Skocz do zawartości
robinhuud

Program poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej - po marszałkowsku

548 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Daro, jeszcze raz Cię proszę o odpowiedź na zadane pytanie. Oświadczam Ci, że to nie ja spisywałem umowy i że nie miałem żadnego wpływu na ich treść. To raczej Ty mogłeś im zapobiec, bo wiedziałeś o nich przede mną. Plączesz się Przyjacielu we własnych nogach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miodu nie można też i filtrować .

Ja ciemny chłop nie rozumiem jak pszczelarze mogą akceptować współpracę z takimi firmami  , w sprawach nie zakupu a innych np. statutowych .

?

 

Kiedy ostatnio rozmawiałem z inspektorami IJHARS, odniosłem wrażenie, że badanie pochodzenia miodu (niekoniecznie w sensie kraju, chyba raczej w sensie roślin) jest dla nich bardzo ważne. Wydawało się, że nie rozumieją, jak kontrola może zignorować fakt, że zamiast miodu gryczanego, jest w środku słonecznikowy. Więc tak, nie wolno go filtrować... w celu zafałszowania jego pochodzenia. Czy w innych celach też nie wolno go filtrować? - nie wiem. Wiem o tym, że niektóre firmy takie filtry kupują. Akurat nic nie wiem o tych, które masz na myśli.

 

A w kwestii współpracy... to dalszy ciąg o rajdzie, prawda? Możemy się różnić w ocenie rajdu w obronie pszczół. Wiem zresztą, że znajdzie się pewna grupa kolegów, którzy uważają tę inicjatywę za rodzaj fanaberii. Choć chyba nikt więcej nie patrzy na uczestnictwo w nim jak na rodzaj zdrady (spokojnie - z dystansem traktuję to, co piszę), proponuję, żebyśmy gdzieś tutaj, lub na spotkaniu zrobili głosowanie czy idziemy w to dalej, czy też nie. Z pełną świadomością, że grupa rajdowa planuje bardzo ciekawą i dość spektakularną akcję, o której za wcześnie mówić, ale która zapowiada się obiecująco. Po negatywnym wyniku głosowania, akcja się odbędzie... ale nas tam nie będzie. Jesli działanie da pozytywne rezultaty, będą to rezultaty bez Polanki. Przy pozytywnym wyniku głosowania, pewnie nadal nie będziesz rego rozumiał (i to ja poniekąd też rozumiem) no ale cóż...

 

Nie dramatyzuję. Jeszcze za T. Sabata załatwiono możliwość wejścia pasiek do lasów państwowych. Też bez Polanki i nigdy nie miałem problemów z tym, by nie przypisywać sobie nie swoich zasług. Dobrze jest jednak wiedzieć o co się gra, oraz kiedy i dlaczego rezygnuje się z gry. Gdybyśmy wtedy wiedzieli o planowanych działaniach, dość prawdopodobne, że także wsparlibyśmy pomysł i nie wypięli się pomimo nie najlepszych wzajemnych relacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przeceniałbym efektów takich rajdów ale, jak sądzę, negatywnych na pewno nie będzie. Na pewno będzie jakiś wpływ na integrację środowiska, zainteresowanie społeczności gdzie owi pszczelarscy turyści/rajdowcy złożą wizyty, zasadzą pamiątkowy klon czy lipę. Tej integracji potrzeba dziś jak tlenu... Zobaczcie, jak społeczność pszczelarska jest podzielona, często skłócona z byle błahych powodów. Czara miodu wypita choćby " za zdrowie Dzierżonia" może dać powód do następnych spotkań, spotkań z przesłaniem "aby nam się". Mam pewne sugestie w tym temacie ale, jak zwykle, podzielę się nimi najpierw w węższym gronie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

A w kwestii współpracy... to dalszy ciąg o rajdzie, prawda? Możemy się różnić w ocenie rajdu w obronie pszczół. Wiem zresztą, że znajdzie się pewna grupa kolegów, którzy uważają tę inicjatywę za rodzaj fanaberii. Choć chyba nikt więcej nie patrzy na uczestnictwo w nim jak na rodzaj zdrady (spokojnie - z dystansem traktuję to, co piszę), proponuję, żebyśmy gdzieś tutaj, lub na spotkaniu zrobili głosowanie czy idziemy w to dalej, czy też nie. 

 

  Kolego Piotrze. Osobiście odradzam jakiekolwiek głosowanie w sprawach,o których jest ten post. Jeśli przez długi okres czasu, pisaliśmy na tym forum i nie tylko, o tym co złego działo się w PZP w okresie poprzednich kilkunastu lat, to między innymi po to, aby doszło tam do takiej zmiany, która umożliwi rzetelną i konstruktywną współpracę ,dla dobra wszystkich pszczelarzy, a nie tylko wybranej organizacji. Jak się wydaje, taka zmiana nastąpiła, oczywiście nie da się jednym cięciem , oddzielić tego co dobre, od tego co złe. Zbyt długo to trwało, i zbyt duże jest to środowisko, aby zmiana mogła nastąpić nagle. Ci  którym coś się urwało, nie złożyli broni, i starają się jak mogą , sypać piasek w tryby "nowemu" , aby pokazać swoją wyższość. W tej sytuacji , z rozsądkiem i uwagą , należy podejmować współpracę tam , gdzie jest to możliwe , dla wspólnego dobra, a  pomagać tam , gdzie z różnych powodów , nowy Zarząd PZP, tej pomocy naprawczej potrzebuje. 

I dla jasności sprawy oświadczam, że jestem za podjęciem tej współpracy wszędzie tam, gdzie interes przeciętnego pszczelarza będzie wspólny i akceptowalny, natomiast nie odtrącać wyciągniętej ręki , kiedy wspólnie można wiele dobrego zrobić, oczywiście pilnie uważając , aby nie dać się wkręcić w coś wstydliwego, co niewątpliwie może mieć miejsce, gdyż jak wspomniałem powyżej, wielu ludzi ze starego układu, niechętni są naszej organizacji, która w tych zmianach jakie obserwujemy obecnie w PZP , ma jakiś swój udział. 

Jeśli dojdzie do kontynuacji działań, związanych z Rajdem, ocenę ich trzeba odłożyć do czasu aż propozycje zostaną sformułowane. Nie rozpamiętywać długo tego co było, gdyż to co ewentualnie będzie , to będą inni ludzie i inne formy działania. Gdyby wtedy okazało się , że nadal ma tam do gadania "poprzedni układ", i cele ich działania nadal były by takie jak poprzednio, wtedy zawsze można zrobić krok w tył, i nie będzie z tego powodu żadnego wstydu.

Moim zdaniem , obecnie sytuacja do współpracy, dojrzała do tego, że można ją realizować przez Zarząd i ewentualnie jakieś grono zainteresowanych osób, posiadających pewien poziom wiedzy w tej materii, a nie powinien ten temat być przedmiotem dyskusji w gronie osób , nie tylko w dużej ilości występujących tu anonimowo, to jeszcze nie wiele posiadających wiedzy o działalności związkowej. A z doświadczenia wiemy, że tacy dyskutowali by tu najgłośniej. Przypomnę chociażby sytuację , kiedy trwała tu dyskusja przed Zjazdem w Połczynie. Ile wtedy kłamliwych informacji zamieszczali tu różni Janosiki i trutnie. To byli właśnie ci, którym poprzedni układ pasował.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy ostatnio rozmawiałem z inspektorami IJHARS, .

 

Prezes SPP Polanka wielokrotnie wypowiadał się w sprawie moderowania forum przez jego uczestników wskazując, że to od nich w głównej mierze zależy to jak forum wygląda, dlatego pozwalam sobie zwrócić uwagę, że post #402 nijak się ma do tematyki wątku. Kwestie udziału przedstawicieli Stowarzyszenia w akcjach organizowanych przez firmy pszczelarskie, propozycje demokratycznego podejmowania decyzji w sprawach kontrowersyjnych, filtrowanie miodu to ważne sprawy, które jednak powinny być omawiane w wątkach im poświęconych np. Maluchy promują pszczoły,   Dlaczego warto z Polanką, Forum Polanki, Pasteryzacja miodu, Słoik "komfort" a patoczystość miodu, Ziołomiody to nie jest miód itp.

Prezes i moderator forum powinien szczególnie dbać o to by trzymać się tematu wątku a nie go rozwadniać.

Dlatego jeszcze raz proszę o dawanie dobrego przykładu i przestrzeganie regulaminu forum. 

 

==================================================================================

 

O jakości wosku na forum pisaliśmy w wątkach:

http://forum.spp-polanka.org/topic/525-jakość-wosku/

http://forum.spp-polanka.org/topic/267-weza-z-propolisem/

http://forum.spp-polanka.org/topic/56-sterylizacja-wosku/

http://forum.spp-polanka.org/topic/183-węza-z-praski/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

 

Bardzo mnie te wpisy cieszą. Właśnie jestem pewien, że kwestia współpracy lub jej braku nie może być oparta o jednoznaczną i z góry ustaloną ocenę osób i instytucji ale właśnie jest zależna od wielu czynników i kiedy przewidywane efekty są pozytywne, nigdy nie wolno jej zaniechać a kiedy są negatywne, należy się porę wycofać. Nie ma to nic wspólnego z wzajemnym klepaniem się po plecach.

 

Przyznaję też rację czargowi i już nie przeszkadzam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może na temat który uważam, na dzień dzisiejszy, za najważniejszy.  Pojawiają się dowody, że sprawy węzy/wosku zaczęły iść we właściwym kierunku! Więcej nie piszę aby nie dać powodów do komentarzy tym którym to nie na rękę /ideologicznie/ jak i tym którym to może być mamono-logiczne. Jedni i drudzy mogą "podjąć kroki" ... aby wszystko "diabli wzięli"... a węza  wciąż  była z dodatkiem czego sobie pszczoły nie życzą, pszczelarze też.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa dni temu trafiłem na materiał, który zachwiał moje mocne przekonanie w sprawie zanieczyszczeń parafinowych.

 

Do tej pory mieliśmy w tej sprawie na forum Polanki polski dwugłos - z jednej strony badania PP. Skubidy i Semkiwa

https://content.sciendo.com/view/journals/jas/57/1/article-p75.xml poparte osobistym doświadczeniem Kolegi daro

z drugiej  nasze przeświadczenia i badania Prof. Gagosia z tezą wygłoszoną 1.13.10

PP. Skubida i Semkiw napisali:

"Wobec braku w literaturze szczegółowych danych odnośnie wpływu na rodzinę pszczelą wosku zafałszowanego parafiną..."

str 73 http://www.opisik.pulawy.pl/pdf/XLIX.pdf

a jednocześnie w angielskiej wersji pracy podali w spisie literatury odniesienie do następującej pracy:

 "Castro A. V., Medici S. K., Sarlo E. G., Eguaras M. J. (2010) - Effects of Paraffin Incorporation in Beeswax Foundations on Comb-building and Brood Survivorship in Apis mellifera Colonies. Zootecnia Trop., 28(3): 353-361."

 

https://www.researchgate.net/profile/Adela_Castro/publication/232422197_Effects_of_Paraffin_Incorporation_in_Beeswax_Foundations_on_Comb-building_and_Brood_Survivorship_in_Apis_mellifera_Colonies/links/09e41508565d6cf788000000/Effects-of-Paraffin-Incorporation-in-Beeswax-Foundations-on-Comb-building-and-Brood-Survivorship-in-Apis-mellifera-Colonies.pdf

 

https://scholar.google.com/scholar?lookup=0&q=Castro+A.+V.,+Medici+S.+K.,+Sarlo+E.+G.,+Eguaras+M.+J.+(2010)+-+Effects+of+Paraffin+Incorporation+in+Beeswax+Foundations+on+Comb-building+and+Brood+Survivorship+in+Apis+mellifera+Colonies.+Zootecnia+Trop.,+28(3):+353-361.&hl=pl&as_sdt=0,5

 

Krótkie przedstawienie głównych założeń i wniosków  w.wym.  pracy:

 

Parafina jest najczęściej stosowanym czynnikiem fałszującym węzę  (...) jest odpowiedzialna za wywieranie niekorzystnego wpływu na rozwój rodzin pszczelich. Celem pracy było poznanie konsekwencji stosowania arkuszy węzy zafałszowanych parafiną. Badania przeprowadzono w okresie 43 dni styczeń-luty 2007 r,  w 12 rodzinach zlokalizowanych w okolicach Buenos Aires Argentyna.(37 56' S; 57 40' W)

 

Prace przeprowadzono na 12 ulach Langstroth o tej samej charakterystyce - 10 ramek obsiadywanych przez pszczoły z jednoroczną matką. W każdym ulu umieszczono 2 ramki z węzą, każda z nich składała się z dwóch sekcji zawierających 0%i 20% lub 0% i 40% stężeń parafiny.

Wcześniej przeprowadzono w nich leczenie w celu zwalczania warrozy ( zastosowano akarycyd Amitraz AMIVAR Apilab SRL) 6,25%/pasek przy użyciu 2 pasków na ul, które usunięto po 30 dniach, w leczeniu nosemozy zastosowano Fumagilinę 2% (Nosemix-B Fumagilina Solemar SA) podawanego w dawce 60 mg rozprowadzanej w 3 aplikacjach co 7 dni. Okresowe przeglądy nie wskazywały na obecność zgnilca amerykańskiego, ani europejskiego.

 

W każdym ulu umieszczono 2 ramki z węzą (jako trzecią i ósmą ramkę w gnieździe), każda z nich składała się z dwóch sekcji zawierających 0%i 20% lub 0% i 40% parafiny. Arkusze podzielono w ramkach na pół na zasadzie - sekcja czystego wosku i sekcja węzy z parafiną 20% albo 40 %.  Rodzin nie dokarmiano. Ule przeglądano co 2 dni, aż do końca eksperymentu, każda ramka była fotografowana z obu stron, obliczano powierzchnię odbudowanych komórek i powierzchnię czerwiu.

 

Dodanie niskotopliwych wosków parafinowych w procentach 20% i 40% skutecznie zmienia jakość produktu,

W obu przypadkach właściwości fizykochemiczne wosków wykazują wartości niższe niż wymagane przez farmakopeę

W analizie porównawczej stopnia odbudowania plastrów między czystymi a zafałszowanymi woskami występuje niewielka tendencja do wyższego odsetka odbudowy w plastrach z czystą węzą w porównaniu z węzą zafałszowaną w 40% parafiną.

Różnice te osiągały max. wartość 11%, która następnie zmniejszała się do niedostrzegalnych wartości w następnych dniach.

 

(Wyniki te są zgodne z przedstawionymi przez Toledo (1991) w którym kolonie pszczół afrykańskich były w stanie przyjmować arkusze węzy z zawartością parafiny do 50%. Toledo, V.A.A. 1991. Desenvolvimento de colmĂŠias hĂ­bridas de Apis mellifera e seu comportamento na aceitaça ďo e manejo da cera. Dissertaça ďo (Mestrado em Zootecnia) - Faculdade de CiĂŞncias AgrĂĄrias e VeterinĂĄrias, Universidade Estadual Paulista (UNESP), Jaboticabal, SP, Brasil. pp. 196)

 

W odniesieniu do żywotności czerwiu - przeżywalność potomstwa jest o 15% wyższa w woskach zafałszowanych 40% parafiną w porównaniu z czystymi woskami.

 

Te wyniki można wyjaśnić, biorąc pod uwagę powszechną praktykę recyklingu starych plastrów, które używane są do produkcji węzy.

Węza powstała w wyniku recyklingu zwykle zawiera zanieczyszczenia fizyczne i chemiczne takie jak pozostałości akarycydów rozpuszczalnych w tłuszczach. Wśród nich wykrywano bromopropylat, kumafos, fluwalinat, flumetrynę, tetradifon (Wallner, K. 1999. Varroacides and their residues in bee products. Apidologie, 30:1-9.).

 

Bogdanov i wsp., 1999

(Bogdanov, S.; Kilchelman, V. and Imdorf, A. 1999. Acaricide residues in honey, beeswax and propolis. Swiss Bee Research Centre, Dairy Research Station, Liebefeld, Bern, Switzerland. pp. 11.) 

wykazali, że aktywne zasady akarycydowe są stabilne w woskach i nie ulegają zmianom podczas recyklingu.

Ich stężenia nie zmieniają się w procesie wytwarzania węzy.

 

Według Wallnera (Wallner, K. 1999. Varroacides and their residues in bee products. Apidologie, 30:1-9.) ponad 50% próbek wosku z pasiek w Niemczech jest zanieczyszczonych bromopropylanem i kumafosem na poziomach pomiędzy 1 a 5 ppm.

W próbkach wosku z Nowej Zelandii, Danii, Urugwaju i Afryki z akarycydem wykrywanym w największym stężeniu był fluwalinat o wartościach od 0,5 do 3,5 ppm. W Argentynie wykryto zanieczyszczenie kumafosem w stężeniu 10 ppm.

 

W naszym badaniu dodanie parafiny mogło spowodować efekt rozcieńczenia stężenia pozostałości akarycydów obecnych w wosku, w związku z czym larwy najbardziej narażone na działanie toksyczne pozostałości akarycydów rozwijały się w woskach bez parafiny. Na rynku pszczelarskim wosk uzyskany z przetopów jest mieszany z parafiną w procentach mniejszych niż 10% jednak zdarzały się przypadki w których proporcje tego środka fałszującego znacznie przekraczały tę wartość, znacząco zmieniając jakość produktu.

Chociaż w farmakopei nie dopuszcza się dodatku jakichkolwiek dodatków do wosku pszczelego, w pracy wykazano, że kolonie A. mellifera w sile 8 obsiadanych ramek Langstrotha , są w stanie tolerować węzę zawierającą 40% parafiny.

 

(Ostrzegamy, że nie można wprowadzać wosku zafałszowanego parafiną do obrotu pod nazwą czystego wosku, ponieważ jego właściwości fizyczne i chemiczne zostały zmienione i nie może być stosowany w innych branżach takich jak kosmetyki, farmaceutyki i weterynaria.)  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie te badania to sa bujdy na resorach . W wosku jak jest parafina nawet w niewielkim procencie nie ma rozwoju pszczół . Pszczoły które wypacaja taką weżę praktycznie zaraz koncza zywot w polu ,pszczoły które wylegają się z takiej węży żyją średnio o 10 dni krócej dlatego cały czas sa na 8 ramkach :P:P:P To juz lepiej radza sobie z  plastrami po myszach obsrają się ,ale dalej jest wigor w rodzinie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

 

W odniesieniu do żywotności czerwiu - przeżywalność potomstwa jest o 15% wyższe w woskach zafałszowanych 40% parafiną w porównaniu z czystymi woskami.

? ???

Nauka polega na tym że każdy powtarzając dokładnie eksperyment powinien otrzymać te same wyniki.  Jeśli robimy eksperyment i jego wyniki są sprzeczne z obecną nauką to zmieniamy stan nauki na ten po eksperymencie . To co już stwierdzono staje się nieprawdą i przestaje być prawdą naukową. I tyle .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Dochodzimy do smutnej refleksji , że na całym świecie wosk pszczeli jest zanieczyszczony. Te, zanieczyszczenia są tak silne iż pszczoły są zdrowsze na węzie z parafiną. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

? ???

Nauka polega na tym że każdy powtarzając dokładnie eksperyment powinien otrzymać te same wyniki.  

 

Warunki przeprowadzenia badań nieco się różniły między sobą: w doświadczeniu argentyńskim korzystano z węzy pochodzącej z recyklingu, dostarczonej przez firmę (La Candelaria z Santa Fe) zajmującą się masowym przerobem wosku na węzę, (najprawdopodobniej zawierała ona charakterystyczne zanieczyszczenia chemiczne zw. z używaniem określonych leków), Panowie Semkiw i Skubida korzystali z węzy wytłoczonej z plastrów dziewiczych nie wiem jakiego pochodzenia (być może z pasieki IO w Puławach), Prof. Gagoś badał węzę pochodzącą z wosku dziewiczego pochodzącego z pasieki miejskiej PP. Jasina. W każdym z przypadków dodawano też parafinę o różnych parametrach, Prof. Gagoś przebadał węzę zanieczyszczoną parafiną i stearyną. Różny był też stopień zanieczyszczeń w 20% i 40% oraz 10% 30% 50%. Ramki z zafałszowanymi

arkuszami umieszczano w różnej ilości i w różnych miejscach gniazda. 

Eksperyment argentyński trwał 43 dni, badania IO w Puławach trwały 2 lata, Prof. Gagoś przedstawił na filmie wyniki z obserwacji w 1 sezonie od 1 lipca 2017 r do ...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie tylko wyniki "analiz" i analiz ale nieco "czarnego humoru" bo w tym o czym napiszę niewielu miało powód do śmiechu. Nie napiszę o jakie koło chodzi - nie upoważniono mnie do tego. Otóż owa organizacja zamówiła ok 300 kG węzy u znaczącego producenta / sprawa sprzed trzech lat/. Węzę dostarczono, rozdzielono wg zamówień pszczelarzy ... i zaczęły się zastrzeżenia co do jakości. Zamawiający zaczęli interweniować u producenta. Producent / chyba ubawiony po pachy/ odpowiedział - skoro niewłaściwa, oddajcie o oryginalnych opakowaniach - wymienimy!

  I to by było na tyle w temacie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe czargu to co piszesz. Nie znalazłem w Argentynie istotnego dla mnie odniesienia do problemu faktu - różnicy w rozstrzeleniu czerwiu w paskach węzy z wosku i parafiny w jednej ramce. Jakoś to tłumaczy kanibalizm pszczeli po stwierdzeniu uszkodzenia larwy (czy plastry były węzą dzielone pionowo, czy poziomo i czy wystąpiła na odpowiednich paskach węzy w ramce różnica w przeżywalności czerwiu przy tej samej matce). To ważny dla mnie szczegół, bo zaczynam myśleć, że rozcieńczenie miodu inwertem też rozcieńcza zawarte w nim trucizny i taka mieszanina jest dla nas zdrowsza. Albo że parafina w węzie pozytywnie wpływa na użyłkowanie skrzydeł imago.

Ale fajnie, że znalazłeś unikat - że ktoś na świecie oprócz daro, Skubidy i Gagosia zajmuje się tym duperelnym problemem.

Ja pokładam duże nadzieje w przyrządzie, który pozwala szybko i tanio coś zmierzyć i wypracować swoje wnioski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i myślę, jeśli faktycznie producenci wciąż będą kombinowali co dołożyć do wosku to pozostaną już tylko dwie opcje, prodykcja węzy z własnego wosku we własnym zakresie lub zakup ramek plastikowych, z tym że ta 2-ga opcja jakoś do mnie nie przemawia.

A na marginesie ma ktoś jakiekolwiek doświadczenie z ramkami plastikowymi? tzn czy rodzina rozwija się podobnie  jak na węzie z wosku? jak z wytapianiem wosku z takich ramek? i jak długo taka ramka może służyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zagugluj na Youtube frazą: âplastic foundation".


Jest tam sporo filmów o plastikowej węzie, jej zastosowaniu, "platerowaniu" w pasiece  czystym woskiem itp.


Jest to węza przeznaczona głównie do miodni. Może służyć latami, ramek się nie drutuje, bo nie ma potrzeby. Można ramki bardzo ostro wirować.


Wytapianie wosku? Wrzucasz na chwilę do gorącej wody i po zawodach. Nie ma czego skrobać.


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może by tak wędka, a nie rybki?

Walce do produkcji własnej węzy dla każdego koła pszczelarzy.

Przykładowo WZP Poznań liczy 47 kół

http://www.pszczolywzp.pl/index.php/struktura-organizacyjna/kola

Dla całej Wielkopolski: Poznań, Kalisz, Konin, Leszno, Chodzież (pierwsze przybliżenie).

47 x 5 = 235 kół

2 000 000 zł pomocy Marszałka: 235 kół = 8510 zł/koło.

Czy można przy takim zbiorowym zamówieniu wynegocjować z producentem cenę porządnych walców w tym zakresie? A może nawet dwóch kompletow?

Pszczelarze mają swój wosk, bo nikt go od nich latoś jakoś nie skupił. Nie musi spłonąć w świecach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może by tak wędka, a nie rybki?

Walce do produkcji własnej węzy dla każdego koła pszczelarzy.

Przykładowo WZP poznań liczy 47 kół

http://www.pszczolywzp.pl/index.php/struktura-organizacyjna/kola

Dla całej Wielkopolski: Poznań, Kalisz, Konin, Leszno, Chodzież (pierwsze przybliżenie).

47 x 5 = 235 kół

2 000 000 zł pomocy Marszałka: 235 kół = 8510 zł/koło.

Czy można przy takim zbiorowym zamówieniu wynegocjować z producentem cenę porządnych walców w tym zakresie? A może nawet dwóch kompletow?

Pszczelarze mają swój wosk, bo nikt go od nich latoś jakoś nie skupił. Nie musi spłonąć w świecach.

Niestety to rozwiązanie służy tylko pszczołą i pszczelarzom.  Nikt na boku nie zarobi. A tu się tak nie da. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

Borden jakiś Ty naiwny .

Napisałem wcześniej coś do sprawcy wątku , poczytaj.

Nikt ? Węza opchnięta , zostały  walce z UA - https://lyson.com.pl/weza-pszczela-i-akcesoria/972-walce-grawerowane-reczne-280xo55mm.html

Nikt nie wywalczy złotówki za złą węzę . Dym bez ognia .Przy założeniu że na koło walce + wanienki do wylewu ,  to na samym barterze (walce są na UA  po 3500 , bo to produkcja UA ) jest milion na czysto.Ja już nie mówię o zysku ze sprzedanego sprzętu w UA.  Konkurencja sprzedająca dobrą węzę wydmuchana no bo za taką cenę nikt nie ma walców.  Teraz można moje konto zamknąć.

Trzeba dzisiaj się urodzić aby nie wiedzieć jak w Polsce, i nie tylko , są załatwiane sprawy biznesowe. Nikogo nie krytykuję z producentów bo sam bym tak zrobił.

A resztę sobie domalujcie .

Przy kosztach 10 pln brutto / kg wyrobu , walce zwrócą się po przerobieniu 2,5 ton wosku lub więcej .

P.S. Robinku ja może nie gramotny ale potrząsnę kieszenią i wiem ile w niej mam drobnych . Zobacz prefiks kontaktu firmy  + 38 .Jest to prefiks UA i to z tej firmy walce w moim odnośniku . Co nie znaczy że nie myślisz w dobrym kierunku .Jak będę miał 200 lub jak przejdę na emeryturę to sobie kupię. Na UA choć ktoś zamiaruje dać mi w prezencie . :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dariuszku, mam prośbę byś nie zdrabniał mojego nicku, bo łamiesz regulamin forum. Wyrosłem z pampersów, ale Tobie jak widać to chyba sprawia jakieś trudności. Dlaczego zrobiłeś kretyńskie założenie, że zależy mi na zwrocie kasy za węzę? Dlaczego robisz kretyńskie założenie że nie wiem czyjej produkcji są te linkowane walce? Weź najpierw przeczytaj co piszę ze zrozumieniem, a nie wkładaj mi do głowy swoich myśli. Dla mnie nie są one zbyt wiele warte, ale szanuję ich czerstwe jak bochen razowego chleba chłopskie pochodzenie. Masz jakieś problemy z akceptacją Ukrainy? Opisz to w innym wątku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Węza opchnięta , zostały  walce z UA - https://lyson.com.pl/weza-pszczela-i-akcesoria/972-walce-grawerowane-reczne-280xo55mm.html

Nikt nie wywalczy złotówki za złą węzę . Dym bez ognia .

 

Łysoń węzę wyprzedał, teraz pozbywa się walców do wyrobu węzy, nikt

 

nie wywalczy ani złotówki za złą węzę. 

 

Hmm...... jakby tak literalnie czytać ...

 

- to znaczy, że firma Łysoń wycofuje się z produkcji węzy ?1?  

 

Dym bez ognia. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

 

Dariuszku, mam prośbę byś nie zdrabniał mojego nicku, bo łamiesz regulamin forum

Podaj który łamię.Mi Dariuszku nie przeszkadza , dla mnie to miłe jak ktoś do mnie tak mówi.

 

Dlaczego zrobiłeś kretyńskie założenie, że zależy mi na zwrocie kasy za węzę?

 

Gdzież to wyczytałeś ? Ja napisałem - ,,Nikt nie wywalczy złotówki za złą węzę,, .

Gdzie żeś wyczytał mą niechęć do Ukrainy ?

Czarg - czytaj jak sobie chcesz .

Firma ma zarabiać kasę w ten czy inny sposób . Firmy rodzinne przerabiają wosk w większych ilościach po 4,5 /kg . Przelicz sobie opłacalność takiej imprezy dla takiej dużej firmy .

Ja to rozumiem i wiem jak się dzieje .Poczytaj co napisałem wcześniej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...