Skocz do zawartości
Atena

POWSZECHNY SPIS ROLNY - 2020

39 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Jak podają "źródła oficjalne" od września do listopada 2020 roku na obszarze Unii ma zostać przeprowadzony Powszechny Spis Rolny.  Jawi się okazja by policzyć również pszczoły! Policzyć tych którzy mają pszczoły... no i oczywiście mają  miód!

  Jest szansa że rozbieżności co do oceny stanu "pogłowia owadów" ulegną znacznej redukcji, no powiedzmy, z obecnych 40% do kilku.      

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

A jak ankieter trafi do pszczelarza który rolnikiem nie jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak ankieter trafi do pszczelarza który rolnikiem nie jest?

Nie wiem, nie ja jestem od szukania właściwych rozwiązań legislacyjnych... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powszechny spis rolny...

Jeżeli to spis unijny, to otrzymamy odpowiedzi na dwa pytania bez względu na udział w nim pszczół:

1.  czy UE i rząd RP chcą wiedzieć ile mają pszczół i pszczelarzy?

2.  czy UE i rząd RP chcą chcieć wiedzieć ile mają pszczół i pszczelarzy?

Na razie okazuje się, że można rządzić tą sferą bez wiedzy o niej. W sumie rządzenie to rozdanie 20-tu nie swoich milionów bez ponoszenia odpowiedzialności za konsekwencje. W razie czego zwali się wszystko na Jacka Parszewskiego, a on, jak pokazuje historia współczesnego pszczelarstwa - wszystkich i wszystko przetrzyma.

To wiem bez spisu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widać, że coraz częściej o NASZYCH sprawach decyduje ulica i zagranica nie wiem na jakiej ulicy zapadnie decyzja w TEJ SPRAWIE.  Mam zagwozdkę na jaką stawiać; Wiejską, Wspólną, Nowogrodzką czy Świętokrzyską. Pozostaje jeszcze Bruksela ale to zagranica... 

  Czyż nie od spisu ludności / za króla Heroda/ zaczął się świat zmieniać... Może i w pszczelarstwie polskim  TO TAKI MOMENT???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Ostatni spis rolny jak się odbywał, córka mego kolegi była ankieterem a miejscowość liczyła 84 domy. Od tego czasu mieszkam daleko od pasiek a i już rolnikiem nie jestem z racji zbycia nieruchomości.

Jedna pasieka znajduje się na gruncie LP a druga na gruncie kolegi, któremu sprzedałem część nieruchomości ( część to znaczy nie jest rolnikiem a jego miejscem zamieszkania jest inne województwo ).

Jak zgłaszałem do PLW to o nr działki nikt nie pytał. Jedynie o miejscowość. Tak też dane od PLW dla ankietera mogą być ( o ile będą) bardzo zwodnicze w temacie pszczół.

Ale to tylko moje przemyślenia i mogę się mylić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem ankieterem ,gdy chodziłem do tech. To co ludzie podawali to nie kiedy śmiech brał .

Niechęć do podawania danych, i dane z sufitu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem ankieterem ,gdy chodziłem do tech. To co ludzie podawali to nie kiedy śmiech brał .

Niechęć do podawania danych, i dane z sufitu .

  Zawsze można założyć że BĘDZIE ŹLE!!!  Ale dlaczego, patrząc optymistycznie, nie założyć że to przyniesie POZYTYWNE EFEKTY. Czy w TYM TEMACIE mamy tkwić w  XIX wieku. Czy i pszczelarze mają być wśród tych którzy nie chcą się doliczyć tego co mają i co robią??? 

  Poza tym za fałszowanie danych grożą sankcje... o czym przekonał się pewien minister który zapomniał o zegarku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem za ,podaje też dane zgodnie z prawdą .Ale też widzę i znam podejście części osób.

Awersja na wszystko co urzędowe .

A nie trudno też je zrozumieć osobie która  ma  inne podejście do "swobód " niż państwo .

Teraz praktycznie wolno nam (bez papierków )  NIC .

Jeszcze chyba tylko kurę zabić wolno .

Żeby policzyć 70-80 % pszczół musiały by być dopłaty( ale bezpośrednie,bezpośrednie )   do cukru a tak to tylko pobożne życzenia .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech policzą ile miodu do nas płynie ze wschodu. Poza tym co to znaczy ilość rodzin pszczelich? Jakich: zimowanych? Przezimowanych? Noszących miód, słabszych zasilających noszące podczas pożytku?

Baru są dopłaty i stąd wet mają dane, bez dopłat do sprzętu leków itp nie mieli by połowy obecnej wiedzy. Tak Baru, Awersja na wszystko co urzędowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Po to jest jakaś statystyka aby było łatwiej gospodarzyć a poniekąd żyć w praworządnym kraju. Jedna uwaga; brak konsekwencji w działaniach służb które są do tego powołane powoduje że nieuczciwi to wykorzystują. Przykład; rżnięcie zdechłych krów w jakiejś rzeźni przed paroma miesiącami... 

  Co do tego co liczyć... po prostu trzeba PRZYJĄĆ JAKIEŚ KRYTERIA.  Od tego jest wielu urzędników/działaczy którzy biorą za to pieniądze /czy na pewno im się należą - że zapytam przekornie do pewnej pani/. 

  Aby było wesoło to GUS podaje ilość wilków z dokładnością do jednej sztuki, ilość rodzin pszczelich w ocenach minrolu i GUS-u różni się nawet o 50% co ma przełożenie na ocenę ilości zbiorów  miodu, dotacje, wsparcia, wędrówki, kradzieże....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

zgnilec amerykański zbliża się do mnie. Rok do roku jak jest słaby pożytek następuje rozwój zgnilca.

Brak obowiązku zgłaszania każdej pasieki ! Potęguje z roku na rok problem. 

Być może starsi pszczelarze widzą w spaleniu pasieki zadość swej działalności w coraz skromniejszym dla pszczół terenie.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamil ja mam trochę rodzin , w mojej gminie, jest tyle samo albo więcej uli nie zarejestrowanych . I skąd wet. ma mieć  wiedzę ?

Mają w głębokim dotacje i opiekę wet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie interesuje ile jest uli i pasiek w miejscowościach poza lotem moich pszczół. Mam wiedzę ile jest pasiek i uli w mojej miejscowości i to mi wystarcza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pan Prezydent Najjaśniejszej podpisał ustawę o Powszechnym Spisie Rolnym!!!

 Czy ktoś ma wiedzę o tym jak w tym AKCIE PRAWNYM, w praworządnym kraju, jest potraktowana sprawa PSZCZÓŁ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.08.2019 o 11:03, Atena napisał:

 Czy ktoś ma wiedzę o tym jak w tym AKCIE PRAWNYM, w praworządnym kraju, jest potraktowana sprawa PSZCZÓŁ???

 

Będą spisywać pasieki z każdej wsi. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to się stało, że organizacje pszczelarskie nie poinformowały swoich członków o obowiązku uczestniczenia w spisie rolnym pszczelarzy powyżej 20 rodzin?

https://www.portalpszczelarski.pl/artykul/2448/jak_mozna_szybko_spisac_pasieke_spis_rolny_2020.html

Jakoś umknęła mi ta informacja. 

Czyżby wszyscy zaspali?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, jokaz napisał:

Jak to się stało, że organizacje pszczelarskie nie poinformowały swoich członków o obowiązku uczestniczenia w spisie rolnym pszczelarzy powyżej 20 rodzin? (...) Czyżby wszyscy zaspali?

Nie żądajmy zbyt wiele od organizacji, mało to zarządy mają roboty?

(PZP poinformował w ostatniej chwili, chyba 17 bm. :

 https://pzp.biz.pl/2020/11/17/powszechny-spis-rolny-dla-pszczelarzy-od-20-rodzin-pszczelich/)

Do 30 listopada br. można się jeszcze spisać przez telefon - 22 279 99 99 wewn. 1

Z pisma prezesa GUS:

"Brak udziału w spisie rolnym może skutkować nałożeniem kary grzywny  (...)"

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Art.  4.  [Gospodarstwa objęte spisem rolnym]

Spis rolny jest przeprowadzany w gospodarstwach indywidualnych i w gospodarstwach rolnych osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej metodą obserwacji pełnej (...)

Art.  2.  [Definicje legalne]

(...)

2) gospodarstwo indywidualne - gospodarstwo rolne użytkowane przez osobę fizyczną o powierzchni:
a) 1 ha użytków rolnych i więcej,
b) poniżej 1 ha użytków rolnych, w tym nieposiadające użytków rolnych, prowadzące działy specjalne produkcji rolnej lub produkcję rolną o skali określonej progami, których wielkość jest określona w załączniku nr 1 do ustawy;
 

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WIELKOŚĆ PROGÓW OKREŚLAJĄCYCH SKALĘ PRODUKCJI ROLNEJ GOSPODARSTWA INDYWIDUALNEGO O POWIERZCHNI PONIŻEJ 1 HA UŻYTKÓW ROLNYCH

Wielkość progów produkcji rolnej gospodarstwa indywidualnego określających minimalną skalę produkcji dla gospodarstw indywidualnych o powierzchni użytków rolnych poniżej 1 ha, w tym nieposiadających użytków rolnych, które nie prowadzą działów specjalnych produkcji rolnej:
(...)
16) 20 pni - dla pszczół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawo jest prawem - prawa należy przestrzegać ale... po co skoro para idzie w gwizdek.  Spisywanie pni u pszczelarzy którzy mają ich powyżej 20 ???  Jakaś propagandowa(?) tfurczość??? A może " w tym szaleństwie jest metoda"? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem też po co te dane. Dla pewności okazało się, że ja nie posiadam numeru ARiMR i nie muszę tego wypełniać. Nie zalogujemy się do systemu. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że nie masz jokaz nru gospodarstwa rolnego, nie zwalnia Ciebie z obowiązku spisowego.

Nie zalogujesz się do systemu https://psr2020.spis.gov.pl/#/login?redirect=%2Fobligations,

bo 30 października minął termin dokonania samospisu drogą elektroniczną.

Nie znaczy to jednak, że jesteś zwolniony z obowiązku spisu -

tak jak pisałem wcześniej został telefon 22 279 99 99  masz czas do poniedziałku !

https://spisrolny.gov.pl/aktualnosci/sprawdz-o-czym-informujemy-rolnikow-w-liscie-prezesa-gus

Czy podałeś swojemu PLW liczbę rodzin i wynosiła ona ponad 20?

Jeśli tak to powinieneś kilka miesięcy temu otrzymać pismo z GUS w sprawie spisu.

https://spisrolny.gov.pl/images/pliki/List_Prezesa_do_os._fizycznych.pdf

( GLW miał obowiązek przekazać dane do GUS-u do końca stycznia 2020 r.)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Atena napisał:

 

Ale, że Ty nasza czuła Anteno nie wyłapałeś takiej ważnej informacji, nie podrążyłęś głębiej tematu

eurospisu rolnego i nie poinformowałeś wszystkich "interesariuszy" na TYM forum?!?

https://bydgoszcz.tvp.pl/50119210/spiszmy-sie-jak-na-rolnika-przystalo-odc-84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pcham się tam gdzie jestem "persona..."

Ja mam 10 pni więc jako "małorolny" nie jestem przedmiotem zainteresowania władz Najjaśniejszej... Mniemam iż jaki spis takie takie przyszłe efekty tego spisu ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...