Skocz do zawartości

baj

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    14
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

  • Przynależność
    NIE
  • Zgoda
    Nie

Ostatnie wizyty

429 wyświetleń profilu
  1. baj

    Pszczelarz a kontrola z Urzedu Miar

    Byłem rolnikiem -pszczelarzem obecnie jestem tylko pszczelarzem i miałem dwukrotnie do czynienia z inspektorami z Urzędu Miar. To czy jestem ubezpieczony w Krus czy zus a w moim przypadku jestem emerytem nie zwalnia z przestrzegania określonych przepisów.Przepisy Urzędu miar obowiązują osoby cywilne i prawne ,które wprowadzają produkty do obrotu paczkowane w opakowania o określonych jednostkach masy czy objętości.Urząd Miar nie interesuje czy prawidłowa jest waga podana na opakowaniu , Urząd miar interesuje sie czy podczas porcjowania produktu posiadamy urządzenie pomiarowe masy lub objętości LEGALIZOWANE. Kontrole mogą przeprowadzać u każdego kto wprowadza produkty do obrotu.Jakość i ilość sprawdza IJHARS.
  2. baj

    Kiedy wolno pryskać?

    Najgorsze jest to że za ochronę przyrody biorą się ci co na niej się nie znają. Jak chłopek roztropek nie opryska rzepaku ,to mało który pszczelarz wie , ze pszczoły nie maja co na takiej plantacji szukać bo słodyszek rzepakowy zeżrą pyłek i nektar nim pszczoły dolecą do plantacji . Jak im będzie mało to zeżrą pąki kwiatowe zanim się rozwiną.
  3. baj

    Pszczelarstwo w czasie pandemii

    A jakie to szkody taki trzymacz pszczół wyrządza? Bardzo ciekaw jestem.
  4. baj

    MON 810

    Jak podejmuje sie decyzje w rolnictwie to trzeba wszystkie aspekty brać pod uwagę i taki jak qq modyfikowana możne wpływać na sąsiednie uprawy .w tym przypadku na ziemniaka i buraka Oraz trzeba brać pod uwagę jak qq modyfikowana może mieć wpływ na następstwo roślin w następnych latach .czyli wpływ qq transgenicznej w płodozmianie .Dlatego prosi plantatorów ziemniaka i buraka cukrowego o wyrażenie własnej opinii .
  5. baj

    MON 810

    Modyfikują rośliny po to żeby otrzymać jak największe plony najmniejszym kosztem .Różnie się modyfikuje ,nie tylko żeby były odporne na określone herbicydy ale też zeby były trujące dla owadów.Grzebie sie też w genach roślin żeby rośliny wytwarzały określone związki np,witaminy lub żeby zmienić skład białka .Modyfikacja roślin ma szeroki możliwości. GLIfosat niema nic wspólnego z qq modyfikowaną.NA qq są lepsze herbicydy .,Glifosat jest słabym środkiem ,słabą trucizną .Zeby zabic szczura glifosatem musi on wypić dobre pół lita .Przy innych środkach wystarczy dziesiąte części grama.Tak jak w jednym z postów Pszczółka Agata napisała zmodyfikowano qq żeby była trująca dla owadów.TA omacnica prosowianka to paskudny owad .żeruje w wewnątrz rośliny i to w okresie gdy roślina jest w pełni rozwoju, Gdy występuje owad w qq rośliny osiągają wysokość ponad 2 m i w tym okresie są trudności z wjechanie z sprzętem do zwalczania owadów, a że owad znajduje sie wewnątrz qq to zachodzi potrzeba stosować mocne środki i w większej dawce. Dlatego zmodyfikowano qq .Jest sprawa dyskusyjna ,czy uprawiać qq modyfikowana czy uprawiać odmiany qq niemodyfikowanej i stosować środki ochrony roślin szkodząc środowisku .POnad dwadzieścia lat uprawia sie rośliny modyfikowane i nie ma do tej pory przykładu negatywnego wpływającego na ludzi ,na zwierzęta lub żeby zaszły jakiekolwiek zmiany w środowisku.W jednych krajach uprawia sie qq modyfikowaną w innych jest zakaz. Trudno zgadnąć kto ma racje.
  6. baj

    MON 810

    http://piorin.gov.pl/ Tutaj udzielaja wyczerpującej wiadomości o GMO.To że plantacja qq jest wolna od chwastów to nie GMO lecz odpowiednie herbicydy. I co z tego ,ze nie ma w Polsce upraw z GMO jak corocznie sprowadza się ponad 2 mln ton soi genetycznie modyfikowanej co stanowi 98% soi zawartej w paszach .98% mięsa w sprzedaży wyprodukowana jest na paszy z zawartością GMO.I to jest ciekawe ,że wszyscy jemy produkty z GMo ,a nikomu nie wyrosły rogi lub ogon.
  7. baj

    Wykaz i galeria klejm

    Słupek pikietażowy 593 50 2 zamieniłem 393 na 593 Przepraszam .
  8. baj

    Wykaz i galeria klejm

    Niezależnie ,czy będą stawiane barcie i kłody ,to i tak będą dzikie pszczoły. Bo pszczoły są wolne .Mieszkam w województwie warmińsko - mazurskim, w którym zachowały sie kilkusetletnie alejki przy szlakach powiatowych i wojewódzkich.Wiekowe drzewa są żywicielem i doskonałym domem wszelakiej zwierzyny.W wielu drzewach powstały dziuple ,które są zajęte przez różne zwierzęta .Pszczoły też można spotkać. Z mojej obserwacji .gdy powstaje dziupla w pierwszej kolejności jest zagospodarowana przez próchnojady następnie przez mniejsze ptaki i saki a gdy powstanie odpowiedniej wielkości to dopiero jest zasiedlona przez pszczoły. Nigdy nie spotkałem odwrotnie ,żeby po pszczołach w dziupli były ptaki lub wiewiórki.a to dlatego .że pszczoły niezależnie od miejsca osiedlenia zachowuje wymiary pszczelarskie.Kilkucentymetrowy otwór wykonany przez dzięcioła , pszczoły zmniejszą do 8-10 mm i przeważnie wylotki są pionowe. Kilkadziesiąt lat obserwuje pszczoły w dziuplach i nie mogę się zgodzić ,,,ze pszczoły musza mieć nadzór pszczelarza i weterynarza . Nie mogę się zgodzić ,że pszczoły nie potrafią zgromadzić pokarmu na przezimowanie.Tak się złożyło że wczoraj zarządza drogi zlecił wycięci jednego drzewa,które obumarło i zagrażało użytkownikom drogi. Podczas obalania drzewa odsłoniła się dziupla .W tym drzewie od kilkudziesięciu lat były pszczoły .Zabrałem te pszczoły , Spróbuje je dotrzymać do wiosny .Rodzina ta zasiedlała 4-5 uliczek i miała około 6-7 kilogramów pokarmu.
  9. Posadzenie 500 mln drzew w zwiększyłoby lesistość o około 0,3 procenta powierzchni Polski .Około 100000 ha.
  10. Niektórzy w nadstawkach stosują poszerzone ramki grubości plastrów 35-40 mm, po to żeby zniechęćić pszczoły do zaczerwienienia.Zdarzało się że pszczoły przygotują w takich ramkach komórki pszczele do złożenia jajeczek ale wpierw zmniejszą wysokość komórek pszczelich.tak że nie zdarza się żeby została wyższa komórka zaczerwiona i wylęgła się z takiej komórki większa pszczoła . Nigdy nie zdarzyło mi się zauważyć większą pszczołę,ale często w gospodarce bezwęzowej niejednokrotnie spotykałem proporcjonalne do dorosłych pszczół mniejsze pszczoły. Dzieje się to wtedy gdy pszczoły budują nowy plaster to zaczynają z dwóch miejsc ,dwa języki które przy połączenie w jeden plaster nie zawsze współgra układ komórek pszczelich i na połączeniu znajdują się komórki pszczele węższe i szersze. Czasami można zauważyć że węższe komórki pszczele są zaczerwione z których wylęgają sie podobne do dorosłej robotnicy pszczelej zmniejszone pszczoły. Nigdzie w literaturze nie spotkałem . Jaką role spełniają w rodzinie pszczelej mniejsze pszczoły? Komórki szersze niż normalne pszczoły wykorzystują na wychów towarzyszy.
  11. baj

    Idzie wiosna ...

    .. Wedle mojej wiedzy i doświadczenia,miód rzepakowy to był w latach 60-70.Wtedy były odmiany odmiany rzepaku ,które wymagały zapylaczy ,a wysokość plonów zależne było od warunków atmosferycznych sprzyjających pracy zapylaczy oraz od ilości ich na plantacji w czasie kwitnienia rzepaku. Charakterystyczną cechą braku zapylaczy na plantacji rzepaku jest wygięci łuszczyny w podkowę ,spowodowane pustymi miejscami gniazd nasion w łuszczynie. Zawsze w tamtych latach plon rzepaku zależny był od ilości zapylaczy (pszczół) w okolicy plantacji. Z tych to powodów zaczęto hodować i selekcjonować takie odmiany rzepaku aby otrzymywać wysokie plony bez udziału zapylaczy .Wyhodowano takie odmiany rzepaku , czy są pszczoły , czy ich nie ma to i tak można otrzymać wysokie plony. Jeśli zima jest znośna i rzepak przezimuje.utrzyma sie obsada roślin 30 na m2,to przy prawidłowej technologii można otrzymać więcej niż 4 T z ha. Wielokrotnie spacerowałem po ścieżkach technologicznych w rzepaku,w czasie gdy były warunki sprzyjające oblotowi pszczół.Rzepak ładnie kwitł ,ładnie pachniał a ja nie spotkałem na plantacji pszczół.Brak pszczół spowodowane jest prawdopodobnie niskimi zawartościami cukrów w nektarze.Pszczoły gdy mają do wyboru różne pożytki to wybierają te które sa łatwiejsze w pozyskaniu i pożywniejsze ,czyli zawierają więcej cukrów .Dzisiejszymi plantacjami rzepaku pszczoły interesują sie jak muszą .
  12. baj

    Co się dzieje w pasiece ?

    Polska jest wolna od GMO,ponieważ wprowadzono przepisy prawne utrudniające uprawy GMO i.przeprowadza sie skuteczną kontrole upraw przez jednostki państwowe i społeczne. O przepisach prawnych znajdziemy w "Ustawie o ochronie roślin" a dokładniej o uprawach GMO mówi poprawka "Dziennik Ustaw z 2018 poz,810. Jeśli ktoś uważa ,że w jego okolicy znajdują sie uprawy roślin genetycznie modyfikowanych ,to ma prawo fakt ten zgłosić do wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa aby dokonał kontroli uprawy . Ciekawy jestem na jakich to danych "90% polskiej kukurydzy to GMO"
×
×
  • Dodaj nową pozycję...