Skocz do zawartości
robinhuud

Program poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej - po marszałkowsku

548 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Robin, zamknij temat bo daro jak czarny charakter, będzie chciał istnieć.  To nie  daro   kłuje  niektórych w tyłki,  tylko jego argumenty  przeciwko   działaniom  w sprawie węzy i jej ewentualnej szkodliwości. Sprawdził  to Wie coś na ten temat.  Przestańcie bić tą pianę  bo z tego masła już nie będzie, ba nawet nie nadaje się na maślankę

Robin, zamknij temat bo daro jak czarny charakter, będzie chciał istnieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budowę takiego ula znalazł mój młody kolega (nie pszczelarz) i mi pokazał. Był rok 2017. Prezentował producent z AUSTRALII.

Niezwłocznie złożyłem zamówienie na dwie sztuki. Będzie fajne na festyny. Cena jak pamiętam trochę poniżej tysiąca dolców australijskich. Ale co tam. Jak szaleć to szaleć.

I co: producent po kilku dniach się odezwał że musi jeszcze dopracować kilka szczegółów i się odezwie. Do dziś cisza.

 

Jak potrzeba to znajdę namiary i zamówienie.

z pozdo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Robin, zamknij temat bo daro jak czarny charakter, będzie chciał istnieć.  To nie  daro   kłuje  niektórych w tyłki,  tylko jego argumenty  przeciwko   działaniom  w sprawie węzy i jej ewentualnej szkodliwości. Sprawdził  to Wie coś na ten temat.  Przestańcie bić tą pianę  bo z tego masła już nie będzie, ba nawet nie nadaje się na maślankę

Robin, zamknij temat bo daro jak czarny charakter, będzie chciał istnieć.

Co sprawdził? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miód winien mieć mniej niż 20 % wody, jak kolega popszczelarzy to 18% aby się nie wstydzić.

Dosuszanie jest w Chinach i innych krajach równikowych gdzie naturalnie pszczoły miodnej nie było. a ta technika jest stosowana . To jest oszustwo.

 i co szanowny kolego marbet  objawiłeś. Z swoim 18 % to  w zachodniej europie i skandynawii  nie miał byś co robić . tam standard to 16%. Z tymi Chinami to się nie ośmieszaj,  jedź na Litwę , Estonię do pszczelarzy mających 200 i więcej  rodzin to zobaczysz jak to wygląda  i napisz na  czym by to oszustwo miało polegać , znowu jakieś bzdurne mity.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

filip pisałeś do tej pory mądrze. Standard dla Niemca w Związku to 18 % dla miodów,premium , dla normy krajowej 20%. Nie pitol.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co sprawdził? 

przeczytaj na spokojnie  post daro  368  jesteś bardzo pobudzony bo  nie dokładnie  czytasz wpisy   i  dlatego wypisujesz pouczenia które nijak się mają z treści  opisanej spraw albo pomijasz co istotne.  Dziękuję Ci za informację że miód powinien mieć  powyżej  80 brx, kurczę żyję się na prowincji to tak jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

filipie

Znam wiele badań, które z praktyką mają się jak pięść do nosa.. Ja zawsze jestem pobudzony jak ktoś bzdury pisze . 

Przytocz ten post 368 . Lub daj link.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Suszarnie sa u łysonia chociazby. Nie trzeba do Chin :-)

Potwierdz. Inaczej jesteś niesłowny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marbet  wejdź na stronę sklepu pszczelarskiego i znajdziesz suszarnię. Operując myszką  to znajdziesz post  daro,  to tylko 16 wpisów wcześniej.   Ja jednak czekam  na wyjaśnienie tego oszustwa   przy "suszeniu" miodu uświadom mnie i sądzę  że innych być może tych którzy to stosują, a nie wiedzą co czynią

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

podaj link sklepu dla suszenia miodu? (suszarki).

 

Uświadamiam Cię iż pszczoły winny odparować miód do stanu jaki są wstanie zasklepić. (suszarki jak jakieś są to oszustwo).Pomyliłeś chyba do pyłku.

W warunkach środkowej europy pszczoła europejska nie jest w stanie zejść znacząco poniżej 18% wilgotności zasklepionego miodu. Nie pozwala wilgotność otoczenia.

 

Chyba że coś łyknołeś dziś i się pomieszało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak to jest dokładnie z tym zasklepianiem? Już 2-krotnie miałem sytuację, w której pszczoły zasklepiły plastry w około 25 do 30%, badałem taki miód refraktometrem i miał 17 do 18% wody. Co mogło byś powodem nie zasklepiania miodu przez pszczoły? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marbercie.

Idz do sklepu łysonia online i sobie poszukaj.

Ja nie jestem od podawania Tobie linkow :-) przyjacielu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

Mogę mieć i fioletowy charakter. Są kremownice na bazie podgrzewanego odstojnika ( z mieszadłem )

 

Daro poddałeś krytyce sposób postepowania w sprawie węzy marszałkowej. 

Napisz jak powinna być wg. Ciebie przeprowadzona weryfikacja poprawności zamówienia i jak powinien przebiegać nadzór społeczny nad wydatkowaniem pieniędzy z WFOŚ.

A tak że w każdym postępowaniu są strony.  To organizacje społeczne zamawiały tę węzę a Marszałek przekazał ORGANIZACJOM SPOŁECZNYM kasę .To organizacje społeczne dokonały zakupu i powinny zawrzeć zapisy o odbiorze jakościowym zamówionej węzy i odebrać . Tzn. normalne umowy cywilno prawne . Po badaniach,  bo to co tu zamieszczone to są wyniki ale nie ma pewności czego . Bez plucia na kogokolwiek . Normalne państwo. Ni my , ni Polanka stronami .

A miód jak kota - suszy się ino nie wykręca. Ale czy to wtedy jest miód ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W warunkach środkowej europy pszczoła europejska nie jest w stanie zejść znacząco poniżej 18% wilgotności zasklepionego miodu.

Mogą zejść do 16% tyle widziałem osobiście .

 

daro mam pytanie widziałeś moje ramki w Puławach ? Ja tylko włożyłem ładną kupną  węzę  uli .Zresztą od znanego i wiodącego producenta .

Ciekawi mnie  jak będzie wyglądała Twoja .Jeżeli się nic nie bezie działo to by znaczyło że w tej mojej  już tylko 10 % wosku było  :(.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że miód po dehydracji spełnia normy to nie znaczy, że nie można tego uznać za fałszowanie miodu. W jednym z raportów EFSA było na ten temat. Dehydracja jednym ze sposobów fałszowania miodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

A tak że w każdym postępowaniu są strony.  To organizacje społeczne zamawiały tę węzę a Marszałek przekazał ORGANIZACJOM SPOŁECZNYM kasę .To organizacje społeczne dokonały zakupu i powinny zawrzeć zapisy o odbiorze jakościowym zamówionej węzy i odebrać . 

 OK ale ja pytałem jak powinna wyglądać weryfikacja tego co zamówiono z tym co zapisano w umowie.

 

===================================================================

Dla mnie dehydracja wiąże się z podgrzewaniem.

Podgrzewanie miodu skutkuje spadkiem aktywności enzymatycznej (LD) i ze wzrostem zawartości 5 Hydroksyfurfuralu (HMF), a także utratą związków aromatycznych i flawonoidów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dehydratacja nie musi potrzebować pogdrzewania. Osuszacz sprężarkowy + mieszadło przelewające np. na bazie ślimaka w rurze + wentylatorek zrobiłby to bardzo szybko ze wzrostem temperatury może o 2 stopnie. I powiem szczerze, ponieważ mam osuszacz, nosiłem się z zamiarem zmontowania takiego ustrojstwa do "poprawienia" miodu nawłociowego. Żaden inny miód po prostu tego nie potrzebuje, ale nawłociowy potrzebuje niższej wilgotności w momencie wirowania by później na pewno nie sprawiał problemów.

 

Też mi się zdarzyło odebrać miód o zawartości wody poniżej 16%. Z nawłocią jednak nie jest tak łatwo. Pogoda już nie sprzyja a i wcześniejsze odebranie miodu bardzo ułatwia przygotowanie do zimowli. Nie zrobiłem jednak tego urządzenia. Sporo ludzi mnie odwiedza, ja nie chcę niczego ukrywać a dosuszanie miodu, kiedy mogą to robić pszczoły, jest jednak dwuznaczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dehydratacja nie musi potrzebować pogdrzewania. Osuszacz sprężarkowy + mieszadło przelewające np. na bazie ślimaka w rurze + wentylatorek zrobiłby to bardzo szybko ze wzrostem temperatury może o 2 stopnie..

 

Nie no, skoro jest wzrost temp. miodu choćby o 2 stopnie to mamy do czynienia z podgrzewaniem.

Kwestią zasadniczą jest do jakiej temp. miód podgrzewamy i jak długo go w danej temp utrzymujemy.

 

Nie podgrzewam miodu bezpośrednio, ogrzewam magazyn z ramkami do wirowania do jakichś 35 stopni na kilka godz. przed wirowaniem głównie na rzepaku, bo ze względu na mieszanie się pożytków (rzepaku z akacją) czasami trudno jest trafić we właściwy moment odbierania miodu.

Nie wydaje mi się jednak by ten stosunkowo krótkotrwały zabieg miał jakieś istotne znaczenie w kwestii dehydratacji (tak to zdaje się jednak pisze).

Dużo prościej jest zebrać po kilku dniach od wirowania z wierzchu beczki kilka litrów wyraźnie rzadszego miodu, niż bawić się w długotrwałe i energochłonne odwadnianie.

Z nawłocią radziłem sobie tak, że zabierałem całe ule z miodem z pożytku nawłociowego do pasieki przydomowej gdzie pożytków żadnych już nie było i wirowałem plastry dopiero po kilku dniach

.

Wszystko to nie ma wielkiego związku ze sprawą węzy i budową plastrów może poza tym jednym, że o ile właściwie przeprowadzana dehydratacja może mieć jakieś uzasadnienie na niektórych wczesnych, bądź późnych pożytkach, o tyle stosowanie jej jako metody permanentnej wymuszonej konstrukcją plastikowych plastrów systemu Flow Hive (które tu prezentował Kol. daro) uważam za grube nieporozumienie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

 

o tyle stosowanie jej jako metody permanentnej wymuszonej konstrukcją plastikowych plastrów systemu Flow Hive (które tu prezentował Kol. daro) uważam za grube nieporozumienie.

Ja tu nic nie prezentowałem . To było żartobliwie.Co nie znaczy że bym nie chciał obejrzeć i przetestować. Ale tyle nie dam skąpy jestem

 

 OK ale ja pytałem jak powinna wyglądać weryfikacja tego co zamówiono z tym co zapisano w umowie.

Najpierw to trzeba napisać umowę , właściwości towaru w założeniach przetargowych .Pełne z brakiem zafałszowań lub dopuszczalnym poziomem .

W umowie powinno być zawarte ilość próbek sposób pobierania i przechowywania.Wskazane laboratorium rozstrzygające o parametrach węzy i wcale nie musi być akredytowane . Postępowanie w razie  niedotrzymania warunków i odszkodowania .

I nie traktował bym napisów partii producenta a potraktowanie wszystkiego jako jednej partii , to sprzedającego problem żeby wszystka spełniała wymagania a nie kupującego . Po prostu prawo cywilne . Prawnika opłacić i jeszcze jedna umowa związek - pszczelarz gdzie podany koszt obsługi (wynajęcie prawników)   , zgoda na współfinansowanie za obsługę + klauzula o zakazie odsprzedaży . Wtedy bez łaski opłata za obsługę . Te 40 pln z księżyca bez umowy i dla tego zwrócone . I z tą węzą dało by się coś ugrać ale wzięto się od d..py strony .W manierkach herbatę noszą harcerze ,żołnierz w chlebaku ma granaty a w manierce coś co pozwala nimi rzucać .

 

Baru ja Ci powiedziałem że stawiam na stearynę . Jakich s-syn zbierał niedopalone znicze . Kiedyś kolega kupił taki wosk i tam gdzie czerw wosk w temp. gniazda płynął. 

Kupiłem gotową węzę u Pana Ł ,raz . Jak zobaczyłem co skupują i co kupiłem poszukałem od kolegów wosku i sam wyrabiałem ,też u kolegów. Po nawiązaniu współpracy z Miodami Podkarpackim  robię u nich . Skupowałem dla kolegów z Polanki od kolegów z Polanki i też do nich wysłałem .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 OK ale ja pytałem jak powinna wyglądać weryfikacja tego co zamówiono z tym co zapisano w umowie.

Daro, skup się i odpowiedz na pytanie. Zrozumiałeś je? Przeczytałeś ze zrozumieniem? Nie radź jak powinno wyglądać spisywanie umowy, bo tu nikt nie miał na to wpływu. Gdyby nie ja, to nic byś nie wiedział o tych 40 zł od niezorganizowanych i złotówce od członków.

Polbart nadużywa tego co służy do rzucania granatów, Ciebie o to nie posądzam. Ale skup się i odpowiedz precyzyjnie na pytanie. Taktyka odpowiadania na niezadawane pytanie nie ma tu sensu. To forum pszczelarzy, a nie polityków.

 

Ja tu nic nie prezentowałem . To było żartobliwie.

Dobra, krakowskim targiem - prezentowałeś żartobliwie. Tak też Ciebie odebrałem.

Zarzucasz mi lobbowanie woskomatu, chociaż jeszcze nie jest produkowany, a sam lobbujesz jedną z firm produkujących węzę. Bądź konsekwentny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

To, że miód po dehydracji spełnia normy to nie znaczy, że nie można tego uznać za fałszowanie miodu. W jednym z raportów EFSA było na ten temat. Dehydracja jednym ze sposobów fałszowania miodu.

Miodu nie można też i filtrować .

Ja ciemny chłop nie rozumiem jak pszczelarze mogą akceptować współpracę z takimi firmami  , w sprawach nie zakupu a innych np. statutowych .

?

Pochlebiasz sobie robinhuudzie  wiedziałem wcześniej niż napisałeś. Jaka umowa taki towar i takie dochodzenie roszczeń . Jak się pisze dobrych umów to niczego się nie dojdzie . Przed jakimkolwiek  sądem . Obdarowany nie jet stroną - nie pasuje to się oddaje . I tyle można zrobić . Pszczelarze mogliby się  dobrać  do tych co pisali te umowy ale nie sądzę że wiele kto ugra . Nie teraz . 

A wszystko to polityka .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...