Skocz do zawartości
Maja1980

Pszczelarz a kontrola z Urzedu Miar

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Witam wszystkich jestem tu nowa choć zaglądałam na forum już wcześniej. Pytanie do pszczelarzy mających kiedyś z tym doczynienia. Dostałam zawiadomienie z Urzedu Miar o zamiarze wszczęcia kontroli na podstawie art. 48 Prawo Przedsiębiorców. Co ciekawe wg tej ustawy przedsiębiorcą nie jestem, prowadzę działy specjalne produkcji rolnej, opłacam Krus czyli jestem rolnikiem a ustawa Prawo Przedsiębiorców w art. 6 mówi że przepisów tej ustawy nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie czyli nie stosuje się do rolników. Ustawa o towarach paczkowanych także definiuje paczkujacego jako przedsiębiorcę wg ustawy Prawo Przedsiębiorców. Rozumiem że kontroluje nas weterynaria na podstawie wpisu do sprzedaży bezpośredniej w myśl ustawy o inspekcji weterynaryjnej, urząd skarbowy na podstawie zgłoszonych działów i podatku dochodowego od osób fizycznych ale w tym przypadku chyba Urząd Miar nie ma podstawy do kontrolowania pszczelarzy(rolników). Jak ktoś miał z tym do czynienia proszę o jakieś spostrzeżenia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazł się nikt, kto się zna... Ja też się nie znam, więc się wypowiem. Sądzę, że od decyzji o kontroli można się odwołać przywołując wymienione przepisy. Z drugiej strony IJHARS ma w swoich uprawnieniach kontrolowanie zgodności etykiety na miodzie ze stanem faktycznym także pod względem masy netto, której podanie na etykiecie jest opowiązkowe. Tu uwaga do poprzedniego maila - IJHARS jest dla pszczelarza sprzedającego produkty pszczele detalicznie , chyba "najniebezpieczniejszą" z instytucji kontrolujących a kontrola masy netto to nadmierna opresyjność w sytuacji, kiedy miód detalicznie sprzedaje się na słoiki a nie na gramy, ale fakt jest faktem.

Nie potrafię przewidzieć czym skończy się odwołanie od decyzji kontroli sugeruję wykorzystanie tej ścieżki. Zaszkodzić sobie w ten sposób raczej nie można - kontrolujący i tak nie postępują wg własnego uznania ale stosują się literalnie do przepisów więc ewentualne konsekwencje nie będą zależały od odwołania lub jego braku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem  rolnikiem -pszczelarzem  obecnie jestem tylko pszczelarzem i miałem dwukrotnie  do czynienia z inspektorami z Urzędu Miar. To czy jestem ubezpieczony  w Krus czy zus a  w moim przypadku jestem emerytem nie zwalnia z przestrzegania określonych przepisów.Przepisy Urzędu miar obowiązują osoby cywilne i prawne ,które wprowadzają produkty do obrotu  paczkowane w opakowania o określonych  jednostkach masy czy objętości.Urząd Miar nie interesuje czy prawidłowa jest waga podana na opakowaniu , Urząd miar interesuje sie czy podczas porcjowania produktu posiadamy urządzenie pomiarowe masy lub objętości LEGALIZOWANE. Kontrole mogą przeprowadzać u każdego kto wprowadza produkty do obrotu.Jakość i ilość sprawdza IJHARS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...