Skocz do zawartości
Chewbie

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi (7.) - 23.01.2020 r.

52 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem jak w kontekście deklaracji Lasów Państwowych ws. otwartości firmy na problemy pszczelarskie  ma się jakaś(?) uchwała / nie mogę jej odnaleźć na FB/ z woj Lubuskiego o eliminowaniu ze środowiska przyrodniczego gatunków inwazyjnych min. Robinii czyli akacji, nawłoci... Z tego co gdzieś czytałem to nasi bratankowie znad Dunaju 30% miodów mają z tej rośliny i ...jakoś  żyją. Co do nawłoci to, to życzę pomysłodawcom powodzenia. Ot, coś jak Pawlak wygrażał samolotowi który przelatywał nad wsią...  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oficjalny ranking na dziś:

 

LISTA ROŚLIN GATUNKÓW OBCYCH, KTÓRE W PRZYPADKU UWOLNIENIA  DO ŚRODOWISKA PRZYRODNICZEGO MOGĄ ZAGROZIĆ GATUNKOM RODZIMYM  LUB SIEDLISKOM PRZYRODNICZYM   -- Gatunki roślin w obrębie grup systematycznych:

 

       PAPROCIE  POLYPODIOPSIDA:

 

1.azolla drobna (azolla karolińska) - Azolla filiculoides

 

JEDNOLIŚCIENNE LILIOPSIDA:

 

 2. moczarka delikatna - Elodea nuttallii

3. bez polskiej nazwy -  Spartina anglica

 

DWULIŚCIENNE MAGNOLIOPSIDA

 

4. barszcz Mantegazziego (barszcz kaukaski) - Heracleum mantegazzianum

5. barszcz Sosnowskiego -  Heracleum sosnowskyi

6. bożodrzew gruczołowaty (ajlant gruczołkowaty) -  Ailanthus altissima

7. grubosz Helmsa - Crassula helmsii

8. kolcolist zachodni -  Ulex europaeus

9. kolczurka klapowana -  Echinocystis lobata

10. niecierpek gruczołowaty -  Impatiens glandulifera

11. niecierpek pomarańczowy -  Impatiens capensis

12. rdestowiec czeski (rdestowiec pośredni) -  Reynoutria x bohemica

13. rdestowiec japoński (rdestowiec ostrokończysty) -  Reynoutria japonica

14. rdestowiec sachaliński -  Reynoutria sachalinensis

15. trojeść amerykańska -  Asclepias syriaca

16. tulejnik amerykański  - Lysichiton americanus

 

Żródła: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20112101260

       

            http://warszawa.rdos.gov.pl/inwazyjne-gatunki-obce

 

            

Nawłoci i robinii jakoś nie widzę.

Sejm sobie, wladza sobie, lasy sobie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robinia i nawłoć również winna być. Pamiętam, niezapomniany wykład Polankowy, super Pani profesor z Lublina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robinia i nawłoć również winna być. Pamiętam, niezapomniany wykład Polankowy, super Pani profesor z Lublina.

  Połowa tego co corocznie "ukręcę" to akacja i nawłoć. 

   Tak to wygląd, że lewica swoje,   prawica  swoje /to chyba trochę z Biblii?/ a w środku latają pszczoły i nektar zbierają. I po co im przeszkadzać? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się tak dobrze przyjrzeć tej liście, to dużo gatunków cennych dla pszczelarzy... Bożodrzew sama sadziłam - z niemieckiego Bienebaume, nazwa mówi sama za siebie! Doskonała też trojeść i te niecierpki. Z rdestowców też ktoś miód zbierał w październiku. I bądź tu pszczelarzu ekologiem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony dlaczego LP nie sadzą miododajnych rodzimych gatunków. W szkółkach nadleśnictw jest tego sporo. A podobno "pszczoły wracają do lasu". Pewnie to kwestia kasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony dlaczego LP nie sadzą miododajnych rodzimych gatunków. W szkółkach nadleśnictw jest tego sporo. A podobno "pszczoły wracają do lasu". Pewnie to kwestia kasy.

  Skoro twierdzisz że LP nie sadzą a sadzonki są w szkółkach to co z nimi robią. Uważam, że nie ma spójnej gospodarki w tym temacie.  Każdy chce dobrze (?) ale merytorycznych porozumień nie ma.  Ot, tak jak u Fredry " wolnoć  Tomku w swoim domku".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póki co jest wycinka. W borach tucholskich teksańska masakra piłą mechaniczną, a drewno do szwedzkich papierni przez Gdynię płynie. Gałęzie na biomasę są zbierane, więc pod młody las ziemia nie będzie zbyt żyzna. Kasa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kłody bartne się skróci i porozwiesza/porozstawia po młodnikach. Weterynarze nie będą mieć wymówki, że nie mają uprawnień do pracy na wysokosci i łatwiej będzie im palić kłody ze zgnilcem. Szczególnie jak będzie kolejna susza w lasach. Pan nadleśniczy naniesie stosowne poprawki w operacie lubryką i osobiście będzie nadzorował palenie barci z przeciwpożarowej wieży obserwacyjnej. Resztę sie sprywatyzuje i problemy zanikną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr Krawczyk pełniący formalnie do rejestracji w KRS włocławskiego statutu PZP funkcję przewodniczącego Rady PZP opublikował na swojej prywatnej witrynie pismo ministra do przewodniczącego senackiej komisji, kolejnej komisji pochylającej się z pozorną troską nad planowo trutymi owadami:

http://www.zwiazekpszczelarski.pl/jak-ministerstwo-klimatu-pomaga-pszczolom?_mid=Ca50EUV8WRE=

Swoją drogą to dziwne, po co wydaje się pieniądze na zjazdy statutowe, jak się nowych statutów nie rejestruje. Przynajmniej wg witryny PZP obowiązuje dziś nadal ślesiński zabytek. Czyżby uchwalono knot prawny i KRS ma obiekcje? A może delegaci pozornie reprezentuja interesy tych co ich wybrali i nie zależy im na żadnych zmianach, bo jest dobrze? W Pszczelarzu Polskim dalej bla bla bla.

Tak ogólnie.

A co z pszczolami?

Tak jak z zajączkiem?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze statutem PZP chyba jednak coś drgnęło. Wyciąg z KRS zanotowano taki fakt jak uchwalenie zmian do statutu na walnym zjeździe.

Czy taki zapis oznacza że statut został przyjęty. Nie wiemđ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega adamski zdopingował mnie do pracy za innych.

Z stronie www.ekrs.ms.gov.pl jest przegladarka podmiotów zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym. Oficjalna informacja (ogólnie dostępna) w nim zawarta ma moc dokumentu i nie wymaga stempla ani podpisu urzędnika. Wystarczy wklepać numer 0000121632 i sprawdzić rejestrację Polskiego Związku Pszczelarzy.  Zrobiłem to w niepełnym zakresie danych aktualnych i zanotowałem swoje wnioski:

 

1.brak sprawozdania finansowego za rok 2019 (ale te uchwalano i zgłaszano nawet w lipcu roku następnego)

2. Rubryka 3 (Jednostki terenowe lub Oddziały) - tu spodziewałem się informacji o Domu Pszczelarza w Kamiannej

3. Rubryka 8 (organ sprawujący nadzor) - brak informacji o KZRKiOR sprawującym nad PZP nadzór na podstawie ustawy z 1982 roku o rolniczych organizacjach branżowych.

4. Nieaktualny adres witryny internetowej.

 

Co do statutu to jest tylko wzmianka o zgłoszeniu uchwalenia nowego statutu 21.11.2019 roku. Nie wiem, co to oznacza. Czy zgłoszono do rejestracji nowy statut, czy tylko podano informację o uchwaleniu? Minęły ponad 2 miesiące, a statut nie jest zarejestrowany, a więc organizacja musi przestrzegać starego. Nie ma informacji dlaczego statut nie ma rejestracji, ale to nie moja broszka. Może projekt zjazdowy ma wady prawne i nie będzie zarejestrowany? Czy organizacja z nierejestrowanym statutem może reprezentować kogokolwiek? Czy władza rządowa, oraz władze innych organizacji, w tym skonfederowanych organizacji członkowskich mogą ją traktować poważnie?

Pozdrawiam Komisję Rewizyjną!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robinia raczej nie jest  inwazyjna ,przynajmniej w naszych stronach .

Za to nawłoć to przekleństwo .Spustoszenie jakie czyni w środowisku jest niewspółmierne z korzyścią jaką daje w postaci miodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za to nawłoć to przekleństwo .Spustoszenie jakie czyni w środowisku jest niewspółmierne z korzyścią jaką daje w postaci miodu.

Główną korzyścią jaką daje nawłoć nie jest miód jaki daje tylko fakt , że kwitnie w okresie kwitnienia kukurydzy przez co odciąga pszczoły od niej. Nie jest tajemnicą , że  tam ,gdzie pszczoły latają na kukurydzę nie ma siły na zimę. Co do spustoszenia w środowisku się nie wypowiadam , chociaż chciałbym , aby tam gdzie mieszkam było jej więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

 

Główną korzyścią jaką daje nawłoć nie jest miód jaki daje tylko fakt , że kwitnie w okresie kwitnienia kukurydzy

Ty dobrze się czujesz ? 

W porze kwitnienia nawłoci kukurydzę się kosi .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na kiszonkę na pewno a na 1000  % kukurydza nie kwitnie razem z nawłocią .

http://www.coboru.pl/PlikiWynikow/11_2017_WPDO_9_KUZ.pdf

W miejscu , gdzie ja mieszkam kukurydza zakwita 20 -25 lipca i kwitnie około 10 dni.  Koszona na ziarno np. w ubiegłym roku była w październiku. Nawłoć zakwita w tym samym okresie i kwitnie o wiele dłużej jak 10 dni tak  , że okres jej kwitnienia w całości pokrywa okres kwitnienia kukurydzy. W kolegi załączniku czytamy , że kukurydza w podlaskim zakwita 15-20 lipca. W związki z tym mam pytanie kiedy tam zakwita nawłoć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

Jakby Kolega doczytał uważnie to tam napisano z powodu opóźnionej wiosny w 2017 opóźniło się kwitnienie kukurydzy i przypadło na 15- 20 VII . Normalnie kukurydza okwita do 15 lipca . http://www.inhort.pl/files/program_wieloletni/PW_2015_2020_IO/spr_2017/4.4_2017_Zalecenia.pdf

Tam też wyraźnie napisano ilu procentowy jest udział pyłku . Koledze się wydaje że  w tym terminie pyli bo wiecha ciemnieje . Jak ciemnieje to objawy zasychania pylników . Pylące pylniki mają kolor zielony . To trawa .

Nawłoć w moim terenie kwitnie od II połowy sierpnia do połowy września . Tu mądrości innych - http://www.apiflora.pl/jupgrade/index.php/pozytki-towarowe/nawloc

W zależności od odmiany , układu pogodowego w tym momencie zaczyna się koszenie kukurydzy na kiszonkę . Jak wyżej napisałem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ubiegłym roku 5 sierpnia jadąc autostradą A 2 do  Warszawy z kierunku zachodniego widziałem duże areały częściowo przekwitniętej i częściowo zasuszonej nawłoci.Jak wygląda kwitnąca kukurydza wiem bo wtedy jest dużo pszczół na wiechach na czubku rośliny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ubiegłym roku po 15 sierpnia wywiozłem 24 rodziny na nawłoć w okolice Łodzi przy autostradzie A2

Wróciły na pasieczysko po miesiącu, półnadstawki zalane były miodem nawłociowym.

 

Kolego lechu dla zbiorów miodu znaczenie mają: nawłoć późna i kanadyjska, kwitną one w drugiej połowie sierpnia aż do października.

Inne odmiany nawłoci kwitną w czercu/lipcu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

Przedwczoraj na pasiekę przyleciały żurawie ,  czy to znaczy że żurawie przylatują w lutym ?

Rozśmieszył mnie Pan na komisji który wyraził pogląd że czerwienie matek pszczelich zależy od temperatury a nie długości dnia . Jak ktoś ma afrykańskie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żurawie u mnie już w połowie stycznia się odezwały. Podobno ostatnio zimują na Węgrzech, więc mają rzut beretem, jak już nabiorą chęci do powrotu. Ostatnio wracały w lutym. Podobno już bociany pojawiły się gnieniegdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pszczółko ! Duża część żurawi zimuje w Polsce. W mojej okolicy /Dolny Śląsk/ są ich setki, a kto wie czy nie tysiące :) Obsiadają razem z łabędziami pola i łęgi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...