Skocz do zawartości
PAni PAtrycja

Prezent dla nowicjusza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam pytanie dotyczące ula. Chcę sprezentować komuś dla mnie bardzo ważnego  :wub:  kto dopiero zaczyna przygodę z własną pasieką, ul. Tylko że zupełnie nie orientuję się w temacie :blink:  :wacko: , w internecie jest mnóstwo rożnych uli i nie wiem czy ten który znalazłam jest dobry. Gdyby mógł mi ktoś doświadczony doradzić byłabym bardzo wdzięczna, ponieważ nie chcę sprezentować bubla..

podaje link do stronki z ulem. Z góry bardzo dziękuję za pomoc :)

 

http://allegro...

Edytowane przez ppepe
zakaz linkowania / reklama oferty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pani Patrycjo,

moim skromnym zdaniem kupno żywej istoty (np. psa, kota, pszczół, konia), jak i jakiejkolwiek rzeczy potrzebnej do jej hodowli powinno odbywać się przez samego zainteresowanego. Chciałaby Pani dostać np. obrożę dla Psa którego jeszcze Pani nie ma? Jakiej byłaby długości i szerokości? Z jakiego byłaby materiału wykonana?

Inną drogą ul (domek dla pszczół) jest jedną z wielu rzeczy które są niezbędne aby móc się zajmować nimi. Aby konkretnie odpowiedzieć na Pani pytanie należało by wpierw uzyskać wiele odpowiedzi. Ile tych uli ma być docelowo czy będą przewożone czy będą stały w jednym miejscu (czyli jaka jest planowana Gospodarka Pasieczna)? Ul może być wykonany z plastiku, styropianu lub styroduru, drewna i wielu innych materiałów. To ma znaczenie dla osoby która będzie je obsługiwać (podnosić, przewozić, dźwigać). Ul może być tak zwany leżący lub wielokorpusowy. To ma ogromny wpływ na czas i umiejętności potrzebne do jego obsługi. W różnych częściach kraju są użytkowane różne ule. Wpływa na to tradycja, popularność, ich dostępność.

Każdy pszczelarz będzie chwalił takie ule jak On używa. Każdy, zaznaczam każdy ul będzie dobry, ale dla kogo innego. Ule mają różne wielkości ramek, a to później skutkuje tym jakie ramki z pszczołami "wejdą" nam do ula i w jakiej wirówce będziemy mogli odwirować miód. Ule będą stały na otwartej przestrzeni czy np blisko drzew czy zwierząt, które mogą je uszkodzić. A to tylko początek pytań.

Zachęcam prawie wszystkich aby zaczęli od spędzenia kilku dni pomagając w Pasiece. Bardzo ważne jest wybór takiej Pasieki.

Następnie zapoznanie się z reakcją własnego organizmu na użądlenie przez pszczołę, to jest bardzo ważne!

Najlepszym prezentem uważam że będzie kupienie odpowiedniej literatury, takiej w której uzyskamy odpowiedzi na samemu postawione sobie pytania.

Taką "biblią" Pszczelarzy jest podręcznik dla Pszczelarzy i Techników Pszczelarzy, książka Pani Wandy Ostrowskiej pot tytułem Gospodarka Pasieczna. Przyznam że mnie ta książka nie przypadła do gustu, choć często z niej korzystam.

Książkę którą ja bym polecił jest książka napisana wiele lat później i jest bardziej zrozumiała dla "dzisiejszego" czytelnika. Jest to też podręcznik, również dla studentów pod redakcją Pana Jerzego Wilde i Jarosława Prabuckiego pod tytułem Hodowla Pszczół.

Oprócz tych książek jest mnogość (ponad 1 000 szt.) pozycji które są warte polecenia.

Wspomniane książki są dostępne w księgarniach (również internetowych), jak i w bibliotekach.

Życzę powodzenia. (-:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...