Skocz do zawartości
jjb

Lipa - znaczy się Tilia

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie w pełni rozkwitnięta pierwsza z lip szerokolistnych. Miło posłuchać pomimo suszy. Być może wcześniejsze deszcze zadbały o wystarczającą wilgotność w głębszych warstwach gleby bo na górze skorupa. Chociaż uważam, że lipa, jako pożytek jest przereklamowana i często jest z lipy lipa to jednak to jakiś symboliczny w sensie metafizycznym pożytek.

 

Może to jakaś tęsknota za czasami przodków? Jednak i tu kryje się jakiś chichot historii, bo wiele nasadzeń to my mamy poniemieckich a wsławiliśmy się bardziej wycinaniem alei lipowych na Mazurach, aby kierowcom było bezpieczniej. Rzeczywiście dla kierowcy łan rzepaku to mniejsze niebezpieczeństwo niż rząd lip. Ale wydaje mi się, że na kierowców czyhają większe niebezpieczeństwa aniżeli przydrożne lipy. Część z nich mogą wypatrzeć uważnie wpatrując się w lustro...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie pachnącą lipę drobnolistną wyczułem nad Bajorkiem Szczęśliwickim. Ma odrosty, pewnie przygarnę żeby się nie zmarnowały...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Święto Kwitnących Lip, na Zamku Grodziec, za nami.

  Tłoczno było przy bramie wejściowej, by wejść na zamkowe włości. Miodów było dostatek, a sprzedaż ustała wówczas kiedy śpiewacy operowi wykonywali " O sole mio..." Przybyło też paru nowych członków Bractwa, nie tylko pszczelarzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lipa szerokolistna u mnie zaczęła kwitnąć. Właśnie spadają kwiaty z robinii i szum przeniósł się na lipy. Dużo trzmieli, co mnie cieszy. Oby przetrwały w dobrej kondycji. Dzięki nim mam trochą czereśni, bo zimno trzymało pszczoły w ulach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...