Skocz do zawartości
robinhuud

Obiecywana rzepakowa kasa na pszczelarstwo - 1 mln 200 tys zł .

155 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Śledzę losy obietnicy ministerialnej złożonej przy derogacji zaprawiania nasionek rzepaku i buraków cukrowych neonikotynowymi truciznami dla pszczół, odnośnie kasy z tegoż rzepaku - na otarcie pszczelarskich łez.

Wyłaczamy miodarkę, myjemy łapki poklejone miodkiem, golimy się, doprowadzamy wygląd do porządku i wchodzimy do Sejmu http://www.sejm.gov.pl/ , wklepujemy w wyszukiwarkę 3455 (numer druku sejmowego projektu ustawy), wyrzuci nam 4 druki sejmowe. Klepiemy pierwszy (z 13 maja) i już mamy obiecywany przez będącego w skrupułach po derogacji neoniko ministra odpis rzepakowy nie tylko na pszczelarzy - w fazie projektu. W nim pierwszym szybciorem doczytałem, że będzie to 0,2% od wartości netto czynności przy nasionkach oleistych objętych VAT-em. Da to podobno około 8 mln rocznie i powinno wykarmić 9 działaczy. Z tych 8 melonów maksymalnie 15% na pszczelarstwo, czyli 1 mln 200 tys zł.

Towarzysz Włodzimierz Uljanow z kraju rad mówił: "kadry decydują o wszystkim", więc zastanawiam się, kogo wybiorą pszczelarze poprzez swą jedną z wielu ogólnokrajowych organizacji, by przetrawić tego melona z okladem. Obstawiam członka Rady Dialogu Społecznego w rolnictwie wywodzącego się zgodnie z potrzebami projektu ustawy jak raz z ogólnopolskiej organizacji pszczelarskiej i to zawodowo zajmującej się pszczołami . Ciekawe, czy Polanka kogoś wyasygnuje, by go wkurzyć, czy wszyscy (w tym PZP) przegapią te kluczowe 14 dni od wejścia ustawy i oddadzą tradycyjnie kurnik pod opiekę staremu, doświadczonemu lisowi.

 

10) Funduszu Promocji Roślin Oleistych składa się z:

a) 5 członków reprezentujących producentów, w tym 4 reprezentujących producentów roślin oleistych i jednego reprezentującego producentów produktów pszczelich, (niekoniecznie pszczelarzy - pogrubienie moje) wybranych spośród kandydatów zgłoszonych przez ogólnokrajowe organizacje tych producentów,

3 członków reprezentujących zakłady przetwórcze roślin oleistych oraz niebędące zakładami przetwórczymi podmioty skupujące rośliny oleiste, wybranych spośród kandydatów zgłoszonych przez ogólnokrajowe organizacje zrzeszające zakłady przetwórcze roślin oleistych oraz niebędące zakładami przetwórczymi podmioty skupujące rośliny oleiste,

c) członka reprezentującego izby rolnicze, wybranego spośród kandydatów zgłoszonych przez Krajową Radę Izb Rolniczych.".

 

Art.2. Zgłoszenia kandydatów na członków pierwszej komisji zarządzającej Funduszu Promocji Roślin Oleistych dokonuje się w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy

 

Sprawa jest o tyle ciekawa, że nie będzie to kasa społeczna, a więc nie będzie podlegać publicznemu rozliczeniu - czytamy dalej:

 

Utworzenie Funduszu Promocji Roślin Oleistych nie będzie miało wpływu na sektor finansów publicznych,gdyż zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy o funduszach promocji, środki finansowe funduszy promocji nie są środkami publicznymi w rozumieniu przepisów o finansach publicznych - środki zapewniają branże, których dotyczą fundusze promocji. Analogicznie będzie w przypadku Funduszu Promocji Roślin Oleistych -środki zapewni sektor roślin oleistych. Rola państwa ogranicza się jedynie do zapewnienia obsługi instytucjonalnej funduszy promocji w zakresie systemowego pobierania i gromadzenia środków, obsługi formalno-prawnej oraz finansowo-księgowej, a finansowanie zadań w tym zakresie realizowane jest wyłącznie ze środków funduszy promocji

 

Pisze o tym również na swej witrynie Piotr Krawczyk:

 http://www.zwiazekpszczelarski.pl/beda-pieniadze-na-promocje-pszczelarstwa-i-produktow-pszczelich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem zgłębić prawdę o rzepaku w kontekście znaczenia /dzisiaj/ tej rośliny dla pszczelarstwa i ...po wielu słanych, do biegłych i utytułowanych w temacie, poległem. Wiem, że wiem mniej niż zdawało mi się że wiem a co wykręcę w najbliższych dniach to zobaczę. Może będzie to jakieś praktyczne oświecenie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co teraz zrobić z takimi dobrodziejstwem?

Skorzystają ci, którzy mają pieniądze.

A pszczoły dalej będą poddtruwane na rzepaku, ale rolnik ma do tego prawo bo się zrzuca na pszczelarzy đ.

Dobrze, że taki fundusz powstaje, niedobrze, że jest to forma przekupstwa za trucie pszczół i w tym temacie niewiele się robi aby to zmienić !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Wyłaczamy miodarkę, myjemy łapki poklejone miodkiem, golimy się, doprowadzamy wygląd do porządku i wchodzimy do Sejmu http://www.sejm.gov.pl/ , wklepujemy w wyszukiwarkę 3455 (numer druku sejmowego projektu ustawy), wyrzuci nam 4 druki sejmowe. Klepiemy pierwszy (z 13 maja) i już mamy obiecywany przez będącego w skrupułach po derogacji neoniko ministra odpis rzepakowy nie tylko na pszczelarzy - w fazie projektu. W nim pierwszym szybciorem doczytałem, że będzie to 0,2% od wartości netto czynności przy nasionkach oleistych objętych VAT-em. Da to podobno około 8 mln rocznie i powinno wykarmić 9 działaczy. Z tych 8 melonów maksymalnie 15% na pszczelarstwo, czyli 1 mln 200 tys zł.

 

Na gminę , gdzie ja mieszkam aby wyrównać nam straty spowodowane przez neonikotynoidy 1 mln 200 tyś chyba nie starczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i po raz kolejny minister Adrdanowski zrobił sobie z gęby cholewę.

Miał być fundusz promocji pszczelarstwa przed żniwami - nie będzie.

Miała być kasa 1,5 mln - może? może będzie połowa.

Miały być badania skutków działania Neonikotynoidow - nie ma.

Za to mamy neonikotynoidy w rzepaku na kolejny rok!

Wytrucia i poddrucia jakich dawno nie było!

Ktoś sobie z nas pszczelarzy, jaja robi przy zgodzie zarządów organizacji pszczelarskich na czele z zarządem PZP.( Mam nadzieję, że nie z pomocą)

Dobrze, że przynajmniej pszczołom się chce.đđŚđŞ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 czerwiec 2019 rok. Chcę sprawdzić co zagraża moim pszczołom ze strony oprysków rolniczych przeciw agrofagom. Niedawno minister coś obiecywał, że będę dostawał powiadomienie sms-em o opryskach truciznami. Jakoś na razie w komórce cisza, a ja ufny władzy z nowego, słusznego rozdania wchodzę na oficjalną witrynę instytucji rządowej PIORiN.

https://piorin.gov.pl/sygn/start.php

Patrzę na licznik odwiedzin - ponad 2,5 miliona - szacun!.

Wybieram lewoklikiem woj. Wielkopolskie, a następnie mój ukochany powiat Poznań.

https://piorin.gov.pl/sygn/php/rpowiat.php?kod=POPO

Co widzę? Wykaz rośli uprawianych i zagrażające im agrofagi.

Okazuje się, że mam zarąbiste szczęście. Nie ma zagrożeńâŚ, a termin wszystkich (dosłownie!) zabiegów... minął. Zaczynam kochać :wub: rolnikow, ich :wub: ministra i :wub: urzędników PIORiN.

To poważni ludzie z nowego rozdania od naczelnika do sprzątaczki i nie sądzę, że tak jak kiedyś za Tuska, PSL i PO - lecą ze mną w kulki.

Uważam, że damski krzyk: "bo im się te nagrody należały!!!" - był uzasadniony. Nagrody należały się zresztą i poprzednikom i należeć się będą następcom. Gratulacje dla nagrodzonych! Im więcej nagród, tym więcej nierozliczalnej kasy w Caritasie...

W samozachwycie chyba wynagrodzę za ten sezon sam siebie. Głównie za bohaterskie wzięcie na klatę bezcłowego kontyngentu miodu z Ukrainy.

No może jeszcze za uszlachetniające cierpienie w milczeniu w obliczu neoniko w rzepaku i burakach cukrowych w imię wyżywienia głodującej ludzkości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno z rzepaku ochłap dla pszczelarzy za bierną zgodę na neoniko nie 1,2 mln, a niepewne 700 tysięcy. Cichaczem, bez dumy i informacji na witrynie PZP zareprezentuje nas wszystkich i nasze trute pszczoły dysponując judaszowymi srebrnikami - Ryszard Voss - skarbnik. Informacja niepewna, sobotnia, wymaga oficjalnego potwierdzenia Świętokrzyskiej w poniedziałek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  Przed chwilą usłyszałem w jedynce PR iż w najbliższych dniach ma się odbyć bardzo ważne spotkanie ludzi/fachowców/naukowców branży rzepakowej gdzie ma być omawiany CAŁOKSZTAŁT spraw związanych z  TĄ  rośliną. 

  Sądzę, że organizacje pszczelarskie winne zainteresować się TYM spotkaniem/konferencją... choćby dlatego aby poznać PRAWDĘ  jak to jest(?) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wskazuje na to, że władza fundacji Apikultura aktywnie unika opcji, bym poznał jej statut. Dlatego nie wiem (a chciałbym wiedzieć i się dowiem) czy istnieje jakiś związek logiczny między funduszem rzepakowym, a tą fundacją. Chciałbym również, aby organizacje pszczelarskie zainteresowały się sprawą nektarowania i pylenia nowych hybrydowych odmian zrestorowanych rzepaku wyhodowanych w systemie OGURA. W nachalnych reklamach tv tych odmian w tej akurat sprawie panuje dziwne milczenie. Może to rzeczywiście jest tak, że zaprawy neonikotynoidowe nasion rzepaku nie szkodzą pszczołom, bo pszczoły nie latają na taki rzepak z jakiegoś tam powodu i dlatego miód rzepakowy koloru  żółtawego okazuje się przy bliższym poznaniu miodem mniszkowym? Ale dlaczego jak podają pszczelarze pszczoły na takim rzepaku słabną? Jeżeli łan jest duży, to może po prostu z głodu i pragnienia na żółtej pustyni? Jeżeli tak, to żaden vitaeapis nie jest potrzebny, bo pszczołom na rzepaku nic ze strony neoniko nie zagraża. Do czasu, bo jego tło w środowisku systematycznie rośnie. Tak to narasta nieufność utrzymywanego niedoinformowaniem przez władzę i możnych w głupocie niedowiarka - pszczelarza. Jednak aby dobrze leczyć potrzeba wiarygodnej diagnozy dra Housea, a nie macania po narządach. Prasa podaje, że Ukraińcy wydzierżawili na wiele lat Chińczykom swe czarnoziemy i z tego kierunku będzie napływał do nas rzepak. Czy to rzepak na frytki extra vergin, czy na olej napędowy? A kogo to obchodzi, byle był tańszy, bo tylko tak można podobno zapobiec głodowaniu ludzkości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że zainteresowanie ową konferencją/spotkaniem w/s rzepaku wywoła ożywioną dyskusję a tu CISZA/SZTIL  . Tyle słów napisano/wypowiedziano o neo... tyle komentarzy o Apis, tyle ocen strat na rzepaku a tu, kiedy jawi się sytuacja kiedy można zaczerpnąć wiedzy ze źródła nikt nawet nie zapytał gdzież owe źródło bije... Ja, po dwóch sezonach, kiedy moje pszczoły totalnie olewały rzepak, NIE JESTEM ZAINTERESOWANY tą rośliną. 

  Ot, coś jak w dowcipie o Zefliku który ciągle się zgłasza na lekcji ale pani go olewa... Wreszcie pani mówi; no to powiedz Zeflik ... Jo już nic nie chca, jo już mom wszycko w galotach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trwają siewy nasionek rzepaku z bardzo toksyczną otoczką. To bardzo wielkie szczęście, że minister Ardanowski przyłączył się do akcji ochrony środowiska przed głupimi rolnikami wylewającymi na pola nie wiadomo co z przemytu i mieszającymi w opryskiwaczach mytych potem po rowach wszystko z wszystkim. Małe zatrute nasionko to kroczek dla rolnika, ale potężny skok dla cywilizacji. Rolnicy - spieszcie się! Zostało mało czasu!

 

Modesto 480 FS to zaprawa owadobójcza, bazująca na dwóch substancjach czynnych, takich jak: chlotianidyna i beta-cyflutryna, która przeznaczona jest do zwalczania chowacza galasówka i miniarka kapuścianka w uprawie rzepaku ozimego. Zezwolenie na stosowanie zaprawy obowiązywać będzie w okresie od 20 maja do 17 września 2019 br. Te same szkodniki, co Modesto 480, zwalcza również Cruiser OSR 322 FS, zawierający trzy substancje czynne: tiametoksam, fludioksonil i metalaksyl-M . Środek ten może być stosowany w naszym kraju od 1 czerwca do 28 września 2019 r. Po tych terminach stosowanie jest nielegalne.

 

https://www.agrolok.pl/artykuly/czasowe-zezwolenie-na-stosowanie-zapraw-neonikotynoidowych.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa Ardanowskiego wraca do sądu.

https://oko.press/lobbysci-prosili-minister-ardanowski-sie-zgodzil-pozwolil-na-stosowanie-srodka-zabijajacego-pszczoly/?fbclid=IwAR2N2YUJwUUO4ycEB0A2AIfdEDNZuDXm2lSY9fPQ2XzbJOzok-zioyzvc98

Jak zatem nazwać postępowanie władz PZP wyciągających chciwie łapki po rzepakowy pieniążek z niejasnym statutem prawnym i zupełnie na bakier z interesem pszczelarstwa?. Czy dlatego fundacja Apikultura nie upublicznia swego statutu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa Ardanowskiego wraca do sądu.

https://oko.press/lobbysci-prosili-minister-ardanowski-sie-zgodzil-pozwolil-na-stosowanie-srodka-zabijajacego-pszczoly/?fbclid=IwAR2N2YUJwUUO4ycEB0A2AIfdEDNZuDXm2lSY9fPQ2XzbJOzok-zioyzvc98

Jak zatem nazwać postępowanie władz PZP wyciągających chciwie łapki po rzepakowy pieniążek z niejasnym statutem prawnym i zupełnie na bakier z interesem pszczelarstwa?. Czy dlatego fundacja Apikultura nie upublicznia swego statutu?

Słyszałem , że jeden facet dostał około dwa lata do odsiatki za okaleczenie pieska. Ciekawe ile po przegranych wyborach przez PIS dostanie Minister od trucia pszczół za zabicie rocznie kilku miliardów pszczół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z oceny sytuacji wynikało że jedynie PZP popiera fundusz, ale na zdjęciu nie znajduję podobnych twarzy do zarządu PZP.

  Jak wyliczyła moja wnuczka jest to ok. 1 /jeden/ zł na rodzinę.  I co z tym zrobić? Jak to dzielić zgodnie z prawem i aby było sprawiedliwie? Czyli złotówka+! Pięknie się wpisuje we wszystkie plusy... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem , że jeden facet dostał około dwa lata do odsiatki za okaleczenie pieska. Ciekawe ile po przegranych wyborach przez PIS dostanie Minister od trucia pszczół za zabicie rocznie kilku miliardów pszczół.

 

Dostał pewnie, bo psa chroni ustawa o ochronie zwierząt. Pszczoła miodna nie jest kręgowcem, więc w/w ustawa jej nie chroni. Pszczołę można bez karnie zatłuc w majestacie prawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy na tym zdjęciu widać skarbnika PZP Ryszarda Vossa podobno delegowanego z PZP do obsługi funduszu? Może ktoś jest w zastępstwie? A może schował się za Panem ministrem? Dlaczego na stronie www PZP cichuteńko w tej sprawie i brak skanu zielonego kwitu trzymanego przez nominowanych? A może Pan minister ma majstrów ze Świętokrzyskiej tam gdzie mogą Go majstrowie pocałować?

 

9c1c41d5e88e7f0a6ae11cb4d1129bbb.jpg

 

 

https://www.topagrar.pl/articles/aktualnosci-branzowe-uprawa/fundusz-promocji-roslin-oleistych-rozpoczal-dzialanie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z linkowanego wyżej materiału prasowego wynika, że nominacje wręczono 4 października w gmachu ministerstwa. W tym samym dniu o ile mi wiadomo odbywało się posiedzenie Rady PZP. Też w Warszawie. Ciekawe, czy Pan Voss przebywał w Warszawie i był na posiedzeniu Rady obecny? Dlaczego nie wiedział o nominacjach/miał je gdzieś?  (niepotrzebne skreślić)

Czy Pan minister ma podstawy do poważnego traktowania pszczelarzy? A może nie wysłano stosownego zaproszenia / informacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jedna wyróżniającą się osoba na tym zdjęciu,(ubiór coś w stylu oficjalnego Prezydent PZP TD), pszczelarz i to z WZP Rzeszów- wydaje się być przedstawicielem pszczelarzy i PZP w tym gronie.

post-307-0-69061800-1570293532_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam gdzieś "odpis rzepakowy" którym pan minister chce podetrzeć łzy pszczelarzy spowodowane derogacją neonikotynoidów w Polsce (za radą prof. Chorbińskiego). Ale dlaczego nie mogę wiedzieć kto mnie reprezentuje w funduszu promocji roślin oleistych? Mam nadzieję, że w poniedziałek na witrynie minrolu pojawi się oficjalny skład nominowanych. Rozumiem, że władze Polanki nie są o tych ruchach kadrowych informowane. Jeżeli jest nim wspominany pan rewident z Krosna, to kto to jest ja się pytam i kto go przywiózł w teczce? Dlaczego byłem dezinformowany o roli skarbnika PZP na tej funkcji?

http://www.portalspozywczy.pl/zboza/wiadomosci/prezydent-podpisal-ustawe-tworzaca-fundusz-promocji-roslin-oleistych,173499.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...