Skocz do zawartości
KrystynaS.

Sparceta siewna.

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z przeglądających forum ma jakieś doświadczeni ze sparcetą jako pożytkiem pszczelim. Jeżeli tak, bardzo proszę o podzielenie 

się swoimi spostrzeżeniami.

Mam do zagospodarowania 5 ha. Jak dotąd wysiewałam facelię, nostrzyk i grykę. Mam ochotę coś zmienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbliża się termin siewu

 

proponuje posiać w mieszance z innymi motylkowymi, koniczyna biała i komonica ładnie z tym rosną, jeśli po kwitnieniu skosisz /nim zawiąże nasiona/ ponowi kwitnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miód ,,sparzetowy" niedawno widziałem  na targu w śród  ,,miodów ukraińskich" ,ale niestety nie dane mi było spróbować. Jestem skonsternowany, takimi handlami. Ponoć to popularny miód na tamtych terenach. Próbowałem wysiać kilka arów sparcety siewnej z mizernym rezultatem. Może dla tego ,że siałem bez rośliny ochronnej. Kilka lat temu zakupiłem od ogrodnika Morawskiego. Tak, że do wysiewu należy się dobrze przygotować.

Ponoć dziko rośnie w okolicach góry Św. Anny. :)

...........................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu miałem plantacje nasienną esparcety siewnej odmiany "Taja"  ,która jest wyhodowana w Małopolskiej Hodowli Roślin.

Wysiewałem 45 kg/ha + 180 kg/ha jęczmienia jarego. Nasiona zbierałem przez następne dwa lata.Ze względu na zachwaszczenie i przerzedzenie w drugim roku plantacja została zlikwidowana. Pamiętam z dzieciństwa że stare odmiany były użytkowane przez okres nawet do pięciu lat.

Plon nasion od 1 tony do 1,6 tony tylko były problemy z siłą kiełkowania nasiona nie wytrzymywały normy być może były za suche i pękały strąki.

Pszczoły bardzo chętnie ją oblatują jednak czystego miodu odmianowego nie uzyskałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...