Skocz do zawartości
Borowy

Pszczelarstwo w UE

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka ciekawych informacji na temat pszczelarstwa w krajach Wspólnoty.

 

Liczba pni, liczba pszczelarzy, kwoty pomocy, ceny miodu.

 

Niestety po angielsku, ale może komuś się przyda.

 

https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/food-farming-fisheries/animals_and_animal_products/documents/honey-apiculture-programmes-overview-2020-2022.pdf

 

 

PS. Oferuje pomoc w tłumaczeniu w razie potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie co oznacza skrót "EL" patrz np. str 4

plansza: Number of hives (in thousands), rubryka pierwsza, 6 od góry pomiędzy Francją, a Węgrami. 

EL w roku 2003  - 1380 tys. rodzin 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grecja.

ÎΝΝΏδι = EllĂĄda.

 

Miałem nadzieję, że Atena pierwszy to wyjaśni.

Borowy dlaczego nie dałeś się wykazać Koledze spod Akropolu?

Wszystko zepsułeś i to jeszcze w taki dzień świąteczny. ;)  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje mi się pokłonić przed inteligencją Kolegi, te nieustanne złośliwoś -nie ukrywam, wysokich lotów- muszą o czymś świadczyć ;-)

 

Szkoda jedynie że Kolega ukierunkowuje taki potencjał w tak niskich lotów sprawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również chylę czoła (bez złośliwości) za dotarcie do ciekawej prezentacji.

 

Dla mnie interesująca jest np. plansza nr 16 pokazująca średnie ceny miodu wielokwiatowego w EU

6,46 Euro u pszczelarza, poniżej 5 Euro w skupie. W Polsce odpowiednio 5, 81 Euro i ok. 2,50 Euro

https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/food-farming-fisheries/animals_and_animal_products/documents/honey-apiculture-programmes-overview-2020-2022.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie przedstawia się też na tle innych krajów wydajność miodowa w Finlandii, 

( nigdy nie byłem w tym północnym kraju i przyznam nie przypuszczałem, że tam takie pszczelarskie eldorado).

Na stronie 13 prezentacji linkowanej przez Borowego podano, że średnia wydajność z 1 rodziny pszczelej wyniosła aż 47 kg w 2018 r i 30 kg w 2017 r. 

 

Prof. Woyke w 2007 r  napisał, że średni zbiór z pnia wynosił 38 kg, a głównymi roślinami miododajnymi w Finlandii

są uprawy rzepaku i koniczyny, a także wierzbówka i wrzos.

https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/49-pasieka-4-2007/492-pszczoy-w-krainie-biaych-nocy

 

Niezła jest też tam cena miodu wielokwiatowego sprzedawanego przez pszczelarzy w swoich gopodarstwach -

13,35 Euro za kg, czyli 2 krotnie więcej niż w Polsce  (str 12 cyt. prezentacji).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam danych odnośnie produkcji wosku i węzy w krajach będących i nie będących członkami UE. Skala eksportu i importu w Polsce i innych krajach. Może ktoś nakieruje? W Polsce przyjąłem przerób w pasiekach 1,5 mln uli x 0,3 kG = 450 ton rocznie na odświeżenie gniazd. Jaki robię bład?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Unia sprowadza około 6000 ton rocznie.

Nie ma oficjalnych danych ile produkuje się wosku i węzy w UE.

Z całęgo importu około połowa pochodzi z krajów rozwiniętych.

Około połowa trafia na rynki Niemiec, Francji i UK, głównych odbiorcą jest przemysł farmaceutyczny.

 

60.000 ton produkcja wosku na swiecie, około połowa tego to Indie, Chiny około 6000 ton.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Germany                  116 000        81                587

Poland                      62 575         324               272

Italy                           50 000         2 000            413

Czech Republic        49 486         107               260

France                      41 560         1 717            366

United Kingdom        37 888         50                 443

Austria                       25 277         380               233

Greece                      24 582         7 288            165

Spain                         23 816         5 361            406

Romania                    22 930         1 545            194

Hungary                     21 565         1 546            218

 

Kraj - liczba pszczelarzy- pasieki powyzej 150 pni- średnai pni w pasiekach powyzej 150 pni.

 

Za Parlamentem Europejskim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki borowy. Czyli o wosku pszczelarskim cisza. Te podane cyfry obejmują sumę wosków dla farmaceutyki, na świece itd. Jakie woski są importowane jako pszczele i w jakich cenach można sprawdzić na Alibabie. Pewnie z tego surowca jest produkowana nasza węza, bo wosk od naszych pszczelarzy nikogo nie interesuje.

https://www.alibaba.com/trade/search?fsb=y&IndexArea=product_en&CatId=&SearchText=bee+wax

 Mnie interesuje tylko wosk na węzę. Brak polskiej normy, brak danych, brak podstaw do sądzenia, że nasze pszczelarstwo jest racjonalnie kierowane w resorcie rolnictwa. Brak danych na temat importu węzy i wosku do jej produkcji. Produkcja węzy nie podlega nadzorowi weterynaryjnemu. W Polsce i w Unii. Dziwne, bo węza to materiał do rozrodu zwierząt gospodarskich i jednostkowe opakowanie na art. spożywczy dla ludzi. Władzom organizacji pszczelarskich ten problem wisi jak âŚ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Deczko zaskakująca jest relatywnie niska produkcja Chin na tle Indii.

 

Jesli ktoś kiedyś wymyśli taką indyjską Alibabe, dopiero bedzie meksyk ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Pewną dyskusję budzi to, czy Polskie Normy można zaliczyć do grupy przepisw powszechnie obowiązujących. Formalnie Polskie Normy nie mają charakteru obowiązującego, ale... do czasu, tzn. do momentu przywołania danej normy w ustawie lub rozporządzeniu. Wwczas powołana norma staje się obowiązująca na rwni z przepisem, ktry nadał jej moc obowiązującą."

 

Czytaj więcej na Prawo.pl:

https://www.prawo.pl/kadry/polskie-normy,186963.html

 

 

PS.pisownia oryginalna

 

 

Pps. Czyli ten kawałek swiata da się względnie łatwo naprawić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...