Skocz do zawartości
robinhuud

Potęga palinologii.

Rekomendowane odpowiedzi

 Czy uda się wspominanym specjalistom z NASA ustalić proporcje skład i pochodzenie komponentów polskich mieszanin miodowych pochodzących z krajów UE i spoza UE? Puławy nie dają rady.

 

Na Całunie zidentyfikowano 58 różnych gatunków roślin, których pyłki zostały na nim. Spośród nich, tylko 17 stanowiły rośliny rosnące w Europie, pozostałe 41 charakterystycznych było natomiast dla flory Azji i Afryki. Istnieje natomiast tylko jeden obszar geograficzny, w którym spotyka się aż 38 z tych 41 rodzajów pyłków - jest to Judea !

Hmmm... Miód judealny...

Ktoś może mnie naprowadzić na atlas pyłków? Mam mikroskop, mam ochotę się pobawić, bo niestety refundacja KOWR dotyczy badania tylko swojego miodu.

 

https://www.salon24.pl/u/dziennikarstwoobywatelskie/861368,sensacyjne-odkrycie-w-calunie-turynskim?fbclid=IwAR1DCQ3fR_JKzUObBdzcDRxE3Pd1LHjsyabB5kQqVYH0VnBWBbpu8kqjnBo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem kto napisał. Inne źródła podają:

https://shroudimage.com/

 

âŚPollen from four areas known to have been consistent with the historical movement of the Shroud was found by Pollen expert Dr. Max Frei. Dr. Frei found 28 species from Jerusalem; additional pollen from Edessa in Eastern Turkey (home of the Shroud from approx. 40 A.D. to 944 A.D. A third grouping came from Constantinople (home from 944 to 1204. A fourth grouping was from France and Italy (home of the Shroud from 1204-1578 (France) and 1578 to present (Turin, Italy).

 

translator maszynowy:

 

⌠Pyłek z czterech obszarów, o których wiadomo, że były zgodne z historycznym ruchem Całunu, został znaleziony przez eksperta ds. Pyłków dr Maxa Frei. Dr Frei znalazł 28 gatunków z Jerozolimy; dodatkowy pyłek z Edessy we wschodniej Turcji (Całun przebywał od ok. 40 r. do 944 r.) Trzecie ugrupowanie pochodziło z Konstantynopola (od 944 r. do 1204 r.) Czwarte ugrupowanie pochodziło z Francji i Włoch (od 1204-1578) (Francja) i 1578 do chwili obecnej (Turyn, Włochy).

 

Mi nie chodzi o dyskusję o Całunie, to tylko przykład zrobienia użytku z badania pyłku. Wiem, że badano pyłki w katyńskich mundurach i przy innych okazjach, by ustalić miejsce i czas biologiczny.

Ponawiam pytanie: ma ktoś atlas pyłków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ponawiam pytanie: ma ktoś atlas pyłków?

Przyłączam się ,w celach czysto hobbystycznych . W sezonie nie raz wziąłem kwiatka na szkiełko pac pac . .Wtedy teoretycznie powinien być pyłek kwiatu badanego ;) .

 

Na jakieś grupie na FC gość ogłaszał się że zrobi analizę pyłkową ,może on by mógł pomóc  .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ktoś może mnie naprowadzić na atlas pyłków? Mam mikroskop, mam ochotę się pobawić, bo niestety refundacja KOWR dotyczy badania tylko swojego miodu.

 

pomoże? https://pollenatlas.net/homepage

 

 

wstępnie można widziane pyłki podzielić według tego klucza, potem szukamy w w bazie na tej stronie https://pollenatlas.net/atlas/pollen-profiles

 

 Pollen grains are distinguished primarily by their form and their surface sculpture. The following Key distinuishes 17 basic pollen classes.

A. Pollen in groups of four grains..TETRADS
AA. Pollen in groups of more than four grains..POLYADS
AAA. Pollen grains free
BB. Aperture one or grain without apertures
C. With bladders or meridional ridges
D. With bladders.............................VESICULATE
DD. With deep meridional ridges..............POLYPLICATE
CC. Without bladders or meridional ridges
D. No distinct apertures.....................INAPERTURATE
DD. One aperture
E. Aperture elongate.....................MONOCOLPATE
EE. Aperture +/- circular................MONOPORATE
BB. More than one aperture
C. Without lacunae in a fixed geometrical pattern
D. Apertures not fused
E. Furrows present, no free pores
F. Furrows without distinct pores or transverse furrows
G. Three furrows..................TRICOLPATE
GG. More than three furrows
H. All furrows meridional....STEPHANOCOLPATE
HH. Furrows not meridional....PERICOLPATE
FF. Furrows with distinct pores or transverse
G. Three furrows..................TRICOLPORATE
EE. Three pores present, no furrows
F. Three pores.......................TRIPORATE
FF. More than three pores
G. Pores in an equatorial zone....STEPHANOPORATE
GG. Pores evenly distributed......PERIPORATE
DD. Apertures fuses to rings etc. ...........SYNCOLPATE
CC. With lacunae in a fixed geometric pattern
D. Lacunae elongate (pseudocolpi)............HETEROCOLPATE
DD. Lacunae not elongate.....................FENESTRATE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki - tego szukałem. Zimą zacznę trening na miodach według niektórych sprzedawców czysto polskich, a nawet z gwarancją polskiego pochodzenia. Ten Atlas to umożliwia :D :D :D. Potem miody odmianowe - na pyłek przewodni. Palinologia miodów starannie kupażowanych - pochodzących i niepochodzących - na koniec. :D  :D  :D . Kto zamieści na forum zdjęcie najciekawszego pyłku polskich miodów z lasów deszczowych? :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki - tego szukałem. Zimą zacznę trening na miodach według niektórych sprzedawców czysto polskich, a nawet z gwarancją polskiego pochodzenia. Ten Atlas to umożliwia :D :D :D. Potem miody odmianowe - na pyłek przewodni. Palinologia miodów starannie kupażowanych - pochodzących i niepochodzących - na koniec. :D  :D  :D . Kto zamieści na forum zdjęcie najciekawszego pyłku polskich miodów z lasów deszczowych? :(

 kurcze, mam 3 mikroskopy, szkolny do x200, zabawka na usb x150 i techniczny x50, chyba sprawdzę swoją akację bo skrystalizowała po 2 tyg....

 

 

tamta baza trochę słaba, mało roślin z naszego klimatu, tu więcej fotek od nas http://www-saps.plantsci.cam.ac.uk/pollen/, a to będę miał na święta https://bee-equipment.co.uk/products/pollen-identification-for-beekeepers-cd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Danek ,dzięki .Najlepsze są te widea .

Szkoda że rozdzielczość niska bo w rzeczywistości widoki są kosmicznie piękne  .

Kiedyś na prelekcję  muszę zabrać mikroskop ,to będzie rewelacja . ;) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Danek ,dzięki .Najlepsze są te widea .

Szkoda że rozdzielczość niska bo w rzeczywistości widoki są kosmicznie piękne  .

Kiedyś na prelekcję  muszę zabrać mikroskop ,to będzie rewelacja . ;) .

to jakiś pomysł na warsztaty polankowe, może coś na wiosnę zorganizujemy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

to jakiś pomysł na warsztaty polankowe, może coś na wiosnę zorganizujemy?

 

A są takie ?

Na razie myślałem,o takim audytorium (uwaga lokowanie produktu ;) )

 

https://www.facebook.com/pg/pasiekabajorek/posts/?ref=page_internal

 

 

Dzieci czy amatorzy,lub seniorzy  to nie to samo co fachowcy .

Ale nigdy nie mów nigdy ;) .  Myślę że duża część nie widziała ,pyłku,  oczu lub nogi pszczoły w takim zbliżeniu .

wrażenie niesamowite .

Takie zdjęcia się udaje zrobić zwykłym tel.przez okular . Jednak na żywo czy wideo to co innego bo , nie da się zobaczyć "całego obrazu ostrego na raz "

post-188-0-95608400-1574614754_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę miał i ja. Znajomy mi przywiezie z wysp. Może założymy po Nowym Roku polankowy nieetatowy nieakredytowany zespół palinologiczny i polankową bibliotekę pyłków w formacie *.jpg?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A propos #8, moja akacja okazała się być miodem jeżynowym w tym roku

Przepraszam, mam zawsze kłopot z cytowaniem.

To nie tak. "Moja akacja" pewno jest akacją a pewno nie jest miodem jeżynowym.

Sztuka czytania analiz pyłkowych wymaga (oj bardzo wymaga) dogłębnej wiedzy.

Z życzeniami sukcesów na drodze zgłębiania tajników wiedzy  palinologii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z okazji wydłużającego się dnia życzę pszczółkom obficie dużo pyłku wierzbowego z iwy, a pszczelarzom - by takowy jak najczęściej występował w mieszaninach miodów pochodzących i niepochodzących :D .

(zdjęcie z linkowanego wcześniej źródła, które dotarło)

 

15ce838363802452be82711ecfa16eef.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na podane ceny poproszę o dokładniejszą charakterystykę co otrzymam za 30, a co za 50 zł. Dodatkowo jakieś referencje laboratorium, gdzie kształcił się palinolog/-żka, czy wynik badania zostanie poważnie potraktowany w sądzie (akredytacja). Czy wykonacie badanie refundowane poprzez KPWP? Czy można przysłać do badania dowolny miod, czy tylko ze swojej pasieki? Czy macie ewentualnie człowieka z uprawnieniami do pobierania próbek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie pyłek rzepaku. Polskie źródła fotograficzne są w necie nieliczne. Przykładowo

https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/pasieka-czasopismo-dla-pszczelarzy/214-pasieka-1-2021/2835-miod-rzepakowy-pod-lupa

Mój angielski podręcznik ujawnia podobny obraz ziarenek pyłku rzepaku no w nieco innym, fioletowym świetle i nieco większe. Ale to pewnie tylko technika podświetlania mikroskopu, lub aparatu foto. Problem może również być związany z odmianą rzepaku, a tych jest w Polsce i na wyspach dużo. Chyba trzeba będzie potrenować w naturze.

6e305401f0c034166be7f243ea95315b.jpg

53da170c6c953887ce7198388b731f31.jpg

Rozstrzał wyników fotograficznych googlanego pyłku rzepaku jest onieśmielający: https://www.google.pl/search?source=univ&tbm=isch&q=brassica+napus+pollen+images&sa=X&ved=2ahUKEwicsaGdg4bxAhUACRAIHXgXAr8QjJkEegQIAxAB&biw=1283&bih=662&dpr=1.25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...