Skocz do zawartości
Gość marbert

KCHZ - Czy hodowlę pszczół w Polsce trzeba uporządkować?

41 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Lesiu napiszę, ,Krainka "Niemka" tylko muszę zlokalizować prawdziwe pochodzenie .Trzyma cechy (F3) mimo cudów które latają w powietrzu . Bo na pewno nie dzięki nim ,innym te cuda szkodzą :(

 

Czy to od Jacka Jaronia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Czy można się dowiedzieć jakie w konsultacjach było ( jest ) stanowisko Polanki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Czy to od Jacka Jaronia?

Kupowałem od kolegi który podobno miał reproduktorkę od Pana Jaronia . I jestem zadowolony .

Więc teraz zamówiłem u źródła . Kurna może przed emeryturą trafię na odpowiednią pszczołę ;) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam "odpowiedniej " Kraniki .

Która do tych czy takich mrozów by nie czerwiła ;) .Przynajmniej nie za bardzo .

A później "ogień  na ..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak szukasz pszczoły (matki) nie czerwiącej na przedwiośniu, to raczej szukaj jej w Szwecji, Norwegii, płn. Rosji, Karelii itp. Miejscowej pszczoły brak, bo złajdaczył ją skutecznie ksiądz i inni krajowi pseudohodowcy, świecący światłem odbitym od innych i skupujący półlegalnie barachło z cudzych trutowisk w celu rozmnożenia go dla kasy. Z krainką lub włoszką możesz czekać tylko na ocieplenie polskiego klimatu. Może nie potrwa to długo i nastąpi przed twą emeryturą ;) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to tak określam ,potrzebuje  "pszczoły mądrej"  nie wycofanej  .Może inaczej , podatnej na impulsy pszczelarza ,ale też przy braku ingerencji i pożytku nie czerwiącej aż do śmierci głodowej .Zobaczymy jak ta Germanka sie spisze w 3 pokoleniu .

Dawniej taka była Dobra i teraz czasem się trafi pomiędzy jednodniówkami  ;). Ale o pewności można pomarzyć .Próbowałem z jednego rejonu zachowawczego ,jeszcze mi pięć pozostało  :mellow:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy można się dowiedzieć jakie w konsultacjach było ( jest ) stanowisko Polanki?

 

A były jakieś konsultacje?

Cytat z projektu ustawy:

"Istota przyjętych rozwiązań polega na uchwaleniu nowej ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, w której prawodawstwo polskie zostanie dostosowane do  przepisów Unii Europejskiej w związku z rozpoczęciem stosowania rozporządzenia 2016/1012, w poniżej opisany sposób:

(...)

5. w celu zapewnienia ciągłości prowadzenia hodowli dla zwierząt gospodarskich gatunków takich jak drób, zwierzęta futerkowe, pszczoły i jeleniowate, których nie dotyczy rozporządzenie 2016/1012, wprowadzono, na wzór obecnie obowiązujących, przepisy dotyczące zasad prowadzenia ksiąg hodowlanych i rejestrów, prowadzenia oceny wartości użytkowej i genetycznej oraz wymagania stawiane zwierzętom wykorzystywanym do rozrodu.

6. wprowadzono przepisy materialne, dające podstawę do udzielania pomocy państwa na prowadzenie ksiąg hodowlanych oraz oceny wartości użytkowej i genetycznej zwierząt gospodarskich;

7. wprowadzono przepisy przejściowe, które utrzymają w mocy zarówno wpisy zwierząt do dotychczas prowadzonych ksiąg hodowlanych, rejestrów hodowlanych i rejestrów oraz uprawnienia podmiotów i ich upoważnienia do wykonywania zadań określonych w ustawie z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich."

 

patrz:

https://bip.kprm.gov.pl/kpr/bip-rady-ministrow/prace-legislacyjne-rm-i/prace-legislacyjne-rady/wykaz-prac-legislacyjny/r61504195681460,Projekt-ustawy-o-organizacji-hodowli-i-rozrodzie-zwierzat-gospodarskich.html

 

Pismo z zaproszeniem do konsultacji otrzymali SPP "Polanka". SPZ, PZP.

W normalnie działających organizacjach, a szczególnie w tych które wysoko sobie stawiają sprawy zw. z budowaniem państwa prawa, demokracją czy społeczeństwem obywatelskim konsultacje polegają na poinformowaniu swoich członków o projektowanych aktach prawnych,

przeprowadzeniu dyskusji i wystosowaniu pisma z odpowiedzią

 

NIe mam pełnego oglądu spraw, ale przynajmniej na forum dyskusyjnym Polanki nie zauważyłam, aby zarząd przedstawił sprawę projektu

pod osąd publiczny..Tym bardziej nic mi nie wiadomo jak zachowało się SPZ czy PZP.

 

Na szczęście dzięki serwisowi rządowego centrum legislacji rcl.gov.pl sprawy konsultacji społecznych są rejestrowane.

Należy oczekiwać, że wkrótce na stronie http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12306357/katalog/12479147#12479147

zostaną one upublicznione.

 

Niedawno na forum pojawił się nowy wątek http://forum.spp-polanka.org/topic/590-prawo-pszczelarskie/ na którym Prezes SPP Polanka

jeśli dobrze rozumiem inicjuje pracę nad "ustawą pszczelarską" , czy zagadnienia dotyczące hodowli, organizacji KCHZ , rejestrów, oceny wartości użytkowej, będą też częścią tej nowej superustawy, czy też zostaną z niej wyłączone?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Podobno konsultacje "społeczne" zakończyły się 19 stycznia 2018.

 

Dlatego zadałem pytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Panie Prezesie

Było stanowisko Polanki czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wątku pt. Parlamentarny Zespół d/s wspierania pszczelarstwa Pan Atena pytał:

 "kto reprezentuje środowisko pszczelarskie w pracach nad ustawą o hodowli zwierząt."

Pytanie jest spóźnione bo Sejm już przyjął tę ustawę 

Tutaj można zapoznać się z jej treścią:

http://orka.sejm.gov.pl/opinie9.nsf/nazwa/512_u/$file/512_u.pdf

 

"Art. 10.

1. Księgę hodowlaną dla zwierząt gospodarskich, o których mowa w art. 2 pkt 1 lit. b, mogą prowadzić związki hodowców lub inne podmioty, które uzyskały zezwolenie ministra właściwego do spraw rolnictwa.

2. Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, jest wydawane, w drodze decyzji, na wniosek związku hodowców lub innego podmiotu.

3. W przypadku zwierząt gospodarskich, o których mowa w art. 2 pkt 1 lit. b, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prowadzi się tylko jedną księgę hodowlaną dla:

(...)

5) każdej linii hodowlanej pszczół"

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa...  I po co ja ten temat wywlokłem? Mam nadzieję że rozgrzeszenie dostanę - oczywiście od księdza - bo nie sądzę, że od tych dla których status quo jest na rękę...  

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ateno zamiast histeryzować jak stara dewotka złapana na nierządzie, 

lepiej napisz co Ci nie jest na rękę w dopiero co znowelizowanej ustawie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...