Skocz do zawartości
pytla

You Tube

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj 3/4 nocy poświęciłam na oglądanie filmików o pszczołach,  dokumentujących wcześnie podejmowane działania w pasiekach ,a dziś kontynuując pozwoliłam sobie na umieszczenie pod jednym z nich takiego oto komentarza

 

W tym czasie najważniejszy dla rodziny jest reżim cieplny i zapasy pokarmu. Wystarczy wgląd pobieżny i oczyszczenie dennicy, ewentualne usunięcie zewnętrznego "mostkowania" aby zapobiec gnieceniu pszczół. Serce się raduje, że te pszczoły przezimowały ale wasze dobre chęci powinny na czym innym się skupić. Wydaje się nieodzowną ocena zamieszczanych filmików na stronach pszczelarskich aby zapobiec powielaniu błędów , ale także punktować dodatnio to co ma znaczenie dydaktyczne dla początkujących i stanowić będzie o sukcesie. Mimo to pozdrawiam i życzę umiejętności patrzenia na świat z poziomu ula.ďťż
 
Te pszczoły miały minimalny zapas pokarmu i to powinno być przede wszystkim przedmiotem troski o nie , a nie wyziębianie gniazda, na które nie pozwolilabym sobie nawet w dużo bardziej optymalnych warunkach.
 
Po rozmowie z kolegą doszłam do wniosku, że naprawdę powinno być jakieś realne punktowanie i sugestie dla początkujących, aby choć blade pojęcie umożliwiło im podjęcie rozsądnych działań w miejsce powielania błędów prezenterów. 
 
Są świetne relacje jak na przyklad Mariusza Chachuły i ...nie tylko, ale są i takie , od których skóra cierpnie i ręce opadają.
 
Mam nadzieję, że to co nam przyszło do głowy znajdzie odzwierciedlenie na stronie Stowarzyszenia, bo aż się proszą "takie akcje" o "reakcje fachowców"  i ranking filmów (zarówno w kategorii najlepszy jak i najgorszy) i to w kontekście przełożenia na sukces w pasiekach.  

 :

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w 100 procentach, wielu pszczelarzy cieszy się że pszczoły przezimowaly, ale największe zużycie pokarmu następuje dopiero teraz - na wiosnę. Wraz ze wzrostem ilości pojawiajacego się czerwiu wzrasta ilość zuzywanego pokarmu, który na razie nie jest dostarczany przez wylotek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowny kolego. Miałbym do kolegi dwie prośby , jeśli wolno? Jedna to taka, aby pomimo że jest to duże ułatwienie dla użytkowników tego forum, przynajmniej w takich przypadkach jak powyżej, wklejać co najwyżej link do materiału. Umieszczenie tego filmiku do oglądania na tym forum, dla niektórych, może sugerować że jest on przez nas polecany, a w takim przypadku jest "wspaniałą " reklamą produktów z "polskich" pasiek.

Druga prośba jest taka, aby jeśli już ma on pozostać na tym wątku, to przynajmniej zadedykować go tym, którzy na tym forum, wypowiadali się o mnie jako o szarlatanie, i nawet z tego powodu uważali, że nie ma sensu brać udziału w spotkaniu Bukowinie Tatrzańskiej.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

Jajcarz . I do robienia w bambusa trzeba mieć talent , a gość ma. Większość filmów jest na takim poziomie i chłop po prostu kpi z nauki w/ g YouTube.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowałam coś w tym wątku.

Jest lub bywa tu zawsze co najmniej kilku niezłych pszczelarzy. Przeglądają też inne strony lub filmiki na You Tub.

Chwalmy lub karćmy autorów za to co publikują, bo jest duży "skok na pszczelarstwo" nowego pokolenia, które wpędzone w maliny zniechęci się do zawodu albo zaniecha pasji i ucierpią na tym wszyscy i  pszczoły przy okazji też, a nawet przede wszystkim.

 

POLANKA miała spory udział w tym co rzutowało pozytywnie na obraz polskiego pszczelarstwa.

 

Byliśmy pierwsi zawsze, gdy w grę wchodziły nowości, byliśmy inicjatorami zmian i wiele z nich dokonało się dzięki nam choć inni przypisali sobie sukcesy . ale nie  w tym rzecz!

Byliśmy wyraziści i rozpoznawalni z wyraźnym ukierunkowaniem na to co stanowi o etosie naszej pszczelarskiej społeczności.

Może nadal warto promować jasno określone wzory dla dobra nas samych i konsumentów.

 

Nie chcę słuchać, że kiedyś to była elita .

Marzy mi się aby Stowarzyszenie rosnąc w siłę dbało o to co o niej stanowi, a nie jest to na pewno liczba członków..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowałam coś w tym wątku.(...)

Chwalmy lub karćmy autorów za to co publikują,

 

Jak to?

Pani i to forum zawsze "słynęło" z otwartego, liberalnego podejścia do pomysłów na pszczelarzenie, a tu pada propozycja oceniania, dzielenia, a nawet karcenia Beeyoutuberów :wacko:

Kolejna niekonsekwencja, czy wreszcie dobra zmiana?

Się już gubię, trudno nadążyć  :o, ale ten nowy kierunek myślenia jest mi znacznie bliższy.... 

(zamiast "róbta co chceta" , "róbta jak trzeba")

 

Przechodząc do szczegółu pomysłu - jeśli na forum brak tematów, którymi warto się zająć, to oczywiście można porozmawiać na temat filmików pokazywanych przez Beeyoutuberów, pochwalić dobre praktyki, zganić złe, czy jednak będzie to miało jakiś szerszy oddźwięk, czy wpłynie pozytywnie na stan wiedzy początkujących?

Filmiki pszczelarskich gwiazd youtuba mają niekiedy w krótkim czasie od ich zamieszczenia po kilkadziesiąt tysięcy odsłon, a wątki na forum polankowym ...

Niestety Forum Polanki przegrywa w walce o odbiorcę pszczelarskiego w zakresie fachowej wiedzy nie tylko z Youtube ale i z wieloma forami pszczelarskimi.

I próba odwrócenia tego stanu rzeczy na pewno nie będzie łatwa.

 

Tak jak napisał trouble double dyskusja o filmach toczy się głównie na You Tubie w komentarzach pod zamieszczanymi filmikami.

Można próbować w nich umieszczać linki do forum Polanki, a w wątkach na forum dawać linki do dobrych filmów, w końcu na tym polega ta sieć w której jesteśmy (www).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to?

Pani i to forum zawsze "słynęło" z otwartego, liberalnego podejścia do pomysłów na pszczelarzenie, a tu pada propozycja oceniania, dzielenia, a nawet karcenia Beeyoutuberów :wacko:

Kolejna niekonsekwencja, czy wreszcie dobra zmiana?

Się już gubię, trudno nadążyć  :o, ale ten nowy kierunek myślenia jest mi znacznie bliższy.... 

(zamiast "róbta co chceta" , "róbta jak trzeba")

 

 

Jest jedna i moim zdaniem najważniejsza zasada, której nauczył mnie Ojciec.

 

Przy ulu trzeba myśleć!

 

Dobrze się do niej stosować nie tylko w pasiece

Otwartość, liberalne podejście do pomysłow na pszczelarzenia nie oznacza "róbta co chceta".

Tak jak "róbta jak trzeba" nie powinno kojarzyć się z "zamordyzmem".

Ocena , a osąd to dwie różne rzeczy....

I należy rozróżnić co przynależy do ludzi, a co do najwyższej instancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Przy ulu trzeba myśleć!

 

 

To jest stara szkoła .Kiedyś może i była dobra.

Dzisiaj mamy już przed otwarciem ula wiedzieć poco robimy przegląd.Część wiedzy powinniśmy uzyskać po spojrzeniu na wylotek.Jeśli kto pamięta szczegółowo każdą rodzinę,co robiono wcześniej to wie poco otwierać ul i czego szukać.Przy większych pasiekach ; otwiera się notatki lub odczytuje znaki na ulu,czy pod daszkiem.

Sam przegląd powinien być szybki.Jak najmniej zamieszania w ulu.Taki aby nie wywołać rabunku czy nie zaziębić czerwiu i zamykamy ul.Długie gmeranie w ulu zmienia harmonię rodziny minimum na jeden dzień i dezorganizuje pracę pszczół.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jajcarz . I do robienia w bambusa trzeba mieć talent , a gość ma. Większość filmów jest na takim poziomie i chłop po prostu kpi z nauki w/ g YouTube.

Dokładnie ,na YouTube jest masę bardziej szkodliwych "poradników bardzo  serio " Jak tutaj ktoś  nie wyczuje podpuchy to jest " nie kość wołowa tylko .... wołowa " ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...