Skocz do zawartości
robinhuud

Program poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej - po marszałkowsku

548 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Węza zafałszowana ,choćby w 10% to towar w 100% nie odpowiadający normie .

Czyli do wyrzucenia ,zagrażający zdrowiu  rodziny  pszczelej ,wszelkie inne obliczenia trzeba odrzucić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

To jest normalne rozumowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem dlaczego uważacie że moje rozumowanie jest inne, że węza jest zafałszowana nie ulega wątpliwości. Ale przestańcie się powoływać na nie istniejące normy, a tym bardziej ustalone przez te "obrzydłą komunę". Tak nawiasem mówiąc w tych "przebrzydłych czasach"  na większość wyrobów, produktów , surowców były opracowane i obowiązywały Polski Normy, Branżowe Normy itd i co najdziwniejsze ich przestrzeganie było kontrolowane.  baru, marbet, czarg czy uważacie że  obowiązywanie tych norm zniesiono przez przypadek, czy  jednak ta słuszna , władza zniosła ich obowiązywanie z premedytacją . Dlatego w  przypadku tej feralnej węzy można pisać sobie na przysłowiowy "berdyczów"  i nic nie pomoże  nawet napisanie nie 100 czy 1000 postów , złożenie jednego czy 100 doniesień, bo to jest tak wszystko zorganizowane w przestrzeni publicznej. robinhuud  chylę czoła przed Twoją determinacją, że mimo to  po przeprowadzonych rozmowach z oficjelami  i  wiedzy o ich stosunku do tej sprawy  próbujesz  udowodnić coś co prawnie nie jest do udowodnienia. Obawiam  się żeby na końcu winnym zafałszowania nie był  robinhuud  bo już niejednokrotnie media donosiły  o przypadkach gdzie sprawca, winny stawał się poszkodowany. Dbaj o swoje zdrowie bo ona jest w danej chwili  najważniejsze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

filipie

Z całym szacunkiem. Norma winna być zmodyfikowana a nie odpuszczona. Normy obowiązują na różne produkty. Być może obowiązuje jakaś norma UE i my tego nie wiemy.  Dlatego stara poszła w zapomnienie?

Czy Ty jesteś prawnikiem?

Jeśli tak to tylko w tym kontekście należy to rozpatrywać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jesteś pszczelarzem co nieco obytym z komputerem, to powinieneś bez problemów wyguglować aktualne europejskie, czy polskie normy na miód, wosk i węzę, mleczko pszczele. Chociażby na witrynie PZP, czy Polanki.

Spróbuj, a się przekonasz, że nie wiesz, co produkujesz. Możesz sobie tylko kupić za parę złotych nieobowiązujące starocie w Muzeum PN.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert
Gość marbert

To nic nie znaczy. Tu trzeba by prawnika obeznanego w przepisach UE. Tam gdzieś jedno zdanie, może przeświadczyć o wszystkim. Mogę się mylić, tak tylko rozmyślam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hurra!!!

Znalazłem polską normę na węzę!!! :D :D :D

http://m.upbz.net/detail.aspx?key=63454149

Jacy pszczelarze, taka norma :( .

 

-------------------------

Rodacy szukają. Dziś ogłoszenie i ponad 1300 wyświetleń. Nasze forum się nie umywa. Pozdrowienia dla Pani Ludmiły.

http://agronovator.pl/gds/gr_517/realizaciya-voshchini-id100023.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Ja szukam odpowiedzi, bom głupi jako ja. Tematem zainteresowałem Panią Europoseł.Czekam na interpretację przepisów UE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla uzupełnienia jeśli  ogłaszający przetarg przyjął, że podstawą do oceny jakości węzy mają być wymagania  z nieobowiązującej normy, to tu nie ma nic  do kwestionowania. Aby kwestionować jakość dostarczonej węzy  trzeba wykazać na podstawie  badań w jakich parametrach  ta węza nie odpowiada  wymaganiom normy  normy określonej w warunkach przetargu. To powinno być pierwsze podstawowe badanie które by odpowiedziało na pytanie czy węza dostarczona jest zgodnie z warunkami przetargu czy nie. . Próbowałem znaleźć  parametry fizykochemiczne parafiny i jak one mogły by wpłynąć na wynik badań węzy. To co udało mi znaleźć to parafina twarda ma temperaturę topnienia 60âC,, liczba kwasowa  20-35, liczba zmydlania 110-145, liczba kwasowa  nie udało mi się znaleźć konkretnych danych w jednej publikacji 35 w drugiej około 100. I tu może być problem parametry parafiny nie różnią się znacząco od parametrów określonych w normie przyjętej do przetargu, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

baru, marbet, czarg czy uważacie że  obowiązywanie tych norm zniesiono przez przypadek, czy  jednak ta słuszna , władza zniosła ich obowiązywanie z premedytacją 

 a wcześniej bystrze zauważył, że Robinhuud ma wielu doradców.

 

Masz Kolego rację Polską Normę na węzę dziwnym trafem zniesiono 1 sierpnia 2018 r.

 
"PN-R-78894:1997 - wersja polska
Norma wycofana
(...)
Informacje dodatkowe

Numer normy PN-R-78894:1997 - wersja polska Tytuł Węza

Data publikacji 28-10-1997

Data wycofania 01-08-2018

Liczba stron 4, Grupa cenowa B, Sektor SRZ, Sektor Żywności, Rolnictwa i Leśnictwa

Organ Techniczny KT 90, Uprawy Roli i Ogrodnictwa ICS 65.140

Węza
Zakres
Określono wymagania organoleptyczne, fizyczne i chemiczne węzy pszczelej i trutowej w formie arkusza z wosku pszczelego. Ustalono wymagania dotyczące pakowania, przechowywania, transportu oraz badania"

http://sklep.pkn.pl/pn-r-78894-1997p.html

 

Przetarg na dostawę węzy RZP Wielkopolski Północnej w Chodzieży ogłosił 24 września 2018 r. w warunkach zapisał:

"Zamawiający wymaga :

a. Dostawy węzy pszczelej wielkopolskiej zgodnej z Polską Normą PN-R78894."

str 5.

http://www.pszczolywzp.pl/attachments/article/159/Og%C5%82oszenie%20o%20przetargu%2024.09.2018.pdf

 

To znaczy, że powołując się na wycofaną normę wadliwie sformułował warunki przetargowe.

Ktoś z Urzędu Marszałkowskiego chyba sprawdzał poprawność warunków przetargu.

Czy to stanowi naruszenie prawa? (szukam odp. przepisów)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś potrafi to rozszyfrować? Obowiązują nas/nie obowiązują (niepotrzebne skreślić) następujące normy /pszczelarstwo nie poddaje się normalizacji i róbta, mieszajta i jedzta co chceta.  

http://www.narzedziownie.pl/?t=k&i=837&n=25654

Pszczelarstwo:

¡PN-92/R-78880 Ule

¡PN-A-77627:1996 Koncentrat propolisu

¡PN-R-78880:1992 Ule

¡PN-R-78890:1996 Wosk pszczeli

¡PN-R-78891:1996 Propolis. kit pszczeli

¡PN-R-78892:1996 Świeże mleczko pszczele

¡PN-R-78893:1996 Obnóża pyłkowe

¡PN-R-78894:1997 Węza

 

Odnośnie węzy 10 lat tamu w Olsztynie zabrakło 3 x 300 zł by zbadać węzę pod kątem zafałszowań wosku. Że też nie było nikomu wstyd opublikować taką pracę "naukową"âŚ

 

Stwierdzone przebarwienia węzy ze Spółdzielni Pszczelarskiej Apis oraz

wyprodukowanej przez PPHU Tomasz Łysoń sugerowały konieczność pod

dania wosku użytego do jej produkcji badaniom chemicznym. Badań jednak

nie przeprowadzono ze względu na brak środków finansowych. Może to być

istotne zalecenie w kontekście opinii pszczelarzy, którzy zarzucali producen-

tom dodawanie do węzy parafiny w 50%, tłumacząc tym wysoką śmiertelność

czerwia (GARCZARCZYK 2006). Str. 31-32 dokumentu.

 

http://wmbc.olsztyn.pl/Content/1416/biuletynnaukowy29.pdf

 

Minęło 10 lat i w kwestii parafiny jesteśmy dalej bezradni jak dzieci, albo dowolnie rozprowadzani przez producentów i posłusznych im polityków. Czy nikt w naszym apikraju nie myśli? Czy nasz kraj spełnia jakieś cywilizacyjne normy, czy też spełnia, ale nieaktualne? Dlaczego utrzymując urzędasów ze swych podatków jeszcze muszę płacić im za wiedzę o nieaktualnych normach?

Może o to spytać europosła Siekierskiego, jeżeli w kraju nie ma kogo?

25642013776348407876.jpg

16054472562499924678.jpg

 

Mimo wszystko są powody do dumy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i gniady w stajni sąsiada zarżał ze śmiechu. Co, w mieście nie mam sąsiada który ma konia? Mam, sąsiad ma również pszczoły które dwa lata przetrwały w dziupli lipy... Czy przeżyją tę zimę? 

  Ale ad rem. 

 Skoro jest norma z roku 1996 tzn że JEST. Skoro jej nikt nie aktualizował tzn. że jest obowiązującą jak wiele innych aktów prawnych i normatywnych /choćby Konstytucja/. Przecież to jest norma już nowej NAJJAŚNIEJSZEJ a w wielu przypadkach przywoływane jest prawo z czasów cesarza Franca Jozefa!!!

 Uważam, że na łamach portalu NALEŻAŁOBY OPUBLIKOWAĆ TEKST OWYCH NORM, by obwieścić wszem i wobec że JEST NORMA KTÓRĄ NALEŻY PRZESTRZEGAĆ!!!  Ci bardziej awangardowi mogliby numer wypisać na koszulkach....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 kol.  czarg  chyba wyraźnie  wyżej napisał kiedy norma na węzę została  wycofana z obiegu prawnego, co nie oznacza że  umawiające się strony w obrocie  nie mogą się posługiwać  wymaganiami jakie ona określa i tu tak ustalono.  Dlaczego  taki warunek zastosowano, a nie np.  że węza ma być wyprodukowana z czystego wosku można się domyślać, ale czy  wszyscy uczestnicy przetargu byli świadomi określenia skutków takiego warunków i na to  pytanie nie dał bym twierdzącej odpowiedzi ( czytając relacje kol  robinhuuda  z wizyty w  UM)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwróćcie uwagę, że w ciemnym zaułku "pszczelarstwo" nie ma w ogóle czegoś takiego jak norma na miód. Zamiast krótko pisać: miód zgodny z PN, trzeba wypisywać na etykietach te dyrdymałki o podziale globu na UE i na nie UE. Na węzie też to by się pewnie sprawdziło: mieszanina wosków podzodzących z ula i  nie pochodzących od pszczół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę takiej podpowiedzi - ukierunkowania. Szukajcie normy na wosk pszczeli. W normie na węzę w punkcie pierwszym jest zapisane, że ma być wykonana z wosku pszczelego I klasy. Wosk pierwszej klasy jest to wosk bez dodatków obcych!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę takiej podpowiedzi - ukierunkowania. Szukajcie normy na wosk pszczeli. W normie na węzę w punkcie pierwszym jest zapisane, że ma być wykonana z wosku pszczelego I klasy. Wosk pierwszej klasy jest to wosk bez dodatków obcych!!!!

Super jesteście! dzięki Wam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ani norma na miód ani norma na węzę nie jest wycofana, można się nimi posługiwać w obrocie handlowym jako dodatkowym parametrem towaru. W przypadku miodu obowiązuje rozporządzenir MR które jest aktem delegowanym ( tak się to chyba nazywa?) z rozporządzenia UE.

Kolega Filip widzę, że stara się zniechęcić do drążenia tematu tak jak by bardziej mu zależało na producentach tej węzy niż na pszczelarzach. Pszczelarzach, którzy po zastosowaniu tej węzy o ile ona jest podejrzanej jakości, mogą stracić rodziny pszczelej. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczmy, co na papranie w Polsce wosku "ulepszaczami" Europa. Już dwa razy ją zacytowałem, ale czas pokazać eurodokument napisany pismem obrazkowym w całości. Miejmy nadzieję, że Europa będzie konsekwentna i że popaprana węza nie zasmrodzi losu europszczół poza Polską. Ciekawe, czy w wielkopolskim wielkopańskim podarunku mamy jakąś wezę cofniętą na jakiejś unijnej umownej granicy? Czy my jesteśmy apiśmierdzielami UE? Co symbolizuje ta świnia.

 

87359134185351514253.jpg

50143853315442603923.jpg

60455086850329367537.jpg

53934108972846513724.jpg

17029216092527580107.jpg

 

cdn.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 Skoro jest norma z roku 1996 tzn że JEST. Skoro jej nikt nie aktualizował tzn. że jest obowiązującą jak wiele innych aktów prawnych i normatywnych /choćby Konstytucja/. Przecież to jest norma już nowej NAJJAŚNIEJSZEJ a w wielu przypadkach przywoływane jest prawo z czasów cesarza Franca Jozefa!!!

 Uważam, że na łamach portalu NALEŻAŁOBY OPUBLIKOWAĆ TEKST OWYCH NORM, by obwieścić wszem i wobec że JEST NORMA KTÓRĄ NALEŻY PRZESTRZEGAĆ!!!  Ci bardziej awangardowi mogliby numer wypisać na koszulkach....

 

W poprzednim poście cytowałem zapis ze strony Polskiego Komitetu Normalizacyjnego gdzie w zakładce dot. normy na węzę wyraźnie zapisano:

PN-R-78894:1997 - wersja polska    -  Norma wycofana            Data wycofania - 01-08-2018

Zakupiłem tę normę (dla własnej wiadomości i do porównania z tym co zawarto w warunkach umowy) ale jeszcze jej fizycznie nie mam.

Zanim klepnąłem zakup na stronie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego musiałem podpisać nast. oświadczenie:

.

"Zgodnie z art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji (Dz. U. Nr 169 poz. 1386), Polskie Normy są chronione prawem autorskim jak utwory literackie, a autorskie prawa majątkowe do nich przysługują Polskiemu Komitetowi Normalizacyjnemu. Naruszenie praw PKN jest przestępstwem i podlega postępowaniu karnemu w myśl ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Polski Komitet Normalizacyjny prowadzi sprzedaż PN oraz innych wydawnictw normalizacyjnych w formie papierowej i elektronicznej. Użytkownik ma prawo do korzystania z zakupionych publikacji tylko na własny użytek, a w przypadku elektronicznej wersji na tylu stanowiskach, ile zostało podanych w zamówieniu. W przypadku zakupu dowolnej wersji elektronicznej zezwala się na wykonanie jednej papierowej kopii do własnego użytku. Wszelkie inne wykorzystanie (reprodukowanie, przesyłanie wynajem, dzierżawienie, odsprzedaż) całości lub fragmentów publikacji PKN jest zabronione lub wymaga specjalnego zezwolenia PKN. Kupujący zobowiązuje się zapewnić środki bezpieczeństwa uniemożliwiające osobom trzecim dostęp do publikacji ..."

 

Tak, więc Twój apel Ateno: "NALEŻAŁOBY OPUBLIKOWAĆ TEKST OWYCH NORM" pozostanie głosem wołającego na pustyni, takie prawo, dla mnie też to trochę dziwne.

 

Opinię Kol. Ateny poparł Kol. filip: "wycofana z obiegu prawnego, co nie oznacza że  umawiające się strony w obrocie  nie mogą się posługiwać  wymaganiami jakie ona określa i tu tak ustalono" i Kol. adamski: "Ani norma na miód ani norma na węzę nie jest wycofana, można się nimi posługiwać w obrocie handlowym jako dodatkowym parametrem towaru"

 

Przyjmuję na chwilę Wasz punkt widzenia, że obie strony mogą się posługiwać normą niezależnie od tego czy jest ona wycofana i czy obowiązuje. Co zatem pozostaje? Należałoby wykonać badanie próbek nie wg normy badawczej jaką posłużono się w Instytucie w Puławach (por. wpis #7 zawartość n-alkanów), ale zlecić badanie na zachowanie parametrów określonych w umowie takich jak:

Temperatura topnienia - Od 62 do 64; Liczba kwasowa, mg KOH/g- Od 17,0 do 21,0; Liczba zamydlenia, mg KOH/g - Od 87,0 do 101,0;

Liczba jodowa, gI2/100g - Od 7,0 do 11,0

Ewentualnie wcześniej wystosować do Puław zapytanie czy ich wynik badania próbki: Łączna zawartość n-alkanów g/100g - 13,1

można w jakikolwiek sposób odnieść do parametrów z umowy (pytam w tej chwili o to też swoje źródło informacji chemicznej)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznaję, skĄplikowana jest nasza rzeczywistość prawna... Dom wariatów to delikatnie powiedziane. Co prawda Młynarski śpiewał że "przyjdzie walec i wyrówna'' ale kto doczeka?  Mój znajomy, ksiądz tak mawiał; "my chyba nie ale może nasze dzieci"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki czargu za konstruktywne wsparcie, ten kierunek myslenia jest mi bardzo bliski.

Opowiem Ci kolego przysłowie niedźwiedzie w wydaniu nowym

Prawdziwych przyjaciół poznajemy w klubie garnizonowym

Wygląda na to, że Jerzy Wilde publikując obszerne fragmenty PN (str 30), jeżeli nie miał specjalnej zgody - jest przestępcą. A takim ręki się nie podaje.

http://wmbc.olsztyn.pl/Content/1416/biuletynnaukowy29.pdf

Wydaje się to wszystko genialnym wynalazkiem. Prawo drogowe też powinno być objęte prawami autorskimi. Również Konstytucja, by biedota jej nie czytała. Jest to tak głupie i smutne, że aż gacie człowiekowi opadają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tę normę w formie fizycznej i dlatego piszę o tym, że sedno sprawy leży nie w normie na węzę tylko w parametrach jakie ma mieć wosk klas pierwszej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...