Skocz do zawartości

Piotr_S

Moderator
 • Liczba zawartości

  1 578
 • Rejestracja

O Piotr_S

Informacje o profilu

 • Płeć
  M
 • Lokalizacja
  koło Radomia
 • Przynależność
  TAK
 • Zgoda
  Tak

Kontakt

 • Dane do pasieki
  Piotr Skorupa
  Ruda Wielka
  Tel. 692 49 52 01

Ostatnie wizyty

2 131 wyświetleń profilu
 1. Pierwszy temat to dla większości będzie raczej pszczelarska rozrywka. Dwa pozostałe to jednak temat do przemyśleń. Wiemy np. o tym, że neonikotynoidy + zwalczanie warrozy synergicznie negatywnie wpływają na rodzinę pszczelą. A tutaj mamy dodatkowy element tej synergii.
 2. Oj była a kolega, który uwalił ostatecznie całą inicjatywę jest chyba ze swej roli zadowolony, więc w przypadku powtórki on pewnie też wróci. Prawda jest taka, że łatwo tu zagrać na emocjach i nieporównanie łatwiej jest coś zniszczyć niż zbudować. Nie powiem, że nie warto, napisałem, że życzę sukcesu ale jednak jestem pesymistą.
 3. O ile Polanka w dzisiejszej formule dąży do wzrostu szeregów... Szczerze życzę powodzenia, bo to jest też moja wizja aktywizacji.
 4. Założenie takich Stowarzyszeń ma sens w przypadku gdy grupa członków danej organizacji uzna, że działając lokalnie i bezpośrednio może wzmocnić realizację celów swojej organizacji. Gdyby władze organizacji nie robiły nic poza zbieraniem składek, dobrą rekomendacją byłoby założenie własnego stowarzyszenia bez jakiegokolwiek kontekstu organizacji nadrzędnej.
 5. Dzisiaj tematy bardzo bliskie pszczelarstwu. Będzie o tym, co wywołuje stres u pszczół, opowiadamy o stresie związanym z wędrówkami i o stresie temperaturowym. Dużo też będzie o pewnym problemie w toku ewolucji pszczół. Zapraszam.
 6. Nie zwracałem specjalnie uwagi ale nigdy nie widziałem pierzgi w komórkach trutowych. Chyba dopiero od dziś zacznę się przyglądać.
 7. Chyba jednak pozostanę z zadeklarowaną rezerwą w obliczu artykułu: Historia Kleczy - Nasza Klecza - Klecza, Klecza Dolna (xaa.pl). Samo skojarzenie, jakkolwiek może być słuszne, jednak nie musi. Dzięki Jakub.
 8. Spróbowałem z ciekawości namierzyć w wyszukiwarkach i czatach AI obydwa znaczenia, które przywołałeś. Nie znalazłem nic, a sam też o tych znaczeniach nie miałem pojęcia. W pierwszej chwili pomyślałem, że może jednak naukowcy je znają i nie przyjęli ich do badania podobnie jak nazwy typu "Dębniki" - o czym mówimy za autorami. Może jednaj też nie są świadomi ich znaczeń... Skoro Internet "nie zna" tych słów, pewnie warto byłoby taki słownik nawet po amatorsku stworzyć, najlepiej z podaniem źródeł. Od tego czasu przynajmniej wyszukiwarki mogłyby podpowiedzieć ich znaczenia.
 9. Dzięki ostatnim badaniom wiemy sporo więcej o diecie Varroa d. Te badania niczego nie obalają (poza jednym z wniosków z badań poprzednich), ale znacznie je poszerzają. Oprócz tej relacji rozmawiamy jeszcze o tym jak nazwy naszych okolicznych miejscowości świadczą o ich historii, także pszczelarskiej. Zajmiemy się też tematem na ile możemy ufać sztucznej inteligencji w kwestiach pszczelarskich - kiedy nam wskaże drogę a kiedy wypuści nas w gęste krzaki. Przeprowadziliśmy też własny eksperyment. Zapraszam do obejrzenia.
 10. @podlanem rozumiem, widocznie niedokładnie zapamiętałem Twoje wypowiedzi na forum już kilkanaście lat temu. Ale masz rację, to jeszcze nie ta skala. W sumie, to tak, jakby mówić, że życie z azbestem nam nie szkodzi bo normy dla udziału azbestu w pyle w powietrzu są nie przekroczone.
 11. To się chyba trochę zmienia. Byłem kilka miesięcy temu na konferencji, gdzie mówiono a badaniach miodu z rozdzielczością lepszej niż 5 ppm. To by nam dało bardzo zbliżoną rozdzielczość dla cukru. Znajdę, kto to mówił, ale to był ktoś z ekipy prof. Stracheckiej.
 12. Nie możemy zrobić programu o ewentualnych pasożytach roztoczy bazując na tym, że w dziuplach żyją pszczoły. Możemy w myśl projektu pójść tylko za śladami w postaci naukowego artykułu na ten temat z naukowego czasopisma.
 13. Zgodnie z projektem i warunkami jego finansowania... nie może.
 14. Oj nie wiemy. Za 2 tygodnie będzie trochę światła z innego punktu widzenia. Mamy na ten temat badanie i bierzemy je do omówienia. No jak tylko się coś pojawi! Przecież to byłoby bardzo interesujące, ale na razie nie trafiliśmy na taki ślad.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...