Skocz do zawartości
baru

Ziołomiody - fakty i mity

Rekomendowane odpowiedzi

Przypomniał ktoś że powinno się dbać o wiedzę i podnoszenie jej wśród członków Polanki.

Wiedza jest wiedzą, kto nie czyta ten nie może się wypowiadać o treści książki.

Fakty-

- ziołomiód jest produktem pszczelim

-nie jest miodem

-jest źródłem bogactwa minerałów i których nadaremno szukać w miodach

-zawiera nie mniej lub nawet czasem więcej substancji przeciwutleniających, polifenoli niż miody

-ziołomiód to nie fałszywy miód, to inny produkt pszczeli ( pożywka ziołowa na syropie cukrowym podana pszczołom którą przerabiają ,wyjaśnienie w linkach)

-ziołomiód nie jest konkurencją dla miodu , jest uzupełnieniem oferty którą może zaoferować pszczelarz

-synergizm który występuje w ziołomiodach ,nie występuje w miodach ( możliwy ale nie ten sam, w miodach +zioła)

Mity

- ziołomiód to zafałszowany miód

-prawdziwy pszczelarz nie produkuje ziołomiodów ( to tak - jak prawdziwy piekarz piecze tylko chleb a słodkie bułki już nie  :) )

 Naukowcy których publikacje mnie utwierdziły że ziołomiód jest bardzo dobrym produktem pszczelim .

- prof Izydorof

prof. Kędzia

prof. Dżugan

prof. Czarnecki

prof. Bakier

i inni pracownicy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Rzeszowie .

Także wiele osób pszczelarzy którzy od dawna robią ziołomiody .

Kilka linków które są obecne w sieci od dawna, na niektóre(żeby przeczytać w całości) potrzeba wykupić abonament chyba że w drodze wyjątku wydawca pozwoli je udostępnić w całości tutaj ,szczególnie trzeci link.

Myślę że poniższa lektora ,pozwoli wyrobić sobie wstępne zdanie , a więcej w szczegółowych wystąpieniach , opracowaniach, badaniach powyższych przedstawicieli nauki.

https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/103-pasieka-3-2003/1233-gar-informacji-o-zioomiodach

https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/104-pasieka-2-2003/1257-od-zioomiodow-do-sodzi-zioowych

https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/100-pasieka-2-2004/1176-zioomiod-brokuowy-w-profilaktyce-chorob-nowotworowych

https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/100-pasieka-2-2004/1175-robimy-zioomiod-z-pokrzywy

https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/93-pasieka-4-2013/1036-ziolomiody-cz-1-historia-wytwarzanie-sklad-chemiczny

https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/95-pasieka-5-2013/1056-zioomiody-cz-2

https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/96-pasieka-6-2013/1070-ziolomiody-cz-3

https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/106-pasieka-1-2014/1284-zioomiody-cz-4

https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/161-pasieka-6-2018/1866-opinie-obiegowe-i-naukowe-dotyczace-miodu-i-innych-produktow-pszczelich-cz-2

P.S. Moja "produkcja ziołomiodów" to margines działalności, jednak tylko i wyłącznie dla oddania sprawiedliwości dziełu, daję swoją twarz w tym temacie , duzi producenci po prostu robią swoje i nie przejmują się hejtem, klient świadomy wie czego chce.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Znam cud przemienienia z Biblii w Kanie Galilejskiej...

   ale aby CZYSTY, ZWYKŁY CUKIER pszczoły  przemieniały  w produkt zawierający  jakieś witaminy, sole mineralne, enzymy...   Cukier to tylko C-  węgiel, O- tlen i H- wodór - to skąd się biorą związki zawierające azot, fosfor czy inne mikroelementy???   Prawo zachowania masy  zna każdy maturzysta a określono w końcu XVIII w.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 
Cytat

 

"Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2010, s. 199-204
*Marzena Pieszak1, Przemysław Ł. Mikołajczak1,2
Właściwości lecznicze pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica L.)a)
..........................
Według danych Zakładu Epidemiologii Chorób Reumatycznych Instytutu Reumatologii w Warszawie niemal połowa osób dorosłych w kraju cierpi na bóle kręgosłupa, stawów biodrowych, kolan i ścięgien (31). W chorobach narządu ruchu dochodzi do odkładania się złogów moczowych w tkankach okołostawowych oraz wzrostu poziomu kwasu moczowego we krwi, a dzięki właściwościom saluretycznym pokrzywy możliwe jest wydalenie ich z organizmu.

 

to tylko urywek  jednej  z publikacji.
A syrop jest w ziołomiodach nośnikiem, enzymów pszczół, konserwantem soku i jest rozłożony na cukry proste .
Myślę że fałszerze miodu od dawna to wiedzą  i wykorzystują, stąd klienci mówią o "płaskim smaku miodu" od niektórych pszczelarzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baru, mam słabe pojęcie o ziołomiodach i mam do Ciebie prośbę jako do moderatora Ambrozji i producenta. Gdzie na tym forum dyskutuje się o ziołomiodach, bo nie ma tam wyszukiwarki i nie mogę znaleźć?. Byłbym wdzięczny za link, lub w jakim dziale szukać by się trochę dokształcić praktycznie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Robinhuud serio?

Chodzi Ci o hejt? Tak jak tutaj? ;)

Nie, dedykowanego nie ma, tak jak nie ma hejtu.

A  o PZP i innych związkach  szukałeś?

Też nie ma, dziwne to forum.

Tematy pszczelarski techniczne od lat na topie z tysiącami postów.

A co by było, gdybym w Solinie coś powiedział ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Myślałem że od baru - moderatora Ambrozji coś profesjonalnego i praktycznego się dowiem. Myslisz, że piłkarze jedzą ziołomiody? (PZPN) Ja i heit? Jaja sobie robisz? Gdzież bym śmiał. Nowy mode mnie wystraszył, dostałem punkt karny. Czy właściciel Ambrozji nie pozwala pisać o ziołomiodach, czy nikogo tam to nie interesuje? Co to jest Solina? (zalew wiem - byłem)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.08.2023 o 14:31, robinhuud napisał:

Baru, mam słabe pojęcie o ziołomiodach i mam do Ciebie prośbę jako do moderatora Ambrozji i producenta. Gdzie na tym forum dyskutuje się o ziołomiodach, bo nie ma tam wyszukiwarki i nie mogę znaleźć?. Byłbym wdzięczny za link, lub w jakim dziale szukać by się trochę dokształcić praktycznie.

 

 

W dniu 29.08.2023 o 20:07, robinhuud napisał:

Hmm... Myślałem że od baru - moderatora Ambrozji coś profesjonalnego i praktycznego się dowiem. Myslisz, że piłkarze jedzą ziołomiody? (PZPN) Ja i heit? Jaja sobie robisz? Gdzież bym śmiał. Nowy mode mnie wystraszył, dostałem punkt karny. Czy właściciel Ambrozji nie pozwala pisać o ziołomiodach, czy nikogo tam to nie interesuje? Co to jest Solina? (zalew wiem - byłem)

 

Ambrozja jest największym forum, ale Zagajnik  sprawę ziołomiodów pierwszy poruszył  i zapodał przepisy. ;)

Okazuje się że jest na Ambrozji dedykowany temat ,założył go dzisiejszy moderator ;) w 2007 roku  😃

cytaty z temat ; http://forum.pasiekaambrozja.pl/viewtopic.php?f=27&t=298

Kolejność i zakres cytatów wybiórczy, mój.

Cytat

Na zagajniku w dziale :ciekawe filmy -Mirage podaje str. do filmów Sadeckiego Bartnika.
Tam znajduje się sposób -od ścinania pokrzywy do fazy wirowania ziołomiodu pokrzywowego.Nie tylko pokrzywowy ziołomiód jest przedstawiany.Także wypowiedzi znawców tematu ziołomiodu-właściwości leczniczych.
Chyle czoło przed nimi. Ja zaczynałem swoją przygodę z ziołomiodami w latach 90 tych ubiegłego stulecia,kiedy trwała kłótnia o nazwę.Jedni zezwalali na: simil miody inni warunkowo na ziołomiód.Robiłem 5 rodzajów ziołomiodu:pokrzywowy,miętowy,dziurawcowy z kwiatu głogu i z pączków sosny zebranych wiosna.Wiadomości na temat było bardzo mało.
Myślę że stowarzyszenie Apipol umocniło nazwę na ziołomiód.

 

Dla niektórych z nas zbliża się koniec sezonu .Jest dużo pszczoły letniej-warto ją wykorzystać do produkcji ziołomiodów -np. pokrzywowego.Może to być dla swoich potrzeb domowników lub dla odważnych -dla znajomych .Poprawi to bilans 2009r.
Na zagajniku są w dziale filmów są sposoby ich produkcji.
Pozdrawiam...

...........

Kiedyś też byłem zainteresowany produkcją ziołomiodów, odpuściłem bo nigdzie nie znalazłem odpowiedzi w czym taki ziołomiód miałby być lepszy od miodu bezpośrednio połączonego z wywarem ziołowym, zwłaszcza że "moc" tj. ilość składników aktywnych w wywarze mogę sobie regulować..

...................

Dzisiaj otwarłem ostatni słoik ziołomiodu pokrzywowego, był dodawany do kawy, herbaty, do wypieków itd. Na początku po odebraniu sporo rozdałem w formie promocji, a następnie zaczęli się zgłaszać zainteresowani zakupem i tak sprzedałem 15 kg. Oczywiście uprzedziłem kupujących że to nie miód tylko produkt z cukru,

.............

Widze, ze wielu tutaj ma 'wywazone' poglady na ten wynalazek, bo tak to tez mozna nazwac.
Trzeba odroznic usilowanie falszowania miodu, czyli pospolitego oszustwa od ziolomiodu, ktory niekoniecznie musze robic tylko i wylacznie sobie, jakgdyby to mialo byc cos zlego.
W koncu nie nazywam tego miodem, a ewentualnych amatorow szczegolowo informuje o tym co to jest i jak powstaje, bo i oni ze zwyczajnej ciekawosci zechca moze tego sprobowac, albo polubia to na dluzej. My bedziemy mieli satysfakcje, ze i nam cos takiego sie udalo.
I tu kolega ma racje - nie ma miodu, psia pogoda, to robmy, co mozemy - przynajmniej dla siebie cos na zime i do herbatek, napojow, drinkow i tym podobnych, albo i na buleczke, a napewno jest to dobre.
Nie mam jeszcze blizszego pojecia o calej technologii, chociaz staram sie liznac wiedzy, ale nie wszystko jeszcze wiem na ten temat.
Postaram sie odnalezc swoje zapiski na ten temat i jesli mi sie to uda, to moze z pare informacji tu wstawie.
Wiem, ze istnieje jeden bardzo wazny warunek: "nie za gesty syrop". Cos pamietam, ale tak na pale nie bede strzelal i tu wstawial.
Dociekajmy zatem szczegolow i nie zwracajmy uwagi na niedorzeczne czasem uwagi.

..............

Ziołomiody są wytwarzane od ponad 20 lat (post z 2010roku)ale ze względu na spory i oskarżenia miedzy pszczelarzami większość zrezygnowało z produkcji a szkoda. Patrząc na właściwości ziołomiodów nie ustępują miodom naturalnym a nawet przewyższają niektóre właściwościami leczniczymi.Jest to dobra alternatywa dla słabych pożytków jak i producentów odkładów

 

były też błedne próby,bo sok z sokownika to wywar a nie sok, tylko sok z wyciskarki wolnoobrotowej lub prasy ,nie pasteryzowany jest pełno wartościowy

Cytat

paraglider
dzięki za informację. Proces pozyskiwania soku mam opanowany (robię to sokownikiem parowym) na potrzeby trunków szlachetnych :).
Znasz może te proporcje wody do soku aroniowego, żeby faktycznie nie władować się w problemy z wirowaniem.

oczywiście opozycja- była ;) nie wiem czy demokratyczna 😂

Cytat
Cytuj:
Nie widzę sensu paprania miodu.
Jak ktoś chce to może sobie zmieszać miód z sokiem jakim chce?


Do produkcji ziołomiodu używa sie ziół o właściwościach leczniczych , a nie sztachet.
Soki lub wyciągi z nich wzbogacone enzymami pszczół potęgują skuteczność tych roślin w zwalczaniu wielu chorób. Dlatego produkcja ziołomiodu wymaga sporej wiedzy nie tylko pszczelarskiej , ale również z innych dziedzin.
Z poważaniem - paraglider.

i znów mylenie pojęć

ziołomiód to syrop cukrowy z dodatkiem soku lub ziół przerobiony przez pszczoły.

miód z ziołami to miód z ziołami i ma też zajebiste właściwości.

Cytat

Dobry przepis na prawdziwe ziołomiody!
Wysuszyć w ciemnym przewiewnym miejscu surowiec który chce sie użyć do produkcji ziołomiodów. Mo wysuszeniu drobno zmielić. Po zmieleniu wymieszać z miodem np. wielokwiatowym w ilości 15 dkg ziela lub owocu na 1 kg miodu. Miód powoduje ponowną aktywizacjie składnków znajdujących się w ziołach. Na bałkanach tak produkują ziołomiody( to ma prawdziwą wartość).
I taki produkt można nazwać ziołomiodem bo zawiera tylko miód i zioło :wink: , a nie wyciąg z ziół wymieszany z cukrem poddany pszczołom do odparowania i rozłożenia cukru na cukry proste.
Mniej wysiłku lepszy efekt. Mam pare takich produktów smakują wybornie.

tutaj ocena fachowca od produktów spożywczych

Cytat

Kolego ArturBoat a weź to ziołomiody które masz przelej do niezoznaczonych słoików obók w nieoznaczonych słoikach połóż dwa swoje rózne najlepsze miody i daj do spróbowania czterem degustatorom którzy zupełnie ale to zupełnie nei bedą wiedzieć który to miód a który ziołomiód i poproś o ocenę ich w drodze degustacji.

Piszę o tym bo takie ekeperymenty robiliśmy na Akademii Rolniczej ankiety, panele sensoryczne w specjalnych laboratoriach do analizy i oceny sensorycznej produktu.

I byliśmy bardzo ale to bardzo zaskoczeni bo ziołomiody były bardzo wysoko oceniane niejednokrotnie wyżej niż dobre miody.

Problem polega na tym że Ty jako pszczelarz masz w podświadomości zakodowane podobnie jak wielu innych pszczelarzy że ziołomiód jest czymś gorszym, ale konsument wiele razy ocenia to wszystko inaczej.

Aha gwoli ciekawostki powiem że w tych degustacjach najbardziej ludziom nie smakował miód rzepakowy, nawet świeży przegrywał z lipą , wielokwiat był chyba najwyżej.

Coś w rodzaju takiego panelu bez oznaczania co jest co można zrobić na przyjęciu dla rodziny i znajomych - gwarantuję wnioski bedą zaskakujące

.jeden z  bardziej wyważonych postów

Cytat

Od kilku lat eksperymentuję z ziołomiodami. Mam doświadczenie z pokrzywą, aronią, głogiem i sosną. Obecnie robię pokrzywę i aronię. Przepis na pokrzywę i aronię mam już dopracowany. Głóg jest bardzo pracochłonny - zbieranie małych owoców doprowadza mnie do szewskiej pasji. Z sosną miałem dosyć duży problem. Pszczoły karmione syropem sosnowym to był ogień. Jak już zabrałem im sosnę uspokoiły się. Należy pamiętać że wydajność ziołomiodów jest na poziomie 20% tego co podamy do ula. Jest z tym bardzo dużo pracy i raczej traktuję to jako produkt dla rodziny i znajomych. Troszkę sprzedaję szczególnie pokrzywę. Klienci wiedzą że to nie jest miód tylko przerobiony przez pszczoły syrop cukrowy z wyciągiem z danej rośliny. Ziołomiód pokrzywowy jest bardzo cennym źródłem żelaza i dla mnie jedyną możliwą przyswajalną formą spożywania pokrzywy. Kilku moich kolegów również oferuje ziołomiód pokrzywowy. Jest chyba najpopularnieszym ziołomiodem i dobrze się sprzedaje. Sporo rozmawiałem z ludźmi z nie istniejącego już Apipolu o ziołomiodach. Starali się w latach 70-tych propagować ten produkt. Niestety nazwa jest dosyć niefortunna i wielu pszczelarzy oburzą się na używanie w nazwie "miodu" ale jak to inaczej nazwać. Trzeba klientom tłumaczyć co to jest. Z badań które robiono dla Apipolu wynikało że taki ziołomiód ma dużo więcej prozdrowotnych właściwości niż miód. Ale nie można tych dwóch produktów porównywać bezpośrednio to dwie różne bajki. Miód jest super i ziołomiody również ale tłumaczmy ludziom co to jest ziołomiód i informujmy ich o tym jakie są jego właściwości i zalety. Dla pszczelarza ważna jest jeszcze jedna sprawa. Pszczoły podczas karmienia syropem z sokiem roślinnym bardzo dobrze się rozwijają. W załączniku wrzucam mój przepis na pokrzywę i aronię.

i na koniec chciałem dodać jeszce pełny cytat pisma z ministerstwa, ,niektórym znany , ale wart przypomnienia w tym temacie bo dotyczy "wykładni ministerstwa na "zapytanie- protest" kilku członków Polanki, nie przyjmujących do wiadomości rzeczy oczywistych.

Cytat

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w odpowiedzi na maila z dnia 16 sierpnia br., w którym
wyraził Pan swoje wątpliwości dotyczące nazwy „ziołomiód” uprzejmie wyjaśnia, co następuje.
„Ziołomiód”, jako syrop przerobiony przez pszczoły, w którym sacharoza z syropu zostaje
rozłożona na cukry proste za pomocą enzymów pszczół, nie jest miodem w rozumieniu § 15
rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie znakowania
poszczególnych rodzajów środków spożywczych (Dz. U. z 2015 r. poz. 29, z późn. zm.).
W ramach prawa nie ustanowiono natomiast przepisów szczegółowych dotyczących
ziołomiodów, w związku z tym, taki produkt jako środek spożywczy, podlega ogólnym wymaganiom
dotyczącym żywności, określonym w rozporządzeniu (UE) nr 1169/2011 w sprawie przekazywania
konsumentom informacji na temat żywności 1 . Zgodnie z przepisem art. 17 tego rozporządzenia dla
produktu spożywczego powinno stosować się nazwę przewidzianą w przepisach, a w przypadku braku
takiej nazwy, nazwę zwyczajową, a jeśli nazwa zwyczajowa nie istnieje lub nie jest stosowana,
przedstawia się nazwę opisową tego środka spożywczego. Definicje „nazwy zwyczajowej” i „nazwy
opisowej” wskazane zostały odpowiednio w przepisach art. 2 ust. 2 lit. o) i p) ww. rozporządzenia.
Jeśli chodzi o „ziołomiód pokrzywowy” to produkt ten został wpisany w 2015 r. na Listę
Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na stronie internetowej MRiRW można
zapoznać się z opisem tradycji wytwarzania „ziołomiodu pokrzywowego”, a ponadto z podanego
opisu jego charakterystyki wynika, że zasady nazewnictwa wyrobu wynikają ze zwyczajowości jego
produkcji oraz odniesienia do roślin użytych w pożywce podawanej pszczołom.
Na przykładzie „ziołomiodu pokrzywowego”, należy zauważyć że określenie „ziołomiód” jest
utrwaloną w Polsce nazwą zwyczajową, a sposób wytworzenia ziołomiodu powinien odzwierciedlać
przyjętą w Polsce technologię jego produkcji.
1
rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie
przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, zmiany rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr
1924/2006 i (WE) nr 1925/2006 oraz uchylenia dyrektywy Komisji 87/250/EWG, dyrektywy Rady 90/496/EWG, dyrektywy
Komisji 1999/10/WE, dyrektywy 2000/13/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, dyrektyw Komisji 2002/67/WE i
2008/5/WE oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 608/2004 (Dz. Urz. WE L 304 z 22.11.2011, str. 18 - 63)W świetle wskazanych powyżej wyjaśnień i informacji „ziołomiód” nie powinien być
utożsamiany z miodem z uwagi na różne właściwości oraz nazwę, która będąc krajową nazwą
zwyczajową jest wyraźnie inna niż nazwa „miód”.
Wobec przedstawionego przez Pana przykładu nazwy „masło roślinne”, jako nazwy, która nie
może być stosowana wobec obowiązujących przepisów 2 dotyczących nazwy „masło” zarezerwowanej
wyłącznie dla tłuszczu mlecznego, trzeba podkreślić, iż dla przetworów mlecznych istnieje szczególne
podejście ze względu na szereg obowiązujących przepisów wykonawczych, według których ustala się
szczegółowe nazewnictwo dla produktów mlecznych i niemlecznych.
W przypadku „miodu” przepisy dyrektywy Rady 2001/110/WE z dnia 20 grudnia 2001 r.
odnoszącej się do miodu, definiują ten produkt nie odnosząc się w żaden sposób do innych podobnych
czy pochodnych wyrobów wytwarzanych przez pszczoły.

To chyba tyle w odczarowywaniu tematu ziołomiodów.

Ziołomiód to nie miód a miód z ziołami to nie ziołomiód ,trzymajmy się nazwenictwa,uswiadamiajmy klientów co do tego co jest co i czym jest dla nas na plus .

Jedno drugiemu nie przeczy, nie szkodzi i ma swoje zalety.

Ten rok w naszym rejonie był tak h... że nawet z ziołomiodem się nie udało, zabrały prawie wszystko do gniazda

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz mnie wciągnąć w dyskusję o ziołomiodach? Nie uważam produkcji ziołomiodów za działalność pszczelarską chociażby z tego powodu, że odciąga pszczoły od zapylania środowiska. To znęcanie się nad owadami podobne do karmienia gęsi na pasztet z wątróbki. To powinno zostać opodatkowane, a ule i sprzęt nie powinny być refundowane. Ponieważ Polanka nie raczyła zająć oficjalnego stanowiska w sprawie ziołomiodów, ta sprawa będzie różnić pszczelarzy i udających pszczelarzy rzemieślników przemysłu buraczanego. Chęć trzepania kasiory pod nieopodatkowanym nie bez powodu parasolem pszczelarskim jest przeogromna.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Kongres Pszczelarski  będzie tym gremium które będzie mogło ROZSTRZYGNĄĆ definitywnie  temat ziołomiodów. 

   Zdecydowanie popieram  robinhuuda  w tym temacie ale... SKORO NIE USTANOWIONYCH PRAW  to wszystko kończy się na akademickiej dyskusji  jak o wyższości świąt Wielkanocnych na świętami Bożego Narodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...