Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

W przyszłym roku planuję unowocześnić swoją pasiekę i tu pojawia się moje pytanie, czy brakuje wam jakiegoś urządzenia przy pracy z pszczołami?

A może macie jakieś nowoczesne urządzenie i chcecie się nim pochwalić?

Stworzyłem taki mały projekt: https://polakpotrafi.pl/projekt/pszczele-schronisko . Oczywiście jak ktoś będzie chciał wesprzeć, to będę wdzięczny.

Planuję wprowadzić trochę elektroniki w świat pszczół, dlatego chcę wiedzieć na jakim poziomie stoją wasze pasieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat : "Celem projektu jest stworzenie Pszczelego Schroniska, czyli bezpiecznej przystani dla potrzebujących domu rodzin pszczelich.  Jednak jest jeden szczegół, który będzie wyróżniał to miejsce od  podobnych obiektów - technologia. Chcę zbudować najnowocześniejszą pasiekę w Polsce, a jej zautomatyzowanie będziecie mogli śledzić za pomocą portalów społecznościowych."

 

Gratuluję pomysłu zarobienia kasy.  Nowoczesna pasieka? . No tak my jesteśmy w epoce kamienia łupanego. Na pewno się przyda  ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Greenpeace takie pomysły mają od zawsze, tu o kolejnej siódmej edycji projektu (tfu!. jak ja nienawidzę tego słowa)

"Adoptuj pszczołę":

 

" minął niespełna tydzień, a idziemy jak burza! W chwili, w której piszę do Ciebie tę wiadomość, zostało adoptowanych już 26411 pszczół, a wiem że kiedy ją odczytasz, na pewno będzie ich jeszcze więcej! Bardzo mnie to cieszy, bo już planuję sobie, jak te wirtualne adopcje przełożą się na bardzo konkretne działania, którymi wspólnie poprawimy sytuację zapylaczy. Przyłącz się do nas i też adoptuj pszczołę - nasza pomoc bardzo przyda się zapylaczom!"

 

https://adoptujpszczole.pl/?fundraiser=ap7mail2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Greenpeace takie pomysły mają od zawsze, tu o kolejnej siódmej edycji projektu (tfu!. jak ja nienawidzę tego słowa)

"Adoptuj pszczołę":

 

" minął niespełna tydzień, a idziemy jak burza! W chwili, w której piszę do Ciebie tę wiadomość, zostało adoptowanych już 26411 pszczół, a wiem że kiedy ją odczytasz, na pewno będzie ich jeszcze więcej! Bardzo mnie to cieszy, bo już planuję sobie, jak te wirtualne adopcje przełożą się na bardzo konkretne działania, którymi wspólnie poprawimy sytuację zapylaczy. Przyłącz się do nas i też adoptuj pszczołę - nasza pomoc bardzo przyda się zapylaczom!"

 

https://adoptujpszczole.pl/?fundraiser=ap7mail2

Prawda, słyszałem o tym projekcie. Przy okazji zauważyłem, że ktoś zaczął teraz promować połączenie pszczelarstwa z elektroniką. Może wzorował się na mnie :) Takie pomysły to tylko kwestia czasu, więc czekam na rozwój sytuacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo naiwne założenia budzące podejrzliwość co do intencji pomysłodawcy. Wsparłbym finansowo zakładanie pasiek po wsiach na dachach wiat, w których przetrzymywane są opryskiwacze i na dachach oraz przy ogrodzeniach magazynów ze środkami "ochrony roślin" (trucia owadów). Osobiście pasiekę mam opomiarowaną wg takich założeń już dawno i wiem, że istnieje już dzisiaj kilka gotowych rozwiązań. Nie ma zapotrzebowania na taką działalność, bo władze polityczne (minrol) ani pszczelarskie PZP nie są tym zainteresowane, co widać w programie wsparcia KOWR (no może z wyjątkiem refundacji wagi pasiecznej). Mając gotowe narzędzia próbowałem sprawdzić warunki termiczne w ulach na dachach Poznania podczas tegorocznych upałów. W tym celu nawiązałem kontakt tlf z panem Barem (jeżeli przekręciłem nazwisko - przepraszam) z Warszawy propagującym urbanbeekeeping po dachach z prośbą o wskazanie mi takiej pasieki w Poznaniu. Uzyskałem informację, że takowej jeszcze nie ma, bo w Poznaniu jest zgnilec i założą pasiekę na dachu jak powiatowy lek. wet. zdejmie ograniczenia "odpowietrzając" teren (na co się z ewidentnej winy pszczelarzy nie zanosi). Z prasy dowiaduję się czegoś innego, co powoduje, że tracą u mnie wiarygodność wszyscy urbanbeekeeperzy dachowi. Ostatnio rozmawiałem osobiście z PLW p. Wegierą i nic on nie wie o ulach na poznańskich dachach. Aktualnie praktycznie całe miasto jest zazgnilczone.

Całość wydaje mi się tak głupia jak to widoczne na zdjęciu wejście do pasieki. Ciekawym technologii palenia zazgnilczonej pasieki dachowej.

Może w tej materii pomoże mi pszczelarz z kierownictwa funduszu promocji roślin oleistych?

 

https://www.thefirstnews.com/article/getting-the-city-buzz-polish-bees-go-urban-and-move-into-cities-2024

 

https://gloswielkopolski.pl/poznan-pasieka-na-dachu-salonu-samochodowego-pszczoly-bedzie-goscic-toyota-bonkowscy/ar/c1-14180525

 

5cf525d4ddb82_p.jpg?1559639898

 

Tutaj sytuacja weterynaryjna w Poznaniu:

https://www.piw.poznan.pl/index.php/aktualnosci/

Nie mowię, że winni są urbanbeekeeperzy, ale z pewnoscią nie pomagają oni innym pszczelarzom, ani inspekcji weterynaryjnej. Jeszcze raz dziękuję Panu PLW Wegierze za przejrzyste i terminowe informowanie pszczelarzy o zagrożeniach, czego nie można powiedzieć o Wojewódzkim Związku Pszczelarzy w Poznaniu. Również za ostatni wykład na otwartym zebraniu Miejskiego Koła Pszczelarzy w Poznaniu, którego z dużym zaciekawieniem wysłuchałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.

W przyszłym roku planuję unowocześnić swoją pasiekę i  dlatego chcę wiedzieć na jakim poziomie stoją wasze pasieki.

Szanowny "karollo". Jeśli ktoś uważa, że postawienie pasieki na dachu wieżowca jest oznaką nowoczesności, to może najpierw przeniósł by tam swoje mieszkanie, pomieszkał kilka lat, a następnie "skazał" na takie coś swoje pszczoły. Cechą charakterystyczną tych wszystkich "innowacji" jest to że z reguły biorą się za to ludzie , którzy nie potrafią pokazać ,że potrafią prowadzić pasiekę w sposób tzw normalny , taki, który został wypracowany przez lat praktyki , wielu pokoleń pszczelarzy, pozwalający na połączeniu roli pszczół w ekosystemie , i jakiegoś dochodu dla pszczelarza. Najczęściej inicjatywa taka , ma za główne zadanie, wyciągnięcie jakichś korzyści finansowych , którą słusznie tu kolega "robinhuud" nazywa "skubaniem brukselki" . Proponuję użytkownikowi "karollo" , aby swojej przygody z pszczołami nie rozpoczynał od "operacji na otwartym sercu" ale raczej od leczenia kataru czy innych codziennych przypadłości. Dzięki temu , może nie uda mu się "załapać" na jakiś program finansowy, ale przynajmniej nie narazi  pszczół na poniesienie kosztu swojego pomysłu. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowny "karollo". Jeśli ktoś uważa, że postawienie pasieki na dachu wieżowca jest oznaką nowoczesności, to może najpierw przeniósł by tam swoje mieszkanie, pomieszkał kilka lat, a następnie "skazał" na takie coś swoje pszczoły. Cechą charakterystyczną tych wszystkich "innowacji" jest to że z reguły biorą się za to ludzie , którzy nie potrafią pokazać ,że potrafią prowadzić pasiekę w sposób tzw normalny , taki, który został wypracowany przez lat praktyki , wielu pokoleń pszczelarzy, pozwalający na połączeniu roli pszczół w ekosystemie , i jakiegoś dochodu dla pszczelarza. Najczęściej inicjatywa taka , ma za główne zadanie, wyciągnięcie jakichś korzyści finansowych , którą słusznie tu kolega "robinhuud" nazywa "skubaniem brukselki" . Proponuję użytkownikowi "karollo" , aby swojej przygody z pszczołami nie rozpoczynał od "operacji na otwartym sercu" ale raczej od leczenia kataru czy innych codziennych przypadłości. Dzięki temu , może nie uda mu się "załapać" na jakiś program finansowy, ale przynajmniej nie narazi  pszczół na poniesienie kosztu swojego pomysłu. Pozdrawiam.

Rozumiem Twoje obawy ale muszę się bronić. W projekcie napisałem: "Pierwszą jest odnowienie zniszczonej czasem pasieki, która zlokalizowana jest na spokojnej, otoczonej lasami wsi." Swoją pasiekę mam zlokalizowaną na wsi i to tam chcę działać. Postawienie kilku uli na dachu to tylko kolejny pomysł, jeżeli zebrałbym więcej. Unowocześnienie wiąże się z wprowadzeniem elektroniki a nie przeniesieniem uli na dach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ta elektronika w pasiece ograniczy się do elektronicznej bankowości, czy będzie coś jeszcze? 

Hahaha ;) . Na studiach spodobało mi się budowanie prostych urządzeń na arduino, raspberry pi. Ito na nich chciałbym oprzeć elektronikę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spóźniłeś się Kolego o kilka lat. Po co mnie szukać po świecie, jak mam w Poznaniu, pod nosem i u Kolegi Pszczelarza. Gotowe, przetestowane, niezawodne, na bardzo wysokim levelu:

http://ulmonitor.pl/

Zbadaliśmy tym narzędziem dolę pszczół miejskich w Sylwestra (szczególnie tych dachowych), niedługo opublikuję materiał o doli pszczół podczas upałów rzędu 40°C.

https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/aktualnosci/wiadomosci-z-polski/1914-jak-nasze-pszczoly-przetrwaly-nowy-rok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spóźniłeś się Kolego o kilka lat. Po co mnie szukać po świecie, jak mam w Poznaniu, pod nosem i u Kolegi Pszczelarza. Gotowe, przetestowane, niezawodne, na bardzo wysokim levelu:

http://ulmonitor.pl/

Zbadaliśmy tym narzędziem dolę pszczół miejskich w Sylwestra, niedługo opublikuje materiał o doli pszczół podczas upałów rzędu 40°C.

https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/aktualnosci/wiadomosci-z-polski/1914-jak-nasze-pszczoly-przetrwaly-nowy-rok

Dzięki za linki. Właśnie to chciałem wiedzieć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbadaliśmy również (przy współpracy z jednym z hodowców matek) warunki termiczne transportu sprzedawanych wysyłkowo matek pszczelich podczas tegorocznych upałów, gdy poczta odmówiła usługi. Dokładny zapis temperatury i wilgotności w kopercie z matką w klateczce co kilka minut nałożony czasowo na tracking od przewoźnika (poczta i kurier). To oczywiście w odniesieniu do wskazań temperatury powietrza w pasiece docelowej w tym samym czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, tu masz linka jak można doić kasę z miasta na takie wynalazki.

https://wbo.walbrzych.eu/projekt/5716

 

Za te pieniądze można było by duże miasto, bo 100.000 tyś. mieszkańców (Wałbrzych), postawić 1000 rodzin pszczelich. Jednak znalazł się ktoś, kto postawi 21 rodzin. Ot, taka rozrzutność w budżecie obywatelskim, w mieście rządzonym przez Peło od nastu lat. W mieście któremu jeszcze niedawno groził zarząd komisaryczny. Tyle w temacie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, tu masz linka jak można doić kasę z miasta na takie wynalazki.

https://wbo.walbrzych.eu/projekt/5716

 

Za te pieniądze można było by duże miasto, bo 100.000 tyś. mieszkańców (Wałbrzych), postawić 1000 rodzin pszczelich. Jednak znalazł się ktoś, kto postawi 21 rodzin. Ot, taka rozrzutność w budżecie obywatelskim, w mieście rządzonym przez Peło od nastu lat. W mieście któremu jeszcze niedawno groził zarząd komisaryczny. Tyle w temacie.

Pozdrawiam

  I tu jak w soczewce widzimy jak można przedłożyć ludziom projekt który jest bezsensownym wydawaniem dużych pieniędzy. Nie wiem kto jest pomysłodawcą  jako że jest to PROJEKT OBYWATELSKI  a więc wywodzący się od MIESZKAŃCÓW.   Wg założeń nie partyjny, rządowy, samorządowy a ... i tu chodzi o prawdziwych tfurców  z imienia i nazwiska.  Takim "genialnym" projektem można obejść wszystko jako że tak chcieli obywatele i ktoś ich przekonał. Kto ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Nie wiem kto jest pomysłodawcą  jako że jest to PROJEKT OBYWATELSKI  a więc wywodzący się od MIESZKAŃCÓW.   

 

Rozbawiasz mnie Ateno dziś od rana, dlatego pozostając w klimacie :

 

 PROJEKT OBYWATELSKI WYWODZI SIĘ OD OBYWATELI

 OD MIESZKAŃCÓW POWINIEN .............. MIESZKANIOWY. :rolleyes: 

 

Pozdrowienia dla mieszkańców Wałbrzycha i ich podopiecznych.

 

Vox populi, vox Dei,

ale niech żywi nie tracą nadziei.

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozbawiasz mnie Ateno dziś od rana, dlatego pozostając w klimacie :

 

 PROJEKT OBYWATELSKI WYWODZI SIĘ OD OBYWATELI

 OD MIESZKAŃCÓW POWINIEN .............. MIESZKANIOWY. :rolleyes: 

 

Pozdrowienia dla mieszkańców Wałbrzycha i ich podopiecznych.

 

Vox populi, vox Dei,

ale niech żywi nie tracą nadziei.

.

  Zawsze celem mojego działania jest przynoszenia ludziom pomyślnych wieści, wnoszenie sympatycznego nastroju. Twoim odwrotnie, szukasz sposobu aby bliźniemu dokopać choćby popełnił literówkę. Ot i tym się różnimy. 

  Do dziś byłem przeświadczony że mieszkaniec miasta jest też OBYWATELEM  a Obywatel RP jest  mieszkańcem miasta/wsi/osiedla.   

   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Wczoraj znajomy mi opowiada jakie to olbrzymie pieniądze są i były na pszczoły z ODR-ów. 60 tyś wystarczy kupić 10 uli i pszczoły i utrzymać je 5 lat.

 

Nie miałem czasu to sprawdzać, jak to prawda to gdzie prokurator?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Zawsze celem mojego działania jest przynoszenia ludziom pomyślnych wieści, wnoszenie sympatycznego nastroju.

   

 To bardzo ładnie z Twojej strony Ateno. Podziwiam Twoją technikę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 To bardzo ładnie z Twojej strony Ateno. Podziwiam Twoją technikę.

  Chyba że się muszę bronić! 

  O ile pamiętam, sprawdź(!), Tobie wybaczałem, na tym portalu, już siedem razy pozostało jeszcze siedemdziesiąt - z mądrości zapisów w Biblii. Odwrotnie się nie zdarzyło, nie dałem powodu! 

  O jaką "technikę" chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...