Skocz do zawartości
robinhuud

Sterylizacja wosku

27 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Gdzieś tam w opisie wyczytałem, że do sterylizacji preparatów można używać naczyń o dopuszczalnej temperaturze 135 stopni. To mało trochę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś tam w opisie wyczytałem, że do sterylizacji preparatów można używać naczyń o dopuszczalnej temperaturze 135 stopni. To mało trochę...

A może warto spowodować sytuację przedstawioną przez Jacka Wojciechowskiego podczas zjazdu Polanki w Puławach.

Krótko. Zawozić wypłukane odsklepiny do producenta węzy i tego samego dnia odbierać świeżą i naturalną węzę. Koszt w Austrii to około 10 zł za kilogram i zapłata woszczyną niewytopioną. 

Super sprawa. Wiemy że węza nie jest fałszowana. Jest zrobiona w procesie pełnej obróbki z autoklawem. Zrobiona jest z naszego wosku. Nie kupujemy topiarek do topienia woszczyny. Nikt nie narzeka na kolor wosku i węzy, gdyż ma robioną z wosku o swojej barwie. 

Uważam pomysł za dobry dla ? Przynajmniej jednej strony. Ale Niemcy nie narzekają, to dlaczego Polacy mają narzekać. :P  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu sterylizujemy wosk i maglujemy węzę. Osobiście jestem większym entuzjasta grubej węzy niż Jacek Wojciechowski. Wysłuchałem jego ostatniego wykładu w Puławach, dużo skorzystałem i nie mam żalu, że wywołał mnie do tablicy pod zniekształconym zarzutem "politycznym".  Muszę powiedzieć, że Pan Jacek jest bardzo mocny jako wykładowca. Natomiast jako aktor występujący w reklamówkach Łysonia zawierających lokowanie produktu - już nie. To taka para jak subtelny smakosz Robert Makłowicz i produkty spożywcze Tesco. Gruba węza wyprodukowana przez Łysonia ze skupowego wosku to nie to samo, co  zrobione prywatnie z własnego wosku "złote runo", o którym mówił ostatnio i pisał kiedyś w Pasiece Pan Jacek.

https://www.youtube.com/watch?v=zesEl-Hv1XI

 

http://https://pasieka24.pl/index.php/zwiazki-pszczelarskie/737-podroz-po-zlote-runo

Ale co tam takie duperele - Panie Jacku - pozdrawiam, wybaczam i proszę o wybaczenie!

W Polsce wysyłkową usługę produkcji węzy z powierzonego wosku na bardzo wysokim poziomie i przy konkurencyjnej cenie oferują Panowie z Krosna n/Wisłokiem. Jest jedno ale:  trzeba im wysłać 50 kg tego wosku, gdyż taka jest pojemność autoklawu do sterylizacji. Można mieć gwarancję, że węza jest z naszego wosku, jeżeli się zrzucimy w kilku do tych 50 kg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robinhuut, jaka to gwarancja. Sam robię wszystko żeby nikt mi w życiu nie zarzucił kradzieży i oszustwa. Ale u większości ludzi jest taki bakcyl, " Jak nie zakombinujesz to nie przeżyjesz". Wysyłkowo chciałbym to robić , ale to tylko tak się mówi że uzyskujesz produkt ze swojego towaru.

Podam taki niesmaczny przykład węzy z Ukrainy. Jest dużo lepsza od węzy z Białorusi, ale też nie do końca. Znam osobiście kilka osób z Odeskich zakładów produkujących węzę, która trafiła do Polski. Nie chcę wojny, ale trafiła do wielu odbiorców prywatnych w Polsce i do kilku sklepów-firm pszczelarskich sprzedających ją jako swój wyrób. Jedni dbają o zmianę opakowania, inni rozprowadzają tą węzę w pudełkach w których przyjechała z Ukrainy. Wiem dokładnie gdzie poszły dostawy hurtowe.  I w tym momencie przed podaniem niektórych nazw producentów " super węzy" zastanowił bym się dwa razy" O nikim tu nie piszę i nie wskazuję osoby !

Sposób podany przez Jacka pozwala na uzyskanie pewności dotyczącej jakości produktu. 

Lokowanie produktu? Ja często wspominam Czesława Bojarczuka i tyle mam szczęścia że nie prowadził sprzedaży sprzętu, bo i mi by się dostało. 

Jacek pracuje ciężko na swoje efekty, w sprawach hodowlanych nie zgadzam się z nim w 50%, i jak ktoś lubi walczyć z nastrojami rojowymi przez cały sezon to jego sprawa.

Powiem tak. Jemu nikt w życiu nie dał majątku i pracuje na to jak wielu z nas w pocie czoła. Tak bronię go w tej kwestii bowiem jest po PTP w Pszczelej Woli, ma odpowiednią wiedzę stara się coś konkretnego w życiu osiągnąć. 

Jego nie stać na utratę pasieki w wyniku eksperymentów z lekami, gdzie wiedząc o biologii owadów i reakcji na substancje oleiste podaje się preparaty ociekające olejem, jak i nie stać na wprowadzanie węzy nieznanego pochodzenia. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju, Andrzeju, kobiet dobrodzieju - poczytaj:

 

http://www.miodpodkarpacki.pl/aktualno%C5%9Bci.php

 

Sądzisz, że oni bawią się w ten wosk ziemny z Borysławia?

Mam kilka bardzo pozytywnych opinii o nich (pracują w dwójkę)  ludzi z naszej branży, z których opinią się liczę. Z tych opinii wynika, że poziom ich usługi jest wyższy niż u opisywanego Austriaka, a co najmniej taki sam. O tych 50-ciu kilogramach dowiedziałem się u źródła w rozmowie tlf - nie musiałem tego usłyszeć. To świadczy o uczciwości (nie mam żadnego interesu w reklamowaniu ich).  Co do Pana Jacka to już bym nie wracał do tematu, bo wszystko zostało powiedziane. Zwróć uwagę, że nie mam pretensji o lobbing prasowy  Austriaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie kto robi jest obojętne, może to być sołtys na wsi. Ale jaki  produkt otrzymam i w jakiej cenie jest ważne. A cena z tego roku to już przesada. Jest wynikiem wyścigu skupujących ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam ale ciekawe czy poprostu boją się dużej konkurencji a moze taka jest prawda.... najprosciej będzie jak znajomy mi przywiezie i oddam węzę do puław..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kosior, a ile ton zamówiłeś? Wejdzie na tira?

 Zamówiłem na ten sezon 300 kg mam pracowników z ukrainy za transport nie płacę w granicach rozsądku :) zobaczymy co będzie z tego napewno dużo taniej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co ci 6 kg węzy na ul? (piszesz, że masz ich 50). Rozumiem, że część węzy będziesz chciał opchnąć i co nieco zarobić na pszczelarzach, lub producentach świeczek.

Radzę ci do wyjaśnienia sprawy w Puławach handlować tylko z tymi drugimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawsze wymieniam 100% PLASTRÓW :)  a węzę wziąłem na zapas nie mam zamiaru handlować chce powiększyć pasieke więc sie przyda dopóki walców nie mam... Jakościowo niezła ładnie zrobiona i co najważniejsze dużo tańsza....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to i sposób na ominięcie ukraińskiej i krajowej walonej węzy obficie parafinowanej oraz drutowania ramek? Ja bym to widział znacznie czyściej itp pierdoły sanitarne i higieniczne adresowane tu do pana Pluty.
Może ktoś uruchomi produkcję plastikowej węzy z dobrego tworzywa łatwej do dezynfekcji itp. Czysty chemicznie wosk do malowania zanurzeniem lub pędzlem znajdzie sie w każdej pasiece. Problem sterylizacji nie jest trudny do rozwiązania.
U mnie praktycznie wosk jest wysterylizowany po topiarce słonecznej (szyba zespolona). Tak można uzyskać doskonałą węzę "grubą" im. Mittelwanda dowolnej grubości.

Tutaj czyściej, ale masówka i chłopaki jakby skąpili wosku, bo aż beczka od środka obtłuczona:

 

Plastikowa węza czarna, bo czarny kolor wyszczupla...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można zamówić plastikową węzę u Chińczyka i poczekać 3 tygodnie na dostawę - po 16 zeta za arkusz 41.5X21cm.

Pewien duży polski hurtownik tego na razie nie sprowadza, bo musiałby wycenić z chciwości myślę na min 25 zł/arkusz, a mu tyle w Polsce nikt nie da. Ale mamy w kraju niewykorzystane moce produkcyjne na wtryskarkach. Produkcja formy może tu być niestety bardzo kosztowna, więc trzeba by natrzepać dużo arkuszy, żeby się zwróciło. A może dałoby radę taniej i dokładniej przewalcować plastik?

 

http://www.aliexpress.com/item/Quality-plastic-septum-nest-based-new-high-yielding-loop-durable-Italian-bee-bee-beekeeping-tools-wholesale/32374820770.html?spm=2114.30010308.3.1.VhXs9M&ws_ab_test=searchweb201556_9,searchweb201602_4_505_506_503_504_301_10034_10020_502_10001_10002_10017_10010_10005_10006_10011_10003_10021_10004_10022_10009_10008_10018_10019,searchweb201603_2&btsid=93374080-30d3-4d22-90a3-a77f79801e1d

 

W ofercie różne rozmiary komórki.

Jeden ruski klient dość cienko komentuje kaczestwo ustrojstwa (z punktu widzenia pszczoły - szacun!) i pokupać nie sowietuje:

 

ĐĐ°ŃĐľŃŃвО ĐžŃŃавНŃĐľŃ ĐśĐľĐťĐ°ŃŃ ĐťŃŃŃогО, дОнŃŃки ŃŃоок но ŃĐžŃПОваннŃĐľ ĐżŃĐ°ĐşŃиŃĐľŃки - Ń ŃвнŃПи Đ´ĐľŃокŃаПи. ĐС ĐżŃодŃŃавНоннŃŃ ŃĐžŃĐž ŃОваŃĐ° пОНŃŃĐľĐ˝Đ˝ĐžĐźŃ ĐźĐ˝ĐžĐš ŃООŃвоŃŃŃвŃŃŃ ŃĐžŃĐž Ń ŃвнО МоНŃŃПи. ĐĐ° пНаŃŃино пО ĐşŃĐ°ŃĐź ОйНОК, в нокОŃĐžŃŃŃ ŃŃĐľĐšĐşĐ°Ń ŃĐžŃки пНаŃŃика ĐžŃ ŃĐžŃĐźŃ. ĐОкŃпаŃŃ Đ˝Đľ ŃОвоŃŃŃ - но ŃŃĐžĐ¸Ń Đ¸ 100 ŃŃĐą. The quality leaves much to be desired, the bottoms of the cells will not be molded in practice - with obvious defects. These photos of the goods received match the photo with a clearly yellow. On the plate at the edges burrs, test point plastic from the mold.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest zakład www.wezapszczela.pl który prowadzi produkcję węzy pszczelej na bardzo wysokim poziomie. Mają niemiecki autoklaw i prowadzą w nim sterylizację wosku. Zakład jest bardzo nowoczesny, sterylny i nowy. Szczerze ich polecam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ku uwadze kupujących węzę przed sezonem.

Od 52 minuty przydługawego filmu ruska metodyka określania jakości wosku węzy przy pomocy lampy ultrafioletowej i białego nalotu. Myślę, że warta przetestowania u nas.

 

 

Na allegro wpisać w wyszukiwarkę - tester banknotów. Nieduża inwestycja w narzędzie.

Może warto tak spróbować ukrócić masowe na dziś fałszerstwo taniej węzy parafiną, stearyną, cerezyną i cholera wie jeszcze  czym?. Szczególnie tej z Ukrainy. Może warto tak sprawdzać wosk na skupie? Może to sposób na zdyscyplinowanie producentów wywalanej z ula przez pszczoły węzy?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykonalem test:

1. moja weza  /robiona kiedys/   - nie swieci

2.produkcji naszej                       - swieci - slabo

3. produkcji  zagranicznej - ze wskazaniem- swieci mocniej

 

Wniosek:

Tester pokazal ze w wezie jest parafina

Cerazyny  tester nie pokazal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...