Skocz do zawartości

jjb

Użytkownik
 • Liczba zawartości

  442
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Kontakt

 • Strona WWW
  http://awe.mol.uj.edu.pl/~jjb/
 • Skype
  janusz.bielec@uj.edu.pl

Informacje o profilu

 • Płeć
  M
 • Lokalizacja
  gmina Czernichów koło Krakowa
 • Przynależność
  TAK
 • Zgoda
  Tak

Ostatnie wizyty

219 wyświetleń profilu
 1. jjb

  Co na warozę w sezonie

  Po rozmowie wygląda to jeszcze bardziej wiarygodnie. W każdym razie wypróbuję... Zapaćkane kitem dozowniki ceramiczne można wrzącą wodą wyparzyć i nadal funkcjonują. ================= Co do samego kwasu mrówkowego i pracy doktorskiej p. Macieja Howisa, w której opisał między innymi zmiany w jelicie środkowym po ekspozycji na działanie tego kwasu brakuje mi informacji na temat poziomu regeneracji, np. po tygodniu od zakończenia ekspozycji. Może gdzieś indziej są takowe dane.
 2. jjb

  Co na warozę w sezonie

  Nie mam wagi dokładnej w tym zakresie, ale sobie sprawię. Zasadniczo to można dosyć łatwo zweryfikować z gruba, co do reszty to praktyka używania. Dzięki za link, pewnie pogadam z człowiekiem.
 3. jjb

  Co na warozę w sezonie

  Przy okazji miodobrania sprawdzaliśmy na czerwiu trutowym obecność roztoczy. W jednej rodzinie postanowiłem użyć kwasu mrówkowego. Mam jeszcze dozowniki stare, ale już się kończą i na allegro zauważyłem coś takiego: https://allegro.pl/oferta/dozownik-do-kwasu-mrowkowego-nowosc-na-rynku-9210391481 Czy ktoś ten wynalazek testował u siebie w pasiece?
 4. Dostałem takową węzę od Robina. Bardzo szybko ją pszczoły obrobiły...
 5. Bardzo mi się ta uwaga podoba. Mam okazję porównać pszczoły na dachu budynku UJ, UR oraz AGH... Oczywiście, jako pracownik UJ, mam swoje preferencje... ale to post reklamowy, zawiera lokalizację sarkazmu...
 6. jjb

  Sezon 2020

  W kukurydzy jeszcze jest problem z herbicydami. Trochę ich nie "doceniamy". A matki pszczele czerwią skoro jest ciepło i da się coś zebrać, stąd niektórzy robią przerwę w czerwieniu w lipcu, wkładając matki do izolatora i przeprowadzając zwalczanie warozy, kiedy w ulu nie ma zakrytego czerwiu. Wychodzi im, że sezon czerwienia jest dłuższy prawie miesiąc i matki jeszcze spokojnie przygotują pokolenie zimowe, wolne od roztoczy.. Ale to oczywiście "poplony".
 7. jjb

  Sezon 2020

  Przykre to Daro. Mam takie same spostrzeżenia odnośnie do kukurydzy, ostatnio na szczęście kwitną wcześniej nawłocie i to ratuje sytuację tutaj...
 8. jjb

  3 matki w jednym ulu

  Ratowałem słaby odkładzik na wiosnę, postawiłem na powałce w silnej rodzinie, z osobnym wylotkiem przez kopytko. Ale pszczołom na górze się pomieszało wleciały dołem i tam zostały, bo nie było przejścia. Matka został z garstką pszczół, ale w cieple zaczęła czerwić. Zrobiłem przejście, ale nie przybyło pszczół. Przełożyłem z dołu ramkę z czerwiem na wygryzieniu. Z dołu weszły pszczoły, matka żyje, czerwi, ale widać, że rodzina jest jakby podwójna, pszczoły mają taką umowną granicę, ale się tolerują. Poza tym rodzina ogólnie złagodniała. Ja tu chciałem ratować rodzinkę, ale można tak robić by rozpedzić rodzinę. potem taką z góry przenosimy, dużo pszczoły lotnej odruchowo poleci do starego miejsca, w sam raz na duzy pożytek.
 9. jjb

  Sezon 2020

  Susza dogania wszystko, mniszek kwitnący się pojawił, ale nie widzę zainteresowania ze strony owadów. Na głowienkach uwijają się pszczoły i trzmiele, przekwita ałycza, ruszyły nektaryny, brzoskwinie, pigwowce, agrest, zbierają się do kwitnienia śliwy i czereśnie oraz grusze azjatyckie. Nie mam w pobliżu rzepaku...
 10. Doszły mnie słuchy o bardzo wysokich stratach w rodzinach pszczelich w Beskidzie Niskim, np. na Pogórzu Dynowskim. Czy ktoś to może potwierdzić z forumowiczów?
 11. jjb

  Sezon 2020

  Bukszpany teraz bywają pryskane mospilanem ze względu na tę ćmę bukszpanową...
 12. jjb

  segeberger

  Kiedyś mówiono, że czas poszerzania gniazda to okres kwitnienia agrestu, a teraz co raz częściej widzę, że odpowiedni jest czas kiedy kończy kwitnąć borówka kamczacka. Mocno zanektarowały wierzby, ale nakrop jest rzadki, szeroko rozrzucony a noce zimne i pszczoły nie wentylują, więc chcą zwiększyć powierzchnię plastrów. U mnie mocne rodziny ograniczyły matki w czerwieniu. Ramki zapchane pyłkiem, albo nakropem. Kiedyś masowa wymiana pszczoły zimowej to był przełom kwietnia-maja. Teraz już lata trochę młodej pszczoły...
 13. jjb

  Sezon 2020

  Bardzo sucho się zrobiło. Nie wiem, jak u Was, ale tutaj susza. Kwitnie na całego ałycza, dosłownie huczy od pszczół. Martwi mnie trochę, że mało na niej widzę trzmieli, ale może w innym czasie oblatywały ałyczę. Szkoda, że krótko kwitnie, ale dobre i to, tym bardziej, że zapowiada się fala ciepła, niestety bez pewnych opadów deszczu. Kiedyś ałycze były popularne na osiedlach, teraz rzadko je widuję, raczej jako siewki w opuszczonych sadach.
 14. jjb

  O ziołomiodach technicznie

  Czargu, pozostałości pestycydów neonikotynoidowych będziesz miał w miodzie rzepakowym znacznie większe, aniżeli w cukrze po roku czy dwóch od wytworzenia tegoż. Wrócimy w Polsce pod światłymi rządami do stanu sprzed roku 2013 https://pszczoly.eu/pestycydy-miodzie-niepokojace-wyniki-badan-portal-pszczelarski-pszczoly-eu/ Ogólnie: łatwiej jest kontrolować zanieczyszczenia ziołomiodu środkami ochrony roślin, aniżeli skażenie tymi pestycydami miodu. Nieporównywalnie łatwiej. To nie jest w ogóle ta skala problemów co przy uzyskiwaniu miodu.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...