Skocz do zawartości

Cała aktywność

Kanał aktualizowany automatycznie     

 1. Z ostatniej godziny
 2. Karpacki

  Wracając do "ziołomiodów"

  Do żadnej kłótni ja też się nie piszę. Jednak nie sposób nie zareagować kiedy treść wypowiedzi pokazuje ogromny brak wiedzy historycznej i wynikających z tego zaszłości. Ale ta jak widać, autora powyższych słów wcale nie interesuje. Podobnie zresztą jak dzieje się w wielu dziedzinach naszego życia. Piszę to głównie dlatego, że forum czyta wielu pszczelarzy, którym być może nie jest obojętne to, co doprowadziło do dzisiejszej sytuacji? Dla "baru", najważniejsze jest aby bez względu na wszystko , otrzymać od organizacji swoje "bezinteresowne" korzyści, i aby jego nick był napisany z dużej litery. Gdyby jednak zechciał on choć trochę poznać prawdziwą historię pszczelarstwa z okresu kiedy rozpoczął się czas rozwalania jedności związkowej , dowiedział by się , jak wielką rolę w tym odegrały tzw. "ziołomiody" , i że pasuje to idealnie do tego tematu. Ale wygodnie jest w tej sprawie nic nie wiedzieć, rozsiewając jednak bezpodstawne oskarżenia wokół. Przecież to takie ludzkie i chrześcijańskie.
 3. Dzisiaj
 4. robinhuud

  Wracając do "ziołomiodów"

  Innych potraktowano w UP jakby poważniej...😁 https://tech.money.pl/przemysl/patenty/pl-212135-641135.html
 5. Atena

  Wracając do "ziołomiodów"

  Urząd Patentowy RP, w swojej opinii, określił że "ziołomiodów" nie można opatentować jako że "nie są wytwarzane przez człowieka" - z czym się wypadałoby mi zgodzić.
 6. robinhuud

  Wracając do "ziołomiodów"

  Dla mnie problem zaczyna się w momencie, gdy ziołomiody sprzedajesz. SB, czy RHD? Bo jeżeli robisz ziołomiód na własne potrzeby, dla kogoś na prezent, to wolnoć Tomku w swoim domku, róbta co chceta i mi nic do tego. Chociaż rozdawanie prezentów poza najbliższą rodziną oraz korumpowanie urzędników czy lekarzy poprzez ziołomiodowe korzyści majątkowe też prawnie jest wprowadzaniem do obrotu z całym kuferkiem odpowiedzialności moralnej, sanitarnej i skarbowej. Ziołomiod jest produktem nieprzetworzonym?
 7. Wczoraj
 8. jjb

  Wracając do "ziołomiodów"

  Mieszanka miodów pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej i spoza UE byłaby OK?🤣
 9. baru

  Wracając do "ziołomiodów"

  😆😆Przydał by się kolega do kłótni ,nic z tego . baru się pisze z małej choć jestem wielki .taki mam nick . Przynależność do Polanki w tym roku czysto bezinteresownie ,zero leków,zero dotacji , zadowolony ? Towarzysko oczywiście ,jak będę zawadzał ktoś mi powie . I tyle, koniec off topu temat jest o ziołomiodach . jjb 👍 za zimną krew .
 10. jjb

  Wracając do "ziołomiodów"

  Robinie, to jakaś równoległa rzeczywistość. Nie da się zrobić ziołomiodu bez pożytków pszczelich. Ja wykorzystuję rodzinę do produkcji ziołomiodu przez dwa tygodnie w sezonie, czasem trzy tygodnie. I to tyle. I nie dotyczy to wszystkich rodzin. U mnie to ogólnie kilka procent mocy przerobowej.
 11. czarg

  Wracając do "ziołomiodów"

  Z jakiego miodu on będzie? Spadź, wielokwiat, gryka?
 12. Karpacki

  Wracając do "ziołomiodów"

  Nieoczekiwanie pan Baru pozwolił sobie na chwilę szczerości, pokazał przy tym co jest dla niego ważne , a co się nie liczy. Dla jego własnego zadowolenia można należeć do wielu związków , z każdego coś przyjmować , co jemu pasuje. Nawet jakimś sposobem wpadł na to , że to moje wpisy szkodzą Polance, a jego postępowanie , jest pełne chęci do zgody i polubowne. Wcale nie bierze pod uwagę , że właśnie dzięki takiej postawie, jaką on prezentuje , mamy tak zawyżoną statystykę ilości rodzin w Polsce, o czym już kiedyś pisałem komentując wystąpienia niektórych "wielkich" pszczelarzy na senackiej komisji pszczelarskiej. O innych aspektach jego postawy członka kilku organizacji nie będę wspominał, gdyż jak widać dla niego, podpisywanie zobowiązania do przestrzegania kilku statutów , to dla niego pikuś. Takich postaw można wskazać u wielu i wszyscy uważają że jest ok. Jednak zdanie dotyczące Taty pana Baru i jego jego rzekomej pretensji do mnie i innych działaczy z któregoś dawnego czasu, wymaga bliższego wyjaśnienia. Jak myślę , o ile rzeczywiście zdanie to zostało napisane z inspiracji Taty pana Baru, to kogo to należało "wziąć za dupę" ? Może jakieś nazwisko albo funkcja i rok jej pełnienia?? Pomijam już fakt ,że teraz wypada być polubownym i chętnym do zgody, a kiedyś "należało wziąć za dupę kogo trzeba" . I to właśnie pan Baru , jest tym, który ma monopol na decyzję , co kiedy i w jaki sposób należało czynić? A co się zmieniło, że nagle mamy sobie padać w objęcia? Kto oddał zagrabione mienie ? Kto przeprosił za szykany i wykluczenia wielu związków z PZP? Kto zwrócił ogromne pieniądze zebrane kilka razy na rzekome "ratowanie Domu Pszczelarza" ??? Może te informacje , przekazał panu Tata? A może działo się to wszystko także dlatego, że większość pszczelarzy to ludzie uczciwi, którzy właśnie prezentowali wtedy taką postawę "polubowną i chętną do zgody" ?? Sprawa jest niestety bardziej złożona jak się panu Baru wydaje. Proszę więc o określenie , kogo to mieliśmy wtedy "wziąć za dupę" , abym mógł dzięki tej wiedzy którą posiadam , przybliżyć okoliczności jakie miały miejsce , i obecnie są powodem , że z ust pana Baru pojawiło się takie zdanie jak powyżej. Widzi pan , panie Baru. Skoro powiedziało się A, to trzeba też dopowiedzieć resztę. Inaczej będę miał pełne prawo uważać pana za hipokrytę , równego tym, których pana zdaniem należało "wziąć za dupę", i teraz nie musiał by pan nas oskarżać o "rozpierniczenie związku na drobne". Sądząc z tego jak wyraża się pan o swoim Tacie, jest pan chrześcijaninem. Jeśli tak , to proszę przyjąć do wiadomości że tym wpisem , uczynił pan ogromną krzywdę wielu ludziom z tych wszystkich związków, które wtedy były wyrzucane i okradane. I nie upoważnia pana do tego fakt, że kiedy to się działo, pomagał pan ojcu w pasiece , stojąc w krzakach, a siatka , którą miał pan na głowie, sięgała panu do kostek. Proszę, ma pan głos...
 13. robinhuud

  A tymczasem w PZP...

  W wolnych chwilach studiuje historię polskiego pszczelarstwa i zapewniam Was, że jest ona momentami pasjonująca. Również życiorysy kolejnych prezydentów PZP (mam kolekcję ich portretów). Jest na witrynie PZP zakładka „historia”, ale jest ona martwa. Abyś mógł pszczelarzu zrozumieć dlaczego myślami prę w kierunku ustawy pszczelarskiej – przeczytaj zapytanie św. p. posła Jana Szyszki i odpowiedź ministra rolnictwa – Marka Sawickiego sprzed kilku lat, które odnalazłem grzebiąc w archiwum Sejmu (działo się to tuż przed Marszem w Obronie Pszczół). Bez tego dialogu sejmowego nie można zrozumieć problemu bezkarności działaczy rolniczych zrzeszeń branżowych, działających w oparciu o ustawę z 8 października 1982 roku (Elewarr, Skok Wołomin itp). Nie można również zrozumieć roli komisji rewizyjnych PZP, WZP i RZP oraz dążenia prezesów do ich zbocznikowania i ubezwłasnowolnienia. Również motywów rozwiązania Rady PZP i ogólnie wielkiego bałaganu w KZRKiOR, działającym statutowo również na bazie tej ustawy. Minister jako urzędnik powinien posłowi podpowiedzieć sposób skutecznego skontrolowania PZP, ale tego nie zrobił. Według moich informacji jest możliwość wejścia organów kontrolnych państwa do takiej niezależnej organizacji po zwróceniu się o to komisji rewizyjnej. W tamtym czasie istniała również możliwośc odpłatnego zlustrowania PZP/WZP/RZP przez odpowiednie organa nadrzędnych struktur KZRKiOR i być może istnieje do dziś. Dlaczegóż ktokolwiek miałby kontrolować kolegę ministra z PSL? Żyj i daj żyć innym. Czy od tamtego czasu coś się zmieniło? Cóż może dzisiejsza komisja rewizyjna? Może panu prezesowi naskoczyć - węzykiem Jasiu. Tak rodzi się arogancja władzy. zapytanie i odpowiedź: http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/interpelacja.xsp?documentId=11C0083D22485CCAC1257A4C0034C7BE&view=2 Czy bez skontrolowania PZP miała sens kontrola pszczelarstwa przez NIK i czy wiarygodne i sensowne są wszystkie jej wnioski pokontrolne sprzed trzech lat? https://www.nik.gov.pl/plik/id,14411,vp,16870.pdf Może komisji rewizyjnej PZP trzeba jakoś pomóc, by organizacja ta zaczęła wreszcie spełniać swe funkcje reprezentowania nas pszczelarzy przed władzą, do czego zresztą rwie się.
 14. Europa się zlitowała i pozwoliła, mimo że ARiMR powiedział NIE!. Czy w związku z pandemią i brakiem zebrań, oraz kiepskim obiegiem informacji organizacyjnych beneficjenci skorzystają? Zmiany w warunkach dotyczą wydłużenia terminu rozliczania projektów składanych przez beneficjentów wyłącznie w ramach działania „Zakup pszczół” do dnia 31 sierpnia 2020 r. dla roku pszczelarskiego 2020. https://www.arimr.gov.pl/rynki-rolne/wsparcie-rynku-produktow-pszczelich/wsparcie-rynku-produktow-pszczelich-na-lata-2020-2022.html Jest mi niezmiernie przyjemnie, że informuję pszczelarzy o pozytywnym załatwieniu tej sprawy przed innymi. http://pzp.biz.pl/wp-content/uploads/2020/07/PZPLDZ-76-Guba-Waldemar.pdf Pan Jacek Parszewski z MriRW stwierdził w rozmowie tlf, że nie ma możliwości, by niewykorzystane środki przeznaczone na matki pszczele przepadły. Istnieje mozliwość przesunięcia funduszy na wzrost refundacji leków p/warrozowych
 15. Ostatni tydzień
 16. robinhuud

  Wracając do "ziołomiodów"

  Co do odwracającego się rabina, to nie wiem, czy żyrafy są koszerne😄. Dzika można upolować lub skłusować, świnia podlega świniobiciu. Daniele żyją na wolności oraz w zagrodzie, i są to dwie różne sprawy. Myśliwska i rolnicza. Można zbierać grzyby w lesie i można hodować pieczarki. Można trzymać rybki w akwarium i pływać trawlerem ciągając sieci. Dlaczego więc ziołomiodziarstwo miałoby udawać pszczelarstwo i korzystać z jego przywilejów? Dla mnie pszczelarstwo jest bliżej zbieractwa, a ziołomiodziarstwo bliżej przemysłu przetwórczego. Pszczelarstwo to dla mnie pasja, a ziołomiodziarstwo – biznes. Teren możemy przepszczelić i przepszczelarzyć, ale nie możemy przeziołomiodziarzyć. Czymś innym jest pastwisko pszczelarskie i ziołomiodziarskie. Dlatego ziołomiodziarze powinni organizować się w innych organizacjach niż pszczelarze. Ciekawe, że pierwsi wchodzą do miast pszczelarze, a nie ziołomiodziarze. Dla mnie ziołomiodziarstwo jest klusownictwem pszczelarskim.
 17. jjb

  Wracając do "ziołomiodów"

  Robinie, A nie wydaje Ci się, że to trochę, jak z tym rabinem. który po raz pierwszy zobaczył żyrafę... odwrócił się plecami i orzekł, że takie zwierze nie istnieje. Wydaje mi się, że czas popatrzeć na te żyrafę, taka jak ona jest i próbować to standaryzować dla dobra rynku. Co do Buckfastów to nie podejmę rękawicy, nie próbowałem...
 18. robinhuud

  Wracając do "ziołomiodów"

  Pozwolę sobie mieć nieco inne zdanie. Rzeczywiście nieliczni pszczelarze – optymiści mają prawo przypuszczać, że prowadzą w swej pasiece chów buckfasta i zbierają doświadczenia właśnie z nim. W 2019r. Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt prowadziło księgi dla 52 linii hodowlanych pszczół w obrębie czterech ras –kraińskiej, kaukaskiej,środkowoeuropejskiej oraz włoskiej. https://www.kchz.agro.pl/wp-content/uploads/pliki/2019/11/pszczoly_wyniki_oceny_teren_2019.pdf Nie ma tu mowy o buckfaście, a więc dalsza rozmowa na temat hodowli buckfasta jest czystą abstrakcją. Ale jeżeli bym się uparł, to mowa o doświadczeniach z którym buckfastem? Bo jest ich mnóstwo, bez gwarancji, większość niesprawdzalne importy, których dla zasady unikam z powodów higienicznych związanych z ryzykiem prywatnego „importu” dodatków do pszczoły. Buckfastów jest tak dużo, a tylko „galicja” Szeligi, „victoria” Łysonia i „żuławska” Grabowskiego są w polu widzenia KCHZ – niestety bez cech prowadzenia na nich regularnej pracy hodowlanej (selekcja, dobór, poważna ocena terenowa). Reszta to wolna amerykanka, chaotyczne masowe „klonowanie” importów dla zysku i dla dopłat. https://www.polbart.com/matki-pszczele Podobnie jest z ziołomiodami. Brak oficjalnej precyzyjnej definicji takiego wyrobu, nie wiadomo czy jest on z cukru, czy z inwertów, duża dowolność przygotowania pożywek i niejasny status podatkowy tego typu działalności. Na pewno nie jest to pszczelarstwo zasługujące na zwolnienie z podatków, bo nie ma nic wspólnego z zapylaniem środowiska. Ziołomiody na bazie cukru mogą być produkowane tylko na własne ryzyko ziołomiodziarza, albowiem cukier nie jest oficjalnie paszą dla pszczół. Nikt takiej działalności nie ubezpieczy.
 19. baru

  Wracając do "ziołomiodów"

  Między innymi takie wpisy szkodzą Polance pełne ,,,,, chęci do zgody i polubowne 🤫. 1.Dzięki przynależności do KZP mam możliwość uczestniczenia w naprawdę fajnych szkoleniach . Dzięki przynależności do Polanki mam możliwość poznania bardzo mądrych ,ciekawych ,spokojnych ludzi z całej polski. To są naprawdę cenne osoby. Do PZP należał mój Tata i pewnie ma pretensje tam z góry do Pana i innych działaczy żeście nie potrafili wziąć za dupę kogo trzeba ,tylko rozpierniczyli związek na drobne. 2.każdy kto czyta obydwa fora ,potrafi ocenić słuszność tego zarzutu . 3.patrz punkt pierwszy , 4..... 5.Pani Elżbieta była gościnnie na konferencji w Bukowinie ,dla mnie to znaczy że była, po prostu. Spotkanie np;wszystkich prezesów związków powinno być normą . Tyle i aż tyle bo to off top. Od jutra zaczynam robić ziołomiód .Postaram się podejść do tego , uczciwie .
 20. jjb

  Wracając do "ziołomiodów"

  To prawda, że dyskusja ważna. Taka w duchu Sokratesa, aby dojść do prawdy, albo ugody. Oczywiście dla nas, zwykłych ludzi, ważny jest kompromis, bowiem prawda, jak mawiał Krishnamurti, to kraina bez dróg i żadna organizacja, żaden nauczyciel nas do niej nie doprowadzą. Ten filmik o produkcji ziołomiodu pokrzywowego to trochę taka antyreklama ziołomiodów ogólnie. Ktoś chciał dobrze, zareklamować, że tak łatwo zrobić coś dobrego dla siebie a wyszło z tego, to co wyszło... Taki sam błąd popełnia telewizja, kiedy raportuje sukces policji przechwycenie laboratorium produkującego nielegalnie amfetaminę. I co pokazują, kilka plastykowych wiader, ogólny burdel i podsumowują to stwierdzeniem, że eksperci stwierdzili, że produkowana amfetamina była wysokiej jakości. No i teraz ktoś sobie pomyśli, że oto wystarczy cztery wiadra na krzyż, aby robić amfę... Pomijając kwestie werbalne (uważam, np. że naturalnym jest tylko miód wielokwiatowy i spadziowy, reszta to monokultury rolne, często mocno skażone - zresztą poziom neonikotinoidów w miodzie spadziowym bywa też bardzo wysoki), to pozostaje nam kwestia jakości produktów. Jak to mierzymy? Bo tu jest główny problem - pomiar. Uważam podobnie zapewne, jak większość, że żywność jest fałszowana, że miód jest fałszowany: mieszany z syropem, przetwarzane są inwerty, słyszałem różne historie, ale w praktyce zetknąłem się z czymś takim tylko raz, wiele lat temu. Czego wg mnie obawiają się tak naprawdę "ortodoksyjni pszczelarze"? Ano tego, że ziołomiodu nie da się organoleptycznie odróżnić od miodu. W pewnym sensie więc "doceniają" produkt, a nawet moim zdaniem przeszacowują. Bo dobry ziołomiód jest po prostu trudny do zrobienia... Nie sądzę by było to zagrożenie dla rynku miodu w Polsce, a nawet mam pewne przesłanki by sądzić, że jest przeciwnie. Swoją drogą ta dyskusja przypomina w wielu przypadkach polemikę na temat Buckfastów. Wielu ma jasno określony pogląd na temat tych pszczół, ale tylko nieliczni mają osobiste doświadczenia z Buckfastami.
 21. Atena

  Wracając do "ziołomiodów"

  Z satysfakcją bym przeczytał, u Borowego, "miło mi że jesteśmy wszyscy w formie - razem możemy wiele... " Odczytuję to; jesteście w formie to działajcie, ja podsumuję...
 22. Borowy

  Wracając do "ziołomiodów"

  Miło zastać Was wszystkich w formie 🙂 pozdrawiam.
 23. daro

  Wracając do "ziołomiodów"

  Czy to te z Sabatem + profesor ?
 24. Karpacki

  Wracając do "ziołomiodów"

  Od. 1 Niesmak to czuje ten kto uważa ,że skoro podpisuje się znajomość statutu to do czegoś zobowiązuje. Czy etyczne jest mieć cztery żony , byle one o tym wiedziały?? A ci Prezesi to co mają sankcjonować ?? Od 2. Na temat czym organizacje mogą się różnić, niech odpowie ten który wywalił materiał o woskomacie z Ambrozji. Skoro się nie różnią, to po co to zrobił?? Skoro się nie różnią, to po co pan należy do trzech? od. 3 Skoro pan nie wie to przypomnę: PZP, Polanka i KZP. od 4 "uczciwie coś robić można też zawsze, nawet ziołomiód" Ateny koń pękł by ze śmiechu. od. 5 Nie wiem "co ma piernik do wiatraka" ? Jakie zdjęcie? Co ono pokazuje?
 25. Atena

  Wracając do "ziołomiodów"

  Można było jeszcze postraszyć pszczelarzy, że produkcja tzw "ziołomiodów" będzie podlegała akcyzie a ule będą musiały być plombowane. Byłoby jeszcze śmieszniej...
 26. baru

  Wracając do "ziołomiodów"

  Jakoś nie czuje niesmaku .Wiedzą o tym Prezesi organizacji i właściciel forum . Niech mi Pan powie czym organizacje mogą się różnić ? 😀 ja widzę pole do uzupełniania . 👍. Może mi Pan powiedzieć jaki to trzeci związek . Człowiekiem można być wszędzie ,uczciwie coś robić można też zawsze ,nawet ziołomiód . Był czas co Pani Prezes była w Bukowinie . Mam zdjęcie 👍.
 27. Karpacki

  Wracając do "ziołomiodów"

  Panie "Atena" . Nie wyrywaj się pan ze składaniem takich oświadczeń. Będą one potrzebne dopiero wtedy, kiedy określone lobby, usankcjonuje tą "produkcję", i za temat weźmie się skarbówka. Wtedy naliczą , jakie zyski można od pszczół wyciągnąć , i jaki trzeba będzie odprowadzić od tego podatek. Skończą się też lamenty o "opłaty za zapylanie " i inne tego typu życzenia. Wtedy ta nieetyczna działalność , stanie się jednocześnie strzałem w kolano dla pszczelarstwa, gdyż będą nam mówić , że do tej produkcji , nie jest potrzebna ani pogoda, ani plantacje które bywają opryskiwane, ani wędrówki pasiek . Czy w owczym pędzie do "ucywilizowania " sprawy, pan tego nie dostrzega ??? Przedyskutuj to pan ze swoim koniem. Ciekawe , czy też będzie rżał ze śmiechu ?? Może być pan jeszcze wtedy oskarżony o sabotaż, gdyż posiadając warsztat, będzie pan składał oświadczenie że "nie produkuję i produkować nie ma zamiaru" . Pański koń by się uśmiał.
 28. daro

  Wracając do "ziołomiodów"

  O o o ! A nie cukier z ziołami . Co do zioła to ja już za stay jestem . 😄
 29. Atena

  Wracając do "ziołomiodów"

  Nigdy nie nazwałem tego "ziołomiodem", nawet atest wydany na ów produkt przez Puławy nie zawierał wyrazu "ziołomiód"... W ziołomiodzie winne być dwa składniki " zioło" i "miód"... coś co ma inny skład nie jest ziołomiodem!!! Ot tak jak w motorowerze - jest rower i ma jakiś motor...
 1. Pokaż więcej elementów aktywności
×
×
 • Dodaj nową pozycję...