Skocz do zawartości
robinhuud

Program poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej - po marszałkowsku

548 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

W Wielkopolsce powiało pszczołom higieną. Marszałek postanowił wysupłać ze swej szkatuły parę społecznych dukatów na pszczoły poprzez WFOŚiGW. W tym celu w Chodzieży (matecznik byłego skarbnika PZP) wykiełkowała idea zaopatrzenia jeszcze przed Ciechocinkiem pszczelarzy w darmową dla nich węzę w ilości około 5-6 arkuszy na rodzinę pszczelą. Szybciorem w Chodzieży w ideę wciągnięto Konin, Poznań, Kalisz i Leszno. Szybciorem ogłoszono przetarg 24 września,  3-go października otworzono koperty z ofertami i 25 października węza znalazła się w magazynach WZP/RZP.

 

http://www.pszczolywzp.pl/index.php

 

http://www.pszczolywzp.pl/index.php/2-uncategorised/159-ogloszenie-o-przetargu-3

Pszczelarzom takim jak ja - niezrzeszonym, WZP Poznań dał tydzień (od 3 do 10 października) na dostarczenie do biura WZP zaświadczenia od lekarza wet o iloci leczonych rodzin pszczelich, a dla posiadaczy ponad 80 rodzin - dodatkowego zaświadczenia z Urzędu Skarbowego. To pewnie dlatego, żeby dać coś do zrozumienia niezrzeszonym kto tu rozdaje pszczelarskie karty i gdzie w Wielkopolsce stoją konfiturki. Węzę szybciorem rozdano szczęśliwym pszczelarzom. A ci cholerni malkontenci zamiast marszałka całować po rączkach, zaczęli zadawać głupie pytania. Przykładowo takie: skąd się nagle znalazła na rynku tak duża ilość deficytowego wosku (ponad 36 ton) i dlaczego nikt rozdając im węzę nie chce ich wosku? Może producenci kupili potrzebny wosk na tablicy.pl, sprzedaj.pl, GMX czy czymś takim, gdzie niepodzielnie panuje tani wosk z Ukrainy? (Borysław, cerezyna - patrz strona 23 przedwojennego opracowania :D ) Od pszczelarzy skasowano po symbolicznej złotówce za obsługę, a od niezrzeszonych (o ile tacy byli) po 40 zeta.

Wielu myślących pszczelarzy boi się wkładać darowaną węzę do ula, bo nie do końca ufają tym, którzy wygrali konkurs ofert: Łysoniowi i toruńskiej Pasiece (Roztoczański odpadł w przetargu).

Wielu widzi w całej tej akcji ideę oczyszczenia magazynów z trefnego (?) wosku rączkami i pieniążkami "charytatywnymi".

Inni mówią, że Pan Marszałek ma gdzieś pszczoły, nie lubi ruskich i że chce dać Ukraińcom zarobić na naboje.

Kilku pszczelarzy zrzuciło się po 5 dyszek i wysłali próbkę do Puław do badania. Wyszło, że partia węzy od Łysonia ma przekroczoną ilość parafiny świadczącą o zafałszowaniu wosku. Ja ze swej strony po tym sygnale (klub robinhuuda? :D - już nie jestem sam! ) zabezpieczyłem fabrycznie zapakowane kartony Łysonia i Pasieki jako ewentualne kontrpróbki. W poniedziałek zwrócę się oficjalnie z zapytaniem w tej sprawie do Wojewódzkiego Lekarza Werynarii i do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Przyjmując, że do maszyny przemysłowej wsad wynosi około 700 kg wosku, mówimy o około 45 próbkach z poszczególnych partii produkcyjnych (zakładając, że wezę wyprodukowano tak szybko w Polsce). Żeby mieć obiektywny obraz całości, należałoby na badanie przeznaczyć 45 x 300 zł, a na to mnie nie stać. Jutro zrobię coś, co leży w moich możliwościach - wyślę do Puław drugą próbkę z węzą Pasieki. Mądrzy ludzie podpowiedzieli mi, żebym nie brał całości problemu na własną klatę, a wymusił powołanie w tej sprawie jakiejś kompetentnej komisji, która bardziej wiarygodnie niż ja zabezpieczy próbki do badań. O ile uzna to za celowe i możliwe wobec faktu, że węza bardzo szybko znalazła się u pszczelarzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robinhuud napisał: "Wielu myślących pszczelarzy boi się wkładać darowaną węzę do ula, bo nie do końca ufają tym, którzy wygrali konkurs ofert:..."

 

I właśnie dlatego na jednym z portali pszczelarskich znalazła się owa węza w sprzedaży. Rzekomo z nadwyżki. Aha. Jedzie mi tu czołg? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakaś niekonsekwencja w całości władzy. Marszałek, WFOŚIGW (min. Środowiska?) i WZP/RZP robią dopłatę bezposrednią do ula, czyli coś , co nie mieści się  urzędnikom w głowie w minrolu i KOWR.

Jako  pszczelarz zapylam środowisko i domagam się jasnego i logicznego kierowania branżą! :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Już tą węzę wysłano na badania. Informacja od kolegi z innego forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pszczelarzom, którym nie pasuje jakoś węzy pszczelej niech ostentacyjnie ją zwrócą od kogo dostali. Narobić szumu medialnego. Tylko nie strzelać sobie w kolano. Proszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Czyli śmieci nie węza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I w związku z niespełnionymi wymogami co do jakosci węzy pszczelej WFOSiGW winen zerwać umowę a kosztami obciążyć Związki pszczelarskie. Ale była by jazda.

 

Parę lat wstecz. Jeden pszczelarz chciał wygrać z dużą firmą na literę Ł i o mały włos by mu chałupę zlicytowali.

Napiszę brutalnie. I będzie tak jak w filmie, który daro wpuścił na nasze forum o pieskach. Pamietacie?

 

Kto ugryzie?

 

Przepraszam. Dalej bez komentarza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiktor Widera w grobie by się przewrócił, gdyby się dowiedział co dziś oznacza w Poznaniu i nie tylko pojęcie "weza wielkopolska" i komu to zawdzięczamy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robinhuud napisał: "Ja ze swej strony po tym sygnale (klub robinhuuda? :D - już nie jestem sam! )"

 

Tylko pogratulować wypada. Polankowy ten klub?

Jaki by on nie był, widać że działa. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

 

jokaz

  • default_large.png

  • Użytkownik

301 postów

  • LokalizacjaWałbrzych

Napisano dziś, 14:55

I w związku z niespełnionymi wymogami co do jakosci węzy pszczelej WFOSiGW winen zerwać umowę a kosztami obciążyć Związki pszczelarskie. Ale była by jazda. 

 

 

Tak należy natychmiast zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wojciech_p

Likwidacja konta na forum w związku z trwającym hejtem i brakiem reakcji ze strony administracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co opublikowałem, to wynik z próbki węzy Łysonia rozdawanej w WZP Poznań. Ja mam karton oryginalnie opakowany też Łysonia, prawdopodobnie z innej partii (będę wiedział). Drugi nienaruszony karton fabryczny zawiera węzę z toruńskiej Pasieki. To by była trzecia partia produkcyjna na jak sądzę około 45 (36 224 kg węzy). Jestem ciekaw, czy takie coś (3/45 = 6,7%) spełnia wymogi kontroli wyrywkowej. Wydaje mi się, że tak i możemy pomarzyć o tak gęstym sicie kontroli węzy z Ukrainy na granicach. Ja jutro jak napisałem zgłaszam sprawę do WLW i niech on dalej podejmuje decyzje. Węza to pieluchy pszczelich dzieci, więc nie może powiedzieć, że problem go nie dotyczy. Bedę wdzięczny za konstruktywne podpowiedzi proceduralne, ale myslę, że nie powtórzę frycowego, które zapłaciłem przy banderolowanym miodku z Domu Pszczelarza.

 

Tymczasem czekając na Godota:

Po konsultacji naukowej przygotowuję eksperyment domowego chemika. Wykonam powolną sedymentację roztopionego wosku w polu grawitacyjnym Ziemi  wewnątrz mego piekarnika, przy bardzo powolnym procesie krzepnięcia :D . Trzy próbki wosku: węza Pasieka, węza Łysoń i mój tegoroczny wosk z topiarki słonecznej (po około 50 g). Czekam na probówki (jutro dostanę), pokażę wynik na zdjęciach (ewentualne rozwarstwienie). Ciekawe, czy taka amatorska metoda do czegoś prowadzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wojciech_p

Likwidacja konta na forum w związku z trwającym hejtem i brakiem reakcji ze strony administracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A "podejrzenie popełnienia przestępstwa" ?

Złodziei uli też mamy sami na posterunek przyprowadzać ?.

Naiwne ? naiwne :(

Mała szkodliwość czynu :mellow: , ja "wtopiłem" 2000 zł .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

 

Jest paru, którzy mi ufają, że będę wiedział co z tym zrobić:

Jak z kumafosem ?  Podobno z Panem JJ składałeś doniesienie . Informuję Ciebie że nikomu włos z głowy nie spadł.

To po to ludzie zrzeszają się aby z fimą L wygrywać swoje sprawy a nie aby zrzeszenia razem z firmą  r.. ły ich bezczelnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak z kumafosem ?  Podobno z Panem JJ składałeś doniesienie . Informuję Ciebie że nikomu włos z głowy nie spadł.

To po to ludzie zrzeszają się aby z fimą L wygrywać swoje sprawy a nie aby zrzeszenia razem z firmą  r.. ły ich bezczelnie.

Szanowny kolego. Zamiast zadawać niezbyt mądre pytania, może by kolega sam spróbował , jak działają u nas organy ścigania. Wiele dokumentów jakie są do tego potrzebne, są opublikowane na tym forum, a jeśli by to było mało, można dostarczyć więcej. Są też ludzie , którzy dokładnie wiedzą , gdyż nawet informują, jak najlepiej to zrobić, w więc że "na piśmie", jak zabezpieczyć kontr próby itd itp. Wtedy miał by kolega własne doświadczenia i jemu można było by zadawać pytania typu, "no i co ? Podobno doniosłeś i nikomu włos z głowy nie spadł " ???

Zawsze lepiej być takim , który wie co i jak , ale z tej wiedzy nie korzysta, chce tylko aby inni nastawiali karku, po którym zawsze ktoś może im przejechać. 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wojciech_p

Likwidacja konta na forum w związku z trwającym hejtem i brakiem reakcji ze strony administracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarząd PZP przecież już wie, na wynikach badań podpisany jest Vprezydent PZP Zbigniew Kołtowski. Co zrobi z posiadaną wiedzą, czy zarząd PZP podejmie temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarząd PZP przecież już wie, na wynikach badań podpisany jest Vprezydent PZP Zbigniew Kołtowski. Co zrobi z posiadaną wiedzą, czy zarząd PZP podejmie temat?

  Owszem zarząd wie ale nie było OFICJALNEGO ZGŁOSZENIA...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czegoś tu za cholerę nie rozumiem , jesteś członkiem  PZP to dlaczego Ty chcesz aby Polanka za was odwalała robotę . Mogę się założyć że jeśli założycie forum to Robin was na pewno odwiedzi coś napisze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...