Skocz do zawartości
Jarek_D

Co jest grane ?

Rekomendowane odpowiedzi

W pobliżu  pasieki kwitły łany rzepaku,  a miód ma kolor dobrej,  mocnej herbaty.

Pierwszy raz coś takiego - co jest grane ?

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zygmunt, co znaczy rzepak liniowy?.

Czy mamy pytac rolnika co zasial ? czy jego odpowiedz bedzie to wiarygodna? A jak on cos sieje  co jest zabronione albo i nie i mozna to pryskac randopem? Szlak trafi pszczoly i Nas ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem w zasięgu lotu pszczół dwa nieduże kawałki rzepaku. Nie widziałem tam pszczół.

A na kawałku, gdzie posiałem gorczycę, jako zielony nawóz, każda była oblegana przez pszczoły.

Widocznie miały gdzieś ten rzepak...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daro Ty powinieneś się puknąć w czerep, nie ubliżać innym. Masz nad twoim postem napisane i podkreślone odmiany hybrydowe nie nektarują. Żeby miejscowemu przemądrzałkowi, podobnemu do Ciebie udowodnić że hybrydy nie nektarują postawiłem 5 rodzin na 225 hektarach rzepaku hybrydy w środku łanu. Rodzina najsłabsza 5,25 kg pszczół najsilniejsza 6,82 kg. Nosiły pyłek z 6 kasztanów z odległości 3,5 km w prostej lini i nektar z 7 dębów z odległości 3,7 km, po pięciu dniach szybko musiałem zabierać rodziny i przewieść do pozostałych na rzepak liniowy. W gniazdach znikł całkowicie zapas pokarmu, w miodni ani jedna komórka nie była wypełniona nektarem, w tym samym okresie na liniówce rodziny zebrały po 2-3 półkorpusy. I co Ty na to mondralo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś z tego rzepaku przyniosły u mnie - widzę po miodzie. Nie przepadam za miodem rzepakowym, ale jako dodatek smakuje dobrze. Cieszy mnie, że ludzie gdzieś bliżej sieją rzepak, ale nie ze względu na pożytek, ale ze względu na płodozmian - zaczynają zauważać, że zboża na okrągło i chemia i nie jest najlepsze rozwiązanie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wirowaniu z jarego miód mocnej herbaty a w łanie po ociepleniu urzędują do późna. Widocznie biały kolor z rzepaku ozimego to wynik niskiej temperatury w której inwertaza słabo działa i nie rozkłada sacharozy.

A może to rosa miodowa, tak Ci rzepak przyciemniła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daro, chemikiem nie jestem, ale chyba coś przeginasz. W ulu nad czerwiem jest plus minus stała temperatura. Czy ta chłodna inwertaza ma inwertować i ściemniać rzepakową sacharozę w łanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na rzepaku nie ma mszycy. Wiem bo i oglądałem i zawsze jak  pryskać ma owadobójczymi zdwoni by pozamykać na noc. Pryska po moim telefonie. Stawiał bym na temperaturę ale badać nie będę. :)

Cytuję post za Obelnikiem http://bartnik.pl/forum/viewtopic.php?f=11&t=5&start=10 

 

Rosa miodowa to słodka wydzielina pojawiająca się na kłosach zbóż zwłaszcza żyta. Może występować również na kłosach lub wiechach wielu traw np. życicy, manny itp.Jest produktem swoistej przemiany materi grzyba z klasy workowców zwanego bulawinką czerwoną 

Rosy miodowej nie należy mylić z spadzią, którą produkuje mszyca zbożowa.

 

O taką rosę mi chodziło, chyba jakieś zboże rośnie w zasięgu lotu Twoich pszczół?

 

Parę razy zdarzyło mi się  w okresie kłoszenia się zbóż  wybrać w maju ciemny "spadziowy" miód , chociaż w tym okresie na równinach kujawskich gospodaruję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Pszczoły stałą temperaturę utrzymują w gnieździe i potrafią zablokować ucieczkę ciepła do góry.

Potwierdzam to spostrzeżenie, ale z zastrzeżeniem, że dotyczy to tylko kłębu. Wynika to z konwekcji i grawitacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...