Skocz do zawartości
Marek

brak woszczyny w ulu

Rekomendowane odpowiedzi

Mam jeden ul i chciałbym podzielic go tak abym zazimowal w sumie 4 rodziki w tym roku. Czy jest szansa abym z jednego ula uzyskał 3 dodatkowe rodzinki? 

Najbardziej martwie sie tym ze nie mam woszczyny do poszerzania gniazda po podzale.

Jak powinienem to przeprowadzic aby mi wystarczyło ramek na kolejne 3 rodzinki? Rodzina macierzysta bedzie musiała odbudować 30 ramek z węzą. Jest to do zrobienia? kiedy jest najlepszy okres na wkładanie/budowanie nowych ramek, aby jak najwięcej ich odbudowały?

dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

Jest szansa . Na wiosnę na pół loty , przy nastroju rojowym  , matka podana unasienniona i za jakiś czas jeszcze raz na połowę. Po kolejnym podziale podkarmiać chyba że dobry pożytek .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo, matka (nie przy głównym pożytku ) na dwa korpusy ,na górę krata i dodatkowy korpus ,jak będzie taka siła .Karmimy żeby się nie zalały ale czerwiły na maksa, gdy będziesz miał 12-14 ramek czerwiu to będziesz wiedział co robić dwie matki i dzielisz na trzy to co masz .Teraz pyłku multum to można puścić wodze ,byle by się nie przeziębić ;) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie do konca rozumiem:) matke miałbym dac do górnego korpusu? Piszesz takimi skrótami myslowymi- zrozumiałymi pewnie tylko pszczelarzom- mi trudno to zrozumieć krok po kroku. Możesz napiszac proszę tak jakbym miał to zrobić krok po kroku? dzieki:)

 

Albo, matka (nie przy głównym pożytku ) na dwa korpusy ,na górę krata i dodatkowy korpus ,jak będzie taka siła .Karmimy żeby się nie zalały ale czerwiły na maksa, gdy będziesz miał 12-14 ramek czerwiu to będziesz wiedział co robić dwie matki i dzielisz na trzy to co masz .Teraz pyłku multum to można puścić wodze ,byle by się nie przeziębić ;) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Jak jesteś z południa to szybciej jak północy to termin dalszy.

Po pierwszym maja jak pogoda dopisze lub po połowie , jak obecnie na południu w pogodny dzień, gdy większość pszczół lotnych będzie w polu. 

Odszukaj matkę, ramkę z czerwiem i pokarmem plus trochę pszczół z jednej ramki bez czerwiu stanowić będzie odkład. Na ramce z czerwiem muszą być jajeczka. Zależnie od siły tej rodziny zrobisz takie dwa lub trzy odkłady. Matkę którą odszukałeś umieść na węzie plus min 1 ramka pokarmu. Pszczoły lotne powrócą do ula i będzie ok. Masz cztery odkłady.

Po 9 dniach zetnij mateczniki i podaj matki unasiennione. 

Lub zrób jeden odkład mniej. Czyli z dwoma ramkami czerwiu i jajeczkami, pszczoły same sobie mateczniki ratunkowe zrobią i po około 21-24 jak pogoda i szczęście dopisze matki powinny już czerwić.

Jak w okresie robienia odkładu masz silniejszą rodzinę to i jeden odkład więcej jak sezon dopisze (godny, da się zrobić). Podobno da się i 10 zrobić. Ja na 4 poprzestaję aby odpowiednią siłę do zimy osiągnęły. Jak nie to połączę.

 

Tak i tak coś może się nie powieść. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

Marku napisz typ ula jaki masz . Marbet na początek pszczelarstwa nie najlepszym pomysłem są odkłady .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

daro

Pewnie masz rację tylko jak młody pszczelarz ogarnie że ma nastrój rojowy?

Tak by było najłatwiej. Sam często tak robiłem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam warszawski zwykly i wielkopolski. Chcialbym i z obydwu tych uli zrobic podziały:D 

Panie Marku,

chętnie bym pana pouczył podstaw pszczelarstwa, ale tak się składa jestem w sporze zbiorowym.

Muszę się powstrzymać do zakończenia strajku.

Ale mamy czas. Strajk się kiedyś skończy. Wiedza ma o to do siebie KTOŚ KOMUŚ musi ją przekazać.

Cierpliwości. Jak nie my to kto będzie niósł kaganek wiedzy.

 

Jak bym wpadł w sidła megalomani: jak nie My to Kto.

z pozdrowieniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Marku,

chętnie bym pana pouczył podstaw pszczelarstwa, ale tak się składa jestem w sporze zbiorowym.

Muszę się powstrzymać do zakończenia strajku.

Ale mamy czas. Strajk się kiedyś skończy. Wiedza ma o to do siebie KTOŚ KOMUŚ musi ją przekazać.

Cierpliwości. Jak nie my to kto będzie niósł kaganek wiedzy.

 

Jak bym wpadł w sidła megalomani: jak nie My to Kto.

z pozdrowieniami.

że co???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

że co???

Jak skończę strajkować, a w zasadzie wspierać strajk to chętnie odpowiem.

Jak ja wspieram i uczę adeptów pszczelarstwa w tej trudnej drodze.

Proszę mi wierzyć mam w tym duże doświadczenie. Nieskromnie to już kilkanaście osób które już samodzielnie prowadzą pasiekę o których mówię wyszły z pod mojej reki.

I wiem jedno dadzą radę.

Nie ma problemu będzie Pan jedną więcej. Ja naprawdę jestem życzliwy choć twardy nauczyciel. Zmuszam uczniów do myślenia, a nie łykania wiedzy jak pelikan. 

z pozdrowieniami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

 

Pewnie masz rację tylko jak młody pszczelarz ogarnie że ma nastrój rojowy?

Założone mateczniki. Na zdjęciach u Pana Gogle. Najprostszy  podział to stawiamy kij naprzeciw wylotu , na drugi dzień odsuwamy ul w jedno stronę z drugiej stawiamy w takiej samej odległości pusty . Ramki sprawiedliwie dzielimy na pół .Po tyle samo pokarmu , czerwiu w danych stadiach . Obejdzie się bez kupna matki . Na początek umiejętności wystarczy.

Nauczycielom dedykuje swoje ,, wykształcenie ,, -  ledwie 3 = miałem z rosyjskiego . Nauczycielce która mi to stawiała byłem przewodnikiem po CCCP bo tuman nie potrafił się dogadać. Każdemu życzę takiej satysfakcji. 18  h tygodniowo pensum . Mój dyżur 12 h i pod koniec nocy nieraz kawę solę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie do konca rozumiem:) matke miałbym dac do górnego korpusu? Piszesz takimi skrótami myslowymi- zrozumiałymi pewnie tylko pszczelarzom- mi trudno to zrozumieć krok po kroku. Możesz napiszac proszę tak jakbym miał to zrobić krok po kroku? dzieki:)

Jeżeli tego nie rozumiesz to potrzebujesz dłuższej rozmowy i wyjaśnienia niuansów bo inaczej możesz się wyłożyć na szczególikach .A forum to są właśnie skróty od detali jest tel.lub face to face .

Jak chcesz to zadzwoń ,często funkcjonuje z słuchawką w uchu ,mogę opisać wtedy dokładnie .

Tak bez urazy ,nie wstyd się pytać ,wstyd nie wiedzieć .To moje motto i tego się trzymam .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...