Skocz do zawartości
RoTor

izolacja matki w ulu zimującym na dwóch modułach

Rekomendowane odpowiedzi

Mam ule o ramce 36x18 i zimuje na dwóch korpusach. Doszedłem do wniosku, że zaryzykuję zimową izolację matek w tym roku. Czy lokalizować matkę w dolnym czy w górnym korpusie? Czy ktoś może stosował takie rozwiązanie i może podzielić się spostrzeżeniami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, RoTor napisał:

Mam ule o ramce 36x18 i zimuje na dwóch korpusach. Doszedłem do wniosku, że zaryzykuję zimową izolację matek 

Skoro sam Kolega pisze "że zaryzykuję zimową izolację matek" , to proszę podać, w jakim celu to "ryzyko"?? Co chce Kolega przez to osiągnąć ?  Wiadomo jest, że zimowanie na dwóch korpusach , zawsze stwarza możliwość , że z różnych powodów pszczoły mogą umiejscowić się bardziej w jednym z nich.  Będzie to zależało od wielu czynników, takich jak , siła rodziny, rozkład pokarmu, przebieg zimowli. Zachowanie się pszczół w czasie zimowania, zależy także od tego, jaką krzyżówkę pszczoły ma pszczelarz w pasiece. Nie ma więc tu jednakowej  rady dla każdego pszczelarza. Po co więc zmuszać pszczoły, aby przebieg zimowli był zobligowany jakąś izolacją matki w konkretnym miejscu? Moim zdaniem, niech mają one możliwość same zdecydować , jak chcą przetrwanie tego okresu sobie zorganizować.  Pozdrawiam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...