Skocz do zawartości
Warroza

Radio Warroza Pszczele Wieści

144 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

1332070-1583080368191-b43f6988be016.jpg

Podkast o pszczołach, pszczelarstwie, pszczelnictwie, entomologii, biologii, ekologii: https://warroza.pl/radio


Zapraszam na wywiad z dr Łucją Skonieczną o: Apis mellifera mellifera
Tym razem moim gościem jest dr nauk rolniczych w dziedzinie pszczelnictwa Pani Łucja Skonieczna. Rozmawiamy o pszczole podgatunku Apis mellifera mellifera. Pani doktor przez wiele lat brała czynny udział w realizacji programów ochrony zasobów genetycznych pszczół miodnych środkowoeuropejskich. Wywiad jest długi, ale naszym zdaniem temat rodzimych ciemnych pszczół wart jest poznania.

Rozdziały:
1:30 Ewolucja AMM
15:45 Czy pszczoła AMM jest agresywna?
25:45 Sens istnienia hodowli zachowawczych
38:55 Selekcja hodowlana AMM
53:30 SICAMM - europejskie sposoby ochrony
59:10 Czy powinno się sprowadzać AMM z zagranicy?
01:07:16 Czy AMM jest rojliwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TERMOREGULACJA PSZCZOŁY

Zapraszam na pierwszą część wywiadu z biologiem dr Przemysławem Grodzickim z Katedry Fizjologii Zwierząt i Neurobiologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który zajmuje się fizjologią i etologią owadów. Nagranie zarejestrowałem ponad rok temu. Niestety nie jest najwyższej jakości, za co przepraszam, ale uważam, ze warto posłuchać ze względu na wartość merytoryczną. Rozmawiamy głównie o ekofizjologii i etologii termoregulacji u pszczoły miodnej.

Rozdziały:
00:42 Ekofizjologia i etologia owadów
05:30 Etyka badań eksperymentalnych
07:40 Od karaczanów po pszczoły
12:50 Termoregulacja owadów i kręgowców
27:42 Eusocjalność
46:25 Termoregulacja zbiorowa a indywidualna
59:35 Termoregulacja a konstrukcja ula

https://www.warroza.pl/2020/04/termoregulacja-pszczoy-wywiad-z-dr.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pszczoły świata - wywiad z profesorem Jerzym Woyke

Zapraszam na siódmy odcinek podkastu Radio Warroza. Moim gościem jest biolog, jeden z największych znawców i specjalistów od pszczół, profesor nauk rolnictwa w dziedzinie pszczelnictwa: Jerzy Woyke. To już drugi raz miałem zaszczyt przeprowadzać wywiad z profesorem. Poprzedni był w formie tekstowej. Tym razem jednak publikacja jest w formie dźwiękowej. Profesor urodził się w 1926 roku. Od 1958 roku związany z Zakładem Pszczelnictwa SGGW w Warszawie, którego był wieloletnim kierownikiem. Długoletni specjalista Organizacji do spraw Wyżywienia i Rolnictwa przy ONZ. Jest także wciąż aktywnym pszczelarzem hobbystycznym. Jego dorobek naukowy, to poza rozlicznymi podróżami służbowymi po całym świecie, także ponad bagatela 800 publikacji naukowych i popularnych. Profesor jest na świecie jednym z najczęściej cytowanych naukowców zajmujących się pszczołami. Jego odkrycia to m.in. bardziej szczegółowe poznanie determinacji płci u pszczół, wychowanie diploidalnych trutni, poznanie mechanizmów obronnych gniazda u pszczół azjatyckich, bardziej szczegółowe poznanie mechanizmów zachowanie się pszczół w rodzinie, opracowanie technologii sztucznego unasienniania w Polsce oraz bardziej szczegółowe poznanie mechanizmu ponownego lotu weselnego matki pszczelej. Rozmawiamy o różnych pszczołach świata oraz przygodach profesora w badaniu pszczół. To naprawdę dla każdego miłośnika pszczół ponad godzinę barwnej historii z życia Jerzego Woyke z pszczołami. Pozostaje mi tylko zaprosić do odsłuchania.

Rozdziały
05:18 Rodzaje i gatunki na świecie
17:41 Ewolucja pszczół
22:17 Determinacja płci
29:23 Trutówki i gynandromorfy
34:28 Diploidalne trutnie
38:42 Selekcja płciowa
45:50 Uzurpacja gniazda
51:52 Mitologia egipska
53:03 Jak nie zostałem krezusem
58:46 Misja w Afganistanie
01:06:12 Dzika czy udomowiona?
01:08:28 Przygoda w USA
01:11:53 Mitologia hinduska
01:17:21 Zakończenie

Strona podkastu: https://www.warroza.pl/2020/05/pszczoly-swiata-wywiad-z-jerzym-woyke.html
RSS: https://anchor.fm/s/8892a58/podcast/rss
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.05.2020 o 16:42, alK napisał:

Pszczoły świata  warte wysłuchania

It has its value don't lose it

To fajnie. :)

Lecimy z kolejnym.


Co czują owady? - wywiad z dr Jackiem Francikowskim

Zapraszam na ósmy odcinek podkastu Radio Warroza. Moim gościem jest neurobiolog, etolog, badacz owadów, lider Zespołu Fizjologii i Etologii Owadów Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska na Wydziale Nauk Przyrodniczych na Uniwersytecie Śląskim: dr Jacek Francikowski. Rozmawiamy o badaniach na owadach i co dzięki nim wiemy na temat ich swoistego odczuwania i zachowania. Poruszamy temat etyki badań nad owadami, różnic pomiędzy owadami a kręgowcami w budowie i działaniu układu nerwowego. Zastanawiamy się nad tym czy owady mają świadomość, samoświadomość oraz czy odczuwają ból i przyjemność. Czy owady społeczne mają bardziej scentralizowany mózg? Czy owady są prostsze od kręgowców? A może mają swoje owadzie narkotyki? Zapraszam na tę, moim zdaniem, arcyciekawą rozmowę i fascynujący świat wiedzy na temat etologii i neurobiologii owadów, okraszonej nutką filozofii przyrody oraz niesamowitych dźwięków jakie wydają owady.

https://www.warroza.pl/2020/06/co-czuja-owady.html

Rozdziały:
00:01:05 Wprowadzenie
00:10:02 Badania na owadach
00:14:40 Czy owady są świadome?
00:19:08 Samoświadomość
00:26:00 Czy owady są prostsze?
00:30:30 Algorytmy roju
00:35:00 Czy owady mają kulturę?
00:46:04 Czy owady mają mózgi?
01:02:05 Modelowe gatunki owadów
01:17:50 Czy owady mają narkotyki?
01:27:23 Czy owady odczuwają ból?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam na dziewiąty odcinek podkastu Radio Warroza. Moim gościem jest neurobiolog, etolog, badacz owadów: dr Jacek Francikowski. W drugiej części wywiadu rozmawiamy nieco o mechanizmie selekcji naturalnej oraz o innych zagadnieniach ewolucyjnych i ekologii ewolucyjnej: miejscu pasożytów w systemie, o postępie złożoności. Jak zwykle poruszam kontrowersję czy pszczoła miodna jest udomowiona czy dzika. A na dokładkę zagadnienie: kto tu kogo hoduje?

https://www.warroza.pl/2020/06/kilka-pytan-o-ewolucje.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pszczoła dobra - Rafał Szyrszeń

Zapraszam na okrągły dziesiąty odcinek podkastu Radio Warroza. Moim gościem jest Rafał Szyrszeń: sadownik eksperymentator, pszczelarz hobbysta, jutuber, doktorant Katedry Sadownictwa i Pszczelnictwa na Wydziale Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Rafał gospodaruje na terenie obszaru hodowli zachowawczej pszczoły linii dobra na terenie gmin Tymbark i Dobra. Rozmawiamy o historii i charakterystyce pszczoły dobrej oraz o organizacji obszaru hodowli zachowawczej tej pszczoły. Na koniec Rafał zdradza swoje sekrety autorskiego hodowlanego projektu eksperymentalnego dotyczącego krzyżowania borówek.

https://www.warroza.pl/2020/06/pszczola-dobra.html

Rozdziały:

04:05 Obszar zachowawczy
16:40 Charakterystyka pszczoły linii dobra
31:20 Problemy hodowlane
36:40 Krzyżowanie borówek
41:45 Zakończenie

Jeżeli spodobał się Tobie odcinek możesz mi coś wrzucić na kawę, piwo, czekoladę albo hemolimfę czy ciało tłuszczowe, aby dorzucić mi energii do pieca do robienia regularnie kolejnych odcinków: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=SPVUJ3CP6NU2Q&source=url

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pszczelarskie open-source - wywiad z Krzysztofem Smirnowem

https://www.warroza.pl/2020/07/pszczelarskie-open-source.html

Zapraszam na jedenasty odcinek podkastu Radio Warroza. Moim gościem jest Krzysztof Smirnow: pszczelarz hobbysta, websterysta, aktywny bloger pszczelarski i informatyk z zawodu. Zakochany w metodach pszczelarskich Amerykanina Kirka Webstera. Tłumacz jego tekstów na język polski. Wreszcie przedstawiciel Stowarzyszenia Pszczelarstwa Naturalnego Wolne Pszczoły. Rozmawiamy o historii współpracy człowieka z pszczołami i o wpływie pszczół na człowieka. O różnicach w pszczelarstwie polskim i amerykańskim, a także o koncepcji open-source, której Krzysztof jest zwolennikiem, zarówno w świecie oprogramowania systemów komputerowych oraz w podejściu do specyficznie rozumianego pszczelarstwa. Dopytuję także o co chodzi Wolnym Pszczołom.

Blog Krzysztofa i strona pasieki: http://zapiski.pasieka.smirnow.eu/

Rozdziały:
   00:01:27 Dyletant z wyboru
   00:10:43 Blog i archeo-pszczelarstwo
   00:19:56 Pszczelarstwo w starożytnym Rzymie
   00:28:05 Potężny niszczyciel
   00:34:11 Open-source w pszczelarstwie
   00:50:00 Pszczelarstwo amerykańskie
   01:03:43 Kirk Webster
   01:14:25 Wolne Pszczoły
   01:23:38 Wpływ pszczół na człowieka
   01:32:44 Dzika czy udomowiona

Jeżeli spodobał się Tobie odcinek możesz mi coś wrzucić na kawę, piwo, czekoladę albo hemolimfę czy ciało tłuszczowe, aby dorzucić mi energii do pieca do robienia regularnie kolejnych odcinków: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=SPVUJ3CP6NU2Q&source=url

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pszczelarstwo nowoczesne - Jacek Merc

https://www.warroza.pl/2020/07/pszczelarstwo-nowoczesne-jacek-merc.html

W tym odcinku podkastu o swoim pszczelarstwie opowie pszczelarz zawodowy nonkonformista Jacek Merc z gospodarstwa pasiecznego Gypsy Bees. Pszczelarz z dwudziestoletnim doświadczeniem. Zwolennik pszczelarstwa nowoczesnego na ulach korpusowych i jednościennych. Jeździ ze swoimi pszczołami w poszukiwaniu, jak to nazywa: "dzikiego miodu". Zimą w wolnych chwilach chłonie nową wiedzę. Latem selekcjonuje swoje pszczoły na tolerancję na Varroa destructor (dręcza pszczelego). Jego oczkiem w głowie jest utrzymywanie eksperymentalnego pasieczyska bez leczenia. Serdecznie zapraszam na tę ekskluzywną opowieść w dwóch odsłonach. Oto część pierwsza.

Dodatkowe głosy: Lamia Merc oraz pies Rysio.
Fan-page Gypsy Bees: https://www.facebook.com/Gypsybees/
Odcinek zawiera treści niecenzuralne.

Rozdziały:
   01:20 Reportaż z pasieki
   07:40 Nowoczesny system ulowy LN3/4
   18:07 Wolna zabudowa
   20:51 Trutnie - "super ruch***e"
   23:22 Selekcja hodowlana
   27:46 Selekcja na dręcza
   30:10 Pszczoły dręczą dręcza
   34:15 Środki lecznicze
   40:17 Pasieka eksperymentalna
   48:57 Porady dla początkujących

Jeżeli spodobał się Tobie odcinek możesz mi coś wrzucić na kawę, piwo, czekoladę albo hemolimfę czy ciało tłuszczowe, aby dorzucić mi energii do pieca do robienia regularnie kolejnych odcinków: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=SPVUJ3CP6NU2Q&source=url

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak słuchać podkastu?

https://www.warroza.pl/2020/07/jak-sluchac-podkastu.html

Dostaję zapytania jak najlepiej słuchać podkastu Radio Warroza. Postanowiłem więc napisać wpis, który jest krótkim poradnikiem jak słuchać Radio Warroza, ale także wszelkich innych podkastów, a jest tego sporo i coraz więcej.

Czym jest podkast lub podcast?
Jak słuchać Radio Warroza?
Ratunku nie mam aplikacji i nie wiem, gdzie ją znaleźć.
Jak to zrobić?
Czy słuchanie Radio Warroza pobiera dużo danych i obciąża łącze?
Czy podkast jest za darmo?
A inne podkasty?
Dlaczego podkast tylko dźwiękowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gypsy Bees - Jacek Merc

https://www.warroza.pl/2020/07/gypsy-bees-jacek-merc.html

Zapraszam na drugą część wywiadu z Jackiem Mercem, zawodowym pszczelarzem, nonkonformistą z gospodarstwa pasiecznego GypsyBees. Jacek Merc to pszczelarz z dwudziestoletnim doświadczeniem. Zwolennik pszczelarstwa nowoczesnego na ulach korpusowych i jednościennych. Jeździ ze swoimi pszczołami w poszukiwaniu, jak to nazywa: "dzikiego miodu". Zimą w wolnych chwilach chłonie nową wiedzę. Latem selekcjonuje swoje pszczoły na tolerancję na Varroa destructor (dręcza pszczelego). Jego oczkiem w głowie jest utrzymywanie eksperymentalnego pasieczyska bez leczenia. Serdecznie zapraszam na tę ekskluzywną opowieść w dwóch odsłonach. Oto część druga.
Odcinek zawiera treści niecenzuralne.

Rozdziały:

02:05 Zapylanie usługowe
04:18 Biznes miodowy
06:10 Dzika czy udomowiona i rodzima
13:33 Wieczorna unasiennianie
16:40 Edukacja i jeszcze raz edukacja

Jeżeli spodobał się Tobie odcinek możesz mi coś wrzucić na kawę, piwo, czekoladę albo hemolimfę czy ciało tłuszczowe, aby dorzucić mi energii do pieca do robienia regularnie kolejnych odcinków: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=SPVUJ3CP6NU2Q&source=url

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Borówka, przyjacielu, wrzucił bym Ci coś tam na piwko, ale najpierw spowoduj, bym miał jakiś minimalny wpływ na tematykę słuchowisk Twojego podcastu. Chciałbym posłuchać tego co mnie interesuje, a nie tego, co akurat Tobie pasuje mi opowiadać. Poza tym wprowadź jakąś dyscyplinę językową dla swoich rozmówców, bo momentami, co tu gadać – chu.owo się słucha. Szczególnie z dzieciakami. Albo niech link działa po 22.00 jak już śpią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowny robinhuud.

Podkast Radio Warroza jest medium niezależnym. Warroza kieruje się własnymi kryteriami doboru gości podkastu, oczywiście uwzględniając chęci i możliwości tychże. Nie oznacza to jednak, że Warroza jest głucha na różne propozycje ewentualnych przyszłych gości podkastu. Wręcz odwrotnie. Zapraszam do kontaktu: radio@warroza.pl
Nie odbywa to się jednak jako warunek za dobrowolne wsparcie podkastu darowizną. ;) Jest napisane: "Jeżeli spodobał się Tobie odcinek..." ?

Co do języka. Ten odcinek, jak i poprzedni, jest oznaczony wyraźnie jako odcinek "zawierający treści niecenzuralnie". Podkast Radio Warroza generalnie nie jest oznaczony i przeznaczony, jako podkast dla dzieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.07.2020 o 09:30, Borówka napisał:

Szanowny robinhuud.

Podkast Radio Warroza jest medium niezależnym. Warroza kieruje się własnymi kryteriami doboru gości podkastu, oczywiście uwzględniając chęci i możliwości tychże. Nie oznacza to jednak, że Warroza jest głucha na różne propozycje ewentualnych przyszłych gości podkastu. ?

 

Chciałbym, aby podkast w podobnym stopniu jak gości szanował słuchaczy. Jako potencjalny słuchacz czuję się nawet momentami ważniejszy od gości, bo to goście podkastu z dyrekcją produkują się dla mnie. Również jak dyrekcja podkastu jestem niezależny i jak nie będę zadowolony, to nic nie odpalę. Pozdrawiam i życzę sukcesów. Musimy wszyscy zrozumieć swoje miejsce w szyku:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
 
Zapraszam na 14-sty odcinek podkastu Radio Warroza. Moim gościem jest profesor Paweł Golik. Dyrektor Instytutu Genetyki i Biotechnologii na UW. W pierwszej części wywiadu rozmawiamy o powstaniu i ewolucji życia na Ziemi, a także skąd się wzięły owady zapylające i pszczoły oraz kulturalne gadające małpy.
 
prof. Paweł Golik - Powstanie i ewolucja życia
 
Rozdziały:
   00:02:28 Powstanie życia
   00:09:01 Ostatni wspólny przodek
   00:13:16 Symbioza z bakteriami i wirusami
   00:17:31 Dostateczne dobre przystosowanie
   00:21:09 Jak powstały zapylacze i pszczoły?
   00:27:15 Jak powstał ohydek szalej?
   00:33:36 Co jest naturalne?
 
#radiowarroza #polskipodcast #ewolucja
 
Jeżeli spodobał się Tobie odcinek możesz mi dorzucić mi energii do pieca do robienia regularnie kolejnych odcinków: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=SPVUJ3CP6NU2Q&source=url
 
Za chwilę będziesz mogła / mógł także regularnie wspierać Radio Warroza za pomocą portalu Patronite: https://patronite.pl/RadioWarroza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może coś dla konkurencji:

Czy prezesi regionalnych organizacji pszczelarskich mają cechy wilczych samców Alfa? Którzy z nich powinni podlegać „odstrzałowi” sanitarnemu/redukcyjnemu dla higieny środowiska i jakie należałoby przyjąć kryteria organizacyjnego „odstrzału”? Czy felery budowy watah pszczelarzy i i ułomności osobnicze przywódców tych watah mają coś wspólnego z chorobami pszczół i postępującą degradacją pastwiska pszczelego? Czy u wilków istnieje instytucja nieformalnego sprawowania władzy z drugiego fotela bez transferu odpowiedzialności? Jaka jest przyszłość populacji pszczelarzy i czy mamy model odpowiedzialnego przywództwa stada? Czy zdążamy do maksymalnie ekstremalnych kontaktów między sobą w walce o pastwisko? (zapałki, pianka itd.) Czy powinniśmy jakoś na wzor oznaczania moczem oznaczać granice swych pastwisk pszczelich? Czy badając odchody przywódców pszczelarskich możemy coś się dowiedzieć o sukcesji władzy w niektórych organizacjach? Jak się komunikować i rozwiązywać konflikty emocjonalne w stadzie? Jak usprawnić nasze "wycie" poprzez media pszczelarskie, w tym internet i czy tylko wycie? Co wreszcie zrobić z osobnikami, które nie chcą się podporządkować?  Co jest odpowiednikiem statuetki w watasze? (wilczy kij dopłat i marchewka medali) Jakie aktualnie mamy modele przywództwa stad w Polance, PZP i SPZ? A może wilki są mądrzejsze od nas??

http://mariuszchrapko.com/cykl/podcast/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.warroza.pl/2020/08/racjonalnie-o-gmo-prof-pawel-golik.html

prof. Paweł Golik - Racjonalnie o GMO

Zapraszam na kontynuację wywiadu z profesorem Pawłem Golikiem w podkaście Radio Warroza. Mój gość jest dyrektorem Instytutu Genetyki i Biotechnologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. W drugiej części wywiadu rozmawiamy o biotechnologii, inżynierii genetycznej oraz o GMO. Racjonalnie rozważamy to zagadnienie w kontekście środowiska człowieka, pszczół i pszczelarstwa. Mam nadzieję, że zachęciłem

Rozdziały:

00:01:03 Biotechnologia
00:07:13 Cywilizacja bez szkodników?
00:13:14 Czym jest GMO?
00:18:32 Czy GMO zabija pszczoły?
00:33:29 Odwrót od idei postępu technologicznego
00:49:48 Edukacja i biohacking
00:52:39 Metoda naukowa i konsens naukowy
00:58:36 Dzika czy udomowiona?
01:01:57 Eksperymenty na pszczołach
01:08:37 Dialog i szacunek
01:11:18 Warroza i zakończenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.warroza.pl/2020/09/choroby-i-patogeny-pszczol.html

Czy leczenie pszczół środkami tzw. "naturalnymi" lub "ekologicznymi" wytworzonymi z surowych związków chemicznych jest legalne w Polsce?
Czy pszczoły miodne szkodzą pszczołom niemiodnym?
Czy pszczoły miodne w dziupli szkodzą pszczelarzom i mrówkom?
Czy pszczoła uodporni się na nosemozę?
Czy pszczoły miodne mogą wyginąć?
Zainteresowałem?

Gośćmi 16 odcinka Radio Warroza są dr n. wet. Anna Gajda i lek. wet. Ewa Mazur z Pracowni Chorób Owadów Użytkowych w SGGW w Warszawie. Rozmawiamy o chorobach i patogenach pszczół oraz o zagrożeniach środowiskowych dla pszczół miodnych i niemiodnych.

Rozdziały:
00:00:37 Wstęp
00:10:02 Zagrożenia środowiskowe pszczół
00:17:24 Choroby wirusowe
00:29:21 Warroza i nosemoza
00:32:41 Obowiązek zwalczania i zgłaszania
00:36:33 Leki w Polsce
00:45:37 Zgnilec amerykański
00:52:11 Dezynfekcja i higiena w pasiece
01:05:48 Udomowiona czy dzika
01:10:33 Dręcz pszczeli
01:12:33 Amitraza
01:17:54 Porady od weterynarzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiedziałem ostatnio nocą we wrześniowym lesie słuchając jeleniego ryku i dumając nad aktualną filozofią lgbt u zwierząt. Tak zdziczały wysłuchałem audycję RW, ale bez wypieków na twarzy. Cały czas nie opuszczało mnie odczucie deja vu, że już gdzieś to widziałem i słyszałem. Tradycyjnie podjarało mnie „inteligentne” omijanie tematu zrecenzowania pod kątem weterynaryjnym dostępnych na naszym rynku preparatów antynosemozowych z sokiem z kapusty z Góry Kalwarii (Brassibee firmy Brassitech), rozporkowym grzybkiem białowieskim na zgnilca i uodporniających pszczoły na pestycydy z ostatnim hitem im Maryhy Konopnickiej z Lublina. Że nie wspomnę o ApisPlusie i Vitaeapisie, nosi-vecie, apistymie, czy nozevicie. Strach przed recenzowaniem osób z dłuższymi stringami alfanumeric przed nazwiskiem?

https://www.dziennikwschodni.pl/nauka/to-moze-byc-przelomowe-odkrycie-na-umcs-po-konopiach-pestycydy-pszczolom-sa-niestraszne,n,1000273068.html

https://brassitech.com/produkty/dla-zwierzat/

https://biotechnologia.pl/biotechnologia/szansa-na-naturalny-lek-z-grzyba-na-chorobe-zakazna-pszczol-zgnilca-zlosliwego,19975

Naukowcy są mi winni profesjonalną recenzję tego, co potencjalnie mam wlewać do uli i tego im nie odpuszczę.

Prowadzący mylnie zakłada, że ponad praktykologię pasieczną pszczelarz Radia Warroza przedkłada ogólną filozofię przyrody. Ot taka dyskusja mądrzejszych o insekcie na transekcie i o dronie na ekotonie, odbierająca słuchaczowi pewność siebie.

Dla chleba Panie redaktorze, dla chleba i wtedy może być fajnie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja trochę z pozycji szklanki do połowy pełnej.

Długo nie miałem okazji/czasu usiąść w spokoju godzinę czy półtorej i posłuchać podkastu. Ostatnio znów zacząłem dużo jeździć a jak mam wystarczająco dużo czasu za kierownicą, lubię posłuchać czegoś mądrego. Trójki już nie ma, zresztą wielu trójkowych twórców mądrych rzeczy wyleciało z niej już dawno. Pomyślałem OK, zobaczymy co to za radio ta Warroza. No i już prawie połowę podkastów wysłuchałem i powiem, że to jednak bardzo ciekawa rzecz. Zgodzę się z wieloma polemikami robinhuuda, ale mam trochęinny punkt widzenia. Posłuchajcie tego wszyscy, bo warto. Macie swoje doświadczenia, nie wszystkie wątki rozszerzą Wam horyzonty, ale na pewno spotkacie też i takie, które wzbogacą Wasze spojrzenie.

Jeśli miałbym autorowi coś radzić: uwag robinhuuda nie da się zastosować do już opublikowanych odcinków. Bez nich te odcinki też są bardzo dobre, ale warto je przemyśleć na przyszłość, może kiedyś powtórzyć niektóre spotkania lub zrobić (może krótsze) dogrywki i podrążyć tematy "dla chleba". Zgadam się, że projekt może zyskać.

Niemniej ja deklaruję, że za "ogólną filozofię przyrody" podaną ze smakiem nie omieszkam wrzucić autorowi parę groszy "na czekoladę" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Piotr_S napisał:

A ja trochę z pozycji szklanki do połowy pełnej.

Długo nie miałem okazji/czasu usiąść w spokoju godzinę czy półtorej i posłuchać podkastu.

Dziękuję za komentarz.

To jest przewaga podkastu nad tradycyjnym radio, że można słuchać kiedy się chce, a pliki zostają rozsyłane wszędzie i zostaną w internecie do wyszukania do końca internetu (którego przecież kiedyś pewnie nie będzie, no chyba, że zostanie wysłane w przestrzeń kosmiczną ;) ).

Cytat

Ostatnio znów zacząłem dużo jeździć a jak mam wystarczająco dużo czasu za kierownicą, lubię posłuchać czegoś mądrego. Trójki już nie ma, zresztą wielu trójkowych twórców mądrych rzeczy wyleciało z niej już dawno. Pomyślałem OK, zobaczymy co to za radio ta Warroza. No i już prawie połowę podkastów wysłuchałem i powiem, że to jednak bardzo ciekawa rzecz. Zgodzę się z wieloma polemikami robinhuuda, ale mam trochęinny punkt widzenia. Posłuchajcie tego wszyscy, bo warto. Macie swoje doświadczenia, nie wszystkie wątki rozszerzą Wam horyzonty, ale na pewno spotkacie też i takie, które wzbogacą Wasze spojrzenie.

Generalnie moim motto jest to co kiedyś napisałem na blogu przy publikacji drugiego odcinka: "Pamiętaj proszę, że w podkastach chciałbym przekazywać różne punkty widzenia. Nawet jeżeli nie zgadzasz się w jakieś kwestii ze mną lub w gościem, ale z zainteresowaniem wysłuchałaś lub wysłuchałeś innego zdania, to jest także to o co mi chodzi. O ciekawe dyskusje i edukacyjne rozmowy, z którymi chciałbym dzielić się z innymi."

Cytat

Jeśli miałbym autorowi coś radzić: uwag robinhuuda nie da się zastosować do już opublikowanych odcinków. Bez nich te odcinki też są bardzo dobre, ale warto je przemyśleć na przyszłość, może kiedyś powtórzyć niektóre spotkania lub zrobić (może krótsze) dogrywki i podrążyć tematy "dla chleba". Zgadam się, że projekt może zyskać.

Niemniej ja deklaruję, że za "ogólną filozofię przyrody" podaną ze smakiem nie omieszkam wrzucić autorowi parę groszy "na czekoladę" ;)

Cieszę się, że mój podkast umila koledze podróże samochodem. :) Warroza dziękuje szczękoczułkami za czekoladę lub zastrzyk hemolimfy. :)
ezgif.com-gif-maker%25281%2529.gif

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, alK napisał:

Borowka co Ty na to

https://www.you    tube.com/watch?v=iUS5Xbuz9y4Oglądam ten kanał i uważam, że jest wartościowy. Co do tego konkretnie badania to podpytałem profesora Golika co na ten temat sądzi tutaj: https://www.warroza.pl/2020/08/racjonalnie-o-gmo-prof-pawel-golik.html

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pszczelarski biznesplan - Tomek Miodek

https://www.warroza.pl/2020/10/pszczelarski-biznesplan-tomek-miodek.html

Zapraszam na 17 odcinek podkastu Radio Warroza w którym przenosimy się na Pomorze Zachodnie do wsi Benice. Tamże Warroza odwiedza pasiekę należącą do Tomka Miodka, a tenże przed tejże odymieniem udziela jej długiego wywiadu. Tomek Miodek jest pszczelarzem zawodowym. Kiedyś głównie producentem miodu, a dziś przede wszystkim producentem i powielaczem hodowlanych matek pszczelich linii kraińskich i buckfast. W szczycie sezonu przekłada 300-400 larw dziennie. Ponadto to znany i lubiany youtuber pszczelarski. Prowadzi swojego wideobloga pszczelarskiego już od 10 lat, jako jeden z pierwszych po polsku. W rozwoju swojego biznesu pszczelarskiego postawił głównie na sprzedaż i promocję przez internet: sklep, blog, forum oraz wspomniany wcześniej YouTube. Bez wątpienia odniósł sukces. W wolnych chwilach jeździ po świecie i uprawia kitesurfing, który jest jego wielką pasją. Zapraszam do posłuchania Tomka Miodka jakiego nie znacie z YouTuba.

Rozdziały:
00:01:06 Spacerkiem po pasiece
00:10:42 Początki z pszczołami
00:15:33 Handel matkami
00:21:47 Forum Miodka
00:24:24 Podtrucia pszczół
00:28:14 Zapylanie usługowe
00:31:12 Nocne zapylanie?
00:32:34 Opłacalność pszczelarstwa
00:34:47 Miodek na emeryturze
00:41:27 Ocena matek
00:47:39 Pszczoła dzika a hodowlana
01:02:40 Varroa, Hypoaspis, Collembola
01:10:24 Cechy higieniczne
01:13:02 Amitraza
01:19:01 Kitesurfing
01:23:03 Sadźmy drzewa

Darowizna: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=SPVUJ3CP6NU2Q&source=url
Wsparcie na Patronite: https://patronite.pl/RadioWarroza

#polskipodcast #pszczelarstwo #pszczoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...