Skocz do zawartości
Marek

Rodzina bez matki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dzisiaj w jednym ulu zauwazyłem ze nie ma matki. Podałem z innego ula ramke z jajeczkami. Do jutra zostaną założone mateczniki.

Mam pytanie czy ta matka ma szanse sie unasiennic? 20 kwietnia powinna sie wygryżć z matecznika. Czyli do około 29 powinna wyleciec na lot godowy? czy jest mozliwe unasiennienie tak wczesnie matki?

dzieki

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinna się unasiennić , ale czy jest sens tak robić.

Robie to na własne potrzeby. Z tej rodzinki nie zalezy mi na duzych zbiorach miodu. Zalezy mi jedynie na tym aby sie unasienniła . Dlatego pytam, bo wydaje mi sie to dosyć wczesnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej pszczołami z bezmatka zasilić inną rodzinę i nawet na początku maja zrobić z niej odkład i wtedy w lepszych warunkach pozwolić pszczołom na wychów matki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swoją droga jestem ciekawy czy gdybym zostawił w ulu jedna ramkę z czerwiem i obsiadującymi pszczołami to czy te pszczoły byłyby wstanie sobie wychować matkę przy takiej garstce pszczoł?   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swoją droga jestem ciekawy czy gdybym zostawił w ulu jedna ramkę z czerwiem i obsiadującymi pszczołami to czy te pszczoły byłyby wstanie sobie wychować matkę przy takiej garstce pszczoł?   

Tak wychowają. Tylko będzie to niepełnowartościowa matka. Trzeba pamiętać temperatura ma tu podstawowe znaczenie.

Dlatego matki wychowane w czasie intensywnych zbiorów akacji  są słabe. Pszczoły intensywnie wentylują co skutkuje silnymi wahaniami temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no a co z trutniami? jesli rodzina załozyła wczoraj (5 kwietnia) mateczniki to czy na 19 kwietnia gdy matka wygryzie sie z matecznika i okolo 24 kwietnia bedzie ciala wyleciec na lot godowy, będzie odpowiednia ilosc trutni w pasiece aby sie unasienniła? 

 

Tak wychowają. Tylko będzie to niepełnowartościowa matka. Trzeba pamiętać temperatura ma tu podstawowe znaczenie.

Dlatego matki wychowane w czasie intensywnych zbiorów akacji  są słabe. Pszczoły intensywnie wentylują co skutkuje silnymi wahaniami temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no a co z trutniami? jesli rodzina załozyła wczoraj (5 kwietnia) mateczniki to czy na 19 kwietnia gdy matka wygryzie sie z matecznika i okolo 24 kwietnia bedzie ciala wyleciec na lot godowy, będzie odpowiednia ilosc trutni w pasiece aby sie unasienniła? 

U mnie tydzień temu był czerw trutowy, częściowo kryty... Nie sądzę, aby to był rekord, są szanse, że pod koniec kwietnia, jakieś trutnie będą latać. Inna sprawa, na ile taka matka będzie dobra. Miałem kiedyś dwie matki unasienione w długi majowy weekend, akuratnie widziałem jedną wracającą do ulika ze znamieniem godowym. Niczym nie odbiegały od innych matek. Ale to nie były matki ratunkowe. Rodzina chciała zrobić cichą wymianę, ale miała dwa mateczniki i nie byłem pewien, czy aby nie wybiorą innego scenariusza przy zmianie pogody. Zdecydowałem się więc mateczniki przełożyć do ulików weselnych.

Ogólnie to nie był dobry pomysł, bo potem ta stara matka czerwiła słabo, więc trzeba było pszczołom wierzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze mam pytanie. Do jakiego czasu- po wygryzieniu- matka moze wyjsc na lot godowy? czytałem ze do 7 dni wylatuje? a jakie są wasze doswiadczenia? czy jak pogody nie ma to matka moze wyleciec na lot godowy np. w 12 dniu od wygryzienia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze mam pytanie. Do jakiego czasu- po wygryzieniu- matka moze wyjsc na lot godowy? czytałem ze do 7 dni wylatuje? a jakie są wasze doswiadczenia? czy jak pogody nie ma to matka moze wyleciec na lot godowy np. w 12 dniu od wygryzienia?

Popatrz na tzw. matki jednodniówki, które docierają do Ciebie niekiedy po tygodniu, unasieniają się pod koniec drugiego... tak, czy owak masz tylko informacje, że może być różnie, pszczoły się dostosowują, ale to nie może stanowić podstawy planowania gospodarki pasiecznej. W najgorszym przypadku będziesz miał trutówkę, pomijam to, że matka może nie wrócić z lotu godowego. Niektórzy najstarsze ratunkowe mateczniki wycinają, pozostawiają młodsze, założone na młodszych larwach. Ale wiele zależy od stanu rodziny, rodzina, solidna, której nieoczekiwanie zginęła matka, zachowuje się inaczej, niż tak mocno przypilona, na granicy przeżycia, różne linie zachowują się nieco inaczej,  o rasach nie wspominając.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie racja. czyli jest szansa ze mi sie ta matka unasienni. Jesli nawet wyleci na lot godowy i nie bedzie wystarczajaco duzo trutni to pewnie wyleci za kilka kolejnych dni zeby sie unasiennic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...