Skocz do zawartości
Kosior

Waga Pasieczna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam bardzo ostatnio zainteresowała mnie waga pasieczna z modułem gps jest niestety bardzo droga więc chciałem się zapytać czy warto lub może znacie kogoś kto by takową zrobił taniej bądź znacie lepszą alternatywe jak to rozwiązać?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z gps jeszcze nie ma ale nie wątpię, że pojawią się niebawem. Problem polega na lepszym ukryciu wagi. W ubiegłym roku zdarzyła się kradzież 10 uli i złodziej znalazł i wyrzucił wagę spod takiego ula. Wszak już i urządzenie gsm można namierzyć z wystarczającą dokładnością.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W temacie lokalizacji na globusie czegokolwiek, w tym i uli - stwierdzam jako uwsteczniony nawigator szereg niedomówień,  przekłamań i nadinterpretacji.

Tutaj gość dość zwięźle ujął tą problematykę:

http://microlocation.technology/6-technologii-wspierajacych-uslugi-lokalizacji-i-mikrolokalizacji-ktora-technologie-wybrac/

GPS określa tylko cztery parametry: długość i szerokość geograficzną, odległość od środka Ziemi i bardzo dokładny czas. Polega to na triangulacji co najmniej trzech (spośród wielu na orbicie)  satelitow nawigacyjnych. Reszta to sprawa oprogramowania i zewnętrznej bazy danych z mapą cyfrową. W przypadku wojskowego GPS mówimy o dokładności nawet centymetrowej. Cywilne odbiorniki są celowo rozregulowywane do dokładności rzędu 8-10 m, a nawet mniejszej podczas wojny. Korzystając z ukrytych odbiorników gps (monitoring) należy pamiętać, że ich układ antenowy musi widzieć znaczną część nieboskłonu. Urządzenie zamknięte w metalowym pudełku (garażu) nie będzie działać - klatka Faradaya.

GSM ma też pewne możliwości nawigacyjne, ale skromne. Polega to na triangulacji co najmniej trzech stacji bazowych TBS pod względem mocy sygnału od nich. Tu w miejscach gdzie zamierzamy stawiać pasieki możemy liczyć na dokładność rzędu kilkuset metrów, lub żadną (np. telefon jest w zasięgu tylko jednej TBS - w miastach do max kilkudziesięciu metrów).

Odbiornik gps może być wbudowany w telefon (jak kamera, czy dyktafon). Wtedy telefon może przekazywać położenie wg gps przy pomocy technologii sms (GPS+GSM). Może to następować co określony interwał czasu, lub po zmianie lokalizacji - powiedzmy co każde przebyte 100m, lub na "żądanie" telefoniczne (głuchacz, lub sms).

Pozostałe linkowane technologie o lokalnym zasięgu mogą być wykorzystywane w ramach pasieki w celu określenia zmiany położenia monitorowanych uli względem urządzenia bazowego z zamontowanym odbiornikiem gps (lub bez niego), który "przykotwicza" całość do globusa (wtedy alarm tylko przy zmianie położenia względnego uli - bez ich śledzenia po kradzieży). Zintegrowanie monitoringu z wagą pasieczną jednoznacznie wskazuje złodziejowi gdzie stoją konfitury i jak ogłupić system monitoringu by nie śledził dalszej wędrówki uli. Niestety wszystko ma swoje Zady i Walety.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam bardzo ostatnio zainteresowała mnie waga pasieczna z modułem gps jest niestety bardzo droga więc chciałem się zapytać czy warto lub może znacie kogoś kto by takową zrobił taniej bądź znacie lepszą alternatywe jak to rozwiązać?

Niestety projekt bardzo drogi jeżeli ma być wykonany porządnie. Sama platforma wagowa 1000zł. Tensometr 400zł.

Sterowanie 500zł. Zasilanie 60zł. Platforma musi być idealnie wypoziomowana więc trzeba zespawać stojak z podstawą - solidny.

Do tego hosting i oprogramowanie i robi się  2500 za cały projekt, ale wtedy uzyskuje sie dokładność 1dag w zakresie temperatur -10C - +40C

No i jeszcze transmisja danych 3SMS x 365 x 0.09 = 100zł

No ale w pasiece zawodowej jest to niezbędne. Wyniki można wrzucić sobie na serwer i w efekcie: http://ecopasieka.pl     (waga ula)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam ,mam prośbę.

Czy ktoś posiadający profesjonalną wagę pasieczną ,mógłby postawić ją na zewnątrz do słońca i położyć na niej stały ciężar powiedzmy 50-60kg. Przez powiedzmy tydzień.

A później podzielić się wskazaniami wagi .

Tutaj albo na pw, byłbym wdzięczny .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ul w Poznaniu na styczniowej wadze - ostatni tydzień 13 - 20 stycznia. Niby się nic nie dzieje, ale widać spore skoki. W dół, to wydalanie pary wodnej po metaboliźmie cukru (reszta zmagazynowana do oblotu w jelicie grubym) oraz odwilżowe topnienie śniegu. Skoki w górę, to dostawa nowego śniegu, którego nie usuwam nawet z wylotków. U mnie średnio ule tracą na wadze około 1,2 kg miesięcznie. Ule nie nasiąkają, bo na daszkach alublacha offsetowa, a same ule poliuretanowe od Nektariady, a dennice plastik Łysonia

ulmonit.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A próbowałeś ,powiązać wykres wagi z temp. zewnętrzną ?

Ciekawi mnie ten element .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1 godzinę temu, Pszczółka Agata napisał:

Ja mam 4 wagi. 2 łysoniowe - koszt około 1200.

To czy Mogła byś zrobić taki test? Pomógł by nam przy tworzeniu własnych .

Wiedzielibyśmy czy  profesjonaliści poradzili sobie z tym problemem.

Czy warto walczyć z tym problemem czy dać sobie spokój.

W dniu 5.01.2021 o 10:33, baru napisał:

Witam ,mam prośbę.

Czy ktoś posiadający profesjonalną wagę pasieczną ,mógłby postawić ją na zewnątrz do słońca i położyć na niej stały ciężar powiedzmy 50-60kg. Przez powiedzmy tydzień.

A później podzielić się wskazaniami wagi .

Tutaj albo na pw, byłbym wdzięczny .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Baru, podałem Tobie taki wykres. Jeżeli dobrze czytam Twoją intencję, to nie oczekuj cudu. Dla przecietnej wagi pasiecznej przy naszym g=9,81 w granicach pomiaru masy powiedzmy do 150 kg nie przeskoczysz dokładności +- 100 gram. Jak wilgotny mostek tensometryczny zamarznie, to nie będzie reagował na zmiany ciężaru. Proponuję probę nie na słońcu, a pod dachem. Do tego dochodzą opady deszczu, śniegu i lądujące na ulach kondory i strusie. Przy przekroczeniu obciążenia max o powiedzmy 50 % czujnik ulega uszkodzeniu. Tu masz trochę szczegółów dla lajkonika:

https://automatykab2b.pl/technika/40360-czujniki-tensometryczne-czyli-co-o-pomiarach-sily-powinien-wiedziec-automatyk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja to wiem .

Do słońca pod dachem,balkonem. Wtedy różnica temp. będzie duża ,a np.deszcz czy śnieg ,nie będzie wpływał.

Ciężar stały to stały nie ul z pszczołami ,coś ciężkiego(nie nasiąkliwego),w granicach 60 czy też więcej kg.

I pomiar temp. zewnętrznej skorelowany z pomiarem ciężaru. Tylko tyle .

Właśnie o zakres "pływania " wskazań mi chodzi ,taki test rzeczywisty ,w ulu zawsze coś, to para to czerw.

Takie proste badanie , a tyle może sprawić ...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi