Skocz do zawartości
jjb

Linia Dobra, doświadczenia

Rekomendowane odpowiedzi

Kopiuję tutaj kawałek postu kolegi Baru, aby to nie wylądowało w innym tematycznie wątku.

 

==============================================================

Właśnie wczoraj rozmawiałem z kolegą że są hodowcy którzy sprzedają matki (szare ;) ) ,których córki i wnuczki mają takie same cechy .

Takie matki kupie i takie chcę ,przewidywalne i o cechach mnie zadowalających .

Co do "dobrej" z Dobrej ,to mam bardzo negatywne opinie .8 matek  nie wiele, ale mają jednakowe cechy :mellow: .

Zmieniono nawet chyba narrację  zamiast spokojna to "broniąca gniazda " ;) .Co do spadzi to jej nie było to się nie wypowiem .

Od Bartnika przynajmniej spokojne , choć czerwią od deski do deski jak te sławne Backwasty ;) .

Żadna nie jest tą Dobrą z przed 20 lat .

Najlepszy numer to taki ,że po reproduktorce wychodziły żółtawe matki :D  .

===============================================================

Ja nie zauważyłem u Dobrej agresji, pszczoły są łagodne. Dosyć mocno kitują. W ulu czysto. Dobrze bronią gniazda. Nie tworzą silnych rodzin - ja je mam w Optimalu i trzy korpusy to dla nich właściwie bardzo obszerny ul. Czerwi ładnie, za porządkiem. 

Pamiętam, że Pytla pisała coś o Dobrej w porównaniu do Kortówki, ale to było dawno. Ma ktoś jakoweś świeże obserwacje?

Pytam dlatego, że są opisy linii dostępne, ale brakuje pewnego monitoringu, jak jest teraz, jak to wygląda w danej okolicy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A od kogo masz tą Dobrą ?

Niestety, to nie od hodowcy, po prostu z pszczołami niejako z rejonu endemicznego. Tam tylko Dobra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 z rejonu endemicznego. Tam tylko Dobra.

 

 

To ,to długo jeszcze będzie pobożne życzenie .Za dużo mają pomieszane żeby tak szybko "wydobrzeć "

Ale tendencja podobno jest .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ,to długo jeszcze będzie pobożne życzenie .Za dużo mają pomieszane żeby tak szybko "wydobrzeć "

Ale tendencja podobno jest .

To co mi się podoba, to kitowanie. Kit bardzo aromatyczny. Powiedziałbym, gatunkowy.  Inne tak nie potrafią....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kitowanie. Kit bardzo aromatyczny. Powiedziałbym, gatunkowy.  Inne tak nie potrafią....

 

Ciekawe jaka pszczoła ma "kitowanie " w opisie bo sobie nie przypominam w opisach Polskich linii -ras   ;)

Dobra to była Dobra ,trochę kulała na wiosnę ale Ojcu to nie przeszkadzało bo wiosnę traktował jako  rozwój , lipa i spadź to były pożytki towarowe .

O bronieniu gniazda nie było mowy ;) po prostu była łagodna ale pilnowała swego ,a teraz pilnuje jeszcze i obcego :mellow:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...