Skocz do zawartości
jjb

Oblot 2019

36 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie 12 stopni w cieniu, chwilami przyświecało słońce. Niektóre rodziny bardzo mocno się ruszyły. Latały przez kilka godzin, niektóre, jak Szron bardzo mocno, ale krótko. Najszybciej ruszyły się rodziny w Optimalach. Widocznie szybciej je przygrzało przez pojedynczą deskę.

Rodzina, w której mam izolator Chmary z dwiema matkami grupuje się koło izolatora, ale nie wykonała oblotu. Nie wiem z jakiego powodu, nie chciałem rozbierać gniazda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie wróciłam z Alp, jeszcze w biegu wysiadałam zobaczyć co tam na pasiece. Ale żadnego ruchu nie zaobserwowałam. Mimo, że było koło 10 stopni. A u mnie w poliuretanach siedzą, więc zwykle bardziej skore do latania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też wylatywały jedynie pojedyncze pszczółki, ale spokojnie doppiero 3 luty :) Oby tylko wiosna była bardziej systematyczna od zeszłorocznej, bo po takim ociepleniu znowu wegetacja może ruszyć gwałtownie i rodziny nie dojdą do siły a już połowa przekwitnie :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Słoneczko przebija się przez chmury, 12 stopni. Pięknie się obleciały.  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj i dziś  dość ciepło które umożliwiło obloty, wszystkie póki co żyją, trzy rodziny sprawdzone  , w dwu z nich czerw  zakryty na dwóch trzech ramkach. W jednej z czerwiem resztki pokarmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wczoraj i dzis +12 wyleciały kupkę zrobić ,bez sprzątania ,ale powałki ciepłe ,

Stan na dziś minus jeden, przez błąd pszczół -jako rodziny i moje niedopatrzenie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pszczółki troszeczkę polatały.

Na dzień dzisiejszy wszystkie zazimowane rodziny mają się dobrze, oczywiście do wiosny jeszcze daleko i nie ma co się cieszyć na zapas.

W niedzielę dowiem się jak się mają moje pszczółki w Norwegii, co prawda tylko 3 rodzinki, ale to moje jedyne pszczółki w kraju fiordów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 z jednej strony jest się z czego cieszyć  że wszystkie przeżyły, natomiast jest również powód do zmartwień jak to dalej będzie wyglądać, bo w dniu wczorajszym pszczółki intensywnie pobierały wodę  mimo  nie wysokiej temperatury powietrza. Wygląda na to że matki ostro czerwią , czy wszystkie trudno powiedzieć bo nie ma warunków do wglądu w gniazdo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szok i niedowierzanie! U mnie też się ruszyły. A temperatura zaledwie 8 stopni. Co prawda słońce ostro grzeje, jak to w lutym ;) Parę rodzin robi rekonesans, obleciały się gruntownie tylko dwie. Te co w cieniu schowane nawet nosów nie wyściubiły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Piękna pogoda, osypu mało. Pewnie wyniosły, część.

Jedną rodzinę przejrzałem, na pół dłoni czerw na wygryzieniu na jednej ramce z dwóch stron i obok na pół dłoni jajeczka i na trzeciej ramce z jednej strony też na pół dłoni jajeczek.

Wszystko pięknie wygląda. Jestem zadowolony.

( po kwasie mrówkowym pszczoły mają się świetnie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetnie tak jak na załączonym kadrze ze strony youtuba ? Pszczoły środkowoeuropejskie.

92a1487e0e626efbgen.jpg

 

 

Bakfasty 2 lata trzymały siłę w 3 zimę siedzą już bardzo skromnie w ulach . Trzeba będzie je wyrzucić wszystkie z pasieki .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Szanowny Kolego. 

Ja trzymam się tego co mi pasuje. Kolegi zdanie mnie nie interesuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Jak Kolega chce do testu matkę którą dostał mój Tata z Koła od Pana Pelczara(2018) i mi stwierdzi co ta za żółta  rasa. To bardzo chętnie podejmę temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wojciech_p

Prawdopodobnie  pochodząca z krzyżowania. Zadzwoń i zapytaj chyba nie gryzie?

 

Coś wróble ćwierkają że podkarpackie szykuje się do zakazu utrzymywania innych pszczół niż carnica. I mają mocne podstawy przeforsowania zakazu.

 

Wracając do tematu, obloty dzisiaj energiczne aż miło, w ulach czysto, pokarmu na drugą zimę, pszczółki ładnie szare.

 

Kaczkow, skąd masz środkowoeuropejskie, jeżeli to nie tajemnica?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

"Coś wróble ćwierkają że podkarpackie szykuje się do zakazu utrzymywania innych pszczół niż carnica. I mają mocne podstawy przeforsowania zakazu."

 

Tak,tak. Włoszki i Środkowoeuropejskie z Francji. Francja jest w środkowej europie hahaha

 

 

Panowie zamówcie sobie Pszczelarstwo z ubiegłego roku, zaparzcie zielonej herbatki, można dolać miodów syconych ale tak aby tekst był zrozumiały i poczytać raz, drugi jak mało to i trzeci.

Meandry hodowli -pszczoła Buckfast. Dr.hab K. OLSZEWSKI.

 

Jak dalej do świadomości nie dochodzi to można napisać do Pszczelarstwa aby Dr. K.Olszewski przetłumaczył swój tekst dla dzieci z klasy zerowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wojciech_p

 

 

 

Panowie zamówcie sobie Pszczelarstwo z ubiegłego roku, zaparzcie zielonej herbatki, można dolać miodów syconych ale tak aby tekst był zrozumiały i poczytać raz, drugi jak mało to i trzeci.

Meandry hodowli -pszczoła Buckfast. Dr.hab K. OLSZEWSKI.

 

Bądź dobry kolega i wrzuć scan artykułu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Mam skanować 12 miesięcy?

Kolega wyśle adres wyśle czasopisma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wojciech_p

Ok, nie wiedziałem że to cały rocznik.Dzięki za odpowiedź zamówię w redakcji.

A Ty jak oceniasz żółte(buckfasty ,włoskie i podobne) na swoim terenie (celowo używam słowa "na swoim terenie" bo w każdym rejonie może być inaczej.

Bieszczady to dość dobry "poligon doświadczalny", więc chyba masz własną opinię n/t które lepiej wychodzą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Buckfastów miałem dużo, większa część funta kłaków warta.

Ale są hodowcy co ich pszczoły są bardzo dobre. Jak Szanowny Kolega zechce to na pw mogę polecić choć nie mam pojęcia z jakiego terenu kolega jest.

Włoszkę miałem od Pana Ciegiełko ale tą pierwszą przed wpisem do rejestru. I tylko dwie matki i w mym terenie nie polecam.Choć to skromna opinia i nie neguję wartości tych pszczół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wojciech_p

Kolega jest równy gość. Odezwę się na pw.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...