Skocz do zawartości

Pszczółka Agata

Użytkownik
 • Liczba zawartości

  477
 • Rejestracja

O Pszczółka Agata

 • Urodziny 28.06.1980

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  Mazowsze
 • Zainteresowania
  ogrodnictwo, jeździectwo, zielarstwo
 • Przynależność
  TAK
 • Zgoda
  Tak

Ostatnie wizyty

836 wyświetleń profilu
 1. O wyborze zdecydowała lokalizacja (jak wspomniałam wiosenne spotkanie w centrum, zwykle w okolicy Lublina lub Puław), odpowiednia ilość miejsc noclegowych, wyposażenie w salę wykładową, możliwy dojazd pociągiem, dostępne ceny. Dodam, że wielu członków Polanki oczekiwało rezygnacji z hotelu Pikul, a jednocześnie standardu wyższego niż hotel w Wiśle. Po wnikliwej analizie dostępnych na tym terenie hoteli (z 20 branych pod uwagę) wybraliśmy ten konkretny.
 2. Kolego Tarczewski bardzo dziękujemy za konstruktywną propozycję. Wiosenne spotkanie jest już posadowione, ale jeśli chodzi o jesienne każdą ciekawą propozycję powitamy z otwartymi ramionami. Proszę przesłać namiary na lokalizację do mnie lub do prezesa. Będziemy działać, a lokalna orientacja w temacie na pewno się przyda.
 3. Chciałam poinformować, że uczestniczyliśmy w spotkaniu pt. „Plany współpracy na 2022 rok”. Pan Sebastian Trojak przedstawił zarys działań na rzecz pszczelarzy planowanych w tym roku. Będą one obejmowały następujące przedsięwzięcia: - organizację konkursów edukacyjnych dla dzieci, - konkurs dla mieszkańców "Tajemniczy Ogród dla Dzikich Zapylaczy", - konkurs wiedzy o pszczołach "Bliżej pszczół" dla uczniów starszych klas organizowany przez Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli, - zakup i dystrybucję nasion roślin miododajnych "Pomagamy Lubelskim Pszczołom", - praktyczne zajęcia edukacyjne w pasiekach na terenie województwa, - objęcie patronatem i organizację wydarzeń: Konferencji Pszczelarskiej w Pszczelej Woli, Miodobrania w Pszczelej Woli, Rodzinny Ekopiknik "Naturalnie Lubelskie" (proponowana data 05. czerwca), Wielkiego Dnia Pszczół (proponowana data 07. sierpnia), Wojewódzkiego Święta Miodu (proponowana data 3 - 4. września), Wojewódzkiego Kraśnickiego Spotkania Pszczelarzy (prawdopodobnie pierwszy weekend października), Podsumowania sezonu w Żabiej Woli (proponowana data 23. października). - konkurs fotograficzny na Instagramie " Lubelskie Spotkania z Przyrodą", - akcję sprzątania terenu wojewódzkiego " Sprzątamy Lubelskie", - poszerzanie wiedzy o pszczelarstwie i miodach poprzez media. Można proponować swoje pasieki edukacyjne do uczestnictwa w zajęciach praktycznych. Można starać się o nasiona miododajne, ewentualnie zgłaszać propozycje miododajnych nasadzeń. W związku z ustanowieniem roku 2022 Rokiem Botaniki, będą zorganizowane uroczyste obchody w Ogrodzie Botanicznym UMCS, gdzie pszczelarze również będą mogli podjąć współpracę. Realizację wydarzeń zeszłorocznych można prześledzić na stronie https://www.lubelskie.pl/file/2020/03/Działania-podjęte-w-ramach-kampanii-„Lubelskie-–-wspólnie-dla-pszczół”-w-2021-roku.-1.pdf
 4. Może tak dla wyjaśnienia. Polanka nie istnieje od wczoraj i nie od wczoraj organizowane są spotkania. Na początku członkowie naszego stowarzyszenia spotykali się w okolicy Puław i Lublina, ponieważ te rejony skupiają największą ilość naszych pszczelarzy. Z biegiem czasu Polanka się rozrosła i spotkania zaczęliśmy organizować w różnych innych częściach Polski. Na chwilę obecną pierwsze spotkanie w roku robimy w centrum, a drugie w bardziej skrajnej lokalizacji. Propozycja zorganizowania spotkania na Pomorzu padła nie tak dawno i zarząd jest nią bardzo zainteresowany. Jeżeli wszystko pójdzie po naszej myśli, właśnie w tym kierunku będziemy celować na jesieni. Z drugiej strony, chciałabym podkreślić, że zarząd nie bierze delegacji na wyjazdy na spotkania. Zarzut ten jest śmieszny, tym bardziej, że w zarządzie mamy pszczelarzy z Pomorza i Białegostoku i zawsze ponoszą oni koszty przejazdu. Rozumiem jednak, że każdy sądzi po sobie. Co do zaangażowania w organizację spotkania, to jeżeli ktoś nie ma ochoty w niej uczestniczyć, to proszę nie zawracać głowy. Krytyka działań innych osób jest bardzo wygodnym sposobem spędzania czasu, jednak niewiele to wnosi. Proszę zorganizować spotkanie, a potem krytykować.
 5. KONSULTACJE SPOŁECZNE Szanowni Państwo, w załączeniu projekt rozporządzenia przekazany do konsultacji publicznych oraz pismo MRiRW w tej sprawie. Termin na zgłaszanie uwag – 21 dni od otrzymania dzisiejszego maila. Dokumenty są również dostępne w BIP RCL (poz. RD 479). Z poważaniem, Małgorzata Woźniak naczelnik Wydział Bezpieczeństwa Białkowego i Zasobów Genowych Departament Klimatu i Środowiska Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Projekt rozporządzenia Rady Ministrów MON 810 zakaz stosowania do uzgodnień zewnętrznych.pdf Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - z up. Sekr. Stanu, Podskr. Stanu pismo konsultacje publicznedocx-1.pdf
 6. Na dziś zaplanowano spotkanie on-line. Zarząd będzie uczestniczył. Szanowni Państwo – Partnerzy kampanii edukacyjno-informacyjnej „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”, serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu pt. „Plany współpracy na 2022 rok” które odbędzie się zdalnie, na platformie Teams w środę 19 stycznia 2022 roku o godz. 10:00. Spotkanie poprowadzi Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, pan Sebastian Trojak, który: przedstawi planowane do realizacji w 2022 roku zadania na rzecz pszczół, pszczelarstwa i bioróżnorodności, w tym listę konkursów i wydarzeń własnych oraz przewidywane formy wsparcia inicjatyw zewnętrznych, a także zachęci Państwa do deklarowania uczestnictwa w poszczególnych działaniach oraz do zgłaszania własnych propozycji i oczekiwań. Podczas spotkania przewidywana jest część dyskusyjna, która pozwoli wyłonić ostateczną formułę współpracy z Państwem przy realizacji kampanii w całym 2022 roku. Planowany czas trwania spotkania: 1,5-2 godziny. Wkrótce prześlemy na Państwa skrzynki mejlowe link do spotkania. Liczymy na Państwa wirtualną obecność i głos w dyskusji.
 7. Zorganizujemy spotkanie według propozycji albo z niego zrezygnujemy, jeśli pojawią się ograniczenia uniemożliwiające jego przeprowadzenie. Wtedy następne spotkanie wypadnie na jesieni. Podkoniec marca nie ma szans na organizację spotkania. Można by było tylko pomyśleć wykładach on-line w takim wypadku.
 8. Teraz trzeba by tą węzę dać komuś w prezencie i zobaczyć jak pięknie rozwiną się na niej pszczoły. Należy jednak mocno się zastanowić czy pszczoły też powinny być chińskie. Może to te chińskie wypacają parafinę. Tylko czy w Chinach nie zamieniono już pszczół na pędzelki?
 9. Dziękuję bardzo, właśnie od paru dni mnie to zastanawia. Też dostałam takie zaproszenie, a zdziwiło mnie też, że ten nowo zarejestrowany użytkownik, nie wyświetlił się w nowo przyjętych użytkownikach naszego forum, mimo, że został właśnie zarejestrowany.
 10. Chcielibyśmy Państwa Zaprosić na wiosenne spotkanie SPP Polanka w Lublinie, które odbędzie się w dniach 25-27 lutego (piątek – niedziela), w Hotelu Lwów w Lublinie przy ulicy Bronowickiej 2. Koszt uczestnictwa w spotkaniu to 380 zł, w cenie wliczony jest nocleg, wyżywienie oraz wykłady. Bardzo proszę o pilne zgłaszanie się na maila kaligula9@gmail.com . Hotel dysponuje 71 miejscami noclegowymi (pokoje 2 i 3 osobowe, 16 pokoi z łóżkami małżeńskimi), w przypadku większego zainteresowania o przydzieleniu hotelu będzie decydowała kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia przyjmujemy do 26.01.2022 r. . Jeśli wykorzystamy wszystkie miejsca w hotelu Lwów, przewidziane są miejsca dodatkowe w Hotelu Arche w niedalekiej odległości. Program zjazdu będzie uzupełniany na bieżąco – jesteśmy w trakcie ustalania szczegółów: Piątek 25.02.2022 r. godzina 16:00 - 17.45. dr hab. Zbigniew Lipiński "Etologia pszczoły miodnej" godzina 18:00 - 19.45. dr hab. Zbigniew Lipiński " Zasady żywienia rodzin pszczelich" Sobota 26.02.2022 r. dr inż. Celina Habryka "Wpływ wzbogacania miodu produktami pszczelimi na wybrane właściwości fizyczno-chemiczne, parametry jakościowe oraz aktywność przeciwutleniającą" "Jakość handlowa miodu"
 11. Te gadziny mrówki, to są niesamowite, bo one w moich ulach włażą pod daszki i potem cały sezon podróżują po Polsce.
 12. Z tym, że nie mamy pisać ustawy pszczelarskiej, a przedstawić postulaty.
 13. Wersja V.2. W odpowiedzi na Pana zapytanie przesyłamy sugestie dotyczące podstawowych zagadnień, które zdaniem pszczelarzy skupionych w obrębie i wokół Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich Polanka, powinny stać się podstawą ustawy pszczelarskiej. 1) Na wstępie powinna zostać podkreślona unikatowa rola pszczół w środowisku, zarówno w kontekście zachowania bioróżnorodności, jak i zdecydowanego zwiększania wpływów z produkcji rolnej. 2) Należy w jednym miejscu skupić informacje o obowiązkach i przywilejach dotyczących zawodu pszczelarza. Są to wytyczne dotyczące: - obowiązku rejestracji pasieki, - odmiennej sytuacji pszczelarzy amatorskich i zawodowych, - zarządzania terenów zapowietrzonych ze względu na zgnilec amerykański pszczół, - leków dla pszczół, - mechanizmów wsparcia dla pszczelarzy, - mechanizmów wsparcia dla środowiska około pszczelarskiego np. rolników i odpowiedzialnych pracowników Lasów Państwowych w zakresie stosowania oprysków. - prowadzenia RHD Jednym z celów Ustawy powinno być, aby pszczelarze, po przeczytaniu jednego aktu prawnego, mieli pełną świadomość swojego miejsca w społeczeństwie. Domagamy się, żeby pszczelarz był liczącym się podmiotem i był traktowany na równi z rolnikiem, co rozumiemy przez: - nienaruszalność lokalizacji pasieki (poza rzeczywistymi przypadkami niezgodności z obowiązującymi przepisami prawa i interesem społecznym), - możliwość otrzymania pomocy od państwa ze względu na klęskę żywiołową, jak np. susza czy inne zjawiska pogodowe, uniemożliwiających osiągnięcie dochodu ze swej pracy, - dostęp do środków finansowania PROW. 3) Państwo powinno posiadać bazę danych dotyczącą wszystkich rodzin pszczelich z terenu kraju i monitorować na bieżąco stan zdrowotny pasiek. Cel taki można łatwo osiągnąć poprzez wprowadzenie dopłaty bezpośredniej do każdej przezimowanej rodziny. W roku 2021 zrobiony został pierwszy krok w tym kierunku i wypłacono dodatek do każdej zgłoszonej rodziny. Należy ten projekt doprowadzić do miejsca, w którym Państwo i pszczelarze osiągną z niego maksimum korzyści. Wypracowanie tego systemu można połączyć z powstaniem Ustawy Pszczelarskiej. 4) Uważamy, że ci, którzy trują pszczoły powinni być traktowani jak kłusownicy. Ci ostatni spotykają bezwzględnie realizowane prawo, podczas gdy ci poprzedni, z założenia nie stają w obliczu realnej kary, gdyż przysługuje im status znikomej szkodliwości społecznej czynu. Potrzebne są szybkie i efektywne mechanizmy stwierdzania zatrucia, które obecnie nie są dostępne. 5) W ustawie należy bezwzględnie wprowadzić obowiązek stosowania norm państwowych na wosk i węzę. To, czy nastąpi aktualizacja norm, jest sprawą drugorzędną. Pszczelarze potrzebują tego narzędzia do skutecznego dochodzenia praw swoich i zwierząt, którymi się opiekują. Bez niego nie można udowodnić żadnego fałszerstwa wosku, nierzetelności producenta węzy ani domagać się odszkodowania za sprzedaż podrabianego produktu. Zamocowanie norm w systemie prawnym zobliguje producentów węzy do ich przestrzegania, co w naszym odczuciu poprawi zdecydowanie sytuację zdrowotną rodzin pszczelich. 6) W ustawie należy umocować rzeczoznawców ds. chorób pszczół - asystentów pszczelarskich Powiatowych Lekarzy Weterynarii z uprawnieniami do pomocy w lustracji pasiek w terenach zapowietrzonych. Chodzi tu o usprawnienie istniejącego systemu nadzoru pasiek. Większa ilość rzeczoznawców odciąży weterynarię, a jednocześnie umożliwi szybką i fachową identyfikację problemu, objęcie opieką zagrożonych pasiek i w efekcie rozwiązanie obszaru zapowietrzonego zanim zacznie się on rozszerzać w sposób niekontrolowany. Żywimy głęboką nadzieję, że dzięki naszej współpracy ustawa pszczelarska ujrzy wkrótce światło dzienne i będzie stanowiła nie tylko podstawę funkcjonowania sektora pszczelarskiego, ale jednocześnie zapewni odpowiednie warunki do utrzymania i hodowli pszczoły miodnej, w zgodzie z jej, szeroko pojętym, dobrostanem. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub potrzeby wypracowania rozwiązań jesteśmy zawsze gotowi do dialogu i pełnego zaangażowania w proces tworzenia tego dokumentu. Z poważaniem,
 14. Wszelkie konstruktywne uwagi, odnośnie błędów ortograficznych, interpunkcyjnych, merytorycznych, braków itp. miło widziane. Pismo zostanie wysłane najpóźniej w piątek, a jeszcze lepiej w dziś , czyli 13. lub 14. stycznia.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...