Skocz do zawartości
Piotr_S

Buckfast - tak czy nie

289 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

Chłopaczki weźcie już przestańcie bo ze śmiechu nie mogę. Te szumnie zachwalane super pszczółki nie nadają się do niczego ..nawet do odkładów bo od razu trzeba podkarmiaczkę włożyć w środku lata i karmić tak, żeby ludzie nie widzieli . Jak myślisz jeden z drugim czemu w Kanadzie nie wiedzą co to bf ? Przecież w 2 sezony z tych 16 k uli zostały by tylko strzępy -padnięte z głodu rodziny i od warrozy ,a o miodzie wiosennym to zapomnij wszystko poszło by w czerw .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie chłopaczku na jakich pszczołach pracuje nasz rodak, trochę odgrzewany kotlet http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=31%3Amoja-praca-i-przygoda-w-kanadzie-122004&catid=5%3Arok-2004&Itemid=7. Napisz do niego i zapytaj się czy coś z nich miodu wyciąga czy tylko starcza dla czerwiu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Przyjmuję walkę na argumenty, na chamskie zaczepki gówniarzom nie odpowiadam.

Nie jestem hodowcą i świecę światłem odbitym. Może to cię przekona?

Świeża sperma trutnia:

https://www.youtube.com/watch?v=GuLkhefUs5k

Po tygodniowej konserwacji:

https://www.youtube.com/watch?v=fJo5nrUKf28

Kiepskie filmy, tu trochę lepszy:

 

To nasi hodowcy nie wstawili swoich filmów z inseminacji do yutuba? Przecież to dobra reklama hodowli. Pokaz używanych plemników, gwarancja ich żywotności. Widocznie nie sprawdzają czym zapładniają...

Dziś możesz sprawdzić swoje plemniki na ruchliwość przy pomocy smartfona. Jak umiesz wyrwać trutniowi jaja (są filmy jak to zrobić :D ), to również jego:

https://www.youtube.com/watch?v=NaMKQsGinac

Ciekawe ile po tym mikserze Chwałkowskiego było uszkodzonych plemników? Pewnie nikt nie sprawdzał, a matka unasieniła się na dziko w powietrzu :D .

robinie

Do mieszania się spermy nie musisz mnie przekonywać. Nasza narodowa nauka podawała inne fakty nie tak dawno jeszcze. Ale to zostawmy.

 

O genetyce wiemy wiele. Ale o genetyce u pszczół to już inna para kaloszy.

Nam prostaczkom powinno wystarczyć iż selekcja indywidualna rodzin pszczelich na określone cechy się sprawdza.

Czy to jest selekcja między liniowa czy między rasowa jakie to ma znaczenie jeśli otrzymamy pożądane cechy pszczół? Jeśli te cechy utrzymują się w kilku pokoleniach to to jest sukces.

 

Podobno większość pszczół buckfast można już po badaniu skrzydełek rozpoznać. Z tym nie bardzo bym się zgodził . Bo buckfast to bardziej system hodowli na pożądane przez hodowcę cechy niż jakiś określony rasowy pierwowzór.

 

A kolega myli hodowców buckfasta ( którzy muszą spełnić wymagania i przestrzegać reguł hodowli), z hodowcami matek pszczelich na potrzeby zwykłego pszczelarza.

Są hodowcy buckfasta co nie specjalnie sprzedają swe matki zwykłym pszczelarzom.

Repoduktorki od nich na terenie nasączonym mnogością trutni wszelkiej odmiany dają możliwość otrzymania matek użytkowych bardzo wysokiej jakości. Tu kolega się chyba zgadza?

To chyba jasne?

Wszystko inne to doświadczenie po otrzymanych matkach i wiara.Kilka linii w mych warunkach i mej gospodarce nie spełniło mych oczekiwań inne tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjmuję walkę na argumenty, na chamskie zaczepki gówniarzom nie odpowiadam.

Nie jestem hodowcą i świecę światłem odbitym. Może to cię przekona?

Świeża sperma trutnia:

https://www.youtube.com/watch?v=GuLkhefUs5k

Po tygodniowej konserwacji:

https://www.youtube.com/watch?v=fJo5nrUKf28

Kiepskie filmy, tu trochę lepszy:

 

To nasi hodowcy nie wstawili swoich filmów z inseminacji do yutuba? Przecież to dobra reklama hodowli. Pokaz używanych plemników, gwarancja ich żywotności. Widocznie nie sprawdzają czym zapładniają...

Dziś możesz sprawdzić swoje plemniki na ruchliwość przy pomocy smartfona. Jak umiesz wyrwać trutniowi jaja (są filmy jak to zrobić :D ), to również jego:

https://www.youtube.com/watch?v=NaMKQsGinac

Ciekawe ile po tym mikserze Chwałkowskiego było uszkodzonych plemników? Pewnie nikt nie sprawdzał, a matka unasieniła się na dziko w powietrzu :D .

 

 

http://www.zegocina.pl/historia/opracowania/chwalkowski/chwalkowskiwzegocinie.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno większość pszczół buckfast można już po badaniu skrzydełek rozpoznać. Z tym nie bardzo bym się zgodził . Bo buckfast to bardziej system hodowli na pożądane przez hodowcę cechy niż jakiś określony rasowy pierwowzór.

 

A kolega myli hodowców buckfasta ( którzy muszą spełnić wymagania i przestrzegać reguł hodowli), z hodowcami matek pszczelich na potrzeby zwykłego pszczelarza.

Są hodowcy buckfasta co nie specjalnie sprzedają swe matki zwykłym pszczelarzom.

Repoduktorki od nich na terenie nasączonym mnogością trutni wszelkiej odmiany dają możliwość otrzymania matek użytkowych bardzo wysokiej jakości. Tu kolega się chyba zgadza?

To chyba jasne?

Wszystko inne to doświadczenie po otrzymanych matkach i wiara.Kilka linii w mych warunkach i mej gospodarce nie spełniło mych oczekiwań inne tak.

 

Marbercie, ze smutkiem muszę stwierdzić, że nie spotkałem w Polsce hodowcy Bf w rozumieniu litery i ducha obowiązującej na dziś ustawy z 9 czerwca 2007r, szczególnie Art. 2 pkt 4   Art. 13 pkt 1 itd. Itp. Mimo pilnych poszukiwań na Allegro i OLX :D .

 Używamy słowa "hodowca" dla określenia zupełnie innych spraw i zdaje się zupełnie coś innego pod tym pojęciem rozumiemy. Mało tego, wydaje mi się, że w świetle prawa hodowla Bf nie istnieje. http://pzhk.pl/wp-content/uploadsUstawa_2007-06-29_o_organizacji_hodowli_i_rozrodzie_zwierzat_gospodarskich.pdf

I zdaje się nie będzie istnieć nadal, gdy przejdzie projekt nowej ustawy linkowanej na witrynie Rady PZP

http://www.zwiazekpszczelarski.pl/czy-hodowle-pszczol-w-polsce-trzeba-uporzadkowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

robinie

miałem dwa razy po 10 matek UN z oceny terenowej z lat 2000-2003 jak pamiętam. Z zaznaczeniem do użytkowania w moim terenie.

Największy gniot to była kaukaska "muchorska" + środkwoeuropejska augustowska.Jak takie będą wskazania KCHZ jak były to za takie gnioty i taką rekomendację płacić KCHZ nie tylko reputacją ale i żywą gotówką powinien.

 

Ale mamy:http://perso.unamur.be/~jvandyck/homage/elver/pedgr/ped_AMC_2015.html

 

A unijnych praw już nie należy przestrzegać czy te projekty tyczą się czasu po opuszczeniu UE?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

dodam jeszcze że jak jest w KCHZ 

 a.m. ligustica

To jest wszystko.

 

Po co jest coś takiego jak KCHZ? Co to daje? Kto za to płaci?

 

 

Mym zdaniem natychmiastowa likwidacja instytucji martwej.

 

Rynek sam poradzi sobie a pszczelarze dziś to nie "idiot" z wyjątkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego marbert, a o co chodzi?

Buckfast to mieszance użytkowe, tylko tyle i aż tyle.

To nie rasa, nie linia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z krainki i kaukaza powstanie amm linia kampinoska ;-)

A włoska i kaukaz da pszczoły wybitne w pierwszym pokoleniu.

 

A tak serio to powstaną mieszance bezrasowe, jak buckfast.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marbercie

Państwo polskie i UE prowadzi prawdopodobnie jakąś politykę w zakresie pszczelarstwa i popiera to, co najlepsi spece genetycy uznają za słuszne. Nie mnie tą politykę osądzać. Na dzień dzisiejszy nijak nie wspierany jest dopłatami Bf. Nie wiem dlaczego, ale widocznie są tego jakieś powody. Mi pozostaje ufność w państwo, które wraz z przodującą organizacją pszczelarską to organizuje, a ja mam tylko dostosować się i ufać specom, rozumiejąc swe miejsce w szyku. Mam jednak nieodparte wrażenie, że hodowli w Polsce pszczoły w mym rozumieniu w ogóle nie ma, a państwo i UE nie ma pojęcia do czego dopłaca. Staczamy się w hodowli w jakimś nieokreślonym kierunku i trudno przewidzieć konsekwencje. To, że sprawa chowu Bf nie jest penalizowana, to nie znaczy, że trzeba ją popierać. Bezradne państwo przymyka oko na burdel jaki zgotowali sobie sami pszczelarze, handlując jak ja rozumiem nielegalnie matkami ponoć Bf. Jest mocno osadzona w polskim narodzie tradycje działania wbrew ogólnie jak wiemy niesłusznemu prawu. Być może z czasem bohaterscy pszczelarze reprodukujący na dziko (no bo przecież nie hodujący) matki Bf bez żadnych gwarancji zostaną nazwani "pszczelarzami wyklętymi". Nasi parlamentarzyści słynni są na świecie z tworzenia prawa nieegzekfowalnego i tu powstaje nisza dla Bf. Ale nikt z reproduktorów amatorów nie da ci profesjonalnie na piśmie gwarancji ile % Bf jest w sprzedawanej na OLX mamusi Bf. Kupujesz na własną odpowiedzialność i siejesz dalej przypadkowym nasieniem swych trutni po okolicy. A potem dołączasz do zgodnego chóru, że nie można legalnie kupić porządnej matki, dlatego kupujesz pokątnie Bf. Nie chcem, ale muszem!

 

Źródło:  http://www.arimr.gov.pl/zadania-przekazywane-z-agencji-rynku-rolnego/wsparcie-rynku-produktow-pszczelich.html

 

 

II. Opis projektu

 

UWAGA:

 

PROJEKT DOTYCZY ZAKUPU MATEK, PAKIETÓW, ODKŁADÓW PSZCZELICH DLA PASIEK POSIADAJĄCYCH WETERYNARYJNY NUMER IDENTYFIKACYJNY LUB PASIEK WPISANYCH DO REJESTRU PROWADZONEGO PRZEZ POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII.

W przypadku zakupu matek pszczelich, refundacją objęty jest wyłącznie zakup MATEK z linii hodowlanych BĘDĄCYCH POD OCENĄ PROWADZONĄ PRZEZ PODMIOT UPOWAŻNIONY PRZEZ MINISTRA WŁAŚCIWEGO DO SPRAW ROLNICTWA, posiadających zaświadczenie Weterynaryjne o stanie zdrowia pszczół w pasiece, wpisanych do wykazu prowadzonego przez agencję.

W przypadku zakupu pakietów i ODKŁADÓW pszczelich, refundacją objęty jest zakup w pasiekach:

a) BĘDĄCYCH POD OCENĄ PROWADZONĄ PRZEZ PODMIOT UPOWAŻNIONY PRZEZ MINISTRA WŁAŚCIWEGO DO SPRAW ROLNICTWA;

B) reprodukcyjnych REKOMENDOWANYCH PRZEZ PODMIOT UPRAWNIONY, ZGODNIE
Z WARUNKAMI UCZESTNICTWA W MECHANIZMIE;

c) posiadających aktualne zaświadczenie weterynaryjne o zdrowotności rodzin pszczelich, wpisanych do wykazu prowadzonego przez agencję.

 

DO FORMULARZA PROSZĘ ZAŁĄCZYĆ OFERTY PASIEK, ZAWIERAJĄCE CENY PLANOWANYCH DO ZAKUPU PSZCZÓŁ.

 

Nie chce mi się dalej zgłębiać tego tematu, bo dobrnąłem do granicy swego rozumienia, którego ze względu na starość już raczej nie zmienię. Ale próbuj kolego, może mnie przed przejściem w ludzki osyp przekonasz do Bf. Matek łajdaczących się z pochodzącymi z Niemiec trutniami nikt nie strzyże. Ale niemieckim trutniom nasienie wymiksować mogę.

Mnie interesuje raczej coś takiego: czy znasz jakiś przypadek, że cofnięto refundację matek (odkładów) z tego powodu, że okazało się potem, że pasieka ojczysta była w rejonie zapowietrzonym?. Gdzie możesz sprawdzić, czy pasieka "hodowcy" Bf od którego kupujesz na Allegro jest ulokowana na ogólnopolskiej mapce zgnilca i kto takową prowadzi?. Ile Bf osiadło jako rójki w leśnych barciach? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez obrazy, ale właśnie problem jest w tym, że to Ty uznajesz co jest dla Ciebie najlepsze i uzurpujesz sobie prawo do swobodnego importu. Wychodzisz tak przed szyk najwybitniejszych genetyków w kraju, którzy coś tam podobno już uzgodnili. Hodowla, to przede wszystkim dyscyplina. Zakup matki określonej rasy, czy linii, to nie powinna być indywidualna decyzja każdego pszczelarza, jako że  nie jest on włascicielem "swego" pastwiska pszczelego. Nie da rady prowadzić równolegle tylu hodowli pszczoly, ilu jest pszczelarzy. Hodowla powinna objąć jakiś większy region, a pszczelarzący w nim pszczelarze powinni się dla swojego i innych dobra podporządkować. Państwo powinno taki wariant preferować finansowo. Ale to tylko moje skromne zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Karol

Szanowny Kolego!

Napisałeś w poście z 17 styczeń 2018 - 22:04

Zaraz będzie że bcf-y rabują,od lat to samo powtarzane bo kolega koledze powiedział,a kolega miał ale już niema itd... :D

 

Odnośni powyższego stwierdzenia dodam:

Przed kilkoma tygodniami, że otrzymałem telefon od Prezesa jednego z kół w woj. śląskim, który poinformował mnie, iż on i kilku jego kolegów zostało bez pszczół (rabunki), gdyż ich sąsiad przywiózł pod dom swoją pasiekę wędrowną z BFC. Zaraz po tym zaczęły się rabunki.

 

Wytłumacz mi to proszę. :blink:

 

Do Leona Zawodowca.

Kolego!

Proszę daj sobie spokój z tymi Niemcami. Gdybyśmy w Polsce mieli taki porządek jak w Niemczech, nie było by tematu i problemu.

 

Dziękuję koledze robinhuudowi za jego wkład na tym forum. Chyba tylko on zrozumiał o co mi chodziło.

 

Ponadto do wszystkich kolegów forumowiczów! :)

 

Koledzy miejmy wzajemny szacunek do siebie.

Mój artykuł i temat forum "Buckfast tak, czy nie" dotyczy zgodności hodowli i chowu BCF w Polsce w odniesieniu do ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich.

 

Powtórzę jeszcze raz.

BCF jako krzyżówka międzyrasowa nie spełnia warunków ustawy. Moim zdaniem i nie tylko moim, nie powinna być hodowana i chowana w Polsce.

Niestety pęd do pozyskiwania złotówek odbiera przyjemność pszczelarzenia.

A prezentowane wypowiedzi niektórych kolegów odbiegają daleko od merytoryki.

Zgadzam się z kolegą robinhuudem, iż przyjęte przez niektórych kolegów kierunki chowu pszczół, (myślę tutaj o kolegach z BCF) prowadzą nas w nieznanym kierunku, do ciemnego zaułka. Oczywiście docenimy to za kilka lat. kiedy będzie trudno o jakąkolwiek czystą rasę i linię pszczoły, a zostaną nam jedynie mieszanki, z nie wiadomo jakimi cechami.

 

Koledzy hodujący/chowający BCF, zamiast obrzucać nas inwektywami, proszę przemyślcie to co wam piszemy na tym forum i nie tylko.

Bądźcie w opozycji, ale konstruktywnej, a nie totalnej. Jeżeli trzeba przyznać rację w jakimś punkcie dot. bcf to ją przyznajcie, jeżeli nie, to uczciwie napiszcie.

 

Nie wszystko co nie jest zabronione, jest dozwolone.

Dlaczego?

Dlatego, że wolność jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczynają się prawa drugiego człowieka.

 

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Straszna historia.

Prezes i koledzy to ile to pni, 150, 200?

I wykończyła ich pasieka wedrowna, czyli Ile, max 50 rodzin.

Straszne.

 

Pytanie: co prezes z kolegami mieli w ulach?

 

Co za bajki.

 

 

Ps. Nie mam buckfasta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tamatek no to niech zrobią porządek niech zaczerpną informacji zza miedzy jak ma to wyglądać. Najlepiej zabronić i sprawa rozwiązana. A jak sąsiada kaukazy rabują i psują pogłowie na okolicy to wtedy jest ok? Handlu mogą zabronić ale sprowadzania nikomu nie zabronią. Ile w Polsce jest linii krainek? 50-100? i po co? wszystkie się róźnią od siebie? Udowodnij mi albo chociaż zapewnij że w żadnej z nich nie ma egzotycznej dolewki. Od jednego kupisz krainke od drugiego a całkiem inne pszczoły a linia ta sama co jest grane? Już niektórym 4 korpusy wlkp mało mięsko, mięsko

 

 

Przed kilkoma tygodniami, że otrzymałem telefon od Prezesa jednego z kół w woj. śląskim, który poinformował mnie, iż on i kilku jego kolegów zostało bez pszczół (rabunki), gdyż ich sąsiad przywiózł pod dom swoją pasiekę wędrowną z BFC. Zaraz po tym zaczęły się rabunki.

 

 

 

Że też moje pasieki po gryce nie rabują odkładów które też stoją w tej samej wsi (1km) a nawet w tej samej pasiece.

 

KOMEDIA !!!

 

Biedni Niemcy aż im współczuje takich rabunków  :lol:  :lol:  :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ot i mamy bajkę niejakiego Andersena - Król jest nagi, goły jak turecki święty.  Gdyby to było śmieszne to bym się śmiał... ale to raczej ... zresztą nie wiem co...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego tamatek jestem wstrząśnięty i zmieszany pewnie długo potrwa zanim dojdę do siebie po tej dramatycznej historii.Co to za pszczoły co się tak dają rabować? :) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czemu we wcześniejszych latach nie było problemów z rabunkami? Moje uszy płaczą. Jedna pasieka zabiła we wsi inne pasieki - no nie wierzę jak można takie idiotyzmy gadać. Pewnie prezesowi i innym nowoczesnym nie pasuje bf w okolicy i trzeba coś było wymyślić. Może im warroza ule zrabowała? To już jest komedio-dramat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bukfasty to głodomory ,wiosną kiedy jest darmowy pożytek w ulach to ta  sprytna pszczoła potrafi wyczyścić słabsze rodziny z syropu cukrowego po cichu i bez widocznego rabunku.W ulach przyniesiony syrop ,a nie miód.Gorzej jest już w lecie kiedy pszczelarze wyciągną miodek z uli ,a rodziny są liczniejsze,pszczoła ta cierpi wtedy głód ,spadzi nie nosi ....taka ciekawa pszczółka na greckie, albo tureckie pożytki, plus beczki ze słomą ustawione obok pasiek  .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bukfasty to głodomory ,wiosną kiedy jest darmowy pożytek w ulach to ta  sprytna pszczoła potrafi wyczyścić słabsze rodziny z syropu cukrowego po cichu i bez widocznego rabunku.W ulach przyniesiony syrop ,a nie miód.Gorzej jest już w lecie kiedy pszczelarze wyciągną miodek z uli ,a rodziny są liczniejsze,pszczoła ta cierpi wtedy głód ,spadzi nie nosi ....taka ciekawa pszczółka na greckie, albo tureckie pożytki, plus beczki ze słomą ustawione obok pasiek  .

Bucfast morderca nie zna litości i niema serca  :D  :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja znowu nieco historycznie /jeszcze nie histerycznie/ "Kończcie waści to spektaklum, wstydu se oszczędźcie". Tyle tematów, a tu "niezależnie jak się obrócisz bukfast z tyłu".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...