". Po co więc to pytanie, i komu na nie odpowiadać ? Pozdrawiam.
 28. Jan

  segeberger

  Dlaczego polistyren? Czy styropian nadaje się jako materiał budowlany do uli? Geert Staemmler, pszczelarz, od 23812 Wahlstedt Organiczne pszczelarstwo odrzuca styropian jako materiał budowlany dla uli, ponieważ organiczne pszczelarze w budowie ula porównują ze sobą bilans energetyczny i ekologiczny różnych materiałów budowlanych, uwzględniono całościowe względy przyjaznego dla środowiska wydobycia surowców do budowy ula, a także zapotrzebowanie na zamknięte cykle materiałowe i trwałość produktu końcowego jego dekady użytkowania mogą być ponownie wprowadzone do cyklu surowcowego. Naturalne pszczelarstwo było od wieków używane w pszczelarstwie, wystarczy pomyśleć o słomie, mchu, glinie i tym podobnych. Słoma jest najlepszym „materiałem” do budowy ofiary (klimat wewnętrzny, stosunek jakości do ceny materiału), ale jej budowa jest bardzo czasochłonna (droga) i narażona na wpływy mechaniczne (np. Myszy, dzięcioły) tak niechronione, jak na przykład polistyren. Żywotność jest wystarczająca tylko wtedy, gdy ule są chronione przed warunkami atmosferycznymi (pasieki itp.). Mchy i inne wypełniacze włókniste nie sprawdziły się, ponieważ w większości pochłaniają wilgoć, a zatem efekt izolacyjny jest zakończony. Ił jest zbyt ciężki i wrażliwy na warunki pogodowe, aby mógł być produkowany w naszych regionach. Drewno, podobnie jak słoma, od wieków było używane jako materiał budowlany w pszczelarstwie w Europie, a wszystkie jego zalety i wady, takie jak uniwersalne przetwarzanie, surowce odnawialne lub stosunkowo duża waga (w porównaniu do polistyrenu i słomy), muszą być ze środkami do konserwacji drewna lub z stosunkowo duży wysiłek w celu ochrony przed warunkami atmosferycznymi (obornik krowy w pszczelarstwie, ule, wolne stanowiska itp.), z mojego doświadczenia wynika, że drewniane ule są zbyt wilgotne w środku, gdy jest zimno i mokro, jeśli kolonie nie są bardzo silne. Pierwsze łupy w magazynie Segeberger kupiłem w 1971 roku i nadal są w użyciu. Jeśli zostaną zniszczone przez niedbalstwo lub staną się bezużyteczne, mogę je poddać recyklingowi, więc powyższe argumenty można również zastosować do polistyrenu. Co to jest styropian? Jest to spieniona sztywna pianka polistyrenowa, materiałem wyjściowym jest styren i pentan, z których polimeryzowalny spienialny polistyren jest wytwarzany w systemach zamkniętych. Rzeczywista produkcja piany odbywa się w prostym procesie, w którym granulat polistyrenu zawierający porofor jest podgrzewany parą wodną i spieniany przez porofor w cząstki o zamkniętych komórkach (kulki styropianowe zawierające dużo powietrza). Styropian jest biologicznie neutralnym produktem, który nie powinien mieć negatywnego wpływu na organizmy żywe. Świadczy o tym dziesięciolecia stosowania styropianu w rolnictwie, medycynie, opakowaniach do żywności i stosowaniu pasiek przez ponad 40 lat. Styropian jest chemicznie obojętny, nie rozpuszcza się w wodzie ani nie uwalnia substancji rozpuszczalnych w wodzie. W zleconym przeze mnie dochodzeniu w sprawie styrenu w miodzie nie wykryto żadnych pozostałości. Pentan jako środek porotwórczy do polistyrenu nie jest gazem cieplarnianym, ponieważ ma okres półtrwania wynoszący 10-15 godzin i można go wykryć tylko w atmosferze do 0,000009%. Styropian łatwo poddaje się recyklingowi, ponieważ jest chemicznie i fizycznie stabilny jak polistyren. Zużyty styropian jest mielony do określonych rozmiarów cząstek w młynach, a następnie przetwarzany do różnych ponownych zastosowań w budownictwie (tynki, lekki beton, cegły gliniane itp.), Jako środki ulepszające glebę w rolnictwie i ogrodnictwie lub ponownie do granulek styropianu. Wreszcie styropian można bardzo dobrze spalić w odpowiednich roślinach, a energię można odzyskać bez tworzenia dioksyn. Wartość opałowa polistyrenu wynosi 11 kWh / kg i dlatego może być łatwo spalana w celu tak zwanego spalania podpalającego w spalarniach odpadów, a tym samym oszczędzania oleju. Wymagania dotyczące pszczelarstwa organicznego opisane w akapicie pierwszym można spełnić przy użyciu styropianu materiału budowlanego. Zgodnie z rozporządzeniem (WE) 1804/99 i rozporządzeniem (EWG) nr 2092/91 w sprawie rolnictwa ekologicznego: „... ule składają się głównie z naturalnych materiałów, które nie mogą zanieczyszczać środowiska lub produktów pszczelarskich”. Nawet ten przepis musiałby być zgodny ze styropianem materiału budowlanego, gdyby ten plastik został dopuszczony do ekologicznego pszczelarstwa! Ule wykonane z tego materiału budowlanego są trwałe, nie wymagają konserwacji, są lekkie i „domowe” dla pszczół. Styropian jest powszechnie znany ze swojej niedrogiej produkcji i uniwersalnej odkształcalności w budowie ula. Botki wykonane z tego materiału budowlanego są ciepłe, aw okresie przejściowym cieplejsze niż drewniane magazyny.
 29. wesołe pszczółki

  KORONOWIRUS

  Panie Czesławie, jest Pan Autorytetem na forum. Ma Pan jakiś problem z "ziołomiodami" czy "gender". ? Ale to są byty ,które istnieją jak się je przedstawia. Ani przeciw "ziołomiodom' nie jestem ani przeciw "gender". Ani to ani to zupełnie mnie nie interesuje. Serdecznie pozdrawiam
 1. Pokaż więcej elementów aktywności
×
×
 • Dodaj nową pozycję...