Skocz do zawartości
104 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Każda innowacja przydatna w pszczelarstwie jest chwalebna. Oni umieli i chciało się chcieć.  Inni chcą,  ale nie umieją lub nie mają warunków czy szczęścia . Gratulacje.😀

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 godzin temu, robinhuud napisał:

Zabrakło mi pytania z sali: ile trzeba czekać na wynik i ile orientacyjnie kosztuje pojedyńcze badanie WAXO?

To pytanie i kilka innych padło na wykładzie profesora w Boguchwale.

Oto odpowiedzi:

Czas pomiaru ok. 0,5 h

Urządzenie posiada o ile dobrze pamiętam 9 czujników.

Do badania urządzenie rozpuszcza wosk, więc posiada też grzałkę/grzałki

Urządzenie będzie mogło być zasilane z baterii/akumulatorów.

Jest możliwość zmniejszenia gabarytów urządzenia.

Koszt badania nie kosztuje, nie licząc zasilania

Koszt urządzenia to kilka/kilkanaście badań w Puławach ( Odpowiedź dość wymijająca. Kilka/kilkanaście x 300zł, to przypuszczalnie coś powyżej 3000zł, czyli raczej nie na kieszeń pszczelarza amatora)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, Krzyżak napisał:

Myślę, że pszczelarzom bardziej niż WAXO  przydałoby się opracowanie technologi, która pozwalałaby domowym sposobem oddzielić wosk pszczeli od domieszek. Ale rozumiem, że UMCS czy inni nie są zainteresowani takim opracowaniem, bo nie da się na tym zarobić. Dlatego opowiastki "naukowców", że chcą pomóc pszczelarzom są przez wielu pszczelarzy odbierane z politowaniem.

Próbka podobnej logiki myślenia:

Myślę, że klientom pszczelarzy bardziej zależałoby na domowej metodzie oddzielania miodu od inwertu podawanego w podkarmiaczkach podczas trwania pożytku, albo metodzie rozdzieleniu mieszaniny miodow z krajów UE i spoza niej na składniki wyjściowe. Rozumiem, że UMCS czy inni nie są tym żywotnie zainteresowani, bo na tym nie można zarobić wystarczająco dużo, chociaż więcej niż na wosku. Dlatego opowiastki pszczelarzy, że chcą pomóc spoleczeństwu i zbawić środowisko są przez wielu obywateli odbierane z politowaniem, bo dla pszczelarzy liczy się tylko kasa. Należy polegać na specjalistach garażowych, którzy są dla pszczelarzy bardziej wiarygodni niż naukowcy. Lepiej ukraść komuś patent niż samemu go zdobyć w mękach. Nie rozumiem, jak pszczelarz handlujący swym miodem może zarzucać naukowcowi, że ten chce zarobić na swej myśli, a nie kombinuje mózgownicą jak oddać cała kasę pszczelarzowi. Zaczynam rozumieć, dlaczego pszczelarze wolą sami sobie robić gówniane leki wg receptury garażowej, niż polegać na specjalistach. I dlaczego mimo dopłat do leków pszczoły coraz bardziej chorują.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Koronawirusowy areszt domowy ma swoje zalety. Jest czas na odkładane robótki. Postanowiłem uniezależnić swoje pszczoły od parafiny, stearyny, cerezyny, łoju, gipsu i innych ulepszczaczy przemysłowej węzy. Wczoraj zrobiłem z własnego wosku z odsklepin arkusze gładkie, a dzisiaj wytłoczyłem z nich na poliuretanowej matrycy własnej produkcji arkusze węzy „roboczej” i trutowej.

Przy okazji ustaliłem, że optymalną temperaturą odlewania arkuszy gładkich z niechrzczonego wosku jest 71-73°C (dwukrotne zanurzenie z półobrotem dla równej grubości arkuszy zmatowionej formatki tekstolitowej grubości 4 mm). Zaś optymalną temperaturą podgrzewu arkuszy gładkich przed ich tłoczeniem na matrycy jest 40-42°C. Przy wyższej wosk klei się do matrycy. Załączam mały fotoreportaż. Węza trutowa wysunięta przed szereg. Gospodaruję tylko na półkorpusach wlkp, stąd jednolity rozmiar węzy. Trochę tego za dużo jak na moje 5 rodzin, ale obiecałem porządną węzę koledze. To gruntowne rozstanie z producentami węzy oferowanej na rynku i hojnością Pana Marszałka. Zmienić to może tylko woskomat, ale nadzieja słaba.

P1020913.JPG

P1020917.JPG

P1020920.JPG

P1020924.JPG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi