Skocz do zawartości
Mlody

Jak wyglada miodobranie w ulu TBH ?

Rekomendowane odpowiedzi

witam pytanie jak w temacul TBH wyciaganie mioduie, 

czy jakis czas przed miodobraniem trzeba matke zaknac w izolatorze lub cos takiego? bo raczej w ulach bezramkowych czerw jest na kazdej ramce, to jak wyglada miodobranie w takim ulu? wycina sie tylko fragment plastra a reszte miodu zostawia?

dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest na każdej ramce. Tylko na tych lepiej wentylowanych, bliżej wylotka. Dalej będzie dużo pierzgi a potem już sam miód i tylko te plastry się zabiera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witryna o TBH znanego z naszego forum hodowcy warrozy G. Przeździeckiego:

http://ulebezramkowe.blogspot.com/2012/12/budowa-ula-typu-tbh.html

Młody, jak nie przeszkadza Ci antysemityzm, zagugluj hasłem : "Wojciech Właźliński TBH" - kilka ciekawych filmow i podręcznik za friko po polsku.

Podstawka pod ul TBH chyba powinna nazywać się katafalkiem - to moja prywatna ocena (estetyczna).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Charakterystyczne, że tego typu tematy, wyciągane z "lamusa" historii, przedstawiane są z reguły przez pszczelarzy "młodych", których pytania, pokazują niewielkie doświadczenie w temacie w ogóle, ale jak sami uważają, wystarczające aby, wracać do zamierzchłej przeszłości. Przy okazji kiedy gościł na naszym forum wspomniany powyżej kolega Przeździecki, wiele zostało na ten temat napisane, a "Młody" oczywiście zaczyna wszystko od początku.

Nie ma sensu więc, powtarzać wszystkiego co było już także tu i w innych miejscach napisane. Napiszę tylko jeszcze raz tym wszystkim "odkrywcom" uli bez ramkowych  i bartnikom, że takie sposoby prowadzenia pszczół, które dawniej się sprawdzały, przy obecnych warunkach w jakich pszczoły są zmuszone żyć, wcześniej czy później kończą się upadkiem rodziny. Żaden z tych "odkrywców" nie jest w stanie zapewnić takich warunków, jakie były w środowisku wtedy, kiedy np. bartnictwo było wystarczającym sposobem na funkcjonowanie pszczół. Nie da się dziś zapewnić terenu wolnego od "nowoczesnego rolnictwa" chemii, pestycydów i innych zagrożeń, o które postarali się nam naukowcy, w postaci egzotycznych chorób i szkodników, z jakimi boryka się obecne pszczelarstwo. Żal tylko tych pszczół, które używane są do tego typu "eksperymentów" bo jedyną korzyścią z tego typu działalności, najczęściej bywa jakaś dotacja celowa, przyznana często przez człowieka który pojęcia wielkiego o temacie nie ma, ale z racji pełnionej funkcji urzędniczej, ma prawo złożyć podpis pod stosownym dokumentem. A obsadzenie barci przez rodzinę pszczelą, wcale nie eliminuje z niej tych zagrożeń, które bez pomocy pszczelarza, skazują ją na marny koniec. Ci "odkrywcy" też powinni podlegać przepisom o książce leczenia, i wymogom sanitarnym odbioru miodu. A oni za zagrożenie jakie tworzą dla innych, jeszcze "wyrywają" jakieś środki, które kolega Robin słusznie nazywa, "skubaniem Brukselki".

Korciło mnie nieraz, aby odszukać dziennikarzy, opisujących z entuzjazmem takie zamiary, związane z powrotem do bartnictwa, czy innych form dawnej gospodarki pasiecznej. Jakoś nie idzie się doszukać relacji, jak te "cenne inicjatywy" wyglądają po kilku latach ?? Ile przy tym zmarnuje się rodzin pszczelich? i kto następnie sprząta pobojowiska tych "rewelacyjnych pomysłów". Jakaś dziwna cisza zapada na tym tematem,  bo w innym miejscu, znów ktoś robi "powtórkę z historii, i tam znów można napisać entuzjastyczny artykuł . Ot takie dziennikarskie puszczanie kaczek po wodzie.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na tym katafalku /vide Robin/ wszystkie barcie, TBH  i inne "nowości" sprzed 100 i więcej lat. Wszystkim "nowatorom"  próbującym "stare po nowemu" dedykowałbym "Odę do młodości" niejakiego Mickiewicza. Wiedział chłop co pisze... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...