Skocz do zawartości
Karpacki

Zmarł dr. Jan Giza

Rekomendowane odpowiedzi

Przypadł mi w udziale obowiązek, przekazać smutną wiadomość. Dziś w nocy zmarł  dr. Jan Giza z Kazimierza Dolnego.  Dr. Jan Giza to człowiek ogromnie zasłużony dla polskiej apiterapii. Był pierwszym lekarzem w Polsce , który prowadził rzeczywiste leczenie pacjentów , stosując głównie metody naturalne, ze szczególnym uwzględnieniem apiterapii, a w tym, apitoksynoterapii. Ośrodek medycyny naturalnej w Kazimierzu Dolnym, jako jedyny przyjmował pacjentów, gdzie pod nadzorem lekarskim, stosowano użądlenia pszczół, uzyskując konkretną pomoc w wielu jednostkach chorobowych , tam, gdzie medycyna tzw. konwencjonalna , bezradnie rozkładała ręce.

O zasługach dr. Jana Gizy dla medycyny naturalnej i apiterapii , można by wiele napisać, a i tak nie wystarczy to aby w pełni określić jego sylwetkę. 

Nawet kiedy już zdrowie mu nie pozwalało na fizyczne działanie , zawsze interesował się tą dziedziną wiedzy i jej przyszłością.  Jednym z wielu elementów jego dorobku , jest funkcjonujący Klub Medycyny Naturalnej w Kazimierzu Dolnym i powstała Fundacja Zielony Kazimierz , która nosi jego imię. Krótka notka , nie pozwala na pełniejsze opisanie tego co dokonał w życiu dr. Jan Giza. Być może należy mu się szersze opracowanie dla potomnych. 

Tymczasem należy mu się ludzka pamięć i  niech spoczywa w pokoju. 

Pogrzeb św. pamięci dr. Jana Gizy będzie w Kazimierzu Dolnym, we wtorek 29 stycznia ,  o godzinie 14,30 w kościele farnym . Jest to kościół w pobliżu Rynku, pod górę , w kierunku Góry Trzech Krzyży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z tym co podaliśmy w pierwszej informacji, wczoraj odbył się pogrzeb śp. dr. Jana Gizy , w Kazimierzu Dolnym. W ostatniej drodze towarzyszyło mu wielu ludzi z Kazimierza i okolic gdzie dr. Jan Giza pracował wiele lat jako lekarz w kilku przychodniach, a poza tym zajmował się medycyną naturalną w tym głównie apiterapią. Najbardziej znany był z łączenia chińskiej akupunktury , oraz apitoksynoterapii, gdzie miejsca żądleń , stosował według punktów na  mapie ciała, opracowanej dla chińskiej akupunktury. Kościół Farny w Kazimierzu, wypełniony był ludźmi , którzy przyszli, aby uczestniczyć w mszy pogrzebowej, a następnie odprowadzić go na miejsce wiecznego spoczynku. Nie zabrakło także przedstawicieli środowiska pszczelarskiego, z którym osoba dr. Jana Gizy, od wielu lat była związana. Szereg organizacji przysłało swoje delegacje z wieńcami. Widziałem wiązanki między innymi od PZP, Polanki, Pszczelarzy Zawodowych , Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy z Lublina, i być może jeszcze jakieś. Uczestniczył też , poczet sztandarowy ze sztandarem Domu Pszczelarza z Kamiannej. Oprócz homilii prowadzącego liturgię tego pogrzebu, krótkie wystąpienie nad grobem wygłosił wiceprezydent PZP pan profesor Zbigniew Kołtowski. W ciepłych słowach przypomniał on dokonania dr. Jana Gizy w dziedzinie apiterapii i szerzeniu tej wiedzy.

Fundacja Zielony Kazimierz , planuje w najbliższym czasie zorganizować sympozjum , na temat działalności dr. Jana Gizy w dziedzinie jaką się zajmował.  Myślę że będzie to próba zebrania jego dorobku , który nie powinien zostać zapomniany, i może stanowić doskonały punkt odniesienia dla tych którzy ten temat mogli  by kontynuować. Można mieć nadzieję , że materiały z tego sympozjum , uda nam się opublikować celem ich dalszego wykorzystania.

Można mieć przekonanie, że sytuacja taka , będzie zgodna z wolą zmarłego dr. Jana Gizy.  Niech spoczywa w pokoju. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...