Skocz do zawartości
Asper

Kalendarz biodynamiczny - czy (czyli) wróżenie z fusów?

Rekomendowane odpowiedzi

Co roku, od jakiegoś czasu, pojawia się coś takiego jak "BIODYNAMICZNY KALENDARZ PSZCZELARSKI"

post-610-0-95083000-1555398361_thumb.jpgpost-610-0-66227300-1555398374_thumb.jpgpost-610-0-87547400-1555398377_thumb.jpgpost-610-0-65903000-1555398383_thumb.jpgpost-610-0-56616300-1555398386_thumb.jpg

opracowywane przez "Koło pszczelarzy Wronki" http://www.pszczoly.wronki.org.pl/

a dostępne na różnych stronach www, powielany w publikacjach.

 

Czy są jakieś elementy wiedzy tajemnej, dostępne tylko dla "wtajemniczonych" by tworzyć takie "kalendarze"?

Na jakich zjawiskach pogodowych, przyrodniczych, zachowaniu pszczół, może fazach księżyca, astronomii a może osobistemu doświadczeniu jest oparte tworzenie takich zestawień? :rolleyes:

Czy może jest to wróżenie z fusów? Coś mi tu nie gra ....

Ktoś wie?

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Kilkanaście lat temu siałem zgodnie z kalendarzem biodynamicznym nasiona różnych drzew iglastych. 

Jak nastąpiło załamanie pogody, zgorzel siewek zjadła całą uprawę biodynamiczną.

 

Mym zdaniem, to magia, nawet nie fusy.  :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przyrodzie jest wiele zjawisk cyklicznych.  Można je zaobserwować samemu. Poza tymi oczywistymi inne wymagają długiej i skrupulatnej obserwacji. Moim zdaniem poza "Dniami siewu", który jest oparty na wieloletnich obserwacjach i eksperymentach, inne kalendarze są bardzo wtórne.

Jednak cykliczny bodziec to nie determinizm. Kiedyś światło księżyca w pełni było bardzo znaczącym bodźcem, w społeczeństwach pierwotnych kobiety miały zsynchronizowany okres z fazami księżyca (wide prace Malinowskiego), teraz jest to bodziec relatywnie słabszy.

Rośliny są wrażliwe np. na poziom wody, a siły kapilarne zależą od księżyca, ale w relacji księżyc wstępujący, księżyc zstępujący, a nie pełnia nów. Obleńce mają maksimum aktywności przy pełni... dużo jest takich obserwacji.

 

Ja się kiedyś przekonałem o tym, że to ma sens prosto - wysiewałem rzodkiewkę co parę godzin, aby zobaczyć dlaczego pewne godziny są wykreślone z kalendarza Thunów. To było dla mnie sporym zaskoczeniem, bo w tym okresie wysiane rzodkiewki miały zdeformowane korzenie, a niektóre wyglądały jak korkociąg.  Parę godzin wcześniej wysiane wyglądały normalnie, podobnie parę godzin później. Oczywiście to był jeden rządek i ta sama torebka nasion.  

 

Myślę, że takie cykle, choćby wtórne bo pszczoły reagują na rozwój roślin, można obserwować w rodzinach pszczelich, ale nie wiem, czy ktoś robi takie badania...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Program Rodzina 500+ powinien obejmować tylko przypadki poczęcia zgodnie z kalendarzem biodynamicznym i w pozycji "na misjonarza". Za dużo w narodzie LGBT. Pozostaje pytanie - zgodnie z kalendarzem zatwierdzonym przez kogo? A cykliczne plamy na slońcu? Ktoś to uwzględnia przy robieniu odkładów, czy zapładnianiu matek refundowanych w KPWP?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Program Rodzina 500+ powinien obejmować tylko przypadki poczęcia zgodnie z kalendarzem biodynamicznym i w pozycji "na misjonarza". Za dużo w narodzie LGBT. Pozostaje pytanie - zgodnie z kalendarzem zatwierdzonym przez kogo? A cykliczne plamy na slońcu? Ktoś to uwzględnia przy robieniu odkładów, czy zapładnianiu matek refundowanych w KPWP?

Jeżeli już to rodzina 50000+, a poza tym to nie ta bajka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...