Skocz do zawartości
adam111

ciasne lub szerokie gniazdo?

Rekomendowane odpowiedzi

zimuje pszczoly na 8 ramkach war.zwykly. po jednej stronie mam zatwor a za zatworem cala pusta przestrzen ula jest wypelniona workiem z sieczką. Po drugiej stronie ramek nie ma zatworu i pozostawiona jest wolna przetrzen na szerokosc 2 ramek. Zimuje je na  otwartym wylotku i od gory do polowy otwartym "pajaczku".

Slyszalem o tym ze na zime lepiej gniazdo zrobic bardziej ciasne niz luzne-mam tez na mysli usuniecie nieobsiadywanych przez pszczoly ramek. 

czy takie ulozenie jest optymalne ? czy powinienem cos zmienic?

zimowalem tak w zeszlym roku i pszczoly przezimowaly dobrze. ale w tym roku jedna z moich rodzin jest slabsza i zastanawiam sie czy nie zmienic czegos w tym ukladzie lub nie zamknac pajaczka od gory?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

czy takie ulozenie jest optymalne ? czy powinienem cos zmienic?

zimowalem tak w zeszlym roku i pszczoly przezimowaly dobrze. ale w tym roku jedna z moich rodzin jest slabsza i zastanawiam sie czy nie zmienic czegos w tym ukladzie lub nie zamknac pajaczka od gory?

Fajna ta Twoja dociekliwość i konsekwencja w pytaniu.

Jak zawsze "zdania uczonych" będą podzielone.

Ja zapytam co w Twoim przekonaniu kryje się w ocenie "słaba rodzina"?

W kwestii zimowli w tym typie ula według mnie stosunkowo małe znaczenie ma skala ewentualnych Twoich błędów, bo większość z nich pszczoły są w stanie naprawić we własnym zakresie w odpowiednim czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...