Skocz do zawartości
Piotr_S

Polanka TV - Pszczele Wieści - o przyrodzie naukowo

181 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

58 minut temu, lech napisał:

 W filmie najbardziej zaskoczyła mnie informacja jak instytucja kontrolująca zasadność wydanej zgody na warunkowe stosowanie neonikotynoidów przy uprawie buraków skupiała się głównie czy był inny dopuszczony środek , który można było zastosować marginalizując problem trucia pszczół. To jest najlepszy dowód jak traktują pszczoły.

Wiem że nie na temat - wybaczcie, ale nie będę tu otwierał oddzielnego wątku. Sprowokował mnie Lech. Mnie niepokoi gdy ktoś w podobno jednolitym eurolandzie zabrania, a ktoś nie. U pierwszego ktosia coś wyprodukowanego w nadmiarze przeterminowuje się. Wtedy u ktosia, który nie zabrania mamy bingo - zwożą do niego przeterminowane śmieci z całego eurolandu, bo lanie po polu polskiego wsiowego głupka jest tańsze od profesjonalnej utylizacji. Teoretycznie drugi ktoś może być w tym interesowny i zarobić na zgodzie o którą aż musi się prosić w Brukseli i na otwarciu granic. Można też ubezpieczyć skład z chemią i podpalić, co chyba jest popularne. Albo wlać z mostu do Odry aż ryby wypłyną. Kiedyś były betonowe mogilniki na opakowania i resztki chemii, czy ktoś dziś to kontroluje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie, jest to bardzo ciekawy materiał. W sam raz do obejrzenia z dobrą kawą. Jakość polskich produktów pszczelich, mapa mózgu owada, dzika pszczoła miodna. Zapraszam.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polska ma cirka ebaut 322 000 km kw. Przy podawanym zagęszczeniu dzikich pszczół miodnych 0,1 rodziny/km kw - w Polsce żyje dziko 32 tys rodzin. Obok ludzie trzymają coś skromnie licząc około 1,5 mln. rodzin "udomowionych". Jeżeli roi się z ucieczką roju skromnie co 100-na rodzina, populacja dzikusek co roku powiększa się o 15 tys rodzin. Powinniśmy obserwować duże przyrosty roczne, a na ten temat pszczelarze dane powinni mieć.  Ponad 40 lat chodziłem ze strzelbą po lasach w różnych zakątkach Polski. Z punktu widzenia pszczół to nie były lasy, a plantacje przemysłowe celulozy i tarcicy, kiepski habitat pszczół bez pszczelich domów - dziupli. Spotykałem "dzikie pszczoły" osiadłe w ambonach, poddaszach, ścianach budynków, rurach, czy w kominach (hiszpańskie słupy). W bliskim sąsiedztwie ludzi, nigdy w młodnikach, drągowinach, na zrębach itd. Uważam, że to były w komplecie uciekinierki i że w Polsce nie ma dzikich pszczół apis mellifera oprócz uciekinierek. Może warto poczekać na raporty leśników "bartników" o powrocie pszczół do "lasów" o ile ten program nie jest zwykłym skubaniem Brukselki, czy raczej funduszy norwskich. Spotykałem w "lasach" "barcie" (kłody) zamieszkałe przez pszczoły którymi bardzo rzadko opiekował się leśnik pszczelarz robiąc zabiegi przeciw warrozie. Prawdopodobniue tylko dlatego zamieszkałe. Nie wierzę w obserwacje zgłaszane jako pszczoły "dzikie". Z tymi skutecznie w Polsce rozprawiano się  zaczynając od ksiądza Dzierżona i jego pierwszej "włoszki". Gdzieś od wieku nikt nie panuje nad fruwającymi w powietrzu trutniowymi plemnikami. Te 32 tysiące rodzin na wolności może być łatwo corocznie z nadmiarem odnawiane poprzez świeże ucieczki nawet przy niskiej ich przeżywalności. Podawane statystyki mnie nie przekonują, chociaż to są tylko moje odczucia, a nie badania naukowe. Na zdjęciach typowy trup barci z Borów Tucholskich. Tu fundowany z funduszu leśnego. Wniosków opublikowanych nie spotkałem, mimo że to grosz publiczny.

b1alp.jpg

barc3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, robinhuud napisał:

Podawane statystyki mnie nie przekonują, chociaż to są tylko moje odczucia, a nie badania naukowe.

No, te badania to przeglądówka, czyli zbiór innych badań poddanych dalszej obróbce statystycznej. Udział Polski to przede wszystkim wkład profesorów Tofilskiego i Oleksy. Pewnie głównie w ich publikacjach należałoby szukać podstawy tych statystyk dla Polski. Nie sprawdzałem tego w publikacjach ale z ich wypowiedzi pamiętam, że mają podstawy genetyczne do swoich wniosków.

A co do neobarci, przebadane puste już barcie w Kotlinie Kłodzkiej wykazały siedlisko wszystkich możliwych patogenów...

Generalnie  w tematach, które myśmy poruszyli widać, że wśród stabilnych, dzikich populacji na całym świecie, przyczyn ich sukcesu należy upatrywać w wykształceniu się cech, których "uciekinierki" i pszczoły osadzane sztucznie w środowisku nie posiadają. Raczej nie chodzi tylko o genetykę i te cechy nie są jednoznaczne, ale na pewno są. Dobre w tym kierunku badanie omawialiśmy w pierwszej części 14 odcinka, ale nie tylko tam. Wśród badań nad przyczynami przetrwania dzikich populacji zawsze się to pojawia: zestaw cech, które się u nich wykształciły, a w rodzinach leczonych nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

   Może znowu okaże się że się wcinam między wódkę i zakąskę ale, w kontekście powyższego wpisu, napomknę iż wspominałem o tym że gdzieś /wiem gdzie!/  w barci żyją/żyły  pszczoły /od KILKUNASTU lat a może i więcej/  bez jakiejkolwiek ochrony przeciwwarozowej ...

   Skoro informuje Atena to może wieść o... Grecji lub o czasach antycznych - sądzę że ów wpis tak został potraktowany(?).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj 2 tematy, które się w różnych ujęciach już przewijały w naszych programach i jeden, zupełnie nowy, prosto z Lublina. Do pszczół dzisiaj raczej nie pójdziemy 😞 więc na pocieszenie: 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...