Skocz do zawartości
Mlody

Przenoszenie pszczol podczas zimowli

Rekomendowane odpowiedzi

jest taka sytuacja

w tym roku przyleciał roj na moja "pasieke" natomiast osiedlił sie na strychu opuszczonego chlewa. Zorientowałem sie po jakimś czasie wiec rój zdarzył juz wybudować gniazdo. Wstawiłem tam ul wielkopolski i przeniosłem to gniazdo do ula. Na strychu rodzina została zazimowana.

Chciałbym na wiosnę znieść ten ul na ziemie i postawić go za domem. Mam pytanie jak to zrobic aby pszczoły nie wracaly do "starego miejsca".

Czytałem ze podczas zimowi pszczoły gubia orientacje i nie pamiętają położenia ula- wiec powinienem to zrobic w zimie. No ale jak ja to zrobic mam z owiązanym kłębem, przeciez moge doprowadzic do osypania sie pszczół i zamarzniecia podczas przenoszenia ula.

Czy jest jakiś sposób?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym zapominaniem miejsca po zimie bywa rożnie, dobrym rozwiązaniem  jest przewieź  ul na kilka dni  na odległość  min 2km  , a potem go przywieź  i ustawić w pożądanym  miejscu. Przewożenie tak zrobić aby pszczoły obleciały się na nowym miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm no wlasnie nie bardzo mam gdzie to przewiesc, bo mam maly skrawek ziemi i obcy teren dookola (w sensie nie mieszkam tam)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podczas odwilży (rozluźniony kłąb ) wieczorkiem zatkaj wylotek i delikatnie przestaw ul w nowe miejsce, najlepiej w dwójkę, płynnym ruchem i nie stukając o podłoże. W nocy, jak się pszczoły uspokoją i zewrą kłąb - odetkaj wylotek.

Przewożenie zimą uli 2 x 2 km to kiepski pomysł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mlody - Tak jak planowałeś, na wiosnę przestawić ten ul, najlepiej wcześnie rano, kilka kilometrów od miejsca gdzie chcesz na stałe postawić (może pierwszą wędrówka na rzepak) po kilku dniach powrót na właściwe miejsce gdzie będą pszczoły stacjonowały. Teraz tak jak pisze Robinhuud nie ruszaj ich, za duże ryzyko, dużo trzęsienia to o dużo stresu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jeden, polecany sposób, podobny do robinhuudowego. Robisz tak, jak on napisał, ale w któryś z dni poprzedzających oblot. Kiedy temperatura rośnie już do kilku stopni w dzień i prognozy są takie, że jutro lub pojutrze będzie oblot. Wtedy stres nie zrobi im już wielkiej krzywdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
robinhuudPiotr_S  

Mają rację  ,jeżeli pszczoły nie latają przez trzy tygodnie to robią oblot szczególnie w zimowe miesiące .

Więc choćby ci się obleciały w lutym to po dłuższym czasie możesz przestawić .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki byl by teraz nawet problem przestawic delikatnie przeniesc ul z pszczolami  nie lataja juz dosc dlugo wiec nie widze problemu nawet teraz .

Temp sa w dzien na + w nocy lekki - nawet jak sie troche klab rozluzni  czy to cos jemu zaszkodzi.

 

Szczesliwego Nowego Roku  życzę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ul na strychu, każde znoszene i przestawianie to zawsze ryzyko, jak tylko jest możliwość minimalizowania stresu pszczół to należy to czynić. To nie jest raczej przestawienie o metr czy dziesięć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak ,

znoszenie tego ze starego stychu po zwyklej drabinie bo innego wyjscia na strych nie ma- wiazaloby sie nawet z kilkukrotnym uderzeniem lub trzasnieciem ula.

Tam naprawde sa kiepskie warunki do znoszenia tego. Stara recznie robiona drabina nawet nie jest zrobiona z desek ale z pokrzywionych galezi. 

Wiec chyba postaram sie to zrobic jakos na przedwiosniu gdy temperatury beda +3 do +5 w ciagu dnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można różne cuda robić ,gdy tylko odpowiednio podejdziesz .W razie wątpliwości kontaktuj się .

Szczęśliwego Nowego Roku ,oby się wszystkie rodziny obudziły na wiosnę  .

Pozdrawiam Bronek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...