Skocz do zawartości
robinhuud

miody smakowe i inne podobne wynalazki

Rekomendowane odpowiedzi

W mętnej wodzie polskiego prawa pszczelarskiego mamy nieobowiązkową Polską Normę na miód PN – 88/A – 77626 którą mogę przestrzegać lub nie - w zależnosci jak się z kimś umówię. Mogę zgodnie z regulaminem  ją sobie kupić za złotówki, ale nie mogę się nią chwalić i niczego z niej publikować - mimo że zapłaciłem. Wycofana ma jednak swoją wartość: 70 zeta. https://sklep.pkn.pl/pn-a-77626-1988p.html Norma ta miała być wycofana, bo miała ją zastąpić euronorma, ale nie zastąpiła. Odpowiedzialny za nią europoseł Czesław Siekierski przybył do Polski na stołek ministra szybciej niż euronorma na miód. W tej sytuacji obowiązuje rozporządzenie ministra i na nie powołują się państwowe organa kontrolujące miodowy rynek oraz działa teoretyczna apiwładza sądownicza.
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20031811773
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031811773/O/D20031773.pdf
Czy taki stan jest przypadkiem, czyimś niedopatrzeniem, roztargnieniem? Stan świadczący o tekturowości państwa polskiego. Nie sądzę. Myślę, że stoją za nim kilometry przedreptane w ministerialnych korytarzach przez dziwnych petentów. Coś na ten temat powinien wiedzieć pan Jacek Parszewski. Rozporządzenie ministra nie reguluje zupełnie spraw palinologicznych, a więc kryteriów analizy pyłkowej miodu. Nie wiem jak ten burdel prawny traktują polskie sądy uwikłane w politykę i czy jest sens zakładać jakąkolwiek pszczelarska sprawę i liczyć na kompetentnego rzeczoznawcę. Podobny burdel dotyczy wosku pszczelego. Przekonałem się o tym osobiście gdy zostałem oszukany przez prezydenta PZP banderolowanym ukraińskim miodem zakupionym w Domu Pszczelarza w Kamiannej jako polski.  Przepraszam pracownice i pracowników burdeli, tam jest porządny regulamin, cennik itd. Porządne burdele mają w odróżnieniu od naszych laboratoriów pszczelarskich międzynarodową sławę i akredytację.
Wspomniane rozporządzenie MRiRW przewiduje trzy rodzaje miodu: nektarowy N, spadziowy S i nektarowo spadziowy N-S.
Może ja to żle rozumiem, ale bezprawnym wydaje mi się stosowanie nazw: miód leśny, miód smakowy itp. Może to jednak tylko rozporządzenie ministra jest duperelką wobec ustawy, dekretu, PN. Komuś ten stan jednak pasuje. Takie określenie stosuje Polska Izba Miodu dbająca o moje - pszczelarza amatora sprawy. Miód smakowy można sprzedawać bez podania kraju pochodzenia miodu - bazy.
https://www.mazurskiemiody.pl/kategoria-produktu/miody-smakowe/?orderby=popularity
Kto odpowiada za ten bajzel? Myślę, że oprócz państwa polskiego organizacje pszczelarzy. Grzech bezczynności. Pasjonujące zabawy władz organizacyjnych przy organizacyjnej kasie z udziałem w tańcu prokuratora. Zupełnie nie umiem odpowiedzieć na pytanie, czy wlewający się na polski rynek miód spełnia aktualne normy chińskie i ukraińskie oraz jakie one są i czy kogokolwiek obowiązują.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...