Skocz do zawartości

Piotr_S

Moderator
 • Liczba zawartości

  1 446
 • Rejestracja

O Piotr_S

Informacje o profilu

 • Płeć
  M
 • Lokalizacja
  koło Radomia
 • Przynależność
  TAK
 • Zgoda
  Tak

Kontakt

 • Dane do pasieki
  Piotr Skorupa
  Ruda Wielka
  Tel. 692 49 52 01

Ostatnie wizyty

1 230 wyświetleń profilu
 1. Piotr_S

  Nowy moderator

  Kolega, jak pamiętam, prosił o usunięcie swojego konta. Dwukrotnie. I wrócił po raz trzeci by siać swoimi wpisami nie o pszczołach, nie o pszczelarstwie i nawet nie o forum ale zawsze (!) o osobach. O daro, o Karpackim, o jokazie, o robinhuudzie a teraz o mnie i o Idawidzie. Pewnie nie wszystkich "zaczepionych" pamiętam. Zaczynało się zapewnieniami o szacunku, kończyło inwektywami. To jest stanowczo sprzeczne z regulaminem forum. Nie zajmujemy się tu każdym z użytkowników z osobna i po kolei a wpisy kolegi są niestety zwykłym spamem. Prośba o usunięcie konta jest zawsze spełniana i niemożliwa do wycofania. To kwestia techniczna. Usunięte to usunięte. Sam użytkownik może co prawda wrócić z inną tożsamością ale jedynie postępując zgodzie z regulaminem. Informuję, że wpisy kolegi nie zostały wykasowane a jedynie ukryte.
 2. Piotr_S

  Nowy moderator

  Bywało różnie. Jeśli będę się szczegółowo rozpisywał, wejdziemy w rozpamiętywanie. Nie chcę tego, nie lubię i nie zamierzam, a jeśli się deklaruje chęć współpracy, wręcz nie wolno tego robić.
 3. Piotr_S

  Nowy moderator

  Słaby przykład. Sąsiedzi różnowiercy zawsze się dogadują dopóki nie znajdzie się ktoś, kto potrafi ich poróżnić. Jak mówi immam Kruszynian, było tam tyle różnych świąt, że nie było czasu pracować. I znowu, żeby być dobrze rozumianym. Podejmowaliśmy i pewnie będziemy podejmować współpracę (którą zresztą z wieloma działaczami kontynuujemy): ale prawdą jest, że był czas, gdy każda wzmianka o Polance była na Ambrozji wycinana. Cieszę się, że już tak nie jest i sądzę, że nikt z nas nie ma zamiaru wracać do zaszłości. Tyle. Różnice są po to, by o nich rozmawiać tak długo, aż znikną. Często jest tak, że nie ma ich w ogóle, jest jedynie nieporozumienie, a czasem są i pozostaną. Wtedy wymagają kompromisu (dobrze w innym wątku rozpisanego) lub przyjęcia do wiadomości, że w jakiejś sprawie zawsze będziemy się różnili, jak np. w kwestii przekształcenia całości KPWP (lub prawie całości - wsparcie dla instytucji badawczych lub na edukację podstawową dla początkujących może jako celowe pozostać) do dopłat bezpośrednich. Kto inny będzie dalej podejmował decyzje, ale nie było sytuacji byśmy odmówili spotkania, konsultacji czy rozmowy z kimkolwiek bez względu na przynależność organizacyjną.
 4. Piotr_S

  Nowy moderator

  Dzięki baru. Zwracam honor. Przestałem tam zaglądać po sytuacjach o których wszyscy wiemy. Minęło dużo czasu. To, co mogę teraz powiedzieć, to tylko to, że baaardzo się z tego powodu cieszę. Jak wiesz, żadnych problemów z Ambrozją nie mam i po raz drugi w tym roku wyrażam niniejszym uznanie dla właściciela tego forum.
 5. Piotr_S

  Nowy moderator

  Lista moderatorów forum Polanka nigdy nie była zamknięta ani ograniczona. Kto chętny? - tutaj albo na pw...
 6. Piotr_S

  Nowy moderator

  A wolno napisać dobrze o Polance? - nie widziałem od lat, chyba że na zrzutach ekranowych tuż przed ingerencją.
 7. Piotr_S

  Nowy moderator

  Nie jestem pewien, czy dobrze. Może nie całkiem źle, ale dobrze też nie całkiem.
 8. Piotr_S

  Nowy moderator

  Decyzję o współpracy podjąłem świadomie. Nie znając kolegi Leszka, poszukałem po internecie informacji i współpraca z Ambrozją była mi znana zanim jeszcze kolega Leszek został moderatorem. Jak zawsze, chciałbym, byśmy się dobrze rozumieli. Wielu naszych kolegów pisze na Ambrozji, a nawet jeden jest tam wciąż moderatorem. Nie róbmy z Ambrozji, czy jakiegokolwiek innego forum wroga nawet wtedy, jeśliby inne forum traktowało jak wroga nas i wycinało każdą wzmiankę o forum Polanka. U nas te cytaty były zamieszczane (choćby w wątku o dopłatach bezpośrednich) i, mam nadzieję, nie będziemy ich wycinać nigdy. Tam, gdzie piszą o pszczołach i pszczelarstwie, poszerzają spektrum tego, czego można się dowiedzieć. Owszem, dzieli nas to, co w naszym pszczelarstwie jest i tak obecne: różnice poglądów, wartości, standardy, podejście do wolności słowa - możemy się o to kłócić ale nie powinniśmy stawiać barykad. Dla mnie współpraca z Ambrozją, czy współpraca z Panem Dylonem (wszak i @robinhuud i @Karpacki taką wspólpracę swego czasu podjęli i nie mam wątpliwości, że dla dobra Polanki), nie jest ujmą na honorze zwłaszcza, że jako organizacja też na wspólpracę liczyliśy przez pewien czas. Czas na zmiany we władzach u nas już wkrótce, w PZP za jakiś czas i mam nadzieję, że po zmianach nowy zarząd Polanki również zdecyduje się nawiązać kontakt i współpracę. Tak trzeba pomimo, że jak wiecie, mi osobiście z Amrozją i jej standardami jest bardzo nie po drodze. Reasumując, @ldawid podjął działania w uzgodnionym kierunku i liczę na to, że będzie je w takim kierunku prowadził. Wszystko jest na dobrej drodze. Nie szukajmy demonów tam, gdzie ich nie ma.
 9. Piotr_S

  Nowy moderator

  Chciałbym przedstawić kolegę Leszka @ldawid i zakomunikować, że zaczynamy z nim współpracę, jako jednym z moderatorów. Przy okazji prośba. Przedstaw proszę ogółowi swój punkt widzenia i kierunek, w jakim chciałbyś "posterować". Oczywiście rozmowy z zarządem trwają i w ich wyniku nastąpią np. zmiany w regulaminie. Póki co nie dopuszczam bowiem sterowania pozaregulaminowego uczestnictwem w forum. Nie zmieni się kwestia wolności wypowiedzi, natomiast zawsze do oceny moderatora będzie należała kwestia czy dana wypowiedź jest dla innych obraźliwa, czy jeszcze nie. W takich kwestiach moderatorzy zawsze mieli wolną wolę bez względu na to, czy z niej w jakikolwiek sposów korzystali, czy nie. A co do reszty... otwieram dyskusję i niekoniecznie będę w niej brał udział, choć nie wykluczam.
 10. Piotr_S

  Widzieliście?

  https://m.facebook.com/groups/imkeroesterreich/permalink/2933685610222765/
 11. Piotr_S

  Polska literatura pszczelarska

  Czyli, jak rozumiem, wypowiedź, która rozpoczęła tę dyskusję powinna brzmieć mniej więcej tak: ""Łatwe pszczelarstwo" Liebiga to świetna książka dla początkującego pszczelarza. Dzięki niej ma on szansę nie popełnić krytycznych błędów na starcie i wejść w pszczelarstwo ze stosowaniem właściwych metod i technik". Jeśli dodać do tego: "Nie wyczerpuje ona (jak żadna z książek) tematu i trzeba będzie dalej się uczyć, poszerzać horyzonty i zdobywać doświadczenia bo szczęście nowicjusza trwa krótko", zgodzę się w zupełności. Można by jeszcze dodać: "Istnieją też inne, spójne metody gospodarowania, dające taką samą szansę na sukces. Jest ich wiele, ale nie każda ma szczęście być kompleksowo opisana w jednej książce, niemniej i takie da się znaleźć" - i wtedy już dla mnie to jest komlplet.
 12. Piotr_S

  Polska literatura pszczelarska

  Co do pierwszego zdania, całe życie to robię i raczej nie przestanę. Co do drugiego, jak pisałem szanuję Liebiga i jego dorobek ale nie zamierzam zostać sekciarzem i spalić resztę biblioteki. O przykładach, które podałeś nie tylko Liebig pisze.
 13. Piotr_S

  Polska literatura pszczelarska

  I tutaj mam zagwozdkę. Jeśli nie jesteś całkiem nowy na forum Polanki i jeśli znasz historię tej dyskusji tak dobrze, to jak dla mnie, świadomie wprowadzasz dezinformację. Wiedząc, co kiedyś robinhuud napisał, musisz też wiedzieć (bo to była kontynuacja), że w gospodarce Karpackiego nie ma żadnego uśmiercania pszczół. Każda pszczoła żyje do końca swoich dni. Nie ma też inwazji warrozy. Jej populacja od pewnego momentu spada w sposób naturalny bez możliwości odnowienia się - rozrodu. Populacja ta nigdy nie przekracza poziomu okolicznych pasiek (chyba że prowadzą zabiegi w okresie zbioru pożytku), więc nie ma jak negatywnie wpływać na sąsiadów. Żeby było jasne, nie stosuję tej metody. Co prawda jej pracochłonność jest dobrze skalkulowana wobec zysku z produktów pszczelich, ale powyżej pewnej granicy (wydaje mi się jakieś 40-50 rodzin), byłoby trudno. NIemniej jest ona bardzo efektywna w sensie ekonomicznym przy mniejszych pasiekach. Być może przy większych też, ale wtedy już pewnie tylko pszczołom trzeba się poświęcić. Jestem pewien, że na emeryturze spróbuję ją zastosować. W kwestii literatury. Bardzo szanuję książkę Liebiga. Rzeczywiście w skondensowany i przystępny sposób przedstawia elementy gospodarki, z których każdy pszczelarz może poukładać swój system. Tyle tylko, że aby mógł to zrobić świadomie i po drodze nie narobić głupstw, potrzebuje ładnych paru lat doświadczeń i wiedzy także z innych książek. Np. takich, których tematyki Liebig nawet nie dotyka w "Łatwym pszczelarstwie". Akurat my, pszczelarze z jakimś już doświadczeniem, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że im więcej wiadomości pozyskanych z różnych źródeł tym lepiej. Jeden guru - to się nie może dobrze skończyć. Wtedy łatwiej jest krytycznie odnieść się do youtubowych i facebookowych oszołomów - nic nie ujmując paru wartościowym kanałom - i wyciągnąć z nich również wiele cennych informacji i usprawniać nimi swój system. Wśród książek pszczelarskich jeszcze nie spotkałem żadnego "gniota".
 14. Piotr_S

  Polska literatura pszczelarska

  To, co mi przeszkadza w poście Horna, to wciąż walka z metodą Kalinowskich / Junga przy użyciu argumentów z zupełnie innej bajki. Cukier się zbryla? - w tej metodzie nie ma prawa się zbrylić, kryształki w zasadzie nie stykają się ze sobą, z czym miałyby się zbrylić? Że zanieczyszcza miód? - nie ma prawa, ilość jest tu homeopatyczna. Że spada na dennicę? - pewnie trochę tak, ale na pewno ani jednego osobnika varroa nie przykryje właśnie ze względu na zastosowaną ilość. Ponieważ zarówno ilość, jak i mechanizm działania są inne, niż w badaniach założyli szwajcarscy uczeni, prawdą jest jedynie, że w ich metodzie cukier puder jest nieodpowiedni i mają pełne prawo go nie zalecać, podobnie jak prof A. Imdorf. A tak nawiasem mówiąc, po cierpliwym przebrnięciu przez wzajemne niechęci, ciekawy wątek się tu tworzy.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...