Skocz do zawartości
Mlody

Otwarte komórki czerwiu w formie poczwarki.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zaobserwowałem w jednym swoim ulu otwarte pojedyncze komórki czerwiu. Ten czerw jest juz w formie poczwarki, pszczoła w komórce jest jeszcze biała ale juz ma zabrązowione oczy. Postaś tej poczwarki w komórce jest normalna- tzn widze oczy głowę i odnóża. Zakładam że jeśli pszczoły odsklepiaja te pojedyncze komórki to coś jest z tym czerwiem nie tak.

Generalnie w tym ulu nie ma jakiejś oszałamiajacej ilości pszczół. Czy to moze byc jakaś choroba czerwiu?

Prosze o radę

Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obziębiony czerw - nie wiem skąd jesteś bo u nas raczej ciepło. Ciężko wskazać przyczynę bez danych - zdjęć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obziębiony czerw - nie wiem skąd jesteś bo u nas raczej ciepło. Ciężko wskazać przyczynę bez danych - zdjęć.

jestem z okolic Krakowa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Wojciech_p

Sprawdź poziom porażenia warrozą. Wszystko wskazuje że Twoje pszczoły próbują radzić sobie same.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem z okolic Krakowa. 

To jakaś linia AGT, czy raczej przypadkowe pszczoły? Komórki na standardowej węzie, czy mniejsze? Próbowałeś wyciągnąć poczwarkę i obejrzeć dokładnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak reszta w porządku to może barciak mniejszy .Jeżeli komórki sąsiadują z sobą w linii to raczej on  .

Waroza to odsklepione poczwarki,pszczoły w późniejszym stadium rozwoju .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak reszta w porządku to może barciak mniejszy .Jeżeli komórki sąsiadują z sobą w linii to raczej on  .

Waroza to odsklepione poczwarki,pszczoły w późniejszym stadium rozwoju .

;)

barciak mniejszy w linii, w zasklepie się zdarza,  wcześniej komórki są odciągane ku górze, jednak też raczej zasklepiane.

Szukajmy dalej, nic na tacy   B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wyjmowałem tych poczwarek.... ale obejrze je nastepnym razem jeśli będe w pasiece.

Tak na standardowej węzie są te pszczółki. Pszczoła to jest Kaukaska ale nie wiem jaka to linia.

hmm w zasadzie nie zwróciłem uwagi czy one były w jednej linji. Były obok siebie ale nie komórka obok komórki.

Na warroze je mocno leczyłem jesienia więc zdziwiłbym sie ze to może byc mocne porazenie warroza.

 

Przy najblizszej wizycie obejrze te poczwarki, ale pamietam ze jesienią zeszłego roku juz to zauważyłem..... więc sprawa nie jest kwestia tego sezonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

więc sprawa nie jest kwestia tego sezonu.

Może być kwestią przechowywania ramek .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie po prostu albo za ciasno ramki ,albo za słaby przeciąg ,(zimno) .Jeżeli nie jestes pewny to przed podaniem do ula zastosuj odymianie siarką .

Wcześniej do ciepłego pomieszczenia żeby jaja sie zaczeły rozwijać i potem dymek.

Poczytaj zreztą o przechowywaniu ramek ,rozwoju motylicy .Dojdziesz do tego co jest nie tak .

To Forum ,Ambrozja lub wujek Google . Lub tel .Do przyjaciela ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozliwe ze ramki sa za ciasno ustawione i czerw trutowy nie są w stanie zasklepic bo im brakuje miejsca. jest to bardzo prawdopodobne....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...