Skocz do zawartości

Pszczółka Agata

Użytkownik
 • Liczba zawartości

  346
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Pszczółka Agata

 1. Panie Jacku, ja osobiście żałuję, że nie ujrzę już Pana tekstów, które zawsze były niezwykle oryginalne. Przypadek zrządził, że był Pan pierwszym pszczelarzem, z którym rozmawiałam i to Pan rzucił mnie w objęcia Eli, za co serdecznie dziękuję. Mimo wszystko nie jestem przekonana Pana argumentacją. Pszczelarstwo to miesięcznik z niezwykle długą tradycją. W ciągu tych kilkudziesięciu lat zdobyło sobie wielu czytelników i wyrobiło opinię. Nie da się jednak ukryć, że ci czytelnicy nie należą do najmłodszych. Każdy konserwatyzm powinien mieć pewne granice. Czasy się zmieniają, pszczelarze również. Nie da się zdobyć serc nowych młodszych pokoleń tkwiąc w miejscu. Uważam, że nowa szata graficzna wymagała wielkiej odwagi. Nie jest łatwo wprowadzać zmiany w takim środowisku. Co do spójności tej grafiki, na pewno z czasem wszelkie uchybienia zostaną wyeliminowane, w końcu ostatnia odsłona ugruntowywała się ponad 50 lat. Dajmy nowej koncepcji szansę. Od kiedy pszczelarze są w gorącej wodzie kąpani?...
 2. Punkt związany z glifosatem, to chyba jedyny, który jednoznacznie budzi mój sprzeciw, bo ten środek jest mi znany. I to powinno być zaznaczone w pierwszej kolejności. Co do reszty środków nie mam orientacji ani w działaniu, ani w szkodliwości dla pszczół. Problemy są zwykle w technice stosowania, a nie w samych środkach. Ad. 6. Tak, jeżeli ograniczy to powtórne zastosowanie źle wykonanych oprysków i konieczność ich powtarzania, a także ograniczy ich spłukiwanie do gleby i wód gruntowych. Ad. 9. Tak, bo jak rozumiem, nie dopuszczalne jest chemiczne przerzedzanie pąków i kwiatów. W pozostałych, zgadzam się oczywiście z Czargiem. Ciekawi mnie koncepcja zadrzewiania sadu...?
 3. Pszczółka Agata

  Waga Pasieczna

  Ja mam 4 wagi. 2 łysoniowe - koszt około 1200.
 4. Nie wiem, czy tylko mnie to śmieszy, że w ramach wsparcia dla naszych pszczół nasze dzieci i wnuki pojadą na wakacje? Bo przekaźniki 5G na każdej pasiece już mnie nawet nie śmieszą.
 5. "Komitet Sterujący" brzmi wyjątkowo podejrzanie....
 6. Przepraszam bardzo z góry, albowiem próbuję czytać ze zrozumieniem i ciężko mi to idzie, ale jakoś ten 6ty cel jest najbliższy memu sercu, a o nim Kaziu nie wspominasz? Bardzo podobają mi się normy GAEC, szczególnie 9ta, tyle tylko, że większość dotyczy gospodarstw o wielkości ponad 10 ha, a to średniej wielkości gospodarstwa z 2/3 kraju.
 7. Ochrona zwierząt polega głównie na dbaniu o ich dobrostan. W ujęciu ustawowym, zwierzęta gospodarskie mają mieć zapewniony dostęp do odpowiedniej ilości paszy, wody i przestrzeni życiowej. Dla mnie osobiście, sporym zaskoczeniem była jasno określona prędkość wiatru, jaki może pojawić się w pomieszczeniach gospodarskich. Wynikło z tego mniej więcej, że u mnie w stajni hula przeciąg, a to jest absolutnie zakazane. W stajniach i oborach nie mogą również znajdować się gniazda ptasie, a szczególnie jaskółki uwielbiają się tam wprowadzać. Co ciekawe, jaskółki są pod ochroną i gniazd nie można usuwać. Taka ciekawostka. Wydaje mi się, że pszczelarze powinni trzymać się od tego jak najdalej. Na razie mamy kontrole zgnilca przeprowadzane bardzo nieudolnie, doprowadzające do rabunków i upadków rodzin. Obawiam się, że jeżeli zaczniemy wyznaczać wielkość pastwiska pszczelego, to okaże się, że pszczelarz będzie mógł zapewnić wyżywienie 5ciu rodzinom na posiadany hektar...
 8. Pan Jerzy jest pszczelarzem, który sam buduje swoje ule. Niewielkim szczęściem w całym nieszczęściu jest fakt, że niedawno pozyskał sporo drewna z legalnie wyciętego drzewa Dlatego już zakasuje rękawy i planuje budowę nowych uli. Tak jak napisano wcześniej, ule potrzebne są mu jedynie do zimowli. Dlatego lepsza była by pożyczka takiego ula, który komuś zalega na pasiece, niż kupowanie nowych, bo po prostu zostaną na wiosnę zwrócone. Ule to jedno, potrzebne są również matki. Ale tutaj sytuacja jest dynamiczna i wymaga konsultacji telefonicznej. Co do kontaktu, jeżeli ktoś ma chęć pomóc, namiar posiadam ja, Ela i z pewnością zarząd.
 9. I gwoli wyjaśnienia, to umieszczona tutaj została ta cała historia nie po to, żeby mędrkować ani szukać dziury w całym, tylko żeby człowiekowi poszkodowanemu pomóc. Jeżeli ktoś nie ma ochoty, to nie musi. Jeżeli ma ochotę na bezcenne rady, niech się zapozna szczegółowo z sytuacją. A są pszczelarze, którzy pomagają bezinteresownie, tylko niestety nie u nas. Nie bardzo wiem dlaczego, skoro jesteśmy wiodącą organizacją pszczelarską. Może ona jest już całkiem zwiędnięta?
 10. Ule są dwuścienne, pomiędzy nimi ocieplenie, które nasiąkło ropą. Opalenie nic nie da.
 11. Chciałam sprostować, że w tym przypadku główne podejrzenia nie są skierowane na pszczelarzy. Natomiast warto przypomnieć, że poszkodowany pszczelarz na gwałt potrzebuje uli dadanta do przezimowania ocalałych pszczół. Jeżeli macie puste ule nie potrzebne do wiosny i możliwość podwiezienia w okolice Łukowa, to warto dać znać. Myślę też, że nasze, ogromnie liczne stowarzyszenie, stać na wysupłanie paru odkładów...? W końcu mamy tu nie byle jakich pszczelarzy?
 12. Spotkanie online wydaje mi się niestety marną imitacją, niemniej jednak przychylę się do tego jednobrzmiącego głosowania. Głównie dlatego, że dzieci ruszają do szkół i nie wiadomo w ogóle co się w związku z tym wydarzy, ale można przypuszczać. Rozwiązanie online jest marne, ale na pewno bezpieczne i nie niesie ze sobą żadnego ryzyka. W ostatnim czasie miałam okazję korzystać z zajęć poprzez aplikację? zoom (nie jestem biegła w terminologii). Taka forma daje z pewnością możliwość zaczerpnięcia u źródła wiedzy i mądrości Co do innych aspektów spotkania, trzeba chyba będzie z nich zrezygnować
 13. Witam wszystkich zapracowanych pszczelarzy pod koniec sezonu covidowego. Musimy zastanowić się wspólnie, czy planujemy spotkanie jesienne Polanki. Ważne jest czy podejmujemy wyzwanie i na jakich warunkach. Czy jest wola w narodzie?
 14. Kolego Zummog, wydaje mi się, że właśnie o tej dokładnie sytuacji wspólnie tu dyskutujemy
 15. Zdziwienie i oburzenie nie wynika z mojej naiwności, a jedynie z tego, że takie zachowania stoją w jawnej sprzeczności z etosem pszczelarza. No i może jeszcze z tego, że nasze stowarzyszenie miało skupiać ludzi wyznających te naiwne idee, a nie koniecznie kierujących się wyłącznie drapieżnym kapitalizmem. Dziś poznałam kolejnego mojego sąsiada pszczelarza. Ma niewielką pasiekę chyba z 500 m od mojej. Więź sympatii została zadzierzgnięta. Można? - Można!
 16. Można tu mówić o różnych aspektach. Dla mnie, jeśli mówimy odnośnie tego artykułu, problemy są zasadniczo dwa. Pszczoły w mieście - zalety i wady. To sprawa nr 1. Korzystając z doświadczenia naszych bliskich sąsiadów zza zachodniej granicy, moglibyśmy skorzystać i zacząć mówić o pszczelarstwie miejskim, nie tylko jako o szansie, ale również o zagrożeniu. Berlin nie bez powodu zmaga się ze zgnilcem, o czym od dawna donosi nam dr Polaczek. Propagowanie pszczół na każdym dachu, jako świetnego rozwiązania dla hobbystów może mieć opłakane skutki. Sprawa druga, to moim zdaniem przereklamowana jakość miodu miejskiego. No jakim cudem, pytam się ? Ze smogiem walczymy od jesieni do wiosny. Do ekopojazdów naprawdę daleko. A poważne badania, to nie jakiś pojedynczy test na zamówienie. Równie dobry jak miody ekologiczne? Ile tych ekologicznych pasiek w ogóle istnieje, skoro tak trudno zdobyć status? Nie mówiąc już o tym, że pszczoły na dachach zmagają się nie tylko z upałami, ale także z silnymi wiatrami i powrót z nektarem na któreś tam piętro nie może być porównywalny do pracy w leśnej barci.
 17. Wstępując w szeregi pszczelarzy zostałam rzetelnie przeegzaminowana nie tylko pod względem technicznym, ale także intelektualnym i moralnym. Dowiedziałam się także, że pszczelarstwo bazuje na uczciwości i jasnych zasadach, które czerpią jeszcze z historii własnego sądownictwa. Słowo pszczelarza cenniejsze od złota... Jakież było moje zdziwienie, kiedy zaczęłam pszczelarzyć na dobre. Dodawanie cukru, leczenie dziwnymi substancjami niewiadomego pochodzenia, mieszanie miodów i produktów miodopodobnych, sztuczna pierzga, ziołomiody... temat nie ma końca. Ale to dopiero początek. Kiedy rozpoczęłam wędrówki z ulami, sytuacja rozwijała się jeszcze bardziej dynamicznie. Dowiedziałam się, że można kraść ule, ale również: zaklejać wyloty pianką (Borowa Góra pod Legionowem), sprawić żeby pszczelarz intruz odebrał czarny miód (ostrzegł mnie miły pan pszczelarz), zatruć moje pszczoły syropem z dodatkami (drugi miły pan pszczelarz) itd. Co ciekawe, przeprowadzane rozmowy miały zawsze charakter towarzyskiej pogawędki. Śmiech mnie ogarnia, niestety przez łzy, ponieważ w każdej sytuacji wycofałam się dyplomatycznie z zagrożonego terytorium, jako że jestem z natury nastawiona pokojowo. Tylko po co te groźby karalne? Co się dzieje z ludźmi, że normalna rozmowa nie wchodzi w rachubę? Ale do rzeczy. Następną sytuacją kuriozalną i niejako wisienką na torcie, jest artykuł w gazetce ogrodniczej, który miałam nieprzyjemność przeczytać. W takim samym tonie ukazał się również program telewizyjny, który obejrzeli znajomi pszczelarze. Głównymi bohaterami są członkowie naszego stowarzyszenia państwo Przybył prowadzący pasiekę (jak podkreślają hobbystyczną ) 40 pniową na dachach w Katowicach. Mimo, że prowadzona przez nich działalność ma charakter praktycznie charytatywny i propagujący życie w zgodzie z najnowszymi ekotrendami, niestety mamy tu do czynienia z wieloma, przynajmniej, półprawdami i wprowadzaniem w błąd konsumenta. Wydźwięk jest bardzo jasny - nasz miód jest lepszy niż pozostałe. "Przeprowadzone dla nas badania wykazały, iż nasze miody nie tylko nie ustępują najlepszym produktom z terenów ekologicznych, a nawet przewyższają niejeden miód uchodzący za najzdrowszy." EKOOGRÓD nr 1 marzec - maj 2020 Państwo Przybysz ogłosili, że miody miejskie są zdrowsze i czystsze niż inne. Nie wiemy na jakiej podstawie można wygłaszać tak globalne oświadczenia. To, że jak podają, we współpracy z Politechniką Śląską, przeprowadzili porównanie miodu ze swojej jednej pasieki z miodami z terenów podmiejskich, nie oznacza chyba że mają najlepszy miód na świecie? Śmiem wątpić. To że próbka zawiera mniej ołowiu, nie jest chyba jedynym wyznacznikiem jakości. Istnieje wiele metali ciężkich oraz mnóstwo substancji zanieczyszczających ten produkt spożywczy. Najbardziej przykre jest to, że pszczelarska moralność znów gdzieś utknęła. Uprawianie pięknego zawodu obróciło się w kampanię przeciw. Przeciw innym pszczelarzom.
 18. Moje już dawno na wierzbie, ale to rzut beretem od domu. Po świętach zabieram się za temat rzepaku.
 19. Myślę, że mając powyżej 15 - 20 rodzin zazimowanych na jednym pasieczysku, to każdy transport odbywa się w celu podtrzymania ciągłości bazy pożytkowej. Ja mam jedno pasieczysko i muszę porozwozić rodziny.
 20. Jest akcent opymistyczny. Otóż poszkodowany pszczelarz zaapelował o wsparcie i zebrał przez darowizny znacznie wiecej niż oczekiwał
 21. Ciekawa rzecz. Bo o ile pamiętam, a jeszcze ze mną całkiem nie najgorzej, to na konferencji Weterynaria dla pszczelarstwa itd. W Kielcach A. D. 2019, był taki pan, który opowiadał o glifosacie, był naukowcem i tłumaczył, że on jednak szkodzi. Pewnie i jemu zaszkodził, że tak z tym wyskoczył, nieprzymierzając, jak Filip z konopii...
 22. Nie wiem, to raczej nie będzie wątek optymistyczny... https://kontakt24.tvn24.pl/ktos-przyszedl-w-nocy-i-zniszczyl-pasieke-nie-sadze-zeby-bylo-co-zbierac,317084.html
 23. Aktualnie nie wystawiłam jeszcze docelowej beczki z wodą, tylko grzeję z buta do koleżanek z konewką gorącej wody. Koleżanki są niezmiernie punktualne. Wylatują między 12 a 13. Wlewam do poidełek ciepłą wodę i do następnego dnia starcza. W deszczu też latają na poidła. Zdumiewa mnie to, ale może przyzwyczajenie jest też drugą naturą pszczół.
 24. Ja mam dadanty, jak Bozia przykazała, korpus gniazdowy i nadstawki. Do gniazda zaglądam w sezonie jak najmniej. Duża ramka dla plennych pszczół daje większe szanse na zmagazynowanie bezpiecznego zapasu na wypadek załamania pogody. Nadstawki są nieduże. Jako kobiecie, poradzono mi lekką konstrukcję i dlatego mam ule poliuretanowe. Rada była dobra, przecież taka pełna nadstawka, może ważyć i tak ponad 25kg, a nie noszę po jednej ramce. Rodziny wywożę, co prawda stawiam na platformie wiosną, a zdejmuję jesienią, ale i tak warto oszczędzać plecy. Dla mnie, osoby z 4-letnim doświadczeniem, mankamentem był sposób wymiany ramek w gnieździe. Jest on prosty w ulach wielkopolskich, w dadancie trzeba pomyśleć. Ule mam 10-ramkowe, trochę są przyciasne, trudno zajrzeć do gniazda, gdy już jest 10 ramek. Można zrezygnować z ostatniej i wstawić cienki zatwór, wtedy jest łatwiej. Dennica wysoka z czterema pajączkami.
 25. Pszczółka Agata

  DYFUZOR - stosowanie

  Nawet sam tymol przedostaje się do wosku i zmienia jego własciwości chemiczne.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...