Skocz do zawartości
jjb

Oblot 2019

36 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Prawdopodobnie  pochodząca z krzyżowania. Zadzwoń i zapytaj chyba nie gryzie?

 

Coś wróble ćwierkają że podkarpackie szykuje się do zakazu utrzymywania innych pszczół niż carnica. I mają mocne podstawy przeforsowania zakazu.

 

Wracając do tematu, obloty dzisiaj energiczne aż miło, w ulach czysto, pokarmu na drugą zimę, pszczółki ładnie szare.

 

Kaczkow, skąd masz środkowoeuropejskie, jeżeli to nie tajemnica?

Prawdziwe pszczoły są tylko w Szwecji ,ale to wszystko amatorskie pasieki bez pojęcia i bez praktyki ,matki są w słabej kondycji i często takie same dziady jak od polskich, francuskich ,rosyjskich trzymaczy czy  biznesmenów mieniących sie pszczelarzami jedno licho.Z pszczołami trzeba spać przez 15 lat minimum wtedy coś tam sie wie   .Trzeba rozbijać na F1 ,F2 na miejscu i selekcjonować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Kolega chce do testu matkę którą dostał mój Tata z Koła od Pana Pelczara(2018) i mi stwierdzi co ta za żółta  rasa. To bardzo chętnie podejmę temat.

Prawdziwa środkowoeuropejska ma delikatny jeden tergit ciemno skórzany.Specyficzny u młodych dobrze wygrzanych matek :) Nie da sie pomylić z krainką :) Zanika i nie jest  tak widoczny jak matki już czerwią.Pszczoły wszystkie czarne .Jeżeli wychodzą zółte to krzyżówka z bukfastem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spacerując co roku przy wiosennym aspekcie mego ulubionego grądu subatlantyckiego Pomorza Zachodniego, po jego ekotonach i transektach, z niepokojem obserwuję współczesne życie płciowe apidae i jego wpływ na użyłkowanie skrzydełek licznych taksonów przelatujących z brzękiem i wigorem apis mellifera.

Chciałbym nieśmiało zwrócić kolegom uwagę na potencjał analizy morfometrycznej skrzydeł jako ważnego narzędzia w badaniach zmienności morfologicznej i genetycznej pszczół.

 

Analizując użyłkowanie skrzydeł stwierdzono, że wszystkie badane linie pszczół są czyste rasowo. Zmienność układu żyłek na skrzydłach poszczególnych robotnic w rodzinach pszczelich wyrażono wskaźnikiem średniego odchylenia od średniego pierwiastka kanonicznego. Niektóre populacje pszczół, u których zaobserwowano niskie zróżnicowanie morfologiczne robotnic cechowało niskie zróżnicowanie genetyczne (FST) . Współczynnik korelacji Pearsona pomiędzy wskaźnikami zróżnicowania genetycznego i morfologicznego wyniósł R = 0,63.

 

http://www.inhort.pl/files/program_wieloletni/PW_2015_2020_IO/spr_2017/4.2_2017_Analiza_Poster.pdf

http://drawwing.org/insects/hymenoptera/apidae/apis

http://drawwing.org/identifly

https://wl.urk.edu.pl/zasoby/3/AutoreferatRRossa.pdf

:D :) :D ;) :(

ks. Dzierżon wyprowadził genetykę apidae na skraj przepaści. Od tego czasu dzięki legalnym i nielegalnym importerom matek zrobiliśmy jednak potężny krok naprzód, eliminując zupełnie KCHZ z gry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Analizując użyłkowanie skrzydeł stwierdzono, że wszystkie badane linie pszczół są czyste rasowo

==============

Czy idzie o to, że to Carnica? Kto robi redakcje tych tekstów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Praca została wykonana w ramach programu wieloletniego IO (2015-2020) "Działania na rzecz poprawy konkurencyjności i innowacyjności sektora ogrodniczego z uwzględnieniem jakości i bezpieczeństwa żywności oraz ochrony środowiska naturalnego", finansowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - koniec cytatu z pierwszego linku

Kto robi redakcję? - nie mam pojęcia. Tekst mnie uspakaja, nie wiem dlaczego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Świetnie tak jak na załączonym kadrze ze strony youtuba ? Pszczoły środkowoeuropejskie.

92a1487e0e626efbgen.jpg

 

 

Bakfasty 2 lata trzymały siłę w 3 zimę siedzą już bardzo skromnie w ulach . Trzeba będzie je wyrzucić wszystkie z pasieki .

 

 

Przez 12 lat przetestowałem trochę tych ohydnych buckfastów.

Jak ktoś kupi reproduktorkę to nic nie znaczy. Tu jak kolega pisał w poprzednim poście,trzeba wiedzy i smykałki.

Nawet bezpośrednio z Luksemburga od PJ to może być totalny gniot w innych warunkach (miałem).

 

Większość na naszym rynku i nie tylko to gnioty. Może takie Szanowny Kolega spotkał w swej praktyce.

Ale podobnie jest z innymi pszczołami.

 

Ja szczęśliwie trafiłem na super a następnie szukałem i błądziłem , dzięki temu mam odniesienie. 

 

Bywają buckfasty takie mam z Bawarii całkiem szare, bez żadnego przeżólcenia. A są od uznanego hodowcy. Kolor przy buckfascie to też bywa mit.

 

Pisze kolega że po dwóch sezonach brak pszczół, dziwnie, w trzecim sezonie następuje często cicha wymiana i te matki bywają najlepsze.

 

Ale mam pasieki w jednej lokalizacji, więc tylko co osobiście doświadczam piszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 sezon bakfast sie wypszczela(chodzi o rodzine i ciągłość rodziny matek moze być wiecej niż 1) lub w ulach mocno ocieplanych każda pszczoła ,a ja nie mam zamiaru gonić po pasiece z amitrazą jak głupek.W San Escobar niech sobie latają i tam głoszą teorie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Od kilku lat nie stosuję amitrazy. A od dwóch tylko kwas mrówkowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasieka stacjonarna ponad 1200 uli w 2 miejscówkach -czy ty myślisz ,że tam ktoś leczy pszczoły jak trawka niewydeptana? Leci syrop 1:1 od lipca ,klimat surowy matki w sierpniu są zalane i zaczynają dopiero od 8 marca czerwić tam jak leci 20-30% pasieki to żadne straty,a więcej nie poleci bo pszczoły mają odpowiednie . Od końca kwietnia nadstawki i syrop z gniazd wędruje do nadstawek wraz z rzepakiem ,a później do lipy przeniosą resztę syropu z gniazda do nadstawek. 2 fajne miodobrania w sezonie i super miodzik ,ale czy tak jest? Ciężko wyczuć co oni tam robią z pszczołami i czy tam są pszczoły w siłach. Czy pozwalają 2 ramkowym "odchodzić " na przedwiośniu czy też wzmacniają pszczołami z innych uli do tych 4 uliczek .Możliwe ,że nic nie robią i wszystkie zdechlaki są wyrabowane do zera.Odkłady robi się prosto tylko trzeba wiedzieć jak- to z takiej pasieki w kilka dni mogą zrobić sporo silnych odkładów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Ten film oglądałem kilka lat temu. 

Co to ma wspólnego z rasą utrzymywanych pszczół?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po długiej przerwie mogłem dzisiaj zajrzeć do pszczół. Bardzo przystopowały z rozwojem. Matki bardzo ostrożnie czerwią.

Dwa ubiegłoroczne odkłady połączyłem bo w jednym zginęła matka. Wygryzała się po niej resztka czerwiu.
Matkę z drugiego odkładu wziąłem do łapki, aby jej gdzieś nie stracić i od razu zrobił się tam mini rój osieroconych pszczół i to wracających z pyłkiem.
Pszczoły z innych rodzin w ogóle nie były zainteresowane cudzymi ramkami. Tylko pyłek je interesował. Ten wiatr trzymał pszczoły długo w ulach. O ile wcześniej wydawało mi się, że rozwój jest o wiele szybszy aniżeli w poprzednich latach, to teraz porównując ilość czerwiu ta różnica jest  u mnie niewielka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...