Skocz do zawartości
robinhuud

Co tam Panie u prezydentów i ministrów...

411 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowny kolego.

Dobrze wiesz o jakie pestycydy chodzi. Źle się dzieje to nie nowość. A swoim wpisem chcesz forumowiczom powiedzieć, że nie mają racji. Pomyliliście się! Niepotrzebnie przedstawiciel Polanki jeździł do ministerstwa wygłaszał referaty, zabierał głos, mówił o szkodliwości pestycydów. 

Chcesz powiedzieć, że aktywni tu na forum  pszczelarze są w błędzie, bo nie ma aktu prawnego i co Wy chcecie? Cóż, można i tak. 

Dlatego też: Polanka winna być "Głosem wołającego na pustyni"

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pszczelarstwem, w ojczyźnie Piasta, jest tak jak z C19... Wszyscy mówią że coś trzeba zrobić i...  W przypadku zarazy władza/medycy mówią; stosuj się do zasady MDD!            I co? Większość szuka jak ów przekaz ominąć. Na zasadzie; czemu JA? Może inni się zastosują i będzie efekt... 

  W pszczelarstwie; narodowe przekonanie - jest źle. Co zrobić ? Ustanowić prawa które spowodują ład i porządek!!!  No to weźmy się i zróbmy... A czemu ja mam w tym uczestniczyć?  I tak to trwa, i trwa... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W związku z pracami nad Krajowym Planem Strat. Wspólnej Polityki Rolnej na lata ;2021-27 Związek Sadowników RP zwrócił się do Ministra Rolnictwa o zawarcie w nim ekoskematu biol. środków o. roślin w sadownictwie. 

   W odpowiedzi Minister pisze;  Informuję że obecnie trwają intensywne prace nad rozwiązaniami dotyczącymi wsparcia w formie ekoskematów , zostaną one przedstawione w projekcie Krajoweqo Planu Strateqiczneqo który, a w najbliższym czasie  zostanie przedstawiony do konsultacji publicznyck. 

   A CO NA TO ORANIZACJE PSZCZELARSKIE???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.12.2020 o 07:11, jokaz napisał:

Szanowny kolego.

Dobrze wiesz o jakie pestycydy chodzi. Źle się dzieje to nie nowość. A swoim wpisem chcesz forumowiczom powiedzieć, że nie mają racji. Pomyliliście się! Niepotrzebnie przedstawiciel Polanki jeździł do ministerstwa wygłaszał referaty, zabierał głos, mówił o szkodliwości pestycydów. 

Chcesz powiedzieć, że aktywni tu na forum  pszczelarze są w błędzie, bo nie ma aktu prawnego i co Wy chcecie? Cóż, można i tak. 

Dlatego też: Polanka winna być "Głosem wołającego na pustyni"

Cześć w chwili pisania postu nie wiedziałem o jakie pestycydy chodziło , nic na ten temat też nie wiadomo z cytatu jaki zrobiłeś z facebookowego wpisu Greenpeace. Nie mam osobistego konta na FB, nie korzystam z usług tego portalu, nie mam dostepu do wszystkich zamieszczanych tam wpisów, dlatego poprosiłem o dalsze wyjaśnienia.

Opinie Greenpeace nie są dla mnie wiążące, bardziej ufam materiałom źródłowym, napisałem: 

"Jokaz daj link do aktu prawnego, bo znaleźć nie mogę, o jakie szkodliwe pestycydy chodzi?"

Niegdyś na forum Polanki podawanie takich linków było normą, bo tylko w oparciu o faktycznie istniejące dokumenty można cokolwiek w sprawie zadziałać.

Nie rozumiem jak na podstawie mojego wpisu możesz pomawiać mnie o to, że dla mnie problem z neonikotynoidami nie istnieje? Przecież to nie tylko nieetyczne ale i nielogiczne twierdzenie.

Linki do zezwoleń na stosowanie dwóch preparatów Criuser SB 600 FS i Montour Forte podam w stosownym wątku, żeby nie robić dodatkowego bałaganu na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, odebrałem Twój wpis jako atak. 

Szanowni pszczelarze, spodziewałem się po nowym ministrze działań a nie kontynuacji poprzednika. Wychodzi na to, że to tylko zmiana garnituru. Tym bardziej, że były minister znalazł swoje miejsce przy prezydencie RP.

Dlatego też, jestem zdania, że przez trzy kolejne lata, nic znaczącego się nie wydarzy w pszczelarstwie. Będziemy narzekać, dopiszą jakąś nowość do KPWP jako ochłap. Będą powtarzać jak mantrę  "przecież macie fundusz roślin oleistych" "Co wy chcecie?"

A Polanka? A Polanka zyska kolejne kilkaset nowych członków. Ot, taki ze mnie prorok.?

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Jedną z przyczyn masowego ginięcia pszczół jest stosowanie pestycydów z grupy neonikotynoidów"

Jest to cytat z dokumentu jaki powstał przez NIK w lipcu 2017 roku.

https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-wsparciu-pszczelarstwa.html

Panie ministrze!

Co się zmieniło na lepsze po opublikowaniu raportu Niku dotyczącego pszczelarstwa.

Tylko niech Pan nie pisze, że "fundusz roślin oleistych". ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, jokaz napisał:

A Polanka? A Polanka zyska kolejne kilkaset nowych członków. Ot, taki ze mnie prorok.?

Gdybym miał obstawiać, postawiłbym sporo na to, że tych setek nie będzie kilka ale co najmniej kilkanaście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiecane linki do zezwoleń na neonikotynoidy nowego ministra rolnictwa podałem w wątku:

str. 14 wpis 12 

 

___________________________________________________________________________

 

 "A Polanka zyska kolejne kilkaset nowych członków. Ot, taki ze mnie prorok.?"

Piotr S napisał:

"Gdybym miał obstawiać, postawiłbym sporo na to, że tych setek nie będzie kilka ale co najmniej kilkanaście."

 

I co się wtedy stanie z polskim pszczelarstwem?

Wszystko się zmieni, trochę, czy wcale?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Atena napisał:
 
"W związku z pracami nad Krajowym Planem Strat. Wspólnej Polityki Rolnej na lata ;2021-27 Związek Sadowników RP zwrócił się do Ministra Rolnictwa o zawarcie w nim ekoskematu biol. środków o. roślin w sadownictwie. "

O zawarcie czego się zwrócili sadowniki do swojego ministra? 

Podaj link w którym można znaleźć wyjaśnienie co to za "ekoskemat biol. środków o. roślin w sadownictwie"

i wyjaśnij co nam pszczelarzom do tego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały tekst na portalu Sadownictwo. 

Otaczająca nas przyroda stanowi pewien całokształt i nie da się jej podzielić na interdyscyplinarne kawałki. Wszystko jest połączone sweqo rodzaju kasą zapomoqowo-pożyczkową. Inicjatywa ministra ma służyć wszystkim...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę tego znaleźć Ateno na portalu sadowniczym, w którym to jest miejscu?

Potrafisz podać link, albo wkleić chociaż cytat?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W dniu 20.12.2020 o 07:11, jokaz napisał:

Źle się dzieje to nie nowość. (...) Niepotrzebnie przedstawiciel Polanki jeździł do ministerstwa wygłaszał referaty, zabierał głos, mówił o szkodliwości pestycydów. 

Nowego ministra wybrano 6 października br., 9 listopada plantatorzy buraka cukrowego zwrócili się do niego z prośbą o zgodę na wprowadzenie zapraw neonikotynoidowych.

Przedstawiciel Polanki spotykał się z ministrem przed 9 XI i nie został wysłuchany, czy po 9 XI i minister nawet nie poinformował go o petycji plantatorów?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To to, tak?

https://www.sadownictwo.com.pl/ekoschematy-biologiczne-srodki-ochrony-roslin-w-sadownictwie

Jesteś już po lekturze jakie wnioski dla pszczelarzy?

 

__________________________________________________________

To o czym pisze Atena odbywa się przy okazji opracowywania planu strategiczne go dla WPR na następne lata 2023-27. Polanka została zaproszona do konsultacji, czy też ją pominięto?

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/ruszyly-konsultacje-projektu-planu-strategicznego-dla-wspolnej-polityki-rolnej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co napisałem powyżej.

Takiej stratqii nie można rozpatrywać w oderwaniu od całokształtu spraw związanycx z równowaqą środowiska przyrodniczeqo a pszczelarstwo jest jednym z istotnycx elementów.  Jeżeli coś ma być omawiane/rozstrzyqane to z udziałem środowiska pszczelarskieqo. Jak widać p. Maliszewski o swoicx pomyślał... 

W ramacx edycji dodam że poseł p. Maliszewski jest członkiem Parlamentarneqo Zespołu d/s wspierania pszczelarstwa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  29.12.'20 Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa o zmianę obowiązujących przepisów w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi. 

   Wniosek ma na celu umocowanie prawne korzystania, przez KOWR, z opinii samorządu o możliwości zbycia lub dzierżawy  nieruchomości. Obecnie opinia Izby Rolniczej nie ma charakteru wiążącego dla KOWR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ministerstwo Rolnictwa ogłasza nabór na członków komisji zarządzających funduszy promocji produktów rolno-spożywczych na lata 2021 -'25....

 Ustawa z dn. 22.05.2009 o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych;

Art.2.10 odnosi się do Funduszu Promocji Roślin Oleistych a w nim; fundusz wspiera przetwory z roślin oleistych a także miodu, pyłku... zwanych "produktami pszczelarskimi"...

No cóż, w funduszu roślin oleistych pszczelarstwo jest ubogim krewnym przyklejonym do... do czego? Do oleju? Zagłoba coś mówił jak oleum może działać ale, jak sądzę, był to tylko wyobrażenie imć Onufrego. Nie potrafię się odnieść do całokształtu cytowanej ustawy ale wydaje mi się że jeżeli jest Fundusz promocji koniny  to i pszczelarze mogliby się w tych funduszach wybić na "niepodległość". Zdecydowanie nie podoba mi się bycie w gronie olejarzy ubogim krewnym. 

Takim "patriotycznym" stwierdzeniem, tyczącym środowiska w którym się obracam, podsumowuję rok który mija.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z nieukrywanym optymizmem dokonałem trzech wpisów z których jednoznacznie wynika że w jakiś sposób /choć pośredni/ zahaczają o sprawy związane z "rzeczpospolitą pszczelarską" i ... NIC.  NIKT nie zareagował ... Paradoksalnie można przyjąć, że jest tak dobrze że nie ma co strzępić klawiatury albo jest tak beznadziejnie ... że nie ma co...   Wciąż jestem zdania że ani jedno ani drugie... choć, w drugim przypadku można by spróbować, bo, być może, coś się uda / pro publico bono/ załatwić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie duża i w planach coraz większa ilość oleju idzie i pójdzie na produkcję biodizla. Z Kujawskim i Ardanowskim, a głównie Barzykiem (kolega prezydenta z WZP Rzeszów) promujemy oprócz trucia neoniko również smrodzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Adamski, jestem wręcz odrębnego zdania /choć, jak widzę to moje odrębne zdanie/ nie spotkało się z zainteresowaniem pszczelarzy.  Uzasadniłem to chyba dostatecznie... No, może niedostatecznie skoro nie spotkało się z odzewem/refleksją na łamach portalu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mocno zainteresowanych ale tak naprawdę dla wszystkich.

Zamiast bić pianę sugeruję poczytać.

Dostęp do FLIS można uzyskać za pośrednictwem poniższej strony internetowej (w prawym górnym rogu można zmienić język na polski?

https://ec.europa.eu/food/safety/labelling_nutrition/food-labelling-information-system_en

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...?a jakie jako robinhuud mam tam hasło??

Może to samo ale od drugiej strony bo ktoś gdzieś przestawia zwrotnicę:

https://ec.europa.eu/food/safety/labelling_nutrition/food-labelling-information-system_en

A tu już chyba po polsku:

https://ec.europa.eu/food/safety/labelling_nutrition/labelling_legislation_en/food_labelling_information_system/start/select-language

i nawet jest dla miodu K3 (wybierz język polski i kategorię żywności K3):

Chyba mieszaninki z różnistych krajów UE i niekoniecznie triumfują:

4d7875c7a2f26f89b0d74b2bee16fe34.jpg

ad4f577e8f3fb9b99e530653dae425d5.jpg

Kategorii ziołomiód nie znalazłem.

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, robinhuud napisał:

...a jakie jako robinhuud mam tam hasło?

kategorii ziołomiód nie znalazłem.

A czy znalazłeś zakładkę coca-cola?

A czy znalazłeś zakładkę kefir, możemy poszukać jeszcze innych produktów. Otwórz lodówkę. Może znalazłeś zsiadłe mleko. Nie szukaj takich zakładek nie znajdziesz.

 Miałem nieustającą wiarę w Ciebie Robinie, że ogarniasz tak proste kwestie.

Zgodnie z prawem UE jedynie produktu o chronionej nazwie pochodzenia mają chronioną nazwę. I prawo unijne zabrania podszywania się pod te nazwy, czy też sugerowanie że mają z nimi coś wspólnego. Dlatego z polskich produktów (grupa produktów regionalnych) na taką ochronę zasługuje między innymi OSCYPEK, MIÓD DRACHIMSKI, czy MIÓD KURPIOWSKI.

Ale uwaga nie MIÓD. Jak ktoś chce to niech spróbuje wpisać MIÓD na listę produktów regionalnych na przykład w grupie chronionej nazwy pochodzenia. "Żełajem zdarowia" jak mawiają starożytni rzymianie.

Dla jasności Robinie prawo jest prawo, a nie zbiór dobrych chęci czy też rozważań etyczno-moralnych. Każdy produkt żywnościowy można wytwarzać lub pozyskiwać. I nikt nikomu nie może tego zabronić. Prawo nakłada jedynie wiele obowiązków na producenta/pozyskującego. Między innymi i właściwe oznakowanie.

Ja tak po prostu nie rozumiem czego Waść nie rozumie. Jak obywatel X chce produkować/pozyskiwać produkt żywnościowy to ma do tego prawo. Jak chce go nazwać ziołomiód to brak regulacji prawnych by mu tego zabronić. A to czy temu Pany, czy tamtemu się to mniej czy więcej podoba to nie ma nic do rzeczy.

Między innymi załączyłem adres do regulacji prawnej dotyczącej oznakowania produktów spożywczych, aby i te tak znienawidzone ziołomiody były właściwie oznakowane.

z Noworocznymi.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Bocian napisał:

Dostęp do FLIS można uzyskać za pośrednictwem poniższej strony internetowej (w prawym górnym rogu można zmienić język na polski?

https://ec.europa.eu/food/safety/labelling_nutrition/food-labelling-information-system_en

 

Ja tylko stwierdziłem , że nie można tak uzyskać dostępu i spróbowałem obejść wskazywane linkiem ograniczenia dostępu. Tylko tyle, wnioski każdy sobie sam...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może niektórych bywalców portalu zainteresuje...

  Jak podaje serwis Bankier.pl przygotowywana jest nowelizacja przepisów dotyczących obrotem ziemią z zasobów Skarbu Państwa.  Ma być wydłużony okres /do roku 2026/ zakazu nabywania gruntów rolnych ale zostanie podniesiony areał który będzie można nabyć, z 2 ha do 5 ha. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 stycznia 2021 przedstawiciele PZP spotkali się z ministrem rolnictwa. Postulat jaki postawili jest mam nadzieję po linii też Polanki. Czy warto wesprzeć tę inicjatywę? Skoro to pomysł Polanki był od samego początku istnienia stowarzyszenia.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...