Skocz do zawartości
Atena

Wieści z San Escobar

712 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Ateno, czego to są owoce?

Trochę popaprany wpis.... Tak owocuje figa ale zdjęcie jest z ubiegłego roku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trochę popaprany wpis.... Tak owocuje figa ale zdjęcie jest z ubiegłego roku.

W Cieszynie przy rynku były onegdaj figi... nie wiem, czy owocowały. Nie pamiętam czy mieliśmy wtedy stosunki... oczywiscie dyplomatyczne... z San Escobar.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Na San Escobar rosną rośliny o tak ciekawych owocach. Miejscowi nazywali je jakoś dziwnie... Może ktoś z bywalców portalu zna ich nazwę

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A kto był tłumaczem u min. Waszczykowskiego, w trakcie jego rozmowy z przedstawicielem San Escobar?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość marbert

Gdyby wymieniona niewiasta tłumaczyła z mandzurskiego to mógł bym uwierzyć ale z rosyjskiego? Tym bardziej iż rzeczeni rosyjski w szkole mięli.

Pan Minister w San Escobar rozmawiał we własnym sobie tylko znanym języku. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dyskusja o produkcji/dystrybucji węzy przybiera na sile. Padają różne argumenty, różne materiały do jej produkcji... 

Wiadomość od sołtysa z San Escobar.

Firma Acacia Co podjęła produkcję węzy zastępczej z kwasiaka. Twierdzą że jedyną wadą tego materiału jest to iż ule będą znacznie cięższe...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzwonił sołtys z San Escobar, pytał czy Biedroń to rodzaj męski od biedronki? Są jacyś bieglejsi filologowie? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wszystkim sołtyskom i  sołtysom od San Escobar po Terespol wszystkiego najlepszego.

Doceniajmy sołtysów jako że od nich często zależą pożytki pszczelarzy....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pogadałem  ostatnio z Jóźkiem Meliną, sołtysem a jednocześnie pszczelarzem z San Escobar.  Dziwił się naszym głównym problemom w pszczelarstwie. Według jego wiedzy, zaczerpniętych naszych z portali pszczelarskich, są to neo... i dopłaty. Cóż, odpowiedziałem filozoficznie, że co kraj to obyczaje...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość marbert

Tylko że w San Escobar może są obyczaje. 

A u nas ich brak.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U  Leszka Stępnia w jednym ulu jest więcej pszczół, aniżeli w tej całej pasiece....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pieprzenie o kwiatkach ,roślinkach ,ptaszkach i powtarzanie tego na dwóch filmach wielokrotnie podchodzi pod delikatnego Alzheimera ,szkoda bo młody chłop jeszcze. 3 ludzi w wieku do 40 lat przy takiej pasiece i 4 dorywczo w sezonie .Dwa miodobrania w dobrym sezonie i w niektóre sezony brak miodku i żeby pasieka była jako tako przypilnowana od warrozy i z pszczołą środkoweuropejską oraz własna hodowla matek  w innym wypadku to opowieści tylko ,a z tego co wiem ten Pan handluje wszystkimi gatunkami miodków od rzepaku po wrzos,a rączki nie spracowane więc....?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oglądając z wypiekami zazdrości na twarzy film myślę sobie - pasieka wzorowo prowadzona pod nieosiągalną koncepcję KPWP:  dopłaty do ula. Lublin 3 nr rej. NKE01WK (Kętrzyn) na ugiętych (inwertem?, beczkami z miodem?) resorach i puste ule na ugorze herbicydowym. Taka pasieka usprawiedliwia dowolną skalę sprzedaży bezcłowego kontyngentu miodu wg koncepcji RHD, czy SB. Mając taką pasiekę nie trzeba prowadzić miodobrania, bo jest ono niepotrzebne i odciąga pszczelarza od marketingu. Nieliczne kwiaty leśne (paproci?) są przepylone i wyssane, a miód odmianowy niedopylony. Brakuje tylko dominanty - barci zawieszonych nad tymi ulami na pniach. Gratulacje dla nadzoru weterynaryjnego i organizacji, w której pszczelarz płaci ulowe. W razie zgnilca będzie co palić. Nie nadążam za takim poczuciem humoru. Gdyby pszczoła miała kręgosłup można by zgłosić gdzie trzeba znęcanie się nad zwierzętami. Czy może 200 m dalej stoi taka sama pasieka innego pszczelarza? Pokazane ule nie nadają się do wędrówki, a więc to pasieka stacjonarna późną wiosną!!!  (kwitna bzy)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy to ten sam Bartnik Mazurski?

Tu lokalna władza jakby zachwycona, nawet ksiądz pokropił...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kiedyś jak było wiadomo, że nie wiadomo GDZIE, to był jeden uniwersalny adres; PISZ PAN NA BERDYCZÓW. Czasy się zmieniły, priorytety również i oto widzę że coraz więcej piszących, swe troski i przemyślenia kieruje na SAN ESCOBAR... 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość marbert

Bardzo Kolegę przepraszam. Ale tak mi ten bartnik mazurski właśnie do krainy SAN ESCOBAR...  pasuje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bardzo Kolegę przepraszam. Ale tak mi ten bartnik mazurski właśnie do krainy SAN ESCOBAR...  pasuje.

Za co przepraszasz? San Escobar to najbardziej stabilny kraj na  świecie. 

Dziś mamy, u nas,  raczej wskrzeszenie Rzeczpospolitej Babińskiej.  Pszonka i Koszowski rozdają stanowiska...  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Widzę że Panowie nie macie pojęcia o warunkach pożytkowych w rejonie nadgranicznym z tzw. obwodem kaliningradzkim, ani o gospodarce w ulach PP. Pucerów. Zobaczcie sobie w Google map takich pasiek wzdłuż granicy jest tam trochę, oprócz rzepaku głównym pożytkiem są tam lasy lipowe pamiętające jeszcze czasy Bismarcka, ciągną się kilometrami w pasie nadgranicznym po ruskiej stronie (setki, a raczej tysiące ha).

(Drzewa osłaniają linię kolejową i rampy przeładunkowe przygotowane do transportu ruskiego wojska i sprzętu na południe i zachód).

Byłem, widziałem na własne oczy pasiekę 600 pniową stojącą na rzepaku, pszczoły pracowały normalnie, nosiły nektar.

Trochę pomagałem przy ulach.

W ciągu dnia Kolega Darek P. (brat właściciela pasieki z filmu), potrafił przejrzeć ponad 400 rodzin.

sprawdzić czerwienie, wyrównać siły, dołożyć ramki lub nadstawkę.

Ule bardzo proste i tanie w budowie, da się je przewozić, ramka warszawska poszerzana z półnadstawką.

J. Jaroń przed laty opisał te ule w Pszczelarstwie, zna pasiekę i warunki gospodarowania.

Pomysłodawcą, konstruktorem ula słomianego  był ojciec Darka i Roberta, to on wyposażył synów w ule, każdy otrzymał na start 400 rodzin.  

(Dziesięć lat temu kupiłem 33 takie ule w wersji słomianej a właśc. trzcinowej, przerobiłem na ramkę dadanta.

Zimuję w nich odkłady. W przydomowej pasiece pełnią również funkcję reklamową).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość marbert

nie wiem czy płakać czy się śmiać z tekstu powyżej.

trzeba być ślepcem aby z/w filmów takie wnioski wyciągać. Może zaciemnia sutanna księdza dobrodzieja, jak kropidło pomaga w manipulacji. Ja bym tego miodu do ust za 1 zł nie włożył.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nie wiem czy płakać czy się śmiać z tekstu powyżej.

trzeba być ślepcem aby z/w filmów takie wnioski wyciągać. Może zaciemnia sutanna księdza dobrodzieja, jak kropidło pomaga w manipulacji. Ja bym tego miodu do ust za 1 zł nie włożył.

Co kraj to obyczaj... Na San Escobar nie do pomyślenia...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi