Skocz do zawartości
MichalG

Zgnilec Amerykański pszczół w Myślenicach - brak reakcji Powiatowego Lekarza Weterynarii

50 postów w tym temacie

Rekomendowane odpowiedzi

 . Dlatego nie biorę z nowosądeckiego ,Myślenic ,Limanowej,Suchej.B i innych gadzin żadnych matek czy pszczół ,

Wiemy , wiemy  wolisz z Puław.

To złośliwie , ale też przesadziłeś .

 

 .Koniec z dawaniem kasy  to problem się sam rozwiąże. Nie wziąłem ,nikt mi nie dał nawet złotówki ,a było różnie  i dlatego mam takie podejście .Pozdrawiam Krzyś.

A tu się zgadzam z Tobą , pszczoły by były już przesiedlone lub zlikwidowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

Panie Karpacki pozycja - https://www.ceneo.pl/1265934 kosztuje 46 pln.

Napisane czarno na białym na temat zgnilca . Co gdzie jak i kiedy .

Szkoda że zerżnięte bez przestudiowania obowiązującego prawa, bo uważam że w książce akademickiej powinno być choć odniesienie się do niego  . Odsyłam nie do Pana a publikacji.

Jest tam leczenie ( niezgodne z prawem ) , sposób diagnozy , postępowanie lekarza wet.

Zakładający wątek Pan apelował o podjęcie działań przez lekarza  ,to napisane przez mnie są jedynymi możliwymi prawnie. Gdyby chciał mieć pszczoły kupił by tę pozycje. Dodam jednak że leki tam proponowane utrzymują się lat 5.

Cytuję - ,,Po likwidacji zgnilca złośliwego w pasiece zapowietrzonej należy przeprowadzić w zagrożonym przegląd wszystkich pasiek... ,,

Napisane też -

ZAPOBIEGANIE .

Książkę polecam wszystkim.

Pasuje tak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat.

 

 

Napisano wczoraj, 17:56

A ja powróżę z fusów . W podziękowaniu PLW zaordynuje spalenie pasieki i wystąpienie o odszkodowanie oraz  uznanie za teren zapowietrzony i nalot w pasiekach sąsiadów . W podziękowaniu za dzielną postawę zainteresowany otrzyma gratis ciąganie po sądach i dozgonną ,,wdzięczność,,  sąsiednich pszczelarzy. Za rodziny w promocji dostanie Wała. Prorok ? Oby

 

To jest to odsyłanie do literatury??? z kogo pan idiotów robisz?? Żałosne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

To nie jest odsyłanie do literatury ale to co w/g niej lekarz powinien zrobić. Przeczytałeś Pan tę książkę ? Bo ja tak.

Może prześmiewczo , fakt, ale jak ktoś się sam prosi o kłopoty to jak reagować ? Że dba o zdrowie sąsiadów ?A jak z odszkodowaniem za rodziny ? Dostanie w/g pana ? Motywy takich wpisów są dla mnie zawsze nie jasne. Chłopaki nie płaczą i nie szukają pomocy na forach bo ni tu ni nigdzie nie dostaną . Bo każdy pcha swój wózek pod górę. :D

Jak rozumiem promowany przez Pana lek i postępowanie jest lepsze niż to proponowane przez prof. Glińskiego , prof. Kostro i dr. Luft -Deptuła ? Ja aż tak pogięty nie jestem. Z nowej literatury pszczelarskiej , np. w porównaniu do ,, Hodowli pszczół ,, która jest na poziomie ctrl. + v , to jest bardzo wartościowa pozycja.

Jak co mogę pożyczyć do poczytania . 60 to 2 słoiki miodu . Szkoda ?

P.S. Jak doszły mnie słuchy podobno  to kupiec odkładów i pasieka nie mamy a sprzedającej . Czy to prawda ? Bo jak na razie tylko jego słowa że to jego mama . Może tu robi sobie reklamację ?  Podobno ta pani sprzedawała odkłady . HYM ? Może robi komuś kole zadka. Co do padających pytań skąd ma pismo , otóż będąc stroną sporu i zgłaszającym wystąpienie choroby zwalczanej z urzędu otrzymają obie strony jednakowe zgodnie z prawem. Co do niego Panie Karpacki (prawa ) namawianie do jego łamania jest pod sankcją . Żeby je omijać to trzeba je znać. I tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Podobno ta pani sprzedawała odkłady . HYM ? 

 

 

Kol. Daro

Co to znaczy "HYM", to jakiś skrótowiec?

 

Jak to jest z tymi zarażonymi rodzinami to były świeżo zakupione odkłady, czy stare rodziny produkcyjne ?

Gospodarka stacjonarna, czy wędrowna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiemy , wiemy  wolisz z Puław.

To złośliwie , ale też przesadziłeś .

 

A tu się zgadzam z Tobą , pszczoły by były już przesiedlone lub zlikwidowane.

 

a co może w być w puławach ?  od dziesięcioleci to malutka  pasieka uczelniana z nadzorem kilku "szpeców" doktorków co przycodzą odbębnić etat. tam może być wszystko w ulach . Tu jedno takie centrum pszczelarskie https://www.youtube.com/watch?v=KFSvLomREZ8  oglądac od 3min 15 sec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość daro

Można onomatopeja czy jak tam . Taki dźwięk jak co poniektórzy wydają gdy uwłaczają myślenie podczas wypowiedzi . :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ożywionej dyskusji na temat zwalczania zgnilca / również zgnilizny, w jednym z wątków/ pozwolę sobie podzielić się pewnym spostrzeżeniem. Otóż, kupując apiwarol   /w moim nie bardzo podłym mieście/   Powiatowy Lekarz Wet zapytał mnie o występowanie chorób w mojej pasiece/ zabrzmiało to dumnie przy moich pięciu ulach/. Lekko zszokowany /nigdy nic podobnego się nie zdarzyło/ odpowiedziałem zgodnie z moją skromna wiedzą w tym temacie.

  W osłupienie wprawiło mnie dopiero kiedy dowiedziałem się iż podobne pytania zadawali PLW w innych powiatach, /wiem o dwóch/.

  A może "idzie nowe" na Dolnym Śląsku. A może to wynik interwencji władz wojewódzkich u Wojewódzkiego LW.  Z szoku się otrząsnąłem, bo wciąż naszym postulatem, /tych spotykających się na Zamku/ jest ustanowienie funkcji wojewódzkiego /niezależnie jak go zwał i jak umocowanego organizacyjnie/ lekarza wet d/s pszczół/pszczelarstwa.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasem wydaje mi sie ze ludzie nie czytają ze zrozumieniem tylko tak jak chcą. 16 sierpnia zauważyłem i odrazu poinformowalem PLW o objawach. Ten wykonał przeglad pasieki oraz pobral probki do badań. W dniu 26 sierpnia przyszły wyniki diagnozujace zgnilca amerykańskiego. Lekarz weterynarii powiedział ze nie ma objawów klinicznych i nie wszczyna procedury. Ja wykonalem w tym samym dniu zdjęcia i napisałem skargę... I tak sprawa się toczy od półtorej miesiaca...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co dalej , bo to jest oburzające , ten weteryniarz to pewnie za komuny studia odbywał. Tak postępować to jest skandal. My pszczelarze musimy coś z tym zrobić. Podpiszmy jaką petycję, albo jaką konferencję zwołajmy z udziałem poszkodowanych , albo jaki marsz na Warszawkę, albo skargę na takich nieudaczników. Za co oni biąrą pieniądze, a przecież nam się należ odszkodowanie za tego zgnilca , słyszałem że kolega kolegi dostał nawet 1000zł za ul. I jeszcze jedna sprawa : należy ustalić i napiętnować (ale jak?) takiego producenta zgnilca , i nie pisać że to zgnilec amerykanski bo to moze popsuć nasze dobre stosunki z USA. Ma ktoś jaką propozycję, jak tą sprawę załatwić? Bo do tej pory to tylko czytam same biedolenie. Pan Karpacki napisał że ktoś z wysokiego szczebla czyta to forum i coś zadziała , a ja myślę że tak nie jest. Kto by tu zaglądał ? I w jakim celu? Żeby sobie problem na głowę wsadzić? Pan Czarg by coś zadziałał, bo to chłop ,,że hej" , ale ma swoje problemy i jest blokowany na tym forum.Może do niego by się zwrócić na priva? Widzę na tym forum tylko znanych pszczelarzy, i rady bez efektu, a ule gniją .U mnie jak był zgnilec to śmierdziało jakby jaka krowa była padnięta i nie zakopana. Weteryniarz też nie przyjechał.

Myślę że jakieś konstruktywne wypowiedzi przeczytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz -kuba - już w pierwszym zdaniu starasz się dzielić ludzi na tych złych, czyli starszych  i  tych dobrych... czyli kogo?  Gdzie umieścisz na swojej skali p. Karpackiego / człowiek wiekowy ale jak widzę uczynny dla każdego/. 

   Nie mam propozycji jak tę, konkretną sprawę załatwić... ale dla rozładowania gęstniejącej atmosfery przytoczę parę słów niejakiego Mickiewicza

     ... postrzegam, jak młódź cierpi na tem,

    że nie ma szkół uczących żyć z ludźmi i światem....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

. Podpiszmy jaką petycję, albo jaką konferencję zwołajmy z udziałem poszkodowanych , albo jaki marsz na Warszawkę, albo (...)

 

Panie Kubo!

"znaj proporcję mocium Panie"  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co dalej , bo to jest oburzające , ten weteryniarz to pewnie za komuny studia odbywał. Tak postępować to jest skandal. My pszczelarze musimy coś z tym zrobić. Podpiszmy jaką petycję, albo jaką konferencję zwołajmy z udziałem poszkodowanych , albo jaki marsz na Warszawkę, albo skargę na takich nieudaczników. Za co oni biąrą pieniądze, a przecież nam się należ odszkodowanie za tego zgnilca , słyszałem że kolega kolegi dostał nawet 1000zł za ul. I jeszcze jedna sprawa : należy ustalić i napiętnować (ale jak?) takiego producenta zgnilca , i nie pisać że to zgnilec amerykanski bo to moze popsuć nasze dobre stosunki z USA. Ma ktoś jaką propozycję, jak tą sprawę załatwić? Bo do tej pory to tylko czytam same biedolenie. Pan Karpacki napisał że ktoś z wysokiego szczebla czyta to forum i coś zadziała , a ja myślę że tak nie jest. Kto by tu zaglądał ? I w jakim celu? Żeby sobie problem na głowę wsadzić? Pan Czarg by coś zadziałał, bo to chłop ,,że hej" , ale ma swoje problemy i jest blokowany na tym forum.Może do niego by się zwrócić na priva? Widzę na tym forum tylko znanych pszczelarzy, i rady bez efektu, a ule gniją .U mnie jak był zgnilec to śmierdziało jakby jaka krowa była padnięta i nie zakopana. Weteryniarz też nie przyjechał.

Myślę że jakieś konstruktywne wypowiedzi przeczytam.

Jak myślisz czemu w jednych pasiekach zgnilec przeważnie europejski jest w 1-2 rodzinach na 100-200 rodzin ,a w jednej pasiece na 20 uli 17 ma zgnilca? 

Proszę o logiczne wytłumaczenie? 1000 zł to wolę na dzięcioły wydać żeby wypłacali za szkody,  niż rozdawać takim trzymaczom zgnilca co w wilgotnych obszernych jeszcze ulach , kiedy pszczoły nie noszą miodu lub nie dostają cukru od pszczelarza, wtedy nie wentylują gniazd jak należy to łapie się zgnilec i grzybica,a kliniczne objawy to w takich pasiekach już końcem czerwca można zauważyć ,a przy bardziej zaniedbanej pasiece w kwietniu i maju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co napisałem wyżej, walkę ze zgnilcem należy koordynować na większym terytorium. Teren powiatu to za mało. Kto to ma robić? Na pewno WLWet we współpracy z rejonowymi organizacjami pszczelarskimi /niezależnie pod jakim herbem występują/. Ani pszczoły, ani choroby nie znają granic. Sprawę komplikują wędrówki pasiek, sprzedaż odkładów itp. Szlachecka zasada "pszczelarz na zagrodzie równy wojewodzie"  też nie poprawia walki z "zapowietrzeniem". 

  Tu potrzebna inicjatywa oddolna pszczelarzy, skuteczne wystąpienia do swoich władz. To ICH obowiązkiem jest upominanie się o "zdrowie". Zapewne jest zapisane w statucie każdej organizacji pszczelarskiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to problem chciwego na odszkodowanie pszczelarza? Chyba nie.

10 lat temu w 2007 roku weterynarze mieli w Polsce problem tylko ze wścieklizną (4 przypadki) i zgnilcem pszczół (też 4 przypadki). Pisała o tym w swym klasycznym dziele przyszła wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ewa Lech.

http://old.wetgiw.gov.pl/files/zakazne/biuletyn/2007/biuletyn_wrzesien_2007.pdf

Po 10-ciu latach sprawa się mocno zagmatwała i dziś Pani wiceminister coś mówi, że cała kasa poszła na ASF i na AFB nie ma już kasy i nie będzie (niestety, na razie nie mogę odnaleźć linku do tego wywiadu). Może dlatego weterynarze na szczeblu powiatu odmawiają siarkowania pszczół, bo nie ma kasy na odszkodowania? Czy taki chaos i brak koncepcji strategii, sztuki operacyjnej i taktyki walki z epizoocjami to wynik wielokrotnych i szybkich zmian personalnych na nadmiernie upolitycznionym stanowisku GIW? W ubiegłorocznym (2016) projekcie algorytmizującym decyzje PLW nie mówi się o kasie na odszkodowania.

http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//509/12283155/12341468/dokument226869.pdf

Jeżeli pszczelarz nie zgłosi podejrzenia wystąpienia choroby i podejmuje jej zwalczanie na własną rękę podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny. Jeżeli PLW zaniedba swe obowiązki - możemy mu nagwizdać.

https://www.agropolska.pl/aktualnosci/polska/zgnilec-amerykanski-pszczol-atakuje-na-podlasiu-walcza-nie-tylko-z-asf,3915.html

propaganda sukcesu:

https://www.agropolska.pl/aktualnosci/polska/ministerstwo-chwali-sie-ze-nie-zaluje-pieniedzy-na-wsparcie-pszczelarstwa,4175.html

http://www.gk24.pl/wiadomosci/szczecinek/art/4574827,plona-ule-w-powiecie-szczecineckim-wideo,id,t.html

Niemczuk o ASF i ptasiej grypie. O AFB nie.

https://www.youtube.com/watch?v=2KKg6CpgKIg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Jam człek prosty ale i nie krętacz. 

Myślę że w tym temacie robinhuud ma 97% racji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

Jakieś wnioski , reakcja stowarzyszeń i organizacji pszczelarskich?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PSL buduje cudnym portretem w tonacji blue frasobliwego Jurgiela opartego dłoniami złożonymi do modlitwy na wodolejce świadomość społeczeństwa wobec choroby dotyczącej podstawy łańcucha pokarmowego homo sapiens. Wielu ludzi (podatników) nie je wieprzowiny bez związku z ASF i jakoś żyją. Ale nawet świnie nie utuczą się tylko na wiatropylnej, modyfikowanej genetycznie kukurydzy. Podobnie jak pszczoły tylko na bezerukowym, nienektarująacym rzepaku wzruszająco sponsorowanym przez "Kujawskiego".

 

Bez pszczoły ssaki ni chu chu!.

 

(Shakespeare, albo Churchil :D )

 

http://www.psl.pl/nowa-choroba-uderza-rolnictwo/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sobotę jadąc do jednej z moich pasiek, widziałem co najmniej dwie takie tablice, o terenie zapowietrzonym zgnilcem amerykańskim. I nie był to rejon Wągrowca. Z mojego punktu widzenia, i kontaktów z pszczelarzami, sytuacja jest o wiele gorsza, aniżeli by to wynikło, z wystąpienia ministra Jurgiela.

Niestety, będzie jeszcze gorzej, ponieważ cały czas wzrasta poziom zagrożenia. Stałe zwiększanie ilości zabiegów chemicznych przeciw warrozie, doprowadzają już, do krytycznej sytuacji, w której nie tylko same dymienia , ale kumulacja tych pozostałości w wosku, stają się powodem powstawania ognisk tej choroby. Mówię o tym już od wielu lat, a sytuacja do jakiej dochodzi, potwierdza słuszność tych przewidywań.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako Pyrus z Pyrogrodu (Poznania), stolicy Pyrlandii, krainy frytek i podziemnych pomarańczy powiem krótko. W Wielkopolsce nie było żołnierzy wyklętych, ponieważ była dyscyplina, dzięki której jedynym zwycięskim powstaniem w historii Polski (dzięki któremu mamy niepodległość) było powstanie w Pyrogrodzie. To, że zgnilec pojawił się oficjalnie w Wielkopolsce, nie znaczy, że odnośnie ASF i AFB  mamy naśladować ruskich, którzy wydają się być nadzwyczajnie skuteczni w zapobieganiu marszu ASF na wschód. ASF idzie ze wschodu na zachód, zgnilec jakby odwrotnie. Co ciekawe nie ma alarmu w sprawie zgnilca w UE i na Apimondii. Czy uda się nowy cud nad Wisłą - zatrzymanie na niej ASF i zgnilca? Jako myśliwy zaczynam właśnie z mieszanymi uczuciami nadzwyczajne polowania zbiorowe na dziki na Pomorzu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u was, ale ja widzę to inaczej.

Dwa ostatnie lata były powiedzmy chude w pożytki, do tego namnożyło się,, pszczelarzy" z wątpliwą wiedzą jak grzybów po deszczu .

Pszczoły bez pożytku ze skąpymi zapasami pyłku i miodu a nawet mocno głodujące to idealne warunki dla zgnilca.

Do tego, kto po roku czy nawet kilku latach  praktyki jest w stanie rozpoznać zgnilca-obawiam się że nikt.

I dobrze się dzieje że ktoś kto się na tym zna ( weterynarz czy rzeczoznawca) sprawdzi pasieki i zlikwiduje ten szajs w zarodku.

Szkoda tylko że niektórzy mają na tym niezły zarobek- zamiast kary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może by się ktoś chciał podszkolić

 

Kurs Pszczelarski

 

 

http://wzp-krakow.pl/aktualnosci/id/168.html

 

"Szkolenie pszczelarskie, skierowane jest zarówno do osób które chcą rozpocząć przygodę z pszczelarstwem jak i tych, którzy posiadają własne pasieki. Szkolenie prowadzone jest w formie wykładów oraz zajęć praktycznych. Odpowiednio dobrana tematyka pozwoli Państwu na zapoznanie się z zasadami hodowli pszczół."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może by się ktoś chciał podszkolić

 

Kurs Pszczelarski

 

 

http://wzp-krakow.pl/aktualnosci/id/168.html

 

"Szkolenie pszczelarskie, skierowane jest zarówno do osób które chcą rozpocząć przygodę z pszczelarstwem jak i tych, którzy posiadają własne pasieki. Szkolenie prowadzone jest w formie wykładów oraz zajęć praktycznych. Odpowiednio dobrana tematyka pozwoli Państwu na zapoznanie się z zasadami hodowli pszczół."

Ile godzin zajęć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile godzin zajęć?

zapytania kierować do: WZP-Kraków

 

drogą mailową: biuro@wzp-krakow.pl

telefonicznie: 12 422 7945

osobiście: pl. Szczepanski 8, 31-011 Kraków (I piętro) w terminie do 30 listopada 2017 roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość marbert

W sobotę jadąc do jednej z moich pasiek, widziałem co najmniej dwie takie tablice, o terenie zapowietrzonym zgnilcem amerykańskim. I nie był to rejon Wągrowca. Z mojego punktu widzenia, i kontaktów z pszczelarzami, sytuacja jest o wiele gorsza, aniżeli by to wynikło, z wystąpienia ministra Jurgiela.

Niestety, będzie jeszcze gorzej, ponieważ cały czas wzrasta poziom zagrożenia. Stałe zwiększanie ilości zabiegów chemicznych przeciw warrozie, doprowadzają już, do krytycznej sytuacji, w której nie tylko same dymienia , ale kumulacja tych pozostałości w wosku, stają się powodem powstawania ognisk tej choroby. Mówię o tym już od wielu lat, a sytuacja do jakiej dochodzi, potwierdza słuszność tych przewidywań.

Pozdrawiam.

Nic lepiej nie da się napisać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...