Skocz do zawartości

Pszczółka Agata

Moderator
 • Liczba zawartości

  539
 • Rejestracja

O Pszczółka Agata

 • Urodziny 28.06.1980

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  Mazowsze
 • Zainteresowania
  ogrodnictwo, jeździectwo, zielarstwo
 • Przynależność
  TAK
 • Zgoda
  Tak

Ostatnie wizyty

1 256 wyświetleń profilu
 1. Wczoraj w Sejmie odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Pszczelarstwa pod auspicjami posła Jana Łopaty. Tematem spotkania był Plan Strategiczny dla Wspólnej polityki Rolnej na lata 2032 - 2027 oraz system wdrażania pomocy przeznaczonej dla pszczelarstwa. Oprócz podania szczegółowych kwot na poszczególne projekty KPWP konkretów wiele nie było. Potwierdzono przejście projektów bezpośrednio do ARiMRu, a także wprowadzenie handicapu dla młodych pszczelarzy. Projekty zakupu rodzin pszczelich i matek, zakupu leków oraz badania miodu i szkoleń (bardzo okrojony finansowo) pozostają przy związkach i stowarzyszeniach. Projekt zakupu sprzętu do prowadzenia gospodarki wędrownej wędruje do ARiMRu. Projekt zakupu sprzętu pszczelarskiego (już bez uszczegóławiania jego rodzaju) ma być traktowany hybrydowo. Konkretnych procedur nie znamy. Prace trwają i potrwają przynajmniej 6 tygodni. Po tym czasie może coś się wyklaruje. Swoją drogą strona rządowa tłumaczyła pewne niedopowiedzenia i brak spójności narracyjnej trwającym okresem wakacyjnym. Trudno mi przejść nad tym do porządku dziennego, kiedy to pszczelarze w środku sezonu i z pełnymi rękami prac w pasiekach są zapraszani na ważne dla nich spotkania, a strona rządowa ma wakacje...
 2. W moim odczuciu z osądem o osach można polemizować. Silnej rodzinie nie zaszkodzą, a ograniczają się głównie do sprzątania pszczół nie do końca sprawnych lub martwych. Z szerszeniami to inna bajka.
 3. Wczoraj odbyło się kolejne spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a przewodniczył mu Sekretarz Stanu Norbert Kaczmarczyk Pełnomocnik Rządu ds. Przetwórstwa i Rynków Rolnych. Pszczelarze, jako ostatni 14ty zespół, zostali włączeni do platformy Porozumienie Rolnicze, która ma stać się stałą płaszczyzną wymiany poglądów i rozwiązywania problemów w poszczególnych sektorach. W wyborach przewodniczącego oraz dwóch vice - przewodniczących zespołu wzięło udział ponad 50ciu pszczelarzy z organizacji pszczelarskich z całego kraju. Na przewodniczącego zespołu, zdecydowaną większością głosów, w głosowaniu tajnym, spośród 3 kandydatów (Daniel Bodziak, Tadeusz Dylon, Waldemar Kudła ) zdecydowaną większością głosów wybrano Waldemara Kudłę. Na vice - przewodniczących spośród 6 kandydatów (Bodziak Daniel, Budziszewski Piotr, Kozioł Robert, Krawczyk Piotr, Ożóg Antoni, Pęcak Zbigniew), równie zdecydowanie, wybrano Piotra Krawczyka oraz Antoniego Ożoga. Wszyscy trzej wybrani pszczelarze będą reprezentować stanowisko zespołu ds. pszczelarstwa w bezpośrednich rozmowach z Ministrem Rolnictwa. Zespół zaproponował najważniejsze tematy do omówienia, które mają być konsekwentnie przepracowane w toku kolejnych spotkań. Za najistotniejsze zagadnienia uznano: zdrowie pszczół, chemizację rolnictwa, promocję produktów pszczelich. Następny termin spotkania ustalono za miesiąc i jego głównym tematem ma się stać Krajowy Program Wsparcia, jako że nowe zapisy budzą wiele wątpliwości i nie są jednoznacznie zinterpretowane ani przez środowisko pszczelarskie, ani przez instytucje mające w tym programie uczestniczyć. Prowadzący spotkanie wyraził nadzieję, na uzyskanie efektów satysfakcjonujących dla obu stron i wyraził uznanie dla zaangażowania pszczelarzy w ten proces. Zachęcił również do zgłaszania chętnych do zabrania głosu na następnym spotkaniu, przygotowania prezentacji lub konkretnych wniosków do ministra.
 4. Dobrze, że napisałeś co to Jakbym miała zgadywać z dziedziny ogólnej, ciężko by szło...
 5. Na razie nic nie wiadomo, a jeśli już będzie wiadomo, to najprawdopodobniej każdą organizację będą mogły reprezentować jedna, góra dwie osoby. Chociaż oczywiście może to będzie jakieś wyjątkowo inaczej zorganizowane spotkanie. Na ogół wygląda to właśnie tak.
 6. Spotkanie w Ministerstwie w sprawie powstania Zespołu d.s. Pszczelarstwa miało się odbyć w zeszły wtorek tj. 26. kwietnia. Niestety otrzymaliśmy pismo, że spotkanie nie dojdzie do skutku. Przyczyną było zbyt duże zainteresowanie organizacji pszczelarskich, które chciały wziąć udział w tym spotkaniu. Zostaliśmy poinformowani, że spotkanie odbędzie się w terminie późniejszym i będzie obejmowało możliwie szeroką reprezentację pszczelarzy. Wydaje się nieco dziwne zdziwienie zainteresowaniem pszczelarzy zespołem d.s pszczelarzy... Termin nie został na razie podany. Ciekawe, czy wpłynął na ten nieznany termin znany termin nieznanego spotkania znanej organizacji pszczelarskiej...?
 7. Wypowiem się jako osoba korzystająca z projektów: Według mnie, licząc po starych cenach, zgłaszanych w zeszłym roku, zamówienia wszystkich członków Polanki są większe niż wyasygnowana dla nas pula. Każdy pszczelarz musi się liczyć z tym, że dostanie mniejszą kwotę refundacji w stosunku do cen zeszłorocznych. Wyższa kwota zakupu nie jest jednak problemem, ponieważ nie ma limitu dla zakupu, jest tylko limit kwoty refundacyjnej. Można kupić droższy sprzęt, a zrefundowana zostanie kwota maksymalna dla danej osoby i najprawdopodobniej i tak będzie obniżona o te 30%.
 8. Pszczółka Agata

  Dopłata do ula

  ARiMR od 1 kwietnia 2022 r. rozpoczęła nabór wniosków o pomoc finansową dla pszczelarzy. Nabór potrwa do 31 maja 2022 r. Zamieszczam link do informacji szczegółowych, jeśli by ktoś miał problemy w tym zakresie : https://www.gov.pl/web/arimr/pomoc-dla-pszczelarzy---nabor-2022
 9. Dzisiaj Dzień Ziemi. Trochę spóźnione te życzenia, ale mimo wszystko: Wszystkiego najlepszego dla naszej Ziemi, jedynej jaką mamy. Dbajmy o nią najlepiej jak umiemy.
 10. Aby zamówić pszczoły należy dokonać przelewu na jedyne i właściwe konto Polanki z dopiskiem: "Pszczoły" i z wyszczególnieniem za co, np.: "2 x odkład", 4 x matka" oraz z podaniem nazwy producenta. Nie trzeba wysyłać potwierdzenia transakcji.
 11. Aby zamówić leki wystarczy dokonać przelewu na konto Polanki - jedno i to samo do wszystkich transakcji - a w opisie wstawiamy: "Leki" i wyszczególniamy jakie, np. "10 x Apiwarol, 15 x Varroamed". Nie trzeba wysyłać potwierdzenia dokonania przelewu.
 12. Dzień dobry, aby nie zaśmiecać forum zwracam się bezpośrednio z pytaniem. To mój drugi rok z SPP Polanka i nie wszystko jak widzę ogarniam w terminie. W tamtym roku płaciłem w kwietniu opłatę członkowską i tak wcześniej teraz się tym nie interesowałem.  Dzisiaj widzę ogłoszenie z terminem do końca marca, czy w tej sytuacji jeśli zaraz opłacę to będę miał kontynuację OC w tym sezonie 2022/2023 w ramach składki? Nie chciałbym zapłacić i OC nie mieć. Z góry dziękuję za odpowiedź w sprawie.
  Pozdrawiam,
  Piotr Szustakiewicz
   

  1. Warroza

   Warroza

   Ja mam z kolei pytanie, skoro w dziale Sprawy Organizacyjne, nie można teraz pisać odpowiedzi (nie twierdzę, że to źle) to gdzie mogę teraz zapytać o takie sprawy, aby było to dobrze zrobione. Mam pytanie o leki i o ubezpieczenie? Mam założyć nowy wątek?

 13. Pszczółka Agata

  Dopłata do ula

  U mnie nie było żadnego problemu. Ani w zeszłym roku, ani w tym. Nikt się o nic nie pytał, posprawdzali w systemie i wydali od ręki.
 14. Załączam kopie wszystkich umów podpisanych w tym roku. umowa_gosp_wedr_2022.pdf umowa_leki_2022.pdf umowa_miod_2022.pdf umowa_pszczoly_2022.pdf umowa_sprzet_2022.pdf
 15. Dostępne środki projektu (zakup sprzętu) zostały przekroczone o 30%. W związku z tym kwota refundacji może być pomniejszona o 30%. W wypadku rezygnacji pszczelarzy z zakupów kwota refundacji zostanie zwiększona. (nalicza KOWR)
×
×
 • Dodaj nową pozycję...