Skocz do zawartości
jokaz

Wiedza "ekspertów" Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór. 
Dziś wpadł w moje ręce biuletyn wydawnictwa Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu wydany w styczniu 2023 pt.  „Rok w innowacyjnej pasiece”. Jakie było moje zdziwienie kiedy przeczytałem - cytuję: " W przypadku stwierdzenia znacznego porażenia pszczół przez „nosemozę” /czyli chorobę pszczół wywołaną przez grzyby z rodzaju Nosema/, należy leczyć je w kwietniu z użyciem fumagiliny". Przypomnę mamy rok 2023. Biuletyn ze stycznia 2023 i artykuł napisany 04/2023!
Zrobiłem małe dochodzenie, bo nie chciałem już dzwonić lub pisać do DODRu w celu wyjaśnienia tekstu  w którym promuje się stosowanie laku niedopuszczonego w całej Unii Europejskiej. Co ustaliłem? Ten sam tekst pojawił się w czasopiśmie Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego „Twój doradca Rynek Rolniczy” kwiecień 2023. Czyżby nikt tego nie zauważył?
Pani dr Anna Gajda z SGGW w Warszawie, opublikowała pracę poglądową na temat nosemozy i tam wyraźnie zaznaczyła, że nie wolno stosować fumagiliny. Nie wolno! Jest całkowity zakaz stosowania na terenie Unii !.  A tak „poważna” instytucja jaką jest DODR redaguje w 2023 roku broszurę pod pięknym i chwytliwym tytułem "Rok w innowacyjnej pasiece" gdzie zezwala się i aprobuje  stosowanie wycofanego już dawno ze sprzedaży antybiotyku o nazwie fumagilina.  
Potwierdzają się tym  samym słowa Pana Dyrektora DODR , że pszczelarstwo jest dla nich "marginalne!". 
Nie zwracam się do nich z pismem bo nie bardzo mam ochotę otrzymywać odpowiedzi  jacy to doradcy są potrzebni i ile oni nie robią dla pszczelarstwa.
Podsumuję to tylko: Jaka instytucja taki biuletyn i wiedza w nim przekazywana! 
Ciężko im wydać parę złotych i dać fachowcowi artykuł czy biuletyn do oceny merytorycznej? Nie, lepiej jest oczekiwać, że ktoś za darmo zrobi tę robotę. 
Jestem przekonany, że sprytne oko doświadczonego pszczelarza znajdzie więcej perełek chociażby jak ta cytuję: "W kwietniu... najlepszą metodą jest podkarmiania pszczół małymi dawkami syropu cukrowego 1:1"

Z powyższego mam takie pomyślenia, że nie polecam młodym adeptom pszczelarstwa (moim praktykantom) oglądać filmów na kanale YouTube, bo zdarzają się, że "filmowcy" celowo wprowadzający w błąd ale i wspomniane wydawnictwo też nie mogę polecić. 
z pszczelarskim pozdrawiam 

Twój rynek rolniczy 1.pdf Twój rynek rolniczy 2.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Kolego, fumagilina nie ma co prawda jeszcze oficjalnej rekomendacji PZP, ale...
Niejaki Alex Bajan, pszczelowolak, doświadczony przemytnik farmakologiczny sprzedaje nieustannie wspomniany antybiotyk w ilościach hurtowych i dostarcza naszym pszczelarzom niezbędnego do pokonania nosemoz antybiotyku. Podobnie jak kiedyś prezydent PZP Tadeusz Sabat (też pszczelowolak, ale zdaje się bez matury) z przemyconym z Bułgarii tureckim AB-VAR C  nie potrzebuje recepty, nie płaci podatku, bo handluje bez kasy fiskalnej i takich tam popierdółek ważnych dla Urzędu Skarbowego. Uszło bezkarnie prezydentowi PZP, ujdzie i Alexowi, bo powołując się na księdza Ostacha - reprezentuje w pszczelarstwie nienaruszalne wartości chrześcijańskie. Jak to dobrze, że mamy niezbite dowody, że ks. Ostach nie był pedofilem, co widać po sądowych bataliach spadkowych. Alex wymyślił myk z wpłatami na konto w banku, ale bez gwarancji że po wpłacie otrzymasz lek i że nie będzie to przeterminowana aspiryna. Wszystko na słowo pszczelowolaka. Beznadziejni weterynarze beznadziejnie próbują mu odebrać klientów, tłumacząc jeleniom, że fumagilina zwalcza nosemę tylko w przewodzie pokarmowym pszczół i po odstawieniu leku i nie zrobieniu nic więcej choroba wraca jak bumerang poprzez namnożenie spor znajdujących się w ulu. Polscy weterynarze mogą Pana Alexa cmoknąć w hydrant. Przekaż temu specjaliście z DODR ten link, może chłop zechce zarobić na posrednictwie i sprzedawać po pasiekach małe dawki. DODR reklamuje go za friko.

Myślę o statuetce ks. Dzierżona dla Alexa za wytrwałość i troskę o polskie pszczoły...


https://allegrolokalnie.pl/oferta/fumidil-b-500gram-pszczelarz-dla-nosema-z-usa

Zdjęcie oferty: FUMIDIL B 500gram Pszczelarz dla Nosema z USA

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...