Skocz do zawartości
Marek

Przekladanie matki do miniplusa z ula weselnego

Rekomendowane odpowiedzi

wychowalem sobie matke "A". matka sie unasienniła w uliku weselnym i chciałbym ja zazimowac w tym roku w minuplusie.  

Czy opisana nizej metoda  jest dobra czy może znacie lepszą?

Do mini plusa wkładam w klateczce unasiennioną matke z garstka pszczół które wraz z nia znajduja sie w uliku weselnym. Mini plusa stawiam na miejscu wybranej rodziny "B". Ul z rodzina "B" przestawiam w inne miejsce. Wtedy cała lotna pszczoła z rodziny "B" zleci sie do mini plusa a w rodzinie "B" pozostanie pszczola mloda.

1. Moje pytanie jest takie czy pszczolły zlatujące sie do mini plusa nie uszkodzą matki "A" (czy zamykanie jej w klatecze jest konieczne)?

2. Czy młodej pszczoły która zostanie w rodzinie "B" wystarczy aby bez problemu ogrzać i wychowyać dalej  czerw który tam się znajduje?

Dziekuję

 

PS. Mam jeszcze pytanie czy mozna zazimować odkłady na 3 ramkach warszawskich zwyklych? czy to nie za mało? i jakie ma szanse na przezycie taki odkład?

widziałem na YT ze Tomek rozwadowski zimował odklad na 3 ramkach wielkopolskich- ale nie wiem z jakim skutkiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

 

Mam jeszcze pytanie czy mozna zazimować odkłady na 3 ramkach warszawskich zwyklych? czy to nie za mało? i jakie ma szanse na przezycie taki odkład?

Na YT mają szansę w życiu - marne . Choć lepsze niż na wielkopolskim Za mało pszczoły. Powiedz po co te kombinacje ?

1. Nie

2. tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mam małe odkłady, dlatego pytalem- ale z tego co widziałem dziasiaj to jednak nie bedzie potrzeby zimowania ich na 3 ramkach....do wrzesnia je zasile ramkami na wygryzieniu z innych rodzin, wiec powinny wejsc do zimowli na ok 5 markach wielkopolskich.

A jesli chodzi o mini plusa to chce sprobowac zazimowac matkę w minu plusie. Zrobiłem dzisiaj nalot na matke, przez 4 h trzymałem ja w klateczce w uliku a pozniej wypusciłem. Przczoły nalatujące na nia były zdezorientowane...starały sie nie wchodzic do ulika....

Nie wiem jeszcze na czym to zjawisko polega....przeceiz pszczół wzietych z ulika weselnego razem z matką tam była garstka, a pszczoły nalatującej było pełno....czy nie ma ryzyka ze usuna one matke znajdującą w uliku??

 

 

Na YT mają szansę w życiu - marne . Choć lepsze niż na wielkopolskim Za mało pszczoły. Powiedz po co te kombinacje ?

1. Nie

2. tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

Po co trzymałeś matkę w zamknięciu ?

Pszczoły nie zetną matki bo po co ? Kierują się miejscem skąd wyleciały .Matki wylatujące na lot godowy nie zawsze wracają do swojej rodziny.

Będą zawsze zdezorientowane , inny zapach , inny ul .Przy takiej podmianie lepiej zrobić jak robi się na pół lotu . Ja to bym wsypał młodej pszczoły do mini plusa i nie bawił się .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta matka jest juz unasieniona i czerwiaca...na 2 rameczkach juz zdążyła złożyc jajka....

trzymalem matke w klatce aby nie bylo ryzyka ze ja lotna pszczola zlikwiduje:D nie mialem pewnosci czy tak sie moze stac wiec dla pewnosci ja staralem sie klatka ochronic...no ale jak mowisz ze nie ma takiego ryzyka to oki:D

 

 

 

Po co trzymałeś matkę w zamknięciu ?

Pszczoły nie zetną matki bo po co ? Kierują się miejscem skąd wyleciały .Matki wylatujące na lot godowy nie zawsze wracają do swojej rodziny.

Będą zawsze zdezorientowane , inny zapach , inny ul .Przy takiej podmianie lepiej zrobić jak robi się na pół lotu . Ja to bym wsypał młodej pszczoły do mini plusa i nie bawił się .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek chyba chcesz przekombinować .

Bierzesz matkę , zamykasz w klateczce z zabezpieczeniem .

Z pszczół z ulika + z rodzin jakich chcesz robisz pakiet + matka  .

Całość ładujesz do ciemnej zimnej piwnicy na dwa -trzy dni .z ciastem oczywiście .

Wynosisz na pasiekę ,po oblocie pszczoły odbezpieczasz klateczkę i masz pewne przyjęcie matki .

Zimowałem tej zimy w mini plusie na 3 x korpus  było ok .

W sumie to nic nowego mój Ojczulek miał takie uliki z wz na 4 ramki i w nich zimował zapasowe matki .To podobna siła .

Edit ; pakiet po trzech dniach w piwnicy ,matka zabezpieczona . Został osadzony w ulu na węzę ,matka odbezpieczona ciasta pełno w klateczce , za dwa dni sprawdzian ,matka okłębiona :huh: żywa .

Kiedyś znajomej która zaczynała przygodę z pszczołami powiedziałem , że przy pszczołach

"Jedno jest pewne ,że nic nie jest pewne " .

Cholera i dziś musiałem sobie przyznać rację . :angry: 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Warroza

 

PS. Mam jeszcze pytanie czy mozna zazimować odkłady na 3 ramkach warszawskich zwyklych? czy to nie za mało? i jakie ma szanse na przezycie taki odkład?

Raz zazimowałem taką rodzinę obok innego większego odkładu i przezimowała. Nawet całkiem dobrze i z kopyta ruszyła na wiosnę z rozwojem. Ale to był raz.

Kilka razy zazimowałem na 4 ramkach, też obok większej rodziny przedzielone zatworem (najczęściej sklejką). Problem jest z zakarmieniem takiej rodziny, bo nie można ją karmić większymi dawkami bo się zaleje. Z początku karmiłem codziennie nawet po 200 ml syropu, później pół litra co dwa dni i tak do października miała zgromadzone jakieś połowę, 2/3 ramki od góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Po co trzymałeś matkę w zamknięciu ?

Pszczoły nie zetną matki bo po co ?

Dopisze z doświadczenia  ,mogą ściąć i zetną  .Szczególnie jak "nalatująca " pszczoła jest agresywna .

Zastanawiają się później :(  .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...