Skocz do zawartości
Mlody

rosliny miododajne kwitnace po jabloni

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

staram sie znalesc i rozsadzic na dzialce rosliny miododajne ktore zaczynaja kwitnac ok 15 maja. Takie ktore zaczynaja kwitnac po jabloni i przed akacja.

znacie takie? chcialbym je rozsadzic na dzialce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy ile miejsca na to przewidujesz, z drzew np. robinia akacjowa. Z krzewów karagana syberyjska, kłokoczka południowa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy ile miejsca na to przewidujesz, z drzew np. robinia akacjowa. Z krzewów karagana syberyjska, kłokoczka południowa...

Karagana kwitnie w tym samym czasie co jabłonie. Jest wtedy jeszcze pożytek i pszczoły ją zwykle omijają. "Dziura pożytkowa" rozpoczyna się nieco później. Dzisiaj przyjrzałem się moim klonom (tatarski i Ginnala) i żywopłotom z irgii błyszczącej. Zaczęły rozwijać się pierwsze kwiaty. Powinny kwitnąć w maju, ale w tym roku przyspieszyły.

Bardzo cennym krzewem jest kruszyna pospolita. Zaczyna kwitnąć w maju a kończy w na początku sierpnia.

Z bylin na ten trudny okres polecam mak wschodni dostarczający pszczołom dużej dawki pyłku. Lubię przygladać się gdy w jednym kwiecie uwija się kilka pszczół.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zauwazylem ze u mnie po jabloni kwitnie rzepak-nie wiem niestety kiedy konczy kwitnienie (malopolska-Krakow), a po rzepaku teoretycznie powinnia na poczatku czerwca zaczac kwitnac akacja. wiec powinienem miodobranie zaplanowac na ok 15 czerwiec?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuj je wtedy, gdy minimum jedna trzecia każdej ramki z miodem będzie zasklepiona (dotyczy to wiosennych miodów, nawłociowy wymaga sporo więcej zasklepionej powierzchni) i jeśli mocno wstrząśnięta ramka w ogóle nie kapie. Jeśli będzie więcej zasklepionej powierzchni, będzie lepiej. Na razie nie patrz na terminy a jedynie na to, co robią pszczoły. Obserwacje, które poczynisz, przydadzą ci się od przyszłego roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś 27 maja przechodząc obok dławisza (bardzo ekspansywne pnącze z niepozornymi żółtymi kwiatkami, które obrosło kilka pigw i "udławiło" je) usłyszałem charakterystyczne brzęczenie. Pszczoły ogarnął jakiś szał, wybrały tego dławisza, mimo że obok malina w pełni kwitnienia. Zrobiłbym fotkę, ale rozładowały się baterie w aparacie i nie zabrałem kabelka do tlf.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym roku jest odmiennie, przynajmniej u mnie, aniżeli w poprzednie lata. Np. olbrzymi ruch widziałem na jarzębinie, mnóstwo pszczół na kwiatach róży pomarszczonej, bardzo silny był oblot starych odmian jabłoni... A dzisiaj, wzdłuż torów PKP zauważyłem oliwniki, zapach piekny, ale cisza...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amorfa u mnie huczy. Myślałem, że to jakaś rójka. A pszczoły wyglądają bardzo ładnie z ciepłym, pomarańczowym pyłkiem. Ogólnie to urokliwa roślina, ale jej pokrój jest dla mnie irytujący,  Rozcapierza się na wszystkie strony...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...